TUINBOUWKLANKEN Wintertijd - studietijd Vroege fruitrassen matige uitkomsten NU....? Gladiolenoogst in volle gang WAT Eenvoudiger manier om gladiolen te rooien 4 DOOR de streekverbeteringscommissie in WAL CHEREN wordt onder het motto Wintertijd Studietijd een flink aantal cursussen verzorgd. Hoewel ieder betrokkene in Walcheren de Nieuws brief thuis gestuurd krijgt willen we in dit arti kel van Tuinbouwklanken graag nog eens extra aandacht vragen voor de cursussen. In 't kort willen we nog even, inzonderheid voor niet-Walchenaren, aanhalen dat bij een ver kaveling ook een streekverbetering hoort. Dit gaat op Rijkskosten. Hier zijn geen formidabele bedra gen voor uitgetrokken doch wel voldoende om hiaten in moeilijkheden via voorlichting op te lossen. Door een verkaveling krijgt een streek een ander, meer aan de eisen des tijds aangepast beeld. Er verdwijnt en 't wordt anders. Dit kan voor de individuele mens wel eens moeilijkheden meebrengen. En om de diverse omschakelingen en aanpassingen op te vangen is er een streekverbeteringscommissie die over een langere periode werkt. Nu was Walcheren één der eerste grote na oorlogse verkavelingen. Toen alles reeds volop geregeld, bewoond en beboerd was is pas de com missie gaan werken. Men vergete niet dat in de jaren '45'55 zoveel zorg en moeite verzet is om een normaal funkionerende polder te krijgen met 80.000 inwoners dat er beslist fouten zijn gemaakt en ook wel eens wat vergeten of verlaat is. Het verdient dan ook lof dat onze zij het ver late streekverbeteringscommissie zoveel initiatie ven heeft ontwikkeld. Daar de sluitingsdatum voor al deze cur sussen 15 oktober is en als men zich nog niet ge meld heeft of nog interesse heeft moet men dus heel vlug zijn. Eigenlijk vandaag nog. Voor opga ve en inlichtingen kan men zich wenden tot de heer Fase, Dir. Chr. Lagere L. en T.-school, Kou- dekerkseweg, Middelburg, tel. 011804622. Een speciale cursus van 8 lessen is gewijd aan de recreatie n.l. hoe en wat als men zomergasten ontvangt. Deze is reeds gestart op Serooskerke en vanavond, 14-10, in Aagtekerke. Veere, West- kapelle, Vrouwenpolder en Grijpskerke volgen nog. Inlichtingen mej. Edzes, Seissingel 40, Mid delburg, tel. 01180—5233. I\E fruittelers van SCHOUWEN-DUIVELAND houden zich momenteel bezig met het pluk ken van Goudreinette - Jonathan en Golden Deli cious. Wat de peren betreft is het zo dat deze ge plukt zijn over het algemeen. Vooral de Doyenné de Commice en Legipont kregen veel belangstel ling van de spreeuwen. Daar bleef het veelal niet bij want vele peren werden aangepikt. Tot nu toe gaat het redelijk goed met de vogel- schade in de appels met name de Golden Deli cious, maar we leven bij de dag wat dat betreft. Tussen het plukken van het fruit door is veel Cox Orange geruimd moeten worden in verband met aantasting door stip in de grote maten. Op veel bedrijven zal daardoor de middenprijs van dit ras niet hoog zijn. Daarom wachten we met be langstelling de prijszetting van de Golden Deli cious af. Dit ras zal naar we hopen veel compen satie geven voor de matige uitkomsten van onze andere rassen, en met name de vroege rassen. Met enkele woorden willen we toch nog terug komen op het fruitcorso op zaterdag 17 september te Goes. Met de praalwagen „Circus" werd een 2e prijs behaald, daarnaast de dorpsprijs, en een 2e prijs voor de verlichting in de avondrondgang. We vinden het echt een mooi resultaat, en de mensen die er aan hebben meegewerkt kunnen tevreden zijn. Het was een mooie wagen, voor de eerste keer helemaal klaargemaakt in de veiling- loods te Haamstede. Voor de werkverdeling was dit veel gemakkelijker. Voorheen moesten enkele dagen een paar auto's met mensen naar Goes, wat altijd een hele organisatie was en ook veel geld kostte. Nu kan iedereen op tijd naar huis en met genoegen is er aan deze wagen gewerkt met op tijd een glaasje bier of kopje koffie en natuurlijk ook met de nodige kwinkslagen. Zo staat dan nu de wagen weer ontluisterd in de veilingloods en