IN DIT NUMMER O.M WEINIG DYNAMISCH Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en leetedl in Zei-land VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 54e Jaargang No. 2851 ONS COMMENTAAR landbouwbegroting we zouden er nog een keer op terugkomen is rustig ontvangen in agrarische kring, tenminste als men de reacties in de verschillende bladen zo eens nagaat. Vermoedelijk is de omschrijving „berustend" beter want er is meer de stemming van „het is nu eenmaal niet anders met de Rijksfinanciën" en in deze stemming gaat de minister, dachten wij voorop dan die van een rustige tevredenheid. Tevredenheid kan er ook moeilijk zijn bij het nader be zien van deze begroting, die het kenmerk van bevriezing en bezuiniging draagt. Van dit laatste punt, de bezuiniging, zijn, dachten wij, het onderzoek en de voorlichting voorbeel den. Juist ook in de sector van het onderzoek, waar men vaak op lange termijn werkt een moeilijke zaak. Hier zal men dus werk moeten laten vallen en prioriteiten stellen. De cultuurtechnische sector is in die mate verhoogd, dat het werk in dezelfde mate kan worden voortgezet. Geluk kig! Maar het zou ook wel een zeer ernstige zaak zijn ge weest als hier een wijziging ten ongunste was opgetreden. Bij het O.- en S. fonds, het andere instrument, dat dient ter verbetering van de structuur van land- en tuinbouw, blijkt de f 45,miljoen extra, die door de minister in de kamer al eerder was toegezegd in werkelijkheid maar 33 miljoen extra te zijn. In hoeverre hiermede nieuwe ontwikkelings bedrijven na de afhandeling van de aanvragen, die er nu nog liggen mee kunnen worden geholpen moeten we af wachten. We zwijgen dan maar over een doorlopende open stelling van aanvraagmogelijkheid (en honorering) zoals bij de saneringsgevallen. Over de te beperkte opzet van het Ontwikkelingsfonds, die bovendien voor het zuid-wes ten helemaal weinig zoden aan de dijk zet, schreven we al vaker. post voor de dierziektebestrijding zoals bekend ook al eerder aangekondigd zagen wij indertijd als een eerste schaap over de dam, die leidt naar de harmo nisatie in de E. E. G., want het betreft bij deze post immers een rechttrekken met dat wat in onze partnerlanden ge beurt. Bij deze begroting zijn er geen nieuwe schapen gevolgd. Wij wezen er enige weken geleden al op. Het structuur- en steunbeleid der E. E. G. is en blijft in studie. Het fiscaal beleid er stond inderdaad toch een alinea over in de zes tig pagina's grote memorie van toelichting is kennelijk eveneens in studie genomen. Ook aan de rentesubsidie wordt weer een passage gewijd en ditmaal bepaald niet meer afwijzend, zoals vorig jaar nog het geval was. Hoe verheugend het ook is dat deze problemen gemeld en ver meld worden, maatregelen op deze gebieden worden nog niet aangekondigd. En alleen uit psychologische overwe ging was een al was het maar klein nieuw initiatief nodig. MEEN, dynamiek is in deze begroting niet te vinden. Trouwens ook aan de prijzenkant zeker voor de akkerbouwsector is die verdwenen dat weten we al lan ger. Het enige aspect waar wel beweging in zit is de kos tenkant. En dit maakt dat we zonder voorbij te gaan aan dat wat wel gebeurt toch niet in deze situatie kunnen berusten. Bovendien wanneer er meer beschikbaar moet worden gesteld niet om meer te vragen dan de anderen, maar om gelijk te komen in de startpositie van de E. E. G. zal het op elk moment de Minister van Financiën wel slecht uit komen. Pr. Deza week zijn in dit nummer een tweetal verslagen van fokveedagen opgenomen, n.l. die van de 29ste veetentoonstelling te Oostburg en het verslag van het Zeeuwse fokvee op de fokveedag Hol-U-Bra te Etten. Tevens vestigen wij gaarne de aandacht op de volgende artikelen: Een reportage over de nieuwste machines voor de suikerbietenoogst pag- 6 en 7 Een artikel over de toenemende concurrentie van de Franse G. Delicious pag. 5 BloembollennieuwsPa9- 9 De 5e les Teleac Televisiecursus. De boerderij als onderneming pag. 10 40 jaar Landbouwhuishoudschool te Zierikzeepag- 11 De duistbestrijding in wintertarwePa9 14 Bedrijfshuip op Walcherenpag- 3 Frankering bij abonnement: Terneuze»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1