40 jaar Landbouwhuishoudonderwijs in Zierikzee 11 AP 20 en 21 oktober gaat de Z. L. M.-vlag uit V bij de Landbouwhuishoudschool „Prinses Ju liana" te Zierikzee om uiting te geven aan de vreug de, die er bestaat over het feit, dat de school 40 jaar geleden is begonnen. Een tentoonstelling in het schoolgebouw en een modeshow zullen op deze beide dagen een beeld geven van het onderwijs toen en nu. Vanzelfspre kend zullen leerlingen en leerkrachten tijdens spe ciale bijeenkomsten ook in de feestvreugde delen. DE EERSTE JAREN IIOEWEL reeds eerder zogenaamde ambulante 1 Boerinnencursussen waren gegeven vond de feestelijke oprichting van de Landbouwhuishoud school op 1 oktober 1926 plaats. De schoolbevolking bood echter wel een totaal andere aanblik dan nu. Van de 243 dagleerlingen, die de school thans bezoeken, is de helft, n.l. 122, nog leerplichtig en behoort derhalve tot de leef tijdsgroep 1215 jaar. Het onderwijs in 1926 be stond uit 2-daagse cursussen aan boerendochters, die de leeftijd van 17 jaar hadden bereikt. De duur van de cursussen was twee jaar en het leerplan vermeldde: koken, huishoudelijk werk, wasbehan- deling, naaldvakken en tuinbouw. Het onderwijs werd gegeven in een drietal lokalen van de Open bare scholen voor L. O. en Mulo in de Nieuwstraat, terwijl de kooklessen in een houten loods op het schoolplein plaatsvonden. Begonnen werd met on geveer 25 leerlingen van 1722 jaar. De „meis jes" waren dus ouder dan nu ende rokken langer! De schorten hoog dichtgeknoopt de kook- mutsjes boven de ogen ziedaar de leerlinge uit 1926! EEN EIGEN GEBOUW HOEWEL de genoten gastvrijheid in de Open bare school zeer op prijs werd gesteld kwam het verlangen naar een eigen gebouw al spoedig boven. Vooral toen bleek dat ook buiten Schouwen- Duiveland voor het onderwijs te Zierikzee belang stelling bestond, begon men met vaart aan het uit werken van de plannen. In november 1932 werd de eerste heipaal voor de nieuwe school geslagen, gevolgd door de eerste steenlegging op 9 maart 1933. Op 15 november 1932 werd mejuffrouw C. N. van Liere benoemd als lerares-leidster, die zich niet beperkte tot het geven van de lessen, maar ook de bouw van „haar" school nauwgezet volgde. Op 5 februari 1934 werd het schoolgebouw offi cieel geopend door mevrouw Quarles van Ufford echtgenote van de Commissaris van de Konin gin in Zeeland, waarbij de school de naam „Prin ses Juliana" ontving. Aan de school was een inter naat verbonden, waar meisjes afkomstig van Tho- len, St. Philipsland, Noord-Beveland en uit de Westhoek van Schouwen waren gehuisvest. Mejuffrouw van Liere ging op verzoek van de inspectrice, mejuffrouw Gr. Gomit, voorlichtings- cursussen geven in Brouwershaven, Nieuwerkerk, Zonnemaire, Haamstede en Zierikzee. Deze cur sussen waren het begin van de Stichting Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande, die in de crisisjaren ontstond uit de behoefte om de vrouwen van vele werklozen te leren hoe met weinig geld toch een goede maaltijd klaar te maken. Tenslotte werden ook kookcursussen gegeven aan de leden van de „Boerinnenbond" (de huidige Bond van Plattelandsvrouwen) en wel op de zaterdagmid dag. BEWOGEN JAREN NA een periode van rustig werken en een ge stadige uitbreiding van het onderwijs brak de 16e mei 1940 aan. Onmiddellijk na het uitbre ken van de oorlog werd de school ingericht als noodhospitaal voor gewonde militairen, terwijl het gebouw van september 1941 tot begin 1943 in be slag genomen werd door de Duitse bezetters. Enkele lokalen in de Lagere Technische School en de bovenzaal van het „Huis van Nassau" wer den als noodhuisvesting ingericht. In september 1943 mocht het eigen schoolge bouw weer worden betrokken, doch dit was van korte duur. Na de verplichte evacuatie van de be volking van Schouwen-Duiveland werd de school in februari 1944 