VRIJDAG 7 OKTOBER I960 54e Jaargang No. 2850 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland VERGADERING DAGELIJKS BESTUUR D T D' D Frankering bij abonnement: Terneuze* LJ ET Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij vergaderde maandag 3 oktober j.l. te Goes. In deze vergadering kwamen weer een aantal belangrijke kwesties aan de orde. Zo sprak de vergadering haar verontrusting uit over het feit, dat bij het herzien van de pachtprijs bij een pachtcontract, dat oorspronkelijk is geslo ten bij een ruil- of herverkaveling, door de inspec teur van de registratie zegelrecht geheven wordt over de gehele nieuw vast te stellen pachtprijs. Hierover werden namelijk berichten ontvangen. Het bestuur acht het onbillijk, dat, waar de pachtcon- tracten, gesloten ingevolge de ruil- en herverkave- lingswet, vrijgesteld zijn van zegel, deze enige jaren later bij het herzien van de pachtprijs toch ten volle belast zouden worden. Hierdoor wordt afbreuk ge daan aan de bepalingen in de genoemde wetten, waar juist vrijdom van zegel wordt geheven! Ge zien de aanzienlijke belangen, die hierbij aan de orde kunnen zijn, ook voor andere gebieden in ons land, besloot het bestuur bij de desbetreffende in stanties stappen te ondernemen om deze kwestie nader te onderzoeken en zo nodig tot een oplos sing te brengen. Bij de behandeling van de Landbouwbegroting 1967 onderstreepte de vergadering de woorden van haar voorzitter, de heer Ir. J. Prins, dat deze begro ting een somber beeld geeft. Hoewel sommige on derdelen van de begroting, met name het Cultuur technisch beleid, mede gezien de situatie niet on bevredigend geacht moet worden, geeft, aldus de vergadering, de nieuwe begroting geen oplossing voor twee zeer belangrijke problemen, n.l. de con currentievervalsing in de E. E. G. en de fiscale moei lijkheden, waarmede de boer als zelfstandig onder nemer worstelt en die hem ten opzichte van zijn buitenlandse collega's in een bijzonder ongunstige situatie houden. Bij beide problemen heeft onze Minister zich. be perkt tot het signaleren van het kwaad, zonder een concrete bijdrage te leveren tot het geheel of ge deeltelijk uit de wereld helpen van deze kwesties. TUINBOUW F heer P. J. J. Dekker deelde mede dat de aanvoer van tomaten sterk gedaald is, waardoor de prijs niet onbelangrijk kon aantrekken. De prijs van de herfstkomkommers is aan de matige kant. De afzet van de vollegronds groenten is over het geheel genomen niet onbevredigend; naar bloemkool is aanhoudend goede vraag. Minder gunstig is de situatie bij de bewaarkoo!, waar de prijs onder druk staat. De aanvoer van fruit is in volle gang. De peren konden in prijs stijgen, mede door de vraag voor export. De goede kwaliteit van de Nederlandse peren wordt in het buitenland hoog gewaardeerd. Bij de afzet van appels is er veel concurrentie uit Frankrijk en in iets mindere mate ook uit Italië. Er is weinig export van appels, de vraag van het binnenland is groot. De industrie neemt het „onder eind'' van de appels af tegen redelijke prijzen, wat een verlichting betekent voor de afzet van de betere kwaliteiten. VEEHOUDERIJ r\ E heer De Buck deelde mede, dat de gemid- delde pakketprijs voor slachtvee per kilo gram levend gewicht momenteel ƒ2,17 bedraagt. De prijs van de vette kalveren is enigszins aange trokken in vergelijking met vorige maand. Nuchtere kalveren zijn redelijk in prijs door invoer uit België. Voor gebruiksvee is een ruime markt. Er is meer aanbod van, dan vraag naar jongvee. Voor de export is veel vraag naar geregistreerd fokvee, mede door een zekere achterstand in ver band met de mond- en klauwzeer-epidemie van enige maanden geleden. Het contingent melkkoeien in Nederland is met 5 uitgebreid, in Zeeland met 500 stuks, terwijl de melkproductie met ongeveer 4 is toegenomen. Over het algemeen heeft de natte augustusmaand de melkopbrengst enigszins gedrukt. De prijs voor varkens is door exportvraaq enigs zins aangetrokken tot 3,per kg geslacht aan de haak. De prijs voor biggen is hoog; te ver wachten is, dat de aanstaande winter een tekort aan biggen zal vertonen. De wolveemarkt is rus tig en tamelijk vast. WERKGEVERSZAKEN EN aanzien van het door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp inzake de invoering van een verplicht beperkte volksverze kering ziekenfonds, was de vergadering van oor deel, dat een invoering van het ontwerp de agra rische ondernemer voor veel problemen zal stel len. Zo zal o.a. de in het ontwerp voorgestelde in komensgrens bij een wisselend inkomen, wat bij een zelfstandig ondernemer regelmatig voorkomt bij goede en slechte jaren nu eens wel, dan weer niet, overschreden worden. Dit zal tot gevolg heb ben een frequent wisselen van verzekeraar en ver zekerde, wat voor een verantwoorde opzet geens zins in het belang van beide partijen is. Als alternatief ziet de vergadering een mogelijke uitbreiding van de wet „zware geneeskundige risi co's", waarbij dan de gehele ziekenhuisverpleging van de opneming af, alsmede de klinische specia listische hulp, zouden kunnen worden onderge bracht. Een nader overleg omtrent dit onderwerp o.a. met de andere organisaties van zelfstandigen acht te men noodzakelijk. RAPPORT SAMENWERKING I OOR de daartoe ingestelde commissie werd aan het bestuur voorgelegd een rapport over „Samenwerkingsvormen in de Landbouw". De vergadering besteedde uitvoerig aandacht aan het rapport en besloot dat de belangrijkste gedeelten hieruit in het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad zul len worden opgenomen. Tevens zal zo spoedig mogelijk het volledige rapport in druk verschijnen en gratis aan belangstellenden ter beschikking wor den gesteld. BENOEMINGEN E vergadering benoemt de heer A. J. G. Doeleman tot lid van de Commissie Land bouwonderwijs der Z. L. M. en dë heer P. Dekker Boone tot lid van de Veehouderijcommissie der Z. L. M. Tevens worden ter benoeming voorgedragen de heren: M. C. Risseeuw tot eerste plv. lid van de Pacht- kamer van het Kantongerecht te Oostburg, zulks in de plaats van de heer J. J. Rosseel en H. C. de Kater te Wissenkerke tot lid van het Bestuur van de Keuringsdienst Zeeland van de N. A. K. Tenslotte draagt de vergadering ter benoeming voor de heren Ir. W. Kakebeeke te Rilland en E. Verlare te Nw. en St. Joosland tot leden van het scheidsgerecht voor de land- en tuinbouw in Zee land.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1