t. j. g. **£l X& PRAATJE OVER POLITIEK Een dag werk in het ziekenhuis Herhaalde oproep Op nieuwe wegen 19 Deze pagina kwam tot stand met medewerking van de Afdeling Hoek- Terneuzen. meest besproken onderwerp is de laatste tijd ongetwijfeld de kabinetscrisis. Op vrijdag morgen 14 oktober om 20 minuten voor vijf viel het kabinet van zijn K.V.P.v.d.A.R.-voetstuk. Een erg grote klap veroorzaakte dit vroege morgenfeit niet, daar iedereen wel iets in die geest had ver wacht. Niettemin bleef het een gebeurtenis die het bespreken waard was, en de meest besproken man was wel drs. Schmelzer, K.V.P.-hoofdman in de 2e Kamer. Hij was het namelijk die met zijn motie zijn partij genotenministers in het zand deed bijten. Hij had hierbij steun van het overgrote deel van de K.V.P.-fraktie, de V.V.D., C.H.U., S.G.P. en de Boerenpartij. Voor de V.V.D. en de C.H.U., de ge zamenlijke grote oppositie, is dit ongetwijfeld een welkome verrassing geweest maar, zoals reeds ge zegd, voor Cals en zijn mannen een zeer koude douche na de verhittende marathon-zitting, temeer daar een van de ministers, ni. minister Luns, óp donderdag 18 oktober zijn tienjarig ministerschap vierde. Ook hij zal wel gemerkt hebben, dat het met de regering de laatste tijd bepaald niet snor zat. WAT heeft nu echter de val van het kabinet ver oorzaakt? De voornaamste oorzaak was het fi- nancieel-economisch beleid van' het kabinet. Al met al tegenslag voor de heer Cals, dat hij op een dergelijke manier zijn minister-presidentschap in rook zag opgaan, temeer daar hij deze funktie maar net een jaar heeft vervuld! Een ander recent feit was het opnemen van de communisten in de vaste 2e Kamer-commissies voor buitenlandse zaken en defensie. Nu doet zich echter de moeilijkheid voor dat ook de communisten in de Nederlandse staatsgeheimen gemengd worden. Men heeft daarom het idee opgevat om subcom missies zonder communisten te vormen, wat vol gens deskundigen heel wat moeilijkheden zal be sparen. Er zouden nog veel meer moeilijkheden bespaard zijn als de communisten helemaal niet in deze commissies benoemd waren. Hierover, en over andere politieke onderwerpen kan men lang en breed praten. Twee maal een ka binetscrisis in twee jaar: we kunnen alleen nog maar het beste er van hopen. Het werk van het verplegend personeel in het ziekenhuis wordt verdeeld over een dagdienst, een late dienst en een wacht. De dagdienst begint om 7 uur en eindigt om 1 u., en wordt na een paar uurtjes rust om 3 uur weer hervat tot half zeven. Het werk van een keukenzuster omvat het klaar maken van het eten voor de patiënten en het uit delen hiervan. Dé keukenzuster krijgt dus op deze manier ook gelegenheid om de patiënten (en hun karakters) nader te leren kennen. Op de klasse-afdeling kunnen de patiënten kie zen uit twee soorten groente, op de andere afdeling krijgt men één soort. Er zijn altijd patiënten die aanmerkingen maken op de maaltijden. Er zijn er die wel een privé-verpleegster zouden willen hebben. Als keukenzuster heb je het voordeel, af en toe van lekkere hapjes te kunnen genieten, die overblij ven. Aan ondervoeding kun je dus niet lijden. De verpleegsters in opleiding beginnen ook om 7 uur. Een uitzondering hierop maken de doorwerk- verpleegsters, die om 6 uur beginnen tot 12 uur, dan aan tafel gaan en daarna weer werken van 13 u. tot half vijf. Het werk van een leerling-verpleegster omvat: het schoonhouden v. d. spoelkeuken; het wassen van de patiënten die niet uit bed mogen; temperaturen en „polsen':; de patiënten klaarmaken voor opera ties; het onderhouden van de kamers en het hieraan verbonden werk, zoals bloemen verzorgen. Er is ook nog een groep