VTT ETff ytXefa kfee/rso£tr WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 13 ONS VERSTREKT DOOR NOBECO - KORTGENE Tarwe. De ondertoon van de tarwemarkt was in de afgelopen week zwakker. De omzetten waren zeer klein, wat mede veroorzaakt werd door het ont breken van een speculatieve vraag. De bestaande restitutie bood geen kans om rechtstreekse zaken met Engeland af te sluiten. Daar lag de markt lager en dit remde de animo af om zich met west-europese tarwe te bevoorraden in afwachting van loskomen van aanbod uit eigen oogst. Duitse tarwe werd con currerend in Engeland aangeboden. Dat dit moge lijk was, kwam doordat deze met een volledige resti tutie, zonder korting dus zoals hier het geval is, geëxporteerd kan worden. In Duitsland is men ken nelijk van mening dat deze tarwe op een later tijd stip voordelig door te importeren produkt vervangen zal kunnen worden. Er bleef dus de binnenlandse verkopers niet veel anders dan af te wachten tot de industrie weer in de markt zal gaan komen. Over de door de fabrieken te betalen prijzen is nog niets bekend, maar de verwachtingen voor de latere maanden zijn niet hoog gespannen. Franse tarwe ging voor onze molens langzamerhand interessant worden. Dit zal dus wel mede de grens bepalen van de door de industrie te hanteren prijzen. Het mag wel aangenomen worden dat naarmate het seizoen voortschrijdt, het aanbod van Franse tarwe ver ruimd zal worden. Brouwgerst. Over brouwgerst is eigenlijk weinig te melden. Met Duitse kopers was niets te onder nemen en de offertes die door Nederlandse expor teurs uitgebracht werden, gaven daarvan een af spiegeling te zien in de steeds lagere vraagprijzen. De hoop is er nu op gevestigd, dat de met ca. 0,50 per 100 kg verlaagde heffing in Duitsland, gebaseerd op de voergerstprijzen, misschien enige nieuwe kooplust kan doen ontstaan. Het C.B.K. zal in het beste geval voor januari/februari-levering in de markt gaan komen. De daarvoor te besteden prijzen zijn nog niet bekend, maar zullen wel aangepast worden aan de flauwe markt. In verband hiermede werden in het binnenland posten brouwgerst aan geboden door houders die niet kunnen of willen wachten op eventuele leveringsmogelijkheden aan het C.B.K. op latere termijn. In de bestaande si tuatie waren deze partijen moeilijk onder te bren gen. Het werd steeds duidelijker dat menselijker wijs gesproken in de voorjaarsmaanden meer druk van Franse en Engelse brouwgerst te verwachten is. Peulvruchten. In de eerste helft van de vorige week bereikten de groene erwten een dieptepunt. Daarna konden de prijzen het min of meer houden op het niveau waarop de markt was aangeland. Dit was wel te danken aan enige steun als gevolg van bescheiden buitenlandse orders. Het viel daarbij op dat de vraag van de traditionele afnemers, die het leeuwendeel moeten betrekken, te verwaarlozen viel. De week eindigde rustig. Van oost-europese erwten AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 1925 okt. 1966, verstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes, tel. 011006451: Consumptie-aardappelen: Bintje 40 mm opw., april. Kon in het vorige weekrapport ge wag gemaakt worden van een daling in de prijzen van 17,10 tot 16,30, de teruggang zette zich deze week opnieuw verder door. Van noteringen van 16,in het begin van deze verslagperiode werd op 21 oktober als laagste prijs 15,20 genoteerd. Hierna kwam enig herstel tot 15,50 met gedane zaken op de laatste beursdag van 15,70 en 15,60. Aan het slot was de notering 15,7015,60. De