ALS IFYE IN AMERIKA De invloed van de schilderkunst op de mode P. J. G. „De Vogelhandelaar" 23 Diny Kuysten, lid van de afdeling Schouwen- Duiveland, is momenteel in de Verenigde Staten, in het kader van het I. F. Y. E.-programma. In een uitvoerige brief heeft zij een aantal van haar in drukken en belevenissen weergegeven. RED. Beste vrienden, MADAT we in Kentucky, op de universiteit in Lexington, onze Mid-Point Meeting hadden, waar alle afgevaardigden uit de verschillende deel nemende landen iets over hun geboorteland vertelden of opvoerden en waar we indrukken en gedachten uitwisselden over N.-Amerika vertrok ik met de afge vaardigden uit Noorwegen, Duitsland, Venezuela, Peru en India naar de staat Minnesota. In Kentucky was 't erg warm, 120° F, maar de bijeenkomsten geduren de deze conferentie werden meestal gehouden in air conditioned zalen dus hadden we er niet zoveel last van. Het programma was erg interessant. Als je al deze afgevaardigden over hun land hoort praten krijg je het gevoel dat de wereld maar klein is en dat de mensen op deze wereld in zoveel dingen hetzelfde zijn, ondanks grote verschillen in culturele achter grond. Kentucky, één van de 50 staten van N.-Ame- rika, is bekend om zijn paardenfokbedrijven en zijn paardenraces en wij bezochten ook verschillende be roemde bedrijven zoals Splindletop. Het landschap en het klimaat zijn anders dan in Nederland, het is meer een landklimaat. In Minnesota hadden we eerst een oriëntatieprogramma op de universiteit van Minne sota in Minneapolis en St. Paul en daarna vertrok ieder naar een County in de staat. Minnesota is 6 x zo groot als- Nederland en in deze staat wonen minder dan 3Vs miljoen mensen. In tegenstelling tot Nederland is deze staat dus dun be volkt. Minnesota is dichter bevolkt dan de naburige staten South- en North Dakota, Montana en andere noordelijke staten en heeft een kleinere bevolkings dichtheid dan de staat Massachusetts, één van de New- England staten die ik eerst bezocht. Het grootste deel van de bevolking van Minnesota, IV2 miljoen, leeft rondom of in de Twincities, Minneapolis, St. Paul. Toen ik vanuit deze steden naar Aitkin County reisde zag ik de enorme meren en bossen die zich hier uitstrekken. In deze staat zijn meer dan 10.000 meren en sommige zijn zo groot dat je denkt aan de zeekust te zijn. Vele Amerikanen hebben zomerver blijven langs deze meren en komen in de weekends en de vakanties uit de steden hier wonen. Er zijn al lerlei watersportattrakties zoals: waterskiën, zwem men, vissen enz. Het is werkelijk een heerlijk land en ik heb er ook veel genoten, maar Aitkin County is arm aan landbouw. IK was enkele weken bij een familie op een boer- derij waar ze dr 80 melkkoeien hadden en 400 acres land. De meeste koeien waren Guernsey's en Hollandse zwart-bonte koeien. Verder zijn er in Ait kin veel Herfords, „beef cattle" dus deze worden voor het vlees opgefokt. Natuurlijk hielp ik als ik thuis was met het melken, dat met een vacuum-pomp ge beurde en door pijpleidingen, dus het is erg eenvou dig. Vier koeien werden tegelijk gemolken. De meeste bedrijven zijn gemechaniseerd om economische re denen. Ik was niet veel thuis want ik bezocht allerlei organisaties, verenigingen en scholen. De Amerikanen zijn erg geïnteresseerd in Nederland en de schoolkin deren willen graag meer hiervan weten. Meestal vertel ik over ons land en stellen ze vragen. Verder word ik veel uitgenodigd voor bijeenkomsten van allerlei or ganisaties om mijn dia's te vertonen en over Neder land te vertellen, soms twee keer per dag. De familie