Zeeuws fruitcorso een succes Rode of groene Grieve DINGEN VAN PE WEEK 9 IJET Zeeuwse fruitcorso is een succes geworden. Twee factoren hebben daarbij een zeer belang rijke rol gespeeld. Ten eerste het fraaie herfstweer; hierdoor werden duizenden naar buiten gelokt die bij koud, regen- chtig weer thuis waren gebleven. Ten tweede de „kwaliteit" van de praalwagens. Het aantal was eigenlijk te klein, maar het gebodene stond op zo'n hoog peil dat hierdoor veel werd goed gemaakt. De bezoekers waren dan ook overwegend vol lof, waarbij het zonnetje ongetwijfeld meewerkte om voor een prettige sfeer en bij voorbaat milde stem ming te zorgen. Trouwens, behalve de praalwagens was er nog veel in de stoet dat de moeite waard was, zoals de prijswinnaars van het jeugdcorso. Was b.v. dat kereltje op zijn fruitfietsje met twee V.V. Z.B.-kisten niet bijzonder leuk? Verder werden o.a. de dames van het majorettenpeloton uit Breda met hun oranje minirokjes door velen hogelijk gewaar deerd. En terecht, ze mochten gezien worden. HOOG PEIL DAT Tilroe weer met de hoofdprijs zou gaan strijken was al vlug duidelijk. Ieder was het er over eens dat „De Vogelhandelaar" het mooist en best verzorgd was. Het was een waar kunstwerk, waar men alle respect voor kan hebben. Het is wer kelijk fantastisch wat bij deze wagen met fruit werd bereikt. Speciaal ook de afwerking van de vogels (de 1 oppen en de staart m) hebben we met bewon dering bekeken. De andere wagens waren ook alle stuk voor stuk bijzonder goed. Het was moeilijk hierbij favorieten te vinden, al was de jeugd duidelijk op de hand van Ivanhoe. Wat ons betreft waren er nog meer eerste prijzen uitgedeeld. De Kolos van Rhodos hadden we b.v. graag een hogere notering zien toekennen; wat een werk is dat geweest om zo'n gevaarte uit druiven en amandelen te vervaardigen! Overigens hebben we vertrouwen in de deskundigheid van de jury; er moet verschil worden gemaakt en bij wed strijden zijn er nu eenmaal meer verliezers dan win naars. PRIMA STEMMING HE invloed van het corso op het dagelijks ge- beuren is bijzonder groot. Op de zaterdag van het feest is het 's morgens enorm druk in Goes, om dat dan alle boodschappen worden gedaan, 's Mid dags is alles ingedeeld in vóór en na het corso. Honderden zijn direct bij het corso betrokken via commissies, muziekgezelschappen, regeling ver keer, kaartenverkoop, controle, enz. Tienduizenden komen kijken, veelal gemotoriseerd, wat de nodige verkeersopstoppingen en parkeerproblemen met zich meebrengt. Alles bij elkaar een drukte of zelfs chaos die merkwaardig g^r ^eg de (goede) stemming nog verhoogt. Want al moppert men als men na af loop niet op kan schieten en in kilometerslange files voort moet kruipen, toch hoort dat alles ook bij de feestvreugde. VOLGEND JAAR NOG BETER HET fruitcorso is een evenement dat we niet graag zouden missen. De invloed op de ver koop van fruit zal niet groot zijn; men moet niet verwachten dat na afloop iedereen naar een fruit winkel holt om die lekkere Manks Codlin te kopen die hij op de wagens zag geplakt. Maar wel is het goed dat het fruit door dit corso in de belangstel ling komt. Er wordt een soort „goodwill" gekweekt. Daarom is het ver" eugend dat het corso, naar we vernemen, ook financieel goed is geslaagd. Dat is een goede basis voor het volgende jaar. Men zal trachten dan een groter aantal praalwagens in de strijd te brengen en de kans is groot dat dit zal 1. kken. Het corso was goed, maar met een grotere deelname zal het nog aan waarde winnen. ENIGE jaren terug weid veel verwacht van de rode James Grieve-typen. Ieder was van mening dat de „mooiere" kleur tot uiting zou komen in een hogere prijs. Tevens dacht men dat blutsen minder goed zichtbaar zouden zijn en de appel dus beter verhandeld zou kunnen worden. In de vakbladen werd er veel aandacht aan ge wijd. De verschillende mutanten namelijk Erich Neunjans Roter James Grieve, de Poelmans en de Lired, werd uitgebreid beschreven en met elkaar vergeleken. Uiteindelijk was de Lired winnaar, om dat deze mutant het mooist kleurde. Tijdelijk was er dan ook veel vraag naar Lired bij nieuwe aanplant. Maar thans loopt de vraag zeer snel terug. Algemeen wordt weer de voorkeur gegeven aan de gewone „groene" James Grieve. KLEURENPROBLEEM EIGENLIJK wat vreemd. Rood is toch immers mooier? In de praktijk blijkt dat andere maat staven gelden. De gewone James Grieve brengt op de veiling dooreen genomen iets beter prijs op dan de