r VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 54e Jaargang No. 2854 Officieel orgaan van de Maatschappij lol bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland Dagelijks Bestuur Z. L. M. vergaderde D SAMENWERKINGSVORMEN IN DE LANDBOUW 1 x' 'j, - Vs.. Frankering Bij abonnement: Ter neuzen L_1 ET Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Landbouw 1 Maatschappij was maandag 31 oktober j.l. we derom in vergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de Voorzitter, ir. J. Prins, op de nota inzake de lucht verontreiniging, die door Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten is aangeboden. Hij noemde het een verheugend feit, dat het Provinciaal bestuur aldus op zo korte termijn gehoor heeft willen geven aan de van verscheidene zijden geuite wensen tot grotere open baarheid van zaken op het stuk van de luchtverontrei niging in Zeeland. In de vergadering werd mededeling gedaan, dat geconstateerd is, dat de in de graansector gebruikte vochtmeters soms niet gestandaardiseerd zijn, waardoor het mogelijk is, dat voor dezelfde partijen graan twee of meer verschillende vochtpercentages genoteerd worden. Het Dagelijks bestuur besloot ten deze stap pen te ondernemen om in de toekomst dergelijke afwij kende noteringen te voorkomen. AKKERBOUW 0E heer J. B. Becu gaf een overzicht van de situa- tie in de akkerbouwsector. Ook in deze bedrijfs tak doet de algehele nationale economische situatie zijn invloed gelden: het geld is duur. Daardoor verloopt de afzet van de produkten minder vlot als wel wenselijk zou zijn. Voor tarwe verloopt de afzet vrij normaal; 40 van de tarwe wordt door de meelfabrikanten verwerkt in in lands brood. De prijs voor de boer ligt tussen de inter ventie- en de drempelprijs. Het is wellicht gunstig voor de boer met verkoop niet te wachten tot het einde van het seizoen, maar te verkopen indien zich een geschikte gelegenheid voordoet. Van brouwgerst is de voorraad nog aanzienlijk, ter wijl ook voor erwten de exportmogelijkheden nader on derzocht dienen te worden. De bietencampagne verloopt vlot; te verwachten is, dat er dit jaar geen magere suiker zal zijn, terwijl zelfs de mogelijkheid niet geheel uitgesloten lijkt, dat suiker van vorig seizoen nog „vet" gemaakt kan worden. Er wordt aan gewerkt om op korte termijn een E. E. G - regeling voor vlas in het leven te roepen. Als streef datum geldt 1 juli 1967, maar het valt zeer te betwijfelen, of inderdaad voor die datum een akkoord bereikt kan worden. Het bestuur onderstreept nog eens de grote noodzaak van een dergelijke regeling in E. E. G.-verband. TUINBOUW f~)E heer P. J. J. Dekker deelde mede dat de vraag naar de specifieke wintergroenten in het bij zonder naar sluitkool vrij zwak is. Bij de belangrijkste glasprodukten is de aanvoer van tomaten sterk gedaald, terwijl de prijs thans zeer gunstig ligt. Naar komkom mers is veel vraag. Het aanbod van herfstsla is aanzien lijk; de prijs is vooral afhankelijk van de kwaliteit en de mate van export. De appelmarkt staat voortdurend onder druk. Doordat de oogst vroeg was en het fruit na de pluk snel rijp werd, was er tijdelijk veel aanbod. Het houdbare fruit is thans voor een groot deel in de koelhuizen weggezet, waar door het aanbod waarschijnlijk straks zal afnemen, met kans op iets vriendelijker prijspeil. Belangrijk was dat de industrie veel „ondereind" afnam tegen vrij redelijke prijzen, waardoor er een bodem in de markt werd ge- egd. De binnenlandse consumptie is opmerkelijk groot, terwijl er weinig export is. In de buurlanden heeft men een grote oogst, waardoor de prijzen er zelfs nog iets lager zijn dan hier. Opvallend is dat er export van Goud- reinetten plaats vindt naar Franrijk, waar men zelf een enorme hoeveelheid Golden Delicious heeft, die moei zaam en tegen matige prijzen kan worden geplaatst. De afzet van peren verloopt gunstiger dan van de appels. Er is enige vraag voor export. Mede hierdoor is het niet uitgesloten dat de prijs nog iets kan aantrekken. VEEHOUDERIJ I E heer W. de Buck deelde mede, dat de aanvoer op de markten gestegen is. De natuur zorgt dit jaar voor een goed gespreide aanvoer; desondanks is toch in de maand november een grote aanvoerstijging te verwachten, vooral van jongvee. De rundveeprijzen zijn over het algemeen lager; de gemiddelde parketprijs is 2,10 per kg. De prijs van het vetvee is bijna gelijk aan de interventieprijs. Van schapen is een groot aan- (Zie verder pag. 2.) ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ r Over samenwerking wordt de laatste tijd veel gesproken. Om tot goede samenwer kingsvormen te komen, zo lazen wij onlangs, moet men overtuigd zijn van het nut tot samenwerking en de wil hebben om te slagen. de edelmoedigheid bezitten voortaan de oogst van de deelgenoot te beschouwen als de eigen oogst. bereid zijn een deel van de onafhankelijkheid prijs te geven en te kunnen geven en nemen. Dat er naast deze punten nog vele andere problemen bij de samenwerking om de hoek kunnen komen kijken blijkt uit het rapport dat een commissie van de Z. L. M. onder voorzitterschap van de heer A. M. Geluk opstelde. In dit nummer is op de pagina's 12, 13, 14, 15 en 17 een uitvoerig uittreksel hieruit opgenomen. Een rapport, in het bijzon der gericht op praktische voorlichting, dat wij gaarne in de aandacht van onze lezers aan bevelen. Verder in dit nummer o.m.: „Verzekeringszaken", een prettig bericht voor onze verzekerden, voorlopig geen premieverhoging voor 1967 pag- 3 De 8e Teleac Televisiecursus „De Boerderij als onderneming" pag. 8 „Waar het om gaat!", waarin deze week het inplanten van fruitopstand op ge pachte grond behandeld wordtpag. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1