TUINBOUWKLANKEN DINGEN VAN DE WEEK Er wordt nog redelijk aangeplant SPREEUWENKWAAD! VECHTEN OM HET BESTAAN 4 WANNEER U deze regels leest, dan zijn op SCHOUWEN-DUIVELAND de appels en peren veilig in de kist geborgen en kan de teler zo ongeveer de totale kg-opbrengst berekenen. Dan blijkt de Golden Delicious enigszins tegen te vallen! Daarnaast had ook de kleur beslist nog wel iets geler kunnen zijn. Maar ook in 1966 was het tijdstip van plukken weer niet aan de teler om dit te bepalen, maar aan de schade door vogels aangericht op vele bedrijven. Juist wanneer onze Golden Delicious geel gaat kleuren, neemt veelal deze schade toe. Een ander ras dat ook bijzonder gewild is bij de vogels, is de Jonathan. De Goudreinette en Winston worden veel minder aangepikt. De laat ste jaren kunnen we onze Golden Delicious en Jonathan niet zo lang laten hangen als wel ge wenst zou zijn voor de kleur. We spreken van vogels, maar de grootste boos doener is toch wel de spreeuw. Grote zwermen van deze vogels belagen onze boomgaarden, en zijn bijzonder brutaal. Met allerlei middelen tracht men de schade te beperken, o.a. met knalappara ten, vogelverschrikkers liefst in blauw, blauwe papieren tussen de bomen spannen, daarnaast zou lang gras op de stroken ook niet gewild zijn bij de spreeuwen. Maar beste collega's, ondanks dit alles, zijn toch vele telers gedupeerd omdat veel peren, ja vooral peren, te vroeg geplukt moesten worden, maar ook de appels moesten volgen. En dan komen we tot de conclusie dat tot nu toe de resultaten tegen deze vogelschade maar pover zijn. Een schade dus door direct verlies van veelal mooie grote vruchten, en een schade door te wei nig kleur. Op den duur zal wellicht een beper king van de spreeuwenstand één van de middelen kunnen zijn tot beperking van de schade. Op 30 september j.l. nam de heer D. Eveleens afscheid van de L. L. en T. school te Zierikzee. Zijn werk is o.a. bekroond met het benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hoewel wat laat ook nog onze gelukwensen. Tevens werd ook door diverse sprekers het woord gericht tot de nieuwe directeur, de heer J. A. Kooiman. Ook wij hopen als tuinbouw- "kant" op een vruchtbare samenwerking, vooral wat het onderwijs betreft, maar daarnaast ook op organisatorisch gebied. We willen graag zeggen dat we hopen dat onze telers de leerlingen van deze school gelegenheid bieden om practisch werk te verrichten. Ook is een „nieuwe" Commissie van Toezicht benoemd, verspreid over het gehele eiland en aangepast in goede verhouding tussen de land en tuinbouwschool. En met daarbij nog de nieuwe school mag gezegd worden dat Schouwen-Duive- land zich op onderwijsgebied in de voorste rij kan scharen. Wij als land- en tuinbouwers zullen deze school met onze belangstelling moeten omringen. Tenslotte maken wij nog melding van een zware hagelbui die dit weekeinde plaatselijk bij de telers in de bus kwam vallen. De schade dient binnen 14 dagen geregeld te zijn, want met dit geld wor den nóg meer gedupeerde telers dan wij gehol pen. Het is beslist niet voor vorming van reserve! UET oogstjaar 1966 is een eind achter de rug. Zowel voor de groenteteler als de fruitteler hier in ZUID-BEVELAND is het geen jaar ge weest om .,te onthouden". Nu is het trouwens voor het hele Nederlandse bedrijfsleven geen. fleurige tijd. Dat blijkt uit alles wat we horen en lezen en ook de overheid weet er niet zo goed raad mee. Naast alle gepraat over economische mogelijk heden en sociale zaken, geloof ik dat we in Ne derland in de eerste plaats nodig hebben, dat er harder gewerkt wordt. Mechanisatie en automatisering is allemaal goed en wel, maar als de mensen die vroeger het werk deden, er nu met de handen in de zakken bij staan te kijken hoe de machine het doet, schieten we er niet veel mee op. Weinig werken, veel vakantie en hoog loon is een niet lang vol te houden combinatie. En aan de tuinbouwers mankeert het niet. Zij weten wel wat werken is en als ze het niet doen of anderzijds niet voldoende bekwaam zijn, onder- DE oogst op de Zeeuwse fruitbedrijven is nu vrijwel geborgen. Mogelijk dat er hier en daar nog wat tweede pluk Jonathan aan de bomen hangt of nog wat Winston maar het eigenlijke plukseizoen is afgelopen. Afgelopen op een tijdstip dat vroeger ligt dan we de laatste jaren ooit gewoon waren. Het bijzonder fraaie najaarsweer heeft er vanzelf sprekend belangrijk toe bijgedragen dat het zo vlot is gegaan met de oogst, maar een niet minder belangrijke faktor was, dat de oogst van