we hopen dat ook het volgend jaar weer een fruitcorso zal worden georganiseerd! is niet altijd nodig de stronken door zwaar mate riaal uit te laten trekken. Met behulp van staal draad en katrollen kan men met een gewoon trek- kertje al wonderen doen. Zodra men een perceel gerooid heeft komt men voor de vraag te staan: wat nu? Appels, peren, pruimen, suikerbieten of aard beien. In de meeste gevallen stelt de hergroei van jonge appels „in appels" teleur. Met peren en pruimen is dat in mindere mate het geval. Gelukkig kan grondontsmetting uitkomst bieden. Mocht het een twijfelgeval zijn, dan is het bij herplant altijd verstandig niet te ruim te planten. Dan kan men altijd nog eens een tegenvaller ver dragen. Voor wat de onderstam betreft, moeten we zeg gen dat in verschillende gevallen type IV het best voor de dag komt met de groei. Type IX is altijd een mislukking. Met peren heeft men vaak niet veel moeilijk heden. Alleen het gebruik van een tussenstam moest feitelijk nog eens goed bekeken worden. Zo zijn we dus inderdaad weer al bezig voor een volgend jaar. Want waarschijnlijk moeten we moed houden, dat uiteindelijk de Fransen en Ita lianen het in de toekomst ook niet voor niks blij ven doen. We bedoelen het fruit naar ons land brengen. |\OOR het aanhoudende mooie nazomerse kli- maat zijn de oogstwerkzaamheden op THO- LEN aan de vlottende kant geweest. De aardappe len zijn zo goed als gepiept, de uien liggen op sprei en bij verschillende telers reeds in de koelcel. Er werd zo hier en daar nogal wat machinaal gewerkt. Op een rijenafstand van 33 cm maakt dit alles mogelijk. De techniek staat niet stil, nog maar nau welijks is de rijenafstand van 33 cm door enkelen gehanteerd en thans tracht men te komen op een riienafstand van 45 en 50 cm met de precisiemachine. Als de opbrengstresultaten naar evenredigheid goed zijn te noemen, is een dergelijke rijenafstand toe te juichen, wil men gemakkelijk machinaal kun nen werken. Hoewel de uien op 't laatst nog al ge groeid zijn, zit er toch erg veel verschil in op brengst. Het rooien van gladiolenkralen is in volle gang en het rooien van de grotere maten neemt een aanvang. Zij die van 't voorjaar vroeg hebben kunnen planten zitten in de dikke maten, alhoewel de later geplante toch ook nog flink ge groeid zijn. Door het spuiten tegen de roest blijft het ffewas lang groen en onder deze gunstige weers omstandigheden kan de diktegroei nog veel ten goede komen. Een nadeel kan echter zijn dat men genegen is om erg laat te rooien en dat zou natuur lijk wel eens funest kunnen zijn wanneer het mooie weer omslaat in guur, nat najaarsweer. Nu is het wel zo, wanneer men op ruggen heeft geplant, de voorraadrooier en de loofklapper flink wat werk kunnen verzetten in een kort tijdsbestek, maar de gelegenheid moet er dan ook voor zijn. In de vakbladen werd door de voorlichting nog eens op verschillende gevaarlijke technische pun ten gewezen en tevens op het befaamde art. 14 van het handelsreglement. Het is niet dat men dit niet weet maar het blijft allemaal zo gemakkelijk in de slof. Laten we echter voorzichtig zijn en tijdig pen en papier ter hand nemen om eventuele verdere schade te voorkomen, want dit is iets wat men ten slotte zelf in de hand heeft. Wanneer dit blad uitkomt zijn de eerste gladiolen geveild. We zijn allen erg benieuwd welke prijzen we kunnen noteren. De voorverkoopprijzen lagen ook niet ongunstig. UET is dit jaar moeilijk om opgewekte tuin- bouwklanken te schrijven voor uw corres pondent uit ZUID-BEVELAND. Nee, het is maar een schaarse bedeling. We mogen wel aannemen dat de lezers van deze regels op de hoogte zijn met de resultaten van de groente- en fruitteelt, zodat we kunnen volstaan met een opmerking vsf'n een collega die luidde ..We moeten maar vlug aan een nieuw jaar be ginnen." Nu, dat doen we dan zo langzamerhand dan ook De pluk van het fruit is grotendeels gebeurd en met het veilingklaar maken hebben we geen haast meer te maken. Zodoende zijn we deze week reeds begonnen