openstaande positie was 1111 (v.w. 1080). De weekomzet beliep 491 contracten (v.w. 159). BEURSBERICHT MARKT GOES (25 oktober 1966) Granen en peulvruchten: Tarwe, basis 17 boe- renschoon af boerderij 34,40; Tarwe, volgens E. E. Q. condities 34,90; Gerst, boerenschoon af boerderij van 27,50 tot 31,50; Kleine groene erwten, boeren schoon af boerderij van 30,tot 48,(extra kwa liteit iets hogere prijzen); Schokkers, boerenschoon af boerderij van 30,tot 50,(alleen plaatsings mogelijkheden voor vaste kwaliteiten); Capucijners, boerenschoon af boerderij van 50,tot 72,50; Bruine bonen (mits zonder grond en goed droog) van 70,— tot 92,50. Alles per 100 kg. Aardappelen: Bintje, 35 mm opw. binnenlandse sor tering van ƒ11,— tot ƒ11,75 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. Sorteerkosten voor rekening koper. Voederaardappelen 2,754,75 per 100 kg. Uien. Onafgestaart op auto geleverd 15 cent per kg. Vlas. De noteringen waren als volgt: Beste partijen 1821 ct; Gewone kwaliteit 1017 ct; Beschadigde partijen 79 ct. Alles per kg en op auto geleverd. Hooi en stro. Lucernehooi 130,tot 140, Weidehooi (prima kwaliteit) 110,tot 120, Veldbeemd 60,tot 75,Roodzwenk 50,tot 60,Tarwestro 72,50 tot 77,50; Gerstestro 72,50 tot 77,50; Erwtenstro (klein groen) 75, tot 85,Schokkerstro 70,tot 80,Alles per 1000 kg en geperst op auto geleverd. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,60 tot 1,75 per kg. werd niets bijzonders gehoord, zodat aangenomen mag worden dat in deze periode geen belangrijke offertes boven de markt hangen. Schokkers moesten uiteindelijk nog iets lagere noteringen toestaan. De vraag uit Engeland was zeer teleurstellend en slechts enige handel met andere landen kon ervoor zorgen dat althans reële noteringen tot stand kwamen. In Engeland schijnt de schokkeroogst toch wel be hoorlijk goed geweest te zijn, waarbij de consumptie nog niet groot is. Bruine bonen zakten in het begin van de vorige week weg, maar konden zich geleide lijk aan wat herstellen. Bij het weer wat toege nomen vertrouwen werden de offertes ingehouden. Kapucijners hadden regelmatig enige omzet op on veranderde noteringen. De termijnmarkt sloot vrij dag 21 oktober j.l. met de volgende verrekenprijzen: okt. nov. dec. jan. 3% groene erwten 65,75 65,75 65,75 66, Stemming prijshoudend. 3 schokkers 70,25 69,— 69,— 69,— Stemming goed prijshoudend. 5% schokkers 65,50 Stemming nauwelijks prijshoudend. febr. mrt. april 3% groene erwten 66,25 66,25 66,25 Stemming prijshoudend. 3% schokkers Stemming goed prijshoudend. 5®/o schokkers Stemming nauwelijks prijshoudend. Zaden. Karwijzaad lag verlaten in de markt met geringe handel op vrijwel ongewijzigde prijzen. Blauw maanzaad is weer eens een totaal vergeten artikel geworden. De noteringen, die slechts een oriënterende waarde gaven, werden onveranderd aangehouden. De cons, aardappelmarkt. Heden werden de cij fers van de tweede voorlopige oogstraming 1966 bekend gemaakt. Uit deze cijfers blijkt, dat de op brengstverwachtingen weer ruim 100.000 ton hoger liggen dan de raming per 9 september j.l. De con clusie uit deze cijfers moet zijn, dat, wanneer deze ramingen enigszins juist zijn, er dit jaar een ex port moet komen die groter is dan ooit tevoren. Het is praktisch ondenkbaar dat een zo grote export tegen enigszins aanvaardbare prijzen dit jaar tot de mogelijkheden behoort. Hier komt bij dat onze export te laat op gang komt vanwege een te krap aanbod. Het is jammer dat er reeds kansen verloren zijn gegaan en ook momenteel