6 flE oogst van de suikerbieten is volop aan de gang. Vooral in de laatste jaren zijn deze oogstwerkzaamheden sterk gemechaniseerd. Soms den ken we dat de mechanisatie op dit gebied reeds bijna zijn eindfase heeft bereikt. In de afgelopen weken zagen wij echter verschillende, geheel nieu we oogstmachines. In Zuid-West Nederland lopen thans een vijftal nieuwe •ogstmachines. Op de grote internationale demonstratie te Gibecq in België •p 8 en 9 oktober j.l. waren eveneens een aantal nieuwe machines te zien. Daarom hier enkele bijzonderheden over deze interessante ontwikkeling. Als we deze aan de hand van de onderstaande gegevens en foto's overzien, kan men ongetwijfeld tot de konklusie komen dat de gehele mechanisatie van de suikerbietenoogst nog volop in ontwikkeling is. Nieuwe machines die soms reeds in produktie zijn, soms nog slechts in het beproevingsstadium verkeren, bieden wederom nieuwe, en vaak meer of bijzondere mogelijk heden. Fabrikanten en konstrukteurs verdienen onze waardering voor hun nieuwe produkten. Machinegebruikers dienen blijvend attent te zijn op nieuwe werktuigen en mogelijkheden. NIEUWE MACHINES 2-rijige Vicon-Steketee rooimachine (prototype). De heer C. J. Steketee te Driewegen is bezig met de verdere ontwikke ling van de tweerijige Vicon-Steketee rooimachine. Onlangs zagen wij deze machine aan het werk. Onder de toen heersende gunstige omstandigheden werd goed werk geleverd. De benodigde trekkracht was gering, 20 a 25 pk. Uitgerust als wagenrooier is de machine voorzien van gesloten, aangedre ven sloffenkruislichters, twee kopapparaten en twee rijenpoetsers. Verder is de machine volgens dezelfde principe gebouwd als de reeds bekende typen. Op de bietendemonstratie in België zagen we deze tweerijige getrokken ma chine in eeh sterk geperfektioneerde uitvoering lopen. Daarbij waren o.m. een hydraulische besturing op de loopwielen en een hydraulische diepteregeling achteraan de machine aangebracht, terwijl drie rijenpoetsers (schuin achter elkaar) voortreffelijk werk lieten zien. Van deze machine wordt een kapaciteit opgegeven van ca. 3 ha per dag. Vicon zorgde op de demonstratie te Gibecq voor een dubbele verrassing. Naast de reeds genoemde nieuwe tweerijige getrokken machine werd een geheel nieuwe zelfrijdende tweerijige bietenrooier getoond met opgebouwde verzamelbak. Bakinhoud 3,5 ton. Het geheel wordt door één man bediend die voorop de machine zit. De machine heeft twee voorwielen (6.00 x 16) en twee grote achterwielen (18.4 x 26) waarop en waartussen het geheel zeer kompakt is gebouwd. Besturing, diepte-instelling van de rooielementen en bediening van de bunker geschieden hydraulisch. De rooielementen zijn v«- 1-rijige Stoll, type C 40 met grote bunker en bladhakselaar. dragen; de transportsnelheid tot 20 km per uur. De kapaciteit kan ca. 0,5 ha per uur bedragen. Het loonbedrijf van G. P. Leendertse te Kamperland heeft een nieuwe Stoll, type C 40, in gebruik genomen. Een éénrijige machine die in hoofd lijnen veel overeenkomst vertoont met de bekende Stoll C 35. Als bijzonder heden kunnen worden vermeld dat de verzamelbak vergroot is tot ca. 2300 kg en dat de machine voorzien is van een hakselaarblazer voor het loof. Op de D. L. G. te Frankfort was deze machine ook aanwezig. De machine is voor zien van aangedreven rooischaren en loopwielen en hydraulische bijsturing. Dit laatste is standaarduitvoering op deze C 40 en heeft vooral betekenis onder moeilijke omstandigheden en zijwaarts hellende perceelsgedeelten. De bladhakselaar heeft twee snelheden. Daarmee kan de intensiteit van het hak- selen worden geregeld. Zowel bladspreiden als bladverzamelen is mogelijk. Indien koppen en blad over het land worden gespreid blaast de hakselaar dit over een afstand van 5 k 10 meter weg. De verdeling is daarbij zeer goed. Hakselen en verzamelen betekent o.m. dat het gekneusde materiaal minder volumineus is. Op het bedrijf van de Kon. Maatschap „De Wilhelminapolder" zagen wij een Amerikaanse John Deere, type 223, bietenrooier. Dit is een drierijige, getrokken machine met opgebouwde verzamelbak. De bakinhoud bedraagt 3Va ton. Deze machine is thans voor beproeving in Nederland. De machine Nieuwe 2-rijige zelfrijdende Vicor rooimachine. 3-rijige John Deere, type 223. van een nieuw type, worden aangedreven en zijn zelfzoekend. Verder zijn twee kopapparaten naast de machine aangebracht. Het blad wordt eerst ach terwaarts opgevoerd en vervolgens zijwaarts. Door middel van een verstel bare afvoergoot kunnen 6 a 8 rijen loof op langszwaden worden gebracht. Ook kan het direkt in een meerijdende wagen worden verzameld. De verzamelbak is van het zelflossende type. De inhoud van 3500 kg be tekent dat de rijlengte voor een vulling ca. 550 m bedraagt. Lostijd ca lVa minuut per 3500 kg. Aandrijving en voortbeweging worden verzorgd door een 73 pk Perkins dieselmotor. De rijsnelheid tijdens het rooien kan tot 6 a 7 km per uur be- wordt door de aftakas van een trekker aangedreven. Op genoemd bedrijf wordt hiervoor een John Deere 4020 gebruikt (ca. 100 pk). De verzamelbak is voorzien van een ingebouwde lostransporteur. Het los sen kan zowel tijdens het rooien als bij stilstand geschieden. In- en uitscha kelen van de lostransporteur geschiedt door middel van een electro-magne- tische koppeling die door de trekkerbestuurder kan worden bediend. Het koppen van de bieten geschiedt door drie schotelvormige kopelementen die het loof tevens over het land verspreiden. De drie rooi-elementen bestaan uit rooiwielen (oppelwielen) met grote diameter (0 74 cm). De werkdiepte wordt hydraulisch geregeld. Een zeer nuttige bijzonderheid is voorts dat op de ma-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 6