met een perceel appels te rooien, hoofdzakelijk Jonathan. Niet dat we van mening zijn dat er zoveel andere rassen zijn die ons garan deren meer geld in het laadje te brengen dan dit ras, maar vooral omdat de Jonathan een bewer kelijke appel is die nu eenmaal niet goedkoop is te telen; zodat we verwachten dat zelfs in de toekomst als er weinig van zullen overblijven, deze appel nooit een economische teelt zal moge lijk maken. Alhoewel, je weet het maar nooit, kijk maar naar de Sterappel. Eens verguisd, nu de duurste appel op de veiling- Hoe dan ook, we hebben er flink wat de kop afgezaagd en met de tractor uitgetrokken. Het ÏYE mechanisatie ir« de landbouw heeft tot gevolg gehad dat ook in nevenbedrij- ven, zoals de fruitteelt, de tuinderij en in de bloembollenteelt wat jaloers werd gekeken naar de eenvoudiger manier van werken. Diverse kwekers konden zich aan het landbouw-voorbeeld wat aanpassen en zelfs de boembollenteelt zocht middelen om meer mechanische wegen te kunnen bewandelen. Er kwamen plant- machines en voor de tulp werden met minder of meer succes rooimachines gepro beerd. Meestal was de mechanische behandeling te ruw voor deze teerhuidige bol len. De na de ramp en uit Noord-Holland afkomstige gladiolenteelt vond op Schou- wen-Dui'veland instemming en het tikkeltje zout in de grond was oorzaak van een flir.ke groei der knollen gepaard aan een goede verkoopswaarde. Diverse land bouwers probeerden de teelt eens met een gemetje en het waren vooral die grond bezitters die veel kinderen hadden die bij het planten en rooien der gladiolen kon den helpen. Nog steeds heeft de gladiolenteelt perspectieven en overal op Schou wen-Duiveland zijn de velden te vinden met deze mooie groene planten die juist voordat de blcei intreedt van de bloemtrossen worden ontdaan omdat het om de knol gaat Deze moet later in het jaar daaropvolgend in vele Hollandse en vooral buitenlandse tuinen de eigenaar doen genieten van de prachtige kleuren die de gladiolenbloem biedt. In het najaar kwam voor de landbouwers het grootste werk, n.l. het rooien en vooral het afknippen van het blad en de bloemstengel was een arbeidsintensief werk. Vrouwen en kinderen waren de geschiktste werkkrachten hiervoor en overal werd wel een extra-centje verdiend. Toch zocht men ook hier naar andere moge lijkheden en een aardappelrooier die zijn oogst in zakken deponeerde leek een uit komst nadat de vrouwen het groen hadden weggeknipt. Eer. der gladiolenteelt-kenners van het schiereiland, de heer Joh. v. Waveren ontdekte dat het knippen vervangen kon worden door gebruik te maken van een loofklapper zoals die in Groningen en Friesland gebruikt wordt voor het rooien van aardappe'-pootgoed. Doch vrijdagavond vroeg de jonge landbouwer Kees v. d. Wekken uit de Schelp- weg te Ellemeet zich af of het niet mogelijk zou zijn om gladiolen te rooien met •en vol automatische aardappelrooier. Hij stelde zich in verbinding met loonwerker P et Bij de Vaate en dez# les direct bereid om deze poging te doen proberen. Er werd zaterdagmorgen een Romas V. M. W. vol-automatische aardappelrooier in het gladiolenperceel aan het werk gezet en weldra bleek dat deze „Wühlmaus" het voortreffelijk deed. Een naast deze getrokken rooier rijdende landbouwwagen werd door de transportband gevuld met gladiolen die eerst de behandeling met de loofklapper hadden ondergaan. Deze laatste is eigendom van de heer v. Waveren. Het is noodzakelijk, en daar was hier al op gerekend om de gladiolen in het voor jaar op bedden te planten net als bij aardappelen zij het wat nauwer in de rij. Op deze manier kan nu meer dan een bunder per dag worden bewerkt en het produkf hoeft dan alleen maar over de „hor" te worden gedraaid om wat kluiten kwijt te geraken evenals dit bij aardappelen het geval is. Er bestaat enorme belangstelling voor dit experiment dat nog wel wat kleine verbeteringen vraagt doch nu al een verdere vereenvoudiging betekent van de gladiolenteelt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4