is het nog zo dat men van exporteurszijde huiverig is om op korte termijn in blanco te verkopen. De krappe sorteercapaciteit op dit moment, maar ook de vasthoudendheid bij een deel van de telers spelen hierbij een rol. Onder invloed van deze oogstraming kwam de termijn- markt op april weer lager te liggen. RUIME APPELAANVOER OP ZEEUWSE VEILINGEN Op de fruitveilingen werd in de afgelopen periode het aanbod van peren duidelijk minder ter wijl dal van appels groot bleef en soms zelfs nog wat toenam. De afzet van Golden Delicious had een bevredi gend verloop, maar overigens was er aan de appel- prijzen weinig plezier te beleven of het moest zijn de wat betere tendens bij de Cox's Orange Pippin waarbij de prijzen van de goede kwaliteiten stegen tot 40 a 50 cent per kg, een prijs die overigens in de eerste aanvoerweken van de Cox's hoger lag en voor deze tijd van het jaar te laag is. Absoluut te laag is ook de prijs van de Jonathan. Een prachtig gekleurde partij, eigenlijk extra kwa liteit, komt aan 30 cent per kg maar overigens gaat de klasse I weg voor prijzen van 20-25 cent per kg voor de middel en grove maten. Klasse II komt gemiddeld weinig boven 15 cent per kg. Het zit weer helemaal fout met deze appel, nu eigenlijk al voor het derde achtereenvolgende jaar en er lijkt alle aanleiding toe deze appel uit het teeltschema van onze Zeeuwse bedrijven te doen verdwijnen. Dat geldt ook voor de pererassen Comtesse de Paris en Zwijndrechtse wijnpeer. Voor Comtesse is ook reeds enkele jaren geen belangstelling meer. De beste kwaliteiten noteren rond 20 cent per kg. Daar kan niemand Comtesse voor telen. Met Zwijn drechtse wijnpeer is het al niet beter gesteld. De grote maten doen nog rond 20 cent maar bij dit ras heeft men steeds veel kleine maten en hiervoor is totaal geen belangstelling. Zoals gezegd gaat het met de Golden Delicious nog het best. De goed gekleurde partijen grote en middelmaat worden verkocht tegen prijzen van 50 tot 60 cent per kg. Iets minder gekleurde partijen zijn ongeveer 10 cent per kg goedkoper. Goudreinette werd iets meer gevraagd, vooral voor export naar Frankrijk. De klasse I grote maten stegen tot 30 k 35 cent per kg. Gekleurde goudreinette die bovendien eetrijp was, noteerde soms 20 cent per kg duurder dan de groene partijen. Rode goudreinette was gemid deld ruim 5 cent per kg duurder dan de groene. 25 oktober. We hebben de laatste week genoeg neerslag ge had voor ons werk en het kon er zelfs niet \ran doorgaan. Maar nu is het weer prima. We zien de wintertarwe prima opkomen en de gezaaide ak kers worden weer lichtgroen: de eerste hoop voor 1967! Ja het staat nooit stil in de landbouw, we moeten al gaan zorgen voor het volgende jaar. We hadden vorige week voorzichtig geschreven de woorden van buurman die hij zeide over zijn vrouw en dat geschrevene heeft buurman thuis heel wat stof doen opwaaien. Hij kwam vorige week zaterdag bij ons en vertelde het. „Jon, jon, je mot toch een bitje verzichtig zien oor, want ik da wel gezeid maer der elemille nie bie deurgedocht, dat ze 't zelf zou lezen. Ik der vee dol van ehad, eerlik waer. Ik stae nie gauw mie m'n mond vol tannen, maer 't was ge woon een waetervalle. 