heeft ook een privé-vliegtuig voor vier personen. We gingen dus zo af en toe de lucht in en het is werkelijk een prachtig gezicht vanuit de lucht deze uitgestrekte bossen en meren te zien en de wei« nige boerderijen en dorpen daartussen. De Mississippi- rivier kronkelt door het landschap. Er is minder land bouw in het noorden van Minnesota dan in het zui den en de landbouw is erg extensief in tegenstelling tot in ons land. Daardoor zijn hier ook meer wilde dieren. Zo af en toe heb je het geluk ze te zien, zoals herten, elanden, bevers, enz. Het jachtseizoen opent over een maand en dan gaan vele Amerikanen jagen en brengen groot wild thuis, soms zelfs beren. In Aitkin bracht ik een bezoek aan verschillende ijzermijnen en met de County Agent bezocht ik ook de Indianen-reservaten en maakte kennis met de pro blemen van deze samenleving. In september was ik gedurende een week als gast met 5 andere IFYE's op de State-Fair waar de verschillende Counties hun werk tentoonstelden, demonstraties en wedstrijden werden gehouden met verschillende onderwerpen, zo als landbouw, bloemen en planten, huiselijke bezig heden, koken, verzorging van vee enz. Verder was er een paardenshow, paardspringen in Westerse cowboy stijl en Engelse-stijl. Minnesota heeft één van de grootste State Fair's in de U. S. A. Nu ben ik bij een familie in Chicago County, dicht bij de grens van de staat Wisconsin. Deze familie heeft 7 kinderen. De oudste jongen (24) is afgestu deerd en werkt in de Twincities, dan een meisje en een jongen op de universiteit, twee jongens op de Highschool en een meisje en een jongen op de lagere school. Mijn „hostfather" werkt als hoofd van een timmermansbedrijf en daar de huizen meestal van hout gemaakt zijn, is er veel werk. Ook hebben ze een klein tuinbouwbedrijf. We bezochten enkele dagen geleden een Cranberrie-bedrijf in Wisconsin. Ze wa ren de bessen aan het oogsten met de machines en hadden het veld bevloeid zodat de bessen boven kwa men drijven. Volgende week vertrek ik naar de universiteit van Minnesota om enkele courses te volgen. Dit is een grote universiteit van 40.000 studenten. Ook dit lijkt me erg interessant. Door het vele reizen, bezoeken afleggen en allerlei dingen bijwonen ben ik steeds nogal druk. Verder wil iedereen graag de dia's over Nederland zien en de County Agent heeft het soms moeilijk alles voor me te organiseren. Het is erg interessant en het programma is er goed georganiseerd. Het is zo fijn met deze mensen te leven. Ik hoop hierover nog te schrijven en als ik in Nederland terug ben met mijn dia's hierover te ver tellen. Tot de volgende keer. Good-bye. DINY KUYSTEN. DE mode van deze zomer heeft niet alleen de moderedactrices stof tot schrijven gegeven. Ook bij vele kunstcritici is het punt van bespre king geweegt. Hoe kwam het dat een groot deel van de mode als het ware geïnspireerd was op schilderijen van Mondriaan? Men zag Mondriaan- jurken, -pyama's, zelfs lingerie en foundation. De Nederlandse schilder Mondriaan, die leef de van 1872 tot 1944, schilderde in het begin naar de natuur. Later ontwikkelde zijn werk zich, door alleen datgene te schilderen wat voor hem belang rijk was om een bepaalde stemming weer te geven. Zijn werk kreeg vooral bekendheid in de tijd dat hij alleen horizontale en vertikale lijnen schilder de. De niet-symmetrische figuren die daardoor ont stonden, werden opgevuld met enkele van de pri maire kleuren, bijv. rood, geel en blauw. UET laatste jaar werd het modebeeld vooral 1 bepaald door de ontwerpen van de ontwerper Courège. Hij toonde modellen, die