ons belangrijkste winter- ras, de Golden Delicious, zo is tegengevallen. Vooral in midden Zuid-Beveland is dat het geval. Niet alleen was er op de jonge bedrijven geen sprake van een grotere oogst door de aangroei van de bomen, integendeel dikwijls was de opbrengst zelfs aanzienlijk lager dan het vorig jaar. Het ras Golden Delicious heeft nog niet dikwijls op een dergelijke manier teleurgesteld. Hopelijk zal het ook een uitzondering blijven. Ondertussen is de aanvoer van deze appel op de vei lingen op gang gekomen en de prijsontwikkeling stelt niet teleur. Goede kwaliteiten worden redelijk betaald. Mindere kwaliteiten zijn aanzienlijk goedkoper en brengen soms de kostprijs niet op maar dat verschijn sel is niet nieuw. In de komende maanden zal deze appel het veiling beeld gaan beheersen. Een verstandig afzetbeleid zal gevoerd moeten worden. We dachten dat wat dat be treft een poolvorming voor dit ras het meest voor de hand ligt. Over de noodzaak van poolvorming is in deze rubriek reeds dikwijls geschreven. Onze rijks- tuinbouwconsulent ir. Vellekoop heeft er in het ge- gesprek met de redactie, dat vorige week werd ge publiceerd, nog eens de nadruk opgelegd. Er is een verblijdende vooruitgang bij de poolvor ming maar het kan nog beter en meer algemeen toe gepast worden. De tijd om hiertoe te komen dringt Er is de laatste weken in fruittelerskringen veel gesproken over de concurrentie van de Franse Golden Delicious die o.m. in Zeeuwse koelhuizen is opgesla gen. Hoewel we het Franse gevaar zeker niet mogen onderschatten, zijn er toch ook weer geen aanwijzin gen die een al te dramatische opvatting over deze vinden ze zelf de gevolgen hiervan. De vrije prij zen in onze sector zorgen voor een voortdurende selectie, a.h.w. een systeem van loon naar wer ken; iets wat we ook graag toegepast zouden wil len zien in andere takken van onze maatschappij. Nu is het overigens zó dat de huidige econo mische situatie in ons land ook zijn goede kanten heeft. Was het n.l. 2 jaar terug nog zó dat men zich in allerlei bochten van wellevendheid moest wringen om een werknemer te houden, thans kunnen we onze medewerker (s) weer recht in de ogen zien. Het is niet te hopen dat we naar een hoge werk loosheid toe gaan, maar anderzijds kan het be slist geen kwaad dat ieder moet vechten voor z'n baan en bestaan. Dat moet n.l. agrarisch Neder land al jaren en het is wel eens goed dat dit niet alleen bij de middenstand het geval zou zijn. Laten we hopen dat we in Nederland, met zo veel mensen op een klein plekje, toch tot een redelijke arbeidsprestatie kunnen komen. concurrentie rechtvaardigen. Enkele deskundigen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de N. F. O. hebben een be zoek gebracht aan de belangrijkste fruitteeltgebieden van Zuid-Frankrijk en Italië teneinde zich op de hoog te te stellen van de stand van de fruitoogst in die gebieden. Hun conclusie was dat de fruitoogst in deze landen groter zal zijn dan in 1964 en 1965. Daar staat echter tegenover dat de Golden Delicious in geheel Ferrara ernstig is verruwd en dat ook in Zuidoost-Frankrijk de verruwing van de Golden Delicous veel ernstiger is dan het vorig jaar. In bedoeld overzicht, dat werd gepubliceerd in „Groenten en Fruit" lazen we ook enkele opmerkin gen over de kostprijs van Franse Golden Delicious. Bij een produktie van 27 ton per ha bedragen de totale kosten bij vertrek van het pakstation 41 cent per kg en bij een produktie van 36 ton per ha is dat 37 cent per kg. De transportkosten van Frankrijk naar Neder land variëren van 8 tot 12 cent per kg wat wil zeg gen dat bij een produktie van 36 ton per ha de Franse Golden Delicious in Nederland geleverd kunnen wor den voor 45 tot 49 cent per kg. Hierbij komen dan nog de telers- en handelsmarges en de (niet geringe) omzetbelasting. Wanneer we dat lezen is er dus nog geen aanlei ding om al te bang te zijn van de Franse Golden Deli cious op onze binnenlandse markt, een conclusie die twee weken geleden in dit blad ook werd getrokken. Dat wil uiteraard niet zeggen dat we er op de buiten landse markten niet genoeg mee te maken hebben. Er staat tegenover dat we nog nooit een exporteur van Golden Delicious van betekenis zijn geweest, eenvou dig omdat de hoeveelheid die we hadden aan te bie den, daar te gering voor was en nog is. Zullen we het dus toch weer maar wagen met de Golden Delicious wanneer we appels gaan aanplanten? Een moeilijke vraag. Veel telers moeten er een ant woord op geven. Over het aanplanten van fruit