zlm WEEDAZOL-TL DALAP0N lu£an STOPPEL LUXAN-* 2,4-D AMINEZQUT goede Dronten n.v. deltakorrel granumix 1 IM\GI VAN PE WEEK 1 grote Hilleshög Miedema kipwagen W. Schipper Zn N.V. ERT J ONKRUID- BESTRIJDING in de met tegen kweek en andere diepwortelende onkruiden tegen kweek tegen klein hoefblad In oen zit uw winst mengmeststof NPK in korrelvorm 17 |\E fruitpluk in Zeeland schiet best op. Op veel bedrijven zitten de peren al in de kist en met de appels zijn veel telers ver gevorderd. Vo rige week werd op verschillende bedrijven met de pluk van Golden Delicious begonnen en met de Jonathan was men reeds eerder gestart. Er waren de vorige week enkele dagen met min der gunstige weersomstandigheden maar in het eind van de week klaarde het op en werd het kalm en rustig herfstweer. Op de veilingen komt dit jaar bijzonder weinig valfruit. Trouwens ook de kroetblokken zijn niet groot. Het fruit is groot dit jaar en de kwaliteit is overwegend goed. Dat de kilo's tegenvallen heb ben we in deze rubriek reeds dikwijls verteld zo dat we dit eentonig wordende verhaal niet gaan herhalen. Het is jammer maar het is nu eenmaal niet anders! In de afgelopen week was er van de tegenval lende kilo's bij de veiling aanvoer weinig te mer ken. Er kwamen zeer grote aanvoeren van appels en peren in Goes en Kapelle. Vooral de Cox's Orange Pippin nam een belang rijke plaats in. Door de hoge temperaturen ver loopt het rijpingsproces bij deze appel bijzonder vlug dit jaar. Vrijwel alle partijen die thans wor den aangevoerd zijn goudgeel gekleurd. In het be gin van het seizoen was er een grote vraag naar deze mooi gekleurde partijen maar dat is over. De prijs is gedaald tot minder dan de helft van wat er een maand geleden voor werd betaald. Toen kreeg men van gekleurde Cox's grote en middel maten rond 80 cent per kg en eind vorige week kon van de meeste partijen geen 40 cent per kg meer gemaakt worden. Nu moet men weer ge kleurde, eetrijpe goudreinette en Jonathan hebben. Deze gaan 1015 cent per kg duurder dan de ge wone partijen die nog enkele weken bewaard moe ten blijven alvorens ze eetbaar zijn. De enkele telers die konden voldoen aan deze vraag naar eetrijpe appels van rassen die anders overwegend nog niet eetbaar zijn, zaten er weer goed mee en opnieuw heeft ons dat gesterkt in de overtuiging dat we er goed aan zullen doen de mogelijkheden van dit voorrijpen van appels cen traal aan te pakken. Een deel van het koelhuis of van andere gebouwen bij de veilingen zullen hiervoor ingericht moeten worden. UIERMEDE willen we overigens niet zeggen dat er koelruimte over is, integendeel, we zien dit seizoen weer heel sterk de grote waarde van het koelhuis bij de fruitveilingen voor de prijs vorming. Bij de telers was dit seizoen wat min der animo om fruit in het koelhuis op te slaan dan in andere jaren. Het fruit dat in deze weken in zulke grote hoeveelheden wordt aangevoerd, kan echter niet allemaal worden opgegeten bin nen de termijn waarin het goed blijft buiten het koelhuis, zeker niet in deze weken met zomerse temperaturen in oktober. De handel heeft dan de beschikking over koelruimte nodig en wanneer die aanwezig is zal dat beslist prijsstimulerend wer ken. Daarom kan de behoefte aan koelruimte bij de veilingen niet alleen worden afgemeten aan de eigen koelbehoefte van de leden. Iets anders is dat het aangeven van wat men aan koelruimte nodig heeft, een zeer moeilijke zaak is, die theoretisch wel benaderd kan worden maar in de praktijk een moeilijke zaak blijft. Gelukkig hebben de Zeeuwse veilingen begrepen welke belangen hier liggen en in onze provincie is er volop koelruimte, al moet er de laatste tijd plaatselijk reeds een voorbehoud worden gemaakt voor de opslag van de handel. DAT de handel op het ogenblik het fruit dat ze koopt maar het liefst in het koelhuis zet is te begrijpen wanneer men ziet hoe hoog de tempe raturen zijn. De peren rijpen bijzonder snel. Er komen al verschillende partijen rijpe Doyenne du Cornice aan de veilingen en dat begin oktober! Ook het rijpingsproces bij de appels verloopt bij zonder vlug. We noemden reeds de Cox's Orange Pippin die als gevolg hiervan zeer sterk in prijs daalden. Ook de goudreinette zal echter gauw die kant op gaan wanneer het weer zo blijft. Ook de kroetperen rijpten snel en de fabrieken die dit produkt verwerken en grote voorraden hadden, konden het niet verwerkt krijgen. Het ge volg was dat ze hun aankopen van kroetperen staakten. Vanaf midden vorige week was dit pro dukt niet meer te verkopen. Ook de kroet- en val- appels werden goedkoper, waarschijnlijk ook ten gevolge van het gevaar van teruglopen van de kwa liteit door de warmte. Zo zien we maar weer dat een zonnige oktobermaand ook zijn schaduwkan ten kan hebben. De telers van late kastomaten daarentegen trek ken in sterke mate profijt van het mooie weer, want normaal zou het in deze tijd reeds erg moei lijk zijn om de tomaten rijp te krijgen maar nu gaat dat best en de aanvoeren zijn bijzonder groot. De prijzen zijn echter als gevolg van dat grote aan bod gedaald. Ook deze medaille heeft dus twee zijden. Zoals altijd. We weten er als tuinders van mee te praten. Tot de volgende week. H.H. LOONWERKERS! Wy bieden te koop aan bietenlader, slechts één seizoen mee gewerkt. In prima staat. Tegen minder dan halve nieuwprijs. Tel. 03210—2324, 's avonds 05292—4161 TE KOOP een z.g.a.n. 4 tons type H 40, bouwjaar 1964, compleet met graanop- bouw, verlichting, aard- appelschuif enz. interessante prijs. GOES Tel. 01100-6410 (4 lijnen) voor leden 1 x per jaar gratis plaatsing vóór maandag's in te zenden aan redactie te Goes maximaal 6 regels en niet onder nummer. TE KOOP: Voorl. ingeschreven F H stier, geb. 17-l-'65, van prima afstamming, geen luxe. prijs, bij A. VAN KLINKEN, Nieuwer- kerk, tel. 01114—357. O Het merk van Uw eigen Industrie verdient Uw voorkeur Gedeponeerd i AMCHEM L6635 Om een weerstandskrachtig gewas te krijgen is een herfstbemesting van wintergranen aan te bevelen. Het fosfaat bevordert de wortel ontwikkeling en daardoor een betere opname van voedingsstoffen uit de grond. De kali geeft meer weerstand tegen ongun stige weersinvloeden. Daarom voor de herfstbemesting van winter granen de Voor zand- en lichte zavelgronden: deltakorrel 0+15+30 naar 300-500 kg per ha voor kleigronden: deltakorrel 0+20+20 naar 300-500 kg per ha Belde soorten, welke chloorhoudend zijn, in het voorjaar aan te vullen met de benodigde hoeveelheid stikstof. Land- en tuinbouwkundige afdeling - VLAARDINGEN v 'V7 >'v '•V..V.'.v... -,- v' v-..- V - -V

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 17