gesloten. Aan het eind van dat zelfde jaar werd de school ingericht als slachthuis en centrale keuken voor de Duitse bezetting. On middellijk na de bevrijding n.l. op 10 mei 1945 werd het gebouw door de geallieerden gevorderd. Deze bezetting duurde slechts kort, zodat men al heel gauw kon beginnen met de herstelwerk zaamheden, daar de schade als gevolg van oorlog en bezetting niet gering was. Helaas bleken niet alle leerkrachten de bezetting te hebben overleefd. In maart 1945 kwam de heer N. A. Quist tuinbouwleraar te Zierikzee door granaatvuur o^ het leven. OPBOUW EN HERSTEL AP 1 januari 1946 werd met het onderwijs weer U een aanvang gemaakt. De toeloop van de leer lingen was zó groot, dat een tekenlokaal alsmede het gymnastieklokaal van de Rijks H. B. S. werden gehuurd. Als gevolg van de distributie van de materialen was het geven van de praktijklessen nog geen een voudige zaak. Levensmiddelen en schoonmaakma terialen werden met mondjesmaat en veelal onre gelmatig toegewezen. Voorts bleek de toewijzing van textiel en garens totaal onvoldoende te zijn. Tenslotte kregen de leerkrachten, die ver van de school verwijderd woonden een toewijzing van rijwielbanden! Ondanks deze moeilijkheden kwam het onder wijs toch weer op gang. Werd de school voor de oorlog bevolkt door oudere leerlingen thans bleek een verschuiving te zijn opgetreden naar het meisje, dat na 6 klassen lagere school te hebben doorlopen, het huishoudonderwijs koos als ver volgonderwijs. In dit verband moesten de leerplan nen en de onderwijsmethoden, die vooral op de oudere meisjes waren gericht worden aanseoast. Naast de huishoud-technische en de naaldvakken werden de algemeen vormende vakken op het les rooster geplaatst. Aanvankelijk verlieten nog vele leerlingen na het eerste leerjaar de school, doch de leerplicht- verlenging in 1950 drukte dit euvel de kop in. In deze jaren werden de ouders er regelmatig bij bepaald, dat een 2-jarige primaire opleiding wel een goede ondergrond bood, doch dat het wense lijk zou zijn na het behalen van het getuigschrift 00 school te blijven voor een verdere opleiding. Het duurde wel enige jaren voor deze opvatting van direktrice en leerkrachten door de ouders werd gedeeld. In 1948 werd het leerplan van de school in Zie rikzee uitgebreid met een opleiding voor nuttige handwerken (attek) en het jaar daarop met een 2-jarige opleiding voor huisnaaister. Als gevolg van de verminderde belangstelling voor het beroep „huisnaaister" werd met deze opleiding enkele ja ren geleden weer gestopt. Het aantal leerlingen groeide dusdanig dat in 1952 al in 5 lokalen buiten het schoolgebouw werd lesgegeven. Het ministerie gaf toestemming plan nen te ontwerpen voor de uitbreiding van het schoolgebouw, toen de school opnieuw werd ge troffen ditmaal door de grote stormvloed, die als „de Ramp" de geschiedenis zou ingaan. 1 FEBRUARI 1953 IN die verschrikkelijke nacht van de le februari werden het Landbouwhuishoudonderwijs zware slagen toegebracht. Achttien leerlingen kwamen om. voorts verdronken vijf oud-leerlin gen, waaronder een lid van de Commissie van Toe- mevrouw Gaandersev. d. Bijl. Voorts had den vele leerlingen in de naaste familie slacht offers te betreuren. Het schoolgebouw kwam 1.60 m onder water te staan. Tot 4 juni de dag, waarop de dam om Zierikzee werd gesloten was de schon] onderhevig aan de invloed van eb en vloed, zodat het water 2 x per etmaal vrij binnenstroomde. Bij laag wa ter trok de direktrice de lieslaarzen aan en viste van de inventaris op, wat nog enigszins bruikbaar was. Na een moment van verslagenheid trok men ech ter weer aan het werk. Op 20 februari werd reeds begonnen met het geven van enkele lessen aan een groenje van 16 leerlingen in het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw. De lessen verlieoen niet altijd even rustig, daar bij