als zodanig heeft vorige week ir. Vellekoop in dit blad een uitspraak gedaan die zeker ter harte genomen kan worden! Ten aanzien van het sortiment ligt bet AOK in WALCHERSE agrarische kringen hoort men momenteel weinig optimistische klan ken. Nu is het bij groeizaam weer en dus over vloedige oogst nog immer zo geweest dat de vraag het aanbod niet aan kan. Een nevengevolg is dat bij elke particulier wat groenten en ook meestal wat fruitboompjes staan. Het te veel wordt dan prompt aan buren gegeven of meegenomen op visitie. Gevolg: de groenteboer, uiteindelijk de afnemer van onze produkten, kan voorbijgaan. Op ander terrein met name in de bouwwereld hoort men dezelfde geluiden. De eerst zo gepropa geerde zaterdag en vrije-tijdsbesteding wordt een handicap voor de bonafide aannemer. In wezen hetzelfde. Nu de economische toestand zorgen be gint te geven wordt er gelet op dingen die men eerst propageerde. Gelukkig zijn er ook nog lichtpunten en ver namen we van onze dienst, een Bevelandse boom kweker, dat er nog redelijk aangeplant wordt. Natuurlijk Golden Delicious. Ook James Grieve en Tydeman horen bij de hoog genoteeerde rassen voor aanplant. We plukten onze laatste Jonathans en dachten met weemoed aan 't feit dat toen we ze plantten het „de" appel was. Wat nu Golden is was een 20 jaar terug de Jonathan. Nu zijn het pracht bomen en vragen we ons met de Zuid-Bevelandse correspondent af rooien of nog eens aanzien. Strikt persoonlijk geloven we dat na enkele jaren het publiek wel eens beu kan worden van week in week uit gele appels met immer dezelfde smaak. Boet de, overigens excellente Cox's niet reeds enkele in waardering in? In de groente teelt is de kern waar alles om draait „verande ring van spijs doet eten". Ook onze veiling heeft momenteel nog een 10 hogere omzet maar met de prijzen van nu zal deze thermometer kunnen zakken. Er wordt thans contractprei geleverd voor 20 cent per kg. Ook onze koel- en gascellen zijn zéér goed be zet. We lezen thans veel over poolvorming en vinden dit één der beste middelen om prijzenafzet te beïnvloeden, 't Is toch te gek om los te lopen dat men de prijzen van kostelijke, duur geteelde vruchten niet op peil kan houden. Helaas is het bij groenten niet of zéér moeilijk te realiseren. Wel willen we nu reeds attenderen dat men niet moet gokken op de laatste hoge prijzen. De les van dit voorjaar is daar te duur voor geweest. We vernamen dat er goede belangstelling be staat, vooral voor de „motorische" cursussen, ge organiseerd door de streekverbeteringscommissie Walcheren. Ondertussen wordt of is de weeuwen sla en bloemkool weer gezaaid. Ook wordt er veel an dijvie gepoot. En zo vliegen de weeken, door de vele afwisselende werkzaamheden om zonder dat men er erg in heeft. moeilijker maar er zijn zo weinig alternatieven en niet iedereen kan het zich permiteren om herfst- en win- terperen te telen. Daarom zullen we waarschijnlijk bij onze appel-aanplant toch weer wel terecht komen bij de Golden Delicious. Tot de volgende week. KABINETSCRISIS II (Vervolg van pag. 3) kabinet. Indien zo'n motie door de meerderheid van de Kamer wordt aangenomen zal de regering daaraan de konsequenties moeten verbinden van aftreden. Vaak gebeurt het evenwel, dat niet het gehele beleid een punt van kritiek is, maar een onderdeel daarvan en dat ter zake uit de Kamer een ander voorstel wordt gedaan. Een minister of een minis terie kan dan, voordat het Kamervoorstel in stem ming komt, duidelijk te kennen geven wat vaak gebeurt dat hij of het bij aanneming er konse quenties aan zal verbinden Met konsequenties wordt dan aftreden bedoeld. Zo heeft ook nu bij de val van het kabinet-Cals, de minister-president dui delijk de „portefeuille-kwestie gesteld", zoals men dat noemt. Nu de motie Schmelzer aangenomen is heeft het kabinet dan ook zijn ontslag aangeboden aan de Koningin. Wat gaat er nu gebeuren? Krijgen we een „zakenkabinet", dat wil zeggen een kabinet dat de lopende zaken afdoet, maar voorlopig geen oplos sing heeft voor de problemen, waardoor het vorige kabinet is gevallen. Volgt er Kamerontbinding en daarna vervroegde verkiezingen? Durft een demis- sionair-kabinet Cals het aan de verantwoordelijk heid op zich te nemen voor een zodanige Kamer ontbinding Het zijn alle vragen die U en mij momenteel bezighouden. Het antwoord erop weet, in ieder geval op het moment waarop ik dit schrijf, voor lopig geen sterveling. De komende weken zullen het ons leren. W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4