rode Grieve. Een zeer fraai en egaal rood gekleurde partij komt wel eens boven de rest uit, maar het gemid delde valt niet mee. Niet inkleur en niet in prijs.. Voor dit tegenvallen zijn verscheidene oorzaken en het is moeilijk aan te geven welke oorzaak het meeste gewicht in de schaal legt. Voor de teler is het een groot bezwaar dat het vrijwel onmogelijk is de appels goed op kleur te laten komen. Bij jonge bomen lukt dat nog wel, omdat dan de appels nog goed in het licht hangen. Maar bij grotere bomen is het onmogelijk. Men zou dan zes weken lang om de andere dag langs de bomen moeten om hier en daar 'n appel te oogsten die rood genoeg is. Want de kleuring verloopt te ongelijk; als er ergens een tros van drie appels hangt, kan het gebeuren dat de eerste appel op 6 augustus rood genoeg is, de tweede op 14 augustus en de derde pas op 26 augustus. Binnenin de boom komen een aantal appels zelfs helemaal niet op kleur. Een andei punt is, dat het „broeien" en koelen opgang maken. Hierbij moet vrij vroeg worden ge plukt. De rode Grieve leent zich daarvoor niet best, want de kleur komt te laat door. En als de rode Grieve-typen vroeg geplukt wor den, voor ze voldoende gekleurd zijn. hebben ze alleen nadelen. Ze rijpen namelijk later (terwijl vooral voor Zeeland vroeg gewenst is) en boven dien is een gewone groene Grieve mooier en meer gewild dan een mutant die bier en daar wat paars blauwe strepen en vlekken heeft, OMSTREDEN SMAAK Een ander punt is, dat een appel niet rood behoeft te zijn om gewaardeerd te worden. Dat bewijzen de grasgroene Granny Smith uit Australië en de Golden Delicious. Rode Cox's heeft nooit ingang gevonden bij het publiek. Men kent een oranje Cox's en denkt dat men met een rode Cox's bedrogen wordt. Velen kennen ook de gewone geel-groene Grieve en we kunnen ons voorstellen dat ze argwanend kijken naar een geheel rode Grieve. Verder is er nog de mening, die men ook van veel fruittelers kan horen, dat de rode Grieve-typen niet zo lekker zijn als de gewone Grieve. De gewo ne Grieve heeft volgens hen een zachtere schil en sappiger vruchtvlees. We hebben ook meermalen van fruittelers die fruit, aan huis verkopen gehoord dat hun klanten voorkeur hadden voor gewone Grieve. De rode Grieve vonden ze minder van smaak. Daarbij was de indruk dat de rode Grieve te vroeg en dus onrijp werd geconsumeerd. Vrijwel iedereen weet dat een groene .Tames Grieve eerst geel moet worden voor hij lekker smaakt. Men wacht dus zijn tijd rustig af. Maar bij een rode appel is dat veel moeilijker. Vooral op een niet- kenner maakt rood dc indruk van rijp. Hij hapt er in en is teleurgesteld. Misschien zijn er nog meer oorzaken voor het falen van de rode James Grieve, zoals de ijlere groei van de Lired, enz. De hoofdzaak waar het om gaat is, dat de rode mutanten geen aanwinst zijn gebleken, wat toch eigenlijk jammer is. Wie rode Grieve heeft geplant behoeft er geen strop aan te hebben, maar het voordeel dat hij er van heeft ver wacht zit er niet in. Tenzij alsnog de waardering weer wijzigt, want verrassingen blijven altijd mo gelijk. A. v. O. BIJ-GELOVIGE FRUITTELERS Het aantal fruittelers dat gelooft in het nut van bijen neemt de laatste jaren toe. Er komen dus zogezegd meer bij-gelovige telers. In elk geval is het duidelijk geworden dat te ver doorgevoerde blokbeplanting absoluut fout is. In sommige jaren ziet men geen verschil, maar in bepaalde jaren komt de invloed van kruisbestuiving zeer duidelijk naar voren. Het zijn vaak de jaren dat de vrucht zetting niet vlot verloopt, de oogst daardoor niet groot is en de prijzen daardoor gunstig zijn. Wat opvalt is dat de -nvloed van een bestuivend ras in die jaren slechts over een zeer korte afstand waar te nemen is. Om, geheel veiligte zitten, zou daarom elke rij uit een ander ras moeten bestaan. Dat is echter wel erg lastig en dat is de reden dat wel wordt aanbevolen telkens twee rijen van een zelfde ras af te wisselen met een ander ras. Bij Gol den Delicious en James Grieve kan men wellicht zelfs tot 3 a 4 rijen naast elkaar gaan, doch bij Cox's OrangeGoudreinette e.d., liever niet. Ook bij peren is een twee-rijen-systeem gewenst om een goede bestuiving te verzekeren. Blokbe- plantingen van eenzelfde ras zijn gemakkelijk bij spuiten, plukken e.d., maar beslist niet verantwoord uit het oogpunt van bestuiving. Een aantal jaren geleden is de blokbeplanting vrij veel toegepast, maar men is hierop terug moeten komen. UET is