zeer hoge water standen de zaal opnieuw dreigde onder te lopen. Een groot aantal leerlingen v/as geëvacueerd. Een aantal van hen verbleven in de Westhoek van Schouwen en voor deze meisjes begonnen op 15 april de lessen in het gebouw, waarin later de Chr. Landbouwhuishoudschool te Haamstede zou wor den gehuisvest. Nadat het schoolgebouw was drooggevallen werd op 29 juni door de beschikbare leerlingen een aan vang gemaakt met de schoonmaak, waarna een voorlopig summier herstel volgde. - ."v„v SSlgSïf'.. I- De tweede week van september kon weer enigs zins normaal worden begonnen zij het dan, dat. de school weer tijdelijk uitgebreid was met een leerlinginternaat. Achtentwintig leerlingen afkomstig uit Bruinisse en Oosterland vonden op de schoolzolder een ge riefelijke slaapplaats zolang de verbindingen met deze plaatsen praktisch geheel verbroken waren. Op 7 juni 1954 bracht de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. dr. A. de Waal een officieel bezoek aan de school om zich op de hoogte te stellen van de stiuatie. De plannen voor herstel en uitbreiding begon nen vaster vorm aan te nemen. Na alle stadia van schetsplan t/m aanbesteding te hebben doorlopen werd op 25 april 1955 met de uitbreiding van het bestaande gebouw begonnen. In januari van het daaropvolgende jaar werd de scheidingsmuur tussen het oude en het nieuwe gedeelte gesloopt, waarna een aantal klassen weer elders werden ondergebracht, omdat het onmoge lijk was les te geven bij het lawaai van pneuma tische boren. Ook aan deze noodtoestand kwam weer een einde en op 22 mei 1957 werd tijdens een feeste lijke bijeenkomst de school officieel in gebruik ge steld door de inspectrice, mejuffrouw E. E. M. Ber gervoet (thans mevrouw LensinkBergervoet). NIEUWE OPLEIDINGEN DE uitbreiding van het leerplan ging inmiddels ook voort. In 1955 voor het eerst een Assis tentenopleiding aan de school verbonden. Het betrof hier een niet verplicht derde jaar aansluitend op de primaire opleiding. Tijdens deze opleiding wordt, voortbouwend op het geleerde in de voor afgaande jaren de meisjes meer inzicht in de taak van huisvrouw en een grotere zelfstandigheid bij gebracht. In 1956 startte de school in Zierikzee als eerste in Zeeland met een nieuwe beroepsopleiding de z.g.n. Inas-opleiding (Inas is een afkorting van Inrichtingsassistente). In een 2-jarige cursus, waarvan 1 jaar praktisch wordt gewerkt op ver schillende inrichtingen worden meisjes, die in het bezit zijn van het Assistentendiploma voorbereid op een leidinggevende funktie in de huishoude lijke afdeLng van ziekenhuizen, bejaardentehui zen, verpleeginrichtingen e.d. In 1957 volgde de vormingsklas, een éénjarige huishoudelijke opleiding voor meisjes in het be zit van een U. L. O.-diploma of een 3-jarige op leiding op een Middelbare school. Op dit moment wordt de school bevolkt door de volgende groepen: primairen - 122 leerlingen - assistenten - 45 leer lingen - vormingsklas 13 leerlingen - Inasopleiding - 44 4- 19 in de praktijk; in totaal 243 dagleerlin gen. Voorts komen 170 cursisten tijdens middag- of avondcursussen hun kennis op culinair gebied en op het terrein van naaien of fraaie handwer ken vergroten. NIEUWE PLANNEN ALLEREERST staat de bouw van een gymna stieklokaal op het programma mede ten be hoeve van de Technische school. De invoering van de Mammoetwet vraagt reeds thans om bezuini ging en voorbereiding om de veranderingen in leerplan en lesrooster tijdig te kunnen verwer ken. Het bestuur der Z. L. M. prijst zich geluk kig in deze te kunnen vertrouwen op de ijver en de vakkennis van een toegewijd leerkrachten corps, die bnder de bezielende leiding van de direk trice de school tot zo grote bloei wist te brengen. En daarom steken we ook yoor hen op 20 en 21 oktober de vlag uit!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11