HET WATER voor onze glastuinbouw 11 IN een causerie voor de radio heeft Ir. M. A. Geuze eens gezegd: „Het water is het bloed van onze land- en tuinbouw". Een uitspraak waarmee we het volledig eens kunnen zijn, want zonder water is het onmogelijk land- en tuinbouw te beoefenen. De plant bestaat voor 8097 uit water. Verder heeft hij het nodig voor de verdamping, koolstofassi- milatie, vervoer en oplossing van voedsel, de vorm en stevigheid, enz. Voor de glastuinbouw betekent dit dat we het water bijna allemaal moeten toevoeren. We kunnen niet direct profiteren van de regenval en bovendien is de behoefte van gewassen onder glas geteeld groter dan die in de open grond worden geteeld. ben om door te spoelen. Dit zal meestal variëren van 100300 mm. Voor een verwarmd bedrijf van 3000 m2 is dus nodig 2000 2500 m3 water per jaar. VEEL WATER MAAR TOCH TE KORT In vergelijking met andere is Zeeland een water rijke provincie. De moeilijkheid is echter dat het meeste sloot- en grondwater niet is te gebruiken door het te hoge zoutgehalte. We zijn dus aangewezen op het gebruik van leidingwater of, waar mogelijk, op regenwater. De meeste glastuinbouwbedrijven in Zee land zijn dan ook aangesloten op de waterleiding. De moeilijkheid bij een aansluiting op de water leiding is, dat de aanvoerleiding over onvoldoende moeders deze dag nog steeds als wasdag vieren, wm de waterleidingdruk op diverse plaatsen zó gering, dat beregenen niet mogelijk bleek. BASSINS VAN DIVERSE MATERIALEN Foto 1 laat u een gemetseld reservoir zien dat door een aannemer is gebouwd. Het is 75 m3 groot en heeft gekost 2700, Foto 2. Een gewapend betonnen reservoir met schuine zijkanten. Dit reservoir is door de tuinder zelf aangelegd. Grootte 75 a 80 m3. Investering 1000,—. Foto 3. Een reservoir van bitumenvilt met een laag je beton. Dit bassin heeft een dijkje met schuine zij kanten. Het is aangelegd door een bedrijf dat zich er WAT IS DE WATERBEHOEFTE Het grootste deel van het water is nodig voor de verdamping. De meeste gewassen onder glas verdam pen gemiddeld ongeveer 3 mm per dag. Op zonnige dagen verdampt een flink gewas wel 6 mm of meer, op koele dagen is het maar 1 mm of soms nog minder. Kan een plant weinig profiteren van de capillaire opstijging (als we dus weinig opgevende grond heb ben), dan is de behoefte ongeveer 20 mm per week. Gedurende een heel jaar kunnen we de water behoefte voor verwarmde kassen stellen op 500 -x 600 mm. Hier komt nog bij het water dat we nodig heb- capaciteit beschikt. Men kan bijv. geen 15 m3 per uur leveren die bij de sproeidoppen nog een druk be zit van 2 atm. De waterleidingmaatschappijen zijn meestal ook niet in staat om hier iets aan te veranderen. Het ge volg was dat de glastuinders maar een geringe opper vlakte tegelijk konden beregenen (bijv. 100 nv), ter wijl de waterverdeling meestal te wensen overliet. Doordat men regelmatig moest overschakelen, vroeg dit veel arbeid en met warm weer kon men nauwe lijks „rond" komen. Vooral de maandag was berucht. Doordat vele huis- mee bezighoudt dergelijke waterbassins en zwem baden aan te leggen. Grootte 100 mInvestering 2100,—. Foto 4. Een groot reservoir van 520 rrr van plastic folie (0,2 mm). Hier is ook gebruik gemaakt van ten dijkje. Dit reservoir vroeg 'n investering van 1250, Verder zijn er diverse vierkante en rechthoekige reservoirs met rechte zijkanten gebouwd van ge wapend beton. De meeste tuinders deden dit ze«f. /*ls bekisting gebruikte men hout van glaskisten en vei- (Zie verder pag. '3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11