gediplomeerde verpleeg sters. Zij delen de medicijnen uit aan de patiënten en verzorgen de ernstige zieken. Een gediplomeerde verpleegster moet ook wel eens de taak van een hóöfdzustèr Waarnemen. Ik hoop hier in het kort een idee te hebben ge geven van wat verpleegsters op een dag in het ziekenhuis zoal móeten doen. Steeds dezelfde ruimte, steeds dezelfde muffe stank, steeds dezelfde geluiden, steeds dezelfde tijd, steeds hetzelfde werk, steeds dezelfde mensen, alles door een steeds groter geheel omvat in een knellen de, benauwende greep die steeds vaster wordt. Twee wegen zijn er, die verlichting kunnen brengen: neutraliteit, onbevangenheid. Alles in ogenschouw nemen zonder gevoelloos makende vooroordelen en ervaringen - neutraal. Alles uit het onbesmette hart gegrepen - on bevangen - wat alleen een kind is, maar iedereen kan zijn. Laat ons zien dat het. nog kan. Laat de kinderen kinderen hlijven. Laat de ouderen alles wat hen afstompt van zich afwerpen. Laat ons allemaal eerlijk zijn en blijven en niet vragen wat voor nut het. heeft. Zondagmorgen: een vuile herfstregen verschoont alles. Geen nieuw geluid maar waarom dan nog geen verandering? Geen verandering dus moet het gezegd blijven. Het is onbenullig en zou onnodig moeten zijn maar het kan niet anders. J. Jansen. „DE VORMING TOT iONGE ONDERNEMER" Discussie-bijeenkomst op zaterdag 12 november, om 14 uur in „De Landbouw", Grote Markt 38 te Goes. JONGERENAKTIVITEITEN Dansen in Biezelinge op zaterdag 12 november in de „Caisson", om 20.00 uur, op muziek van het trio Cees Hoogesteger. en in Oostburg op dezelfde dag, ook om 20.00 uur, in zaal Adri- aansen op de Markt, met medewerking van het orkest „Ritme Ensemble". Dropping Walcheren De streek Walcheren organiseert de jaarlijkse droppingsavond op donderdag' 17 november. Start om 19.00 uur bij Cafetaria Kodde te Aag- tekerke. Opgave uiterlijk 14 november bij K. dc Visser, Schelpweg 17, Domburg (01188-250) of bij R. Mal- jaars, E 12, Westkapelle (01187-251). Ontmoetingsavond Kruiningen De afdeling Goes organiseert, in samenwerking met het provinciaal bestuur, op vrijdag 18 november een kennismakingsavond, waar iedere belangstel lende zich óp de hoogte kan stellen van het werk van de P.J.G.Z.. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het Dorpshuis te Kruiningen, om 19.30 uur. Ieder een is hartelijk welkom. Festival goedkoper Het door de K.P.J. georganiseerde Festival voor Plattelandsjongeren te Tilburg, waarover wij reeds de vorige week schreven onder de titel „Maak ken nis met de kunst" is nog goedkoper dan u dacht! Dóórbijzondere omstandigheden heeft men de deelnemersprijs kunnen terugbrengen tot 30,in plaats van 40, U kunt nog folders en aanmeldingskaarten aan vragen bij het P.J.G.-sekretariaat, Landbouwhuis, Goes, tel. 01100-5010. RECREATIE Als men aan recreatie denkt, denkt men aan vakantie, qn ais men aan vakantie denkt, denkt men aan. Cadzand, Domburg, Schouwen, enz. In Zeeuws-Vlaanderen heeft men behalve de recreatiecentra Cadzand, Breskens en Groede ook nog de „Braakman". Voor hen die het nog niet wisten: de Braakman ligt op de scheiding van Oost- en West- Zeeuws-Vlaanderen. Het is geza menlijk eigendom van de gemeenten Koek, Philip pine en Biervliet, en is prachtig gelegen in een bosrijke omgeving. De Braakman biedt ruimschoots gelegenheid tot sportbeoefening als roeien, zeilen, zwemmen, voet ballen en natuurlijk ook zonnebaden. Ook de bossen bieden ruime gelegenheid om op stille plaatsen, al dan niet alleen, van de natuur te genieten. Kortom, de laatste jaren is de Braak man helemaal „in". Wie er nog niet geweest is, mist echt een mooie ervaring, en