weer herfst geworden. Aan vele dingen is het te merken, 's Avonds wordt het vroeg donker en de eerste najaarsstorm hebben we ge had. Er kunnen nog wel mooie dagen komen en de fruitteler heeft die nog hard nodig maar de zomer is voorbij en voor we het weten zitten we in de winter. Als Zeeuwen hebben we vorige week zaterdag kunnen genieten van het fruitcorso waaraan de deelnemers veel zorg hadden besteed. Gedurende een week heeft ons fruit in het middelpunt van de belangstelling gestaan bij vele festiviteiten. Verblijdend is het dat de vraag naar ons fruit vorige week is toegenomen. Er is weer export en daar moeten we het toch nog altijd voor een deel van hebben. Het heeft in elk geval geresulteerd in hogere prijzen voor onze goede rassen en dat is verblijdend, want de laatste weken ging het echt niet best. We hebben weer hoop gekregen voor de afzet van het fruit dat nog komen moet. Hopelijk hebben we ook moed kunnen put ten uit de troonrede en de miljoenennota die dinsdag werd voorgelezen en bekend gemaakt. Op het moment dat we dit schrijven is hiervan nog niets bekend. In de afgelopen maanden is er nog al wat pessimisme geweest omtrent de eco nomische toestand van ons land en de toekomst mogelijkheden, maar we hebben op het ogenblik (gelukkig) de indruk dat het misschien mee zou kunnen vallen. Hoe de verwachtingen van de regering zijn weet U wanneer dit blad verschijnt. Ondertussen gaan we op onze bedrijven rustig, door met het werk dat gelukkig goed opschiet. De tomatenpluk is vooral op Zuid-Beveland in| volle gang en zeer groot waren de aanvoeren. De prijzen toonden gelukkig een verbetering. Eind vorige week werd weer rond 3,50 per krat be taald en dat gaat er in elk geval weer op lijken. Met de fruitpluk worden goede vorderingen ge maakt. Er zit al veel in de koelcellen, die overi gens niet zo vol zullen komen met telersfruit als het vorig seizoen, maar dat kan ook moeilijk. IN Terneuzen is de bouw van het nieuwe koel huis een heel eind gevorderd. We lazen dat er zeer binnenkort fruit in gekoeld kan worden. De fruittelers uit dit gebied pakken de zaak wel groots aan. Zij hebben duidelijk vertrouwen in hun zaak, een onmisbare voorwaarde om te slagen. In de centra waar veel uien worden geteeld, en die zijn er verschillende in Zeeland, is de oogst ook in volle gang en eveneens wordt er veel af geleverd. Om een export geschikt produkt te kun nen aanbieden moeten de uien weliswaar eerst nog worden gedroogd, maar dat gebeurt dan ook op grote schaal. Er blijkt nog al wat animo te bestaan om direct vanaf het land te ruimen. Het aanbod was vooral de vorige week zeer ruim en omdat de vraag niet evenredig toenam, liepen de prijzen terug. Tot begin september zijn de uien steeds zeer duur betaald geworden, maar omstreeks half september werd voor de export geschikte grove en middel kwaliteit tussen 20 en 22 cent per kg betaald. Op zichzelf is dat nog geen onbevredigende prijs, maar gezien de oogst van dit jaar is het toch ook niet teveel. Over het algemeen valt de uien- oogst namelijk tegen. Er zijn wel goede percelen, maar ze zijn in de minderheid. CR kon dit voorjaar over het algemeen laat worden gezaaid en dat is niet aan te bevelen. Verder heeft de regen nog al parten gespeeld. Hierbij komt dat het areaal dat in ons land werd uitgezaaid kleiner is dan het vorig jaar en zelfs kleiner dan de laatste jaren gemiddeld het geval was en dat alles bij elkaar maakt dat we een van de kleinste uienoogsten krijgen van de laatste jaren. Ook uit het buitenland komen berichten over tegenvallende oogsten, met name van West- Duitsland, waar de produktie wel 30 procent lager zou kunnen zijn dan het vorig jaar en uit Enge land waar ook heel wat minder uien worden ver wacht. Beide landen zijn steeds belangrijke afne mers van dit Nederlandse tuinbouwprodukt. We hebben echter elk jaar te maken met uien uit Oost Europese landen en hoe het daar mee staat is niet of nauwelijks bekend. Gezien de situa tie op de Westeuropese uienmarkt zou wel een vaste stemming voor dit produkt verwacht mogen worden, maar bij hoge prijzen staat men soms ver steld waar het produkt uit andere landen of soms werelddelen vandaan komt. Er is vertrouwen in het prijspeil van dit sei zoen maar het zou niet de eerste keer zijn wan neer het met de uienprijs radicaal anders ging dan men had verwacht. Wat dat betreft kan het dik wijls een leuk gokprodukt zijn. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9