DE MAAND NOVEMBER ZEEUWS LANDBOUWBEDRIJF OP HET 10 IVE maand november Is voor verschillende bedrijfstypen van een geheel verschillende betekenis. Op de zuivere akker bouwbedrijven zal het in de eerste helft van deze maand nog druk zijn met het rooien en/of afvoeren van de suikerbieten en daarna gaat het vooral nog om het op wintervoor ploegen van het bouwland. Op sommige gemengde bedrijven komt daar bij nog de oogst van de voederbieten en het doorgaan van de winning van suikerbietenkoppen en -blad. Bovendien extra werk door het begin van het staiseizoen voor het vee. In het algemeen is het zo, dat in deze maand op de meeste bedrijven het landwerk beëindigd zal worden. De oogst van de suikerbieten is door de zeer gunstige weersomstandigheden van de afgelopen maand flink opgeschoten. Vooral het op winter voor ploegen en de bewaring van de produkten zoals aard appelen, uien en voederbieten vragen nog aandacht. „De laatste hand AARDAPPELEN Kontrole van de aardappelbewaarplaatsen met bui- tenluchtkoeling blijft vereist voor een juiste tempe ratuur. Voor zover dit produkt bij het inbrengen in de cel niet behandeld is met een kiemremmingsmiddel, zal nu toch overwogen moeten worden: of poederen of afleveren voor het begin van de winter. Aardappelen, die zonder gebruikmaking van een kiemremmingsmiddel worden afgeleverd, kan men bewaren bij een temperatuur van 5° C. Bij langere bewaring is gebruik van een kiemremmingsmiddel gewenst, waarbij een hogere bewaartemperatuur van 7 a 8° C geen bezwaar is. Een juiste temperatuur kan men alleen handhaven door het ventileren te regelen met een thermostaat. Voor het kontroleren is een goede geijkte thermometer onmisbaar. UIEN Op het land gedroogde uien moeten na het inbren gen in een luchtgekoelde bewaarplaats gedurende 3 a 4 weken konstant geventileerd worden om het pro dukt volkomen droog te krijgen. Alleen bij mistig weer is het raadzaam om de ventilator te stoppen. Daarna kan pas begonnen worden met het verlagen van de temperatuur in de bewaarruimte door alleen te ventileren als de buitenlucht lager is dan de binnen- temperatuur. Uien hebben een regelmatige luchtver versing nodig en daarom moet er ongeacht de weers omstandigheden tijdens de gehele bewaarperiode ten minste 2030 uur per week geventileerd worden, anders ontstaat er een kans op broei, waardoor de kwaliteit van het produkt achteruit gaat. De gunstig ste bewaartemperatuur voor uien bedraagt 2° C. Als het niet mogelijk is om uw grasland te draineren tracht dan via een greppeltje piasvorming te voorkomen. De temperatuur mag niet lager worden. Interne ven tilatie is gewenst bij langdurige en strenge vorst. SUIKERBIETEN Meer dan ooit is het bij een dit jaar te verwachten zeker niet hoge opbrengst van de suikerbieten nood zakelijk, dat elke teler tracht de bruto-opbrengst bij de oogst zo groot mogelijk te maken. M.a.w. probeer de bietverliezen binnen de perken te houden. Ten aanzien hiervan zijn ook voor deze maand enkele aan wijzingen nog op zijn plaats. niet te snel rijden, want hierdoor wordt niet alleen de kwaliteit van het machinaal koppen onregel matig, daar de taster en het kopmes dan nooit snel genoeg op het hoogteverschil van de koppen kun nen reageren, maar ook krijgt men dan altijd te maken met extra puntverlies, wat uiteraard in de grond wordt „verdonkeremaand" blijft, maar toch verlies geeft. De rijsnelheid kan daarom niet boven 4 a 4'/2 km per uur worden opgevoerd. Toepassing van éénmansbediening geeft geen pro bleem als er recht gezaaid is en de aansluitnjen qua afstand maar voldoende uniform zijn. Dit laat ste is van groot belang bij die machines die niet dezelfde rij koppen en rooien en ook voor mee- rijers. Een goede bediening is dus van groot be lang. Het gebruik van een scherp kopmes tijdens het rooien voorkomt zoveel mogelijk het afbreken en schuin afsnijden. De kwaliteit van het werk kan eveneens in gun stige zin beïnvloed worden, wanneer de lichtscha- ren goed afgesteld zijn. Naarmate de bieten klei ner van stuk zijn, moet meestal nauwer worden ingesteld. Hoe schoner de bieten gelicht worden, hoe min der intensief de reiniging in de rooimachine be hoeft te zijn. Bij invallende vorst de gerooide bieten afdekken voorkomt veel schade. VOEDERBIETEN Ter bevordering van de houdbaarheid is het ge wenst de voederbieten goed te laten afrijpen. Voeder bieten moet men zo licht mogelijk koppen, beter is het om alleen het loof af te steken. Om uitdrogen te voorkomen, moet men de voederbieten zo vlug moge lijk aan de hoop of in de schuur rijden. Direkt na het aan de hoop brengen, moet deze afgedekt worden met wat stro of riet. Bij niet vriezend weer laat men de hoop van boven eerst open liggen om de bieten uit te laten ademen en broei te voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 10