daarom zouden we iedereen willen aanraden: Haast u volgende zomer naar de Braakman, voordat er niets meer aan uw ervaringen toe te voegen is. EIGEN SCHULD Vader tot zoon, die te laat uit school komt: „Waar ben je zo lang geweest?" Zoon: „Ik moest schoolblijven". Vader: „Waarom?" Zoon: „Ik wist niet waar de Philippijnen lagen". Vader: „Eigen schuld. Moet je je spullen maar altijd op hun plaats teruglegen!" Vier weken lang, namelijk van 9 januari tot 4 februari 1967, zullen 120 plattelands jongeren in een viertal cursussen op verschillende volkshogescholen weer bij elkaar komen om met elkaar te discus siëren over de nieuwe wegen die zij in deze zo snel veranderende wereld zullen moeten inslaan. Deze cursus vindt plaats op de Volkshogeschool te Bakkeveen, Bergen, Eerbeek en Rockanje. De organisatie van deze cursus geschiedt in samenwerking tussen de volkshogeschool, de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, de Plattelandsjongeren Gemeenschap Nederland en het KNLC. De 4-weekse cursus is binnen deze organisatie langzamerhand tot een standaardbegrip geworden en het is verheugend dat tegen woordig jaarlijks 120 plattelands jongeren de gelegenheid krijgen om aan deze cursus deel te nemen. ONTPLOOIINGSMOGELIJKIIEID De organisatoren zien deze cursus als een moge lijkheid om de reeds verkregen schoolkennis en per soonlijke ervaring van de jongeren tot een duide lijker geheel te maken, zodat de plattelands jongere in staat is om op den duur beter te werken met de feiten en gegevens die hem bekend zijn. Door middel van inleidingen, discussie- en stu diegroepen wordt in deze cursussen aandacht be steed aan de vraagstukken van landbouw en plat teland, maatschappelijke onderwerpen, kunst en po litiek. Spel en sport worden daarbij niet vergeten, zodat er een evenwicht is tussen praten en doen. Een cursus dus waar de jongere gelegenheid krijgt om zich samen met anderen verder te ontplooien in een richting die hem interesseert. WIE KAN DEELNEMEN? De cursus staat open voor plattelandsjongeren die tenminste 18 jaar zijn. De kosten van deze cur sus bedragen 225, De Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft ook dit jaar weer besloten, aan P.J.G.-leden en aan zoons en dochters van Z.L.M.-leden een subsidie van 50°/o van de cursuskosten toe te kennen. Een gebaar van de Z.L.M., waaruit blijkt, dat ook de ouderorganisatie het grote belang van de cursus kent en deelname wil stimuleren. HET PROGRAMMA Wat wordt tijdens de vierweekse cursus behandeld en wat wordt er nog meer gedaan? In een aantal inleidingen wordt bü* oorbeeld ge sproken over het landbouwbeleid in Nederland en de E.E.G., over het ondernemerschap in de landbouw en de menselijke verhoudingen in het agrarisch be drijf, over de geschiedenis en ontwikkeling van dc landbouw, over veranderingen op het platteland en de rol van de agrarische voorlichting daarbij, oven de strijd om de ruimte in Nederland en de ontwikke lingslijnen in ons maatschappelijk en culturele leven, over de industrialisatie en de menselijke verhou dingen in het industriële bedrijf, over stad en ste denbouw, over geestelijke stromingen en oecumene en over wereldproblemen als ontwikkelingshulp, ras sendiscriminatie en overbevolking. Hieruit moge blijken dat deze cursus vele platte landsjongeren inderdaad op nieuwe wegen voert, waarbij zij nader worden betrokken op de vraag stukken van deze tijd en van straks. Als u zich verder op de mogelijkheden wilt oriën teren of als u zich nu direkt wilt aanmelden, vraag dan een folder aan bij het P.J.G.-sekretariaat, Land- bouwhuis, Goes, tel. 01100-5010.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 19