op het eerste gezicht heel eenvoudig van lijn leken. Alleen ge accentueerd door horizontale lijnen, bijv. cein tuurs op de heupen, vierkante schouders of dub bele stiksels, en vertikale lijnen, bijv. rechte na den en knoopsluiting vaak dubbel. Zo eenvoudig na te maken is deze mode echter niet. U moet maar eens proberen een jurk te maken die, wan neer U hem draagt, U een recht en vierkant uiter lijk geeft. Zijn mannequins waren dan ook alle maal zeer smal van heupen en van bovenwijdte. Om het figuur van de draagsters nog meer weg te werken gebruikte hij vrij zware stoffen. Bij het zien van de modellen van Courège sprak men ech ter nog niet van Mondriaan-mode. De mode-ont werper Yves Saint Laurent is het geweest die de kunstkenners voor het eerst belangstellend voor de mode heeft gemaakt. De vraag of de overeen komst tussen de schilder en mode-ontwerper be wust of toevallig was, is nauwkeurig bekeken. Het Gemeentelijk Museum in Den Haag heeft er een tentoonstelling over georganiseerd. NAAR men zegt is Yves Saint Laurent geïnspi reerd geworden door de schilderij van Mon driaan, doordat hij van kennissen een boekje kreeg over deze bekende schilder. Mede door het succes dat Courège had, door met horizontale en vertikale lijnen te werken, heeft hij modellen ont worpen die duidelijk overeenkomen met werken van Mondriaan. Deze mode is alleen bedoeld voor jonge mensen. Ze heeft zich verder uitgebreid naar de richting van de op-art. De patronen die voor de verschillende op-art artikelen gebruikt worden, zijn allemaal ontwor pen door kunstenaars. En U ziet weer het spelen met horizontale en vertikale lijnen en de kleuren wit en zwart. Zelden is schilderkunst op zo een brede schaal gewaardeerd door een zo groot publiek. VI. VEETEELTCURSUSSEN WALCHEREN U kunt zich opgeven tot 19 oktober a.s. bij mej. C. J. de Feijter, Pouckestraat 1, Axel, tel. 01153312. Over vertrektijden en route zullen nog nadere mede delingen volgen in de „Plattelandsjeugd". In samenwerking met de commissie agrarisch vakonderwijs Zeeland organiseren de C. P. J. en P. J. G. op Walcheren een cursus veeverloskunde. Deze cursus omvat 12 lessen van 2 uur en kost 10,in totaal. Bovendien kunt u zich opgeven voor een cur sus klauwverzorging bij rundvee. Ook deze cursus omvat 12 lessen van 2 uur en kost eveneens 10, Belangstellenden kunnen zich voor 23 oktober a.s. opgeven bij de heer J. Roelse, Molenweg 11, Koudekerke (01185-360), de heer J. de Lange, Westhoekweg 192, Ritthem (01183-346) of de heer W. Fase, Koudekerkseweg 115, Middelburg (01180- 4622). KONTAKTAVOND WALCHERSE MEISJES Op maandag 17 oktober a.s. houden de Walcher- se meisjes hun jaarlijkse kontaktavond in het cafe taria van de heer Kodde te Aagtekerke. Aanvang 19.30 uur. WIJNFEEST TE STEENBERGEN De Brabantse afdeling Steenbergen organiseert haar jaarlijkse Wijnfeest op zaterdag 22 oktober om 20 uur in hotel „Concordia" te Steenbergen. Zij nodigt ook alle Zeeuwse plattelandsjongeren uit voor een bezoek. AXEL—ZAAMSLAG NAAR IJSREVUE De afdeling AxelZaamslag zal bij voldoende deel name een bezoek organiseren aan de vrijdagavond voorstelling van de Wiener Eisrevue „Maskeraden" in het sportpaleis te Antwerpen. Ook de leden van de afdeling HoekTerneuzen zijn van harte welkom. (ADVERTENTIE) De afdeling P.J.G. West Zeeuws-Vlaanderen or ganiseert op 28 oktober een bezoek aan de opera te Gent. Gespeeld wordt Kosten 9,50 per persoon. Vertrek: Oostburg 6.30 uur. Opgave vóór maandag 17 oktober bij G. KOT- VIS, Zuidzande, tel. 0117&-317.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 23