't Was elemille fout evol- len, zo iets kun je èn, eé. Ik moste er eel wat voe den dag aelen om ze te overtuugen en je kunt nog gauwer een paerd dat op de loop is tegen- ouwen dan wanneer een vrouwe wat over .d'r toeren rikt. Plone zei b.v.: „Dus jie wil toch zeker nie be weren, da mannen oltiet persies d'r woorden af wegen. Nooit is een keer verkeerd binnen, nooit is een keer overdrieven? Nou, eerlik is eerlik dat kon ik elemille bevestigen. Je mot in dezen êel verzichtig zien mie j'n antwoord. Maer gelokkig kwam toen net de post mie de krante. Ik vroege om wat postzegels (die 'k glad niet derekt nodig ad) maekte een praetje mie de post, dat 't zovee ge regend ad en toen die wig was, toen was 't in 't achteruus ook stille geworren. Plone sloeg ineens vlak voe m'n gezicht der stof doek uit en daermee was 't insidentje ofgelopen. Noe lopt olies wee gelokkig in de rils". „Ja", zei ik toen, „buurman we moeten niet meer spanningen opwekken dan er reeds zijn en zullen er rekening mee houden. In Den Haag blij ven de spanningen er nog wel in en hebben ze geprobeerd om een nieuw kabinet te maken maar zijn nog niet veel Opgeschoten". „Nee", zei buurman, „ze willen een spiksplinter nieuw kaminet maeken en ze willen 't ouwe nie maer opknappen of liemen. Noe bin ik der ok tegen oor, want mie liemen liekt het dikkels eel wat, maer in 't gebruuk volt het meest tegen! Indertied viel m'n kunstgebit is op de leien en en in twêe stikken. Vlug netjes geliemd, want zonder loop je in de gaeten, waer of nie, maer bie theedrienken nam ik een babbelaer en 't was wee fout, weer in twèën! Weer geliemd en netjes oor, maer bij 't eten saevens wee kapot. Een olve dag laeter was 't gemaekt bie de tandas en noe is 't voe mekaren. Jon, je bint er benauwd van", zei Willem, „ie zou het per ongelok kunnen inslikken en as 't in je maege zat, wellicht een gat d'r van in je maege kriege en dan kon je d'r missschien elemille nie meer bie! 't Kon best is onder je schoenen kom men te zitten, je weet het maer nie". Toen vroeg ik aan buurman, zou het nog lang duren eer we een nieuw kabinet hebben? „Ja, dat is noe nie makkelik te zèn oor, ik bin elemille nie politiek aangeleid, maer mien onder- vindige is, dat de meeste pertijen 't meest van d'r eigen ouwen en weinig van de aêre en dan kan 't wel is lank duren, eer ze mie een aanvaerdbaer kamnet zullen kommen!" Zoete ermgaard werd ook in toenemende hoeveel heden aangevoerd. De prijs van de grote en middel maten lag tussen 50 en 75 cent per kg. Gieser Wildeman grote maat deed tussen 50 en 60 cent. Saint Remy werd iets goedkoper en deed voor de beste kwaliteiten rond 40 cent per kg. TOMATEN BLIJVEN GEVRAAGD Het blijft best gaan met de afzet van de late tomaten uit die Zeeuwse kassen en warenhuizen. Vooral in Kapelle-Biezelinge is het aanbod nog ruim. Twee dagen per week (op dinsdag en vrij dag) worden er exportveilingen van dit produkt gehouden en dan zijn er steeds enkele duizenden kratten overwegend goede tomaten te koop. Meest al worden ze gekocht voor uitvoer naar West- Duitsland, welk land ook landelijk gezien de be langrijkste afnemer is van Nederlandse tomaten. Van de wekelijkse export van 4-5 miljoen kg gaat ruim de helft naar dit land. Ook naar Engeland, Zweden en Frankrijk wor den er echter nog regelmatig Nederlandse tomaten verladen. De prijs is vorige week geleidelijk aangetrokken en vrijdag werd in Kapelle-Biezelinge voor de ex port A I kwaliteit rond 5,90 per krat van 6 k£ betaald. De B export tomaten deden toen ƒ6,33 per krat en de C export werd verkocht voor 4,54. Dat zijn stevige prijzen die maken dat er voor de telers sprake is van een goede teelt. Het is voor deze groep van tuinders vooral ook belangrijk dat de oogst blijft meervallen door het gunstige weer van dit najaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 13