UIT DE PRAKTIJK Schouwen aan 't zaaivoor ploegen Denk om de structuur van de grond Minder „dikhalzen" bij uien Aardappelopbrengsten goed Volgende week bieten-levering vertrouwde schakel tussen mensen van stad en land stuwende kracht naar welvaart in dorpen en steden SCHOUWEN-DUIVELAND stond de afgelopen weken in belangrijke mate in 't teken van het aardappelrooien. Het mooie nazomerse weer be werkstelligde dat er flink opgeschoten kon worden met de oogst van dit produkt. Verschillende telers zijn reeds klaar. Behoudens die plaatsen waar natrot voorkwam vielen de opbrengsten nu eens niet tegen, terwijl het met 't kwaadgemiddelde meeviel. Door het taaie en vele loof werd plaat selijk de zaaicapaciteit gedrukt, hetgeen soms on gunstig geaccepteerd werd, maar het werk en het produkt ten goede kwam. Op aardappelland ligt een dikke laag fijn uitgezeefde structuurloze grond, die bij regen een paplaag wordt. Voeg hierbij de vele sporen en u zult begrijpen dat de grond moei lijk water doorlaat. Ga bij droog weer dergelijke percelen onmiddellijk met de cultivator grof be werken. Bij het wintervoren heeft u daar veel voordeel van. De bruine bonen staan aan de ruiter. Dat de verwachtingen hier niet hoog zijn is bekend. Vele percelen uien liggen reeds geplukt, zowel met de hand als machinaal. Over het algemeen zijn de uien niet grof en de opbrengst valt tegen. De prijs zal het moeten doen en of dat er in zit, is moei lijk te voorspellen. „Momenteel" ligt die vrij goed. Komende periode zal weer veel wintertarwe ge zaaid worden. Plaatselijk is men al aan het zaai- voorploegen. Gezien de opbrengstverschillen tus sen zomer- en wintertarwe, is het wel te verwach ten dat diegene, die er maar enigszins de kans voor heeft wintertarwe zal uitzaaien. Wat de rassenkeuze betreft, er zijn momenteel voldoende goede rassen aanwezig om hieruit een keuze te maken. Op lichte gronden wordt de wintertarwe gemakkelijk te diep gezaaid, waardoor de plantjes erg afzwakken. Zaai dan niet op vers geploegd land. Behalve dat het zaad te diep valt, sporen de werktuigen ook diep in en in de wielsporen blijft graag water staan. Door bemiddeling van de R.L.V.D. heeft begin september het eerste regelmatige contact van de hoogste klasse van de Lagere Landbouwschool te Zierikzee met de praktijk weer plaats gehad. Dit praktijkbezoek is twee middagen per maand ge pland en getracht zal worden zoveel mogelijk facetten van het bedrijf te bekijken en door de boer zelf te laten vertellen. De rij van „gast heren" werd geoDend door de heer Boot (loon- werkbedryf te Haamstede) die het verhakselen van het stro (tegelijk met het combinen) demon streerde. Over dit stroprobleem volgde een leer zame discussie. I\E THOOLSE en FLIPLANDSE collega's en uw overzichtschrijver zijn thans druk in de weer om de aardappelen te rooien. Het rooien valt nu niet direct tegen, zeker niet als we de struc- tuurbedervende overvloedige regenval in onze overweging betrekken. Een algemeen probleem vormt het feit dat de piepers nogal lang vrij vast aan het loof zitten, zodat dit aanleiding geeft tot wat verlies. Tevens zijn enkele knollen nog niet voldoende afgehard, met gevolg van een beetje ontvellingen. De opbrengst is goed. De uien rijpen nog niet hard aan. Meerderen zijn wel bezig om dit produkt „op" te trekken tot nu toe nog vrijwel alleen maar met de hand en dan nog dikwijls alleen de verst rijpe gedeel ten. Zelfs de zilveruien zijn nog steeds niet alle geoogst. In vroeger jaren was een dergelijk lange oogstperiode vrijwel uitgesloten, doch thans nu Ï\E oogst van de aardappelen is ook op volle gang. Het rooien verloopt vrij vlot. Wederom is er een belangrijke toename te constateren van het los op de wagen rooien. Dit jaar is er laat doodgespoten, in vele gevallen reeds over een wat afstervend gewas. Het valt bij het rooien ech ter wel op dat het loof wat traag afsterft. Bij het rooien blijkt weer duidelijk, dat wanneer men in het voorjaar de ruggen met kluiten opbouwt, dat men deze kluiten bij het rooien met alle moeilijk heden, daarbij, weer in de ruggen terugvindt. De oogst van de uien is eveneens begonnen, de opbrengst varieert vrij sterk. Gedurende de maand augustus was in het verhagelde gebied de stand hiervan aardig goed. Thans blijkt dat de uien wat traag afrij pen, terwijl de bol vorming minder vlot verloopt, er zullen daardoor meer dikhalzen als normaal voorkomen. Op vele bedrijven is reeds een begin gemaakt met het op zaaivoor ploegen. Reeds velen hebben hun rassenkeuze gedaan. Het ziet er naar uit dat het nieuwe ras Tadorna en Manella de grootste oppervlakten voor zich zullen opeisen. Hoe groot de oppervlakte wintertarwe zal zijn die uitgezaaid zal worden is niet bekend. Bij de opstelling van het bouwplan voor het volgend jaar blijkt de perceelskeuze i.v.m. de vruchtwis seling en opvolging altijd niet even gemakkelijk te zijn. Nu gewassen als erwten, vlaS, karwij (en gras zaad) minder aantrekkelijk worden en daardoor geheel of gedeeltelijk uit het bouwplan dreigen te verdwijnen, wordt de gewassenkeuze toch wel erg beperkt. Daar bij gewassen als suikerbieten en in een wat mindere mate bij aardappelen uit breiding vrijwel onmogelijk is, zal aan een zekere uitbreiding bij de graanteelt niet kunnen worden ontkomen. Het kan dan noodzakelijk worden om graan in graan te verbouwen. Er dient dan extra aandacht te worden besteed aan de struktuur en de onkruidbestrijding. Tot op dit moment zijn de weersomstandigheden voor het rundvee zeer gunstig geweest. Ondanks dat, is het toch beter om het jongvee reeds tijdig op stal te brengen en droog ruwvoer te geven. De voorraad aan vers weidegras is de gehele na zomer vrjj goed gebleven. Er wordt nog slechts sporadisch bijgevoerd. de uien worden gespoten met chemische groei- remmiddelen is deze mogelijkheid wel aan wezig. Wij hebben reeds meermalen geschreven dat zilveruien vooral voor de structuur van de grond bepaald geen aantrekkelijk gewas is. Naarmate de oogstperiode langer wordt en men met slechter weer rooit, worden de bezwaren steeds groter. Na een flinke regenbui lijkt een kortelings ge rooid zilveruienperceel wel buitendijkse schorre- grond. Direct los maken bij droog weer is gebo den, maar ook dan nog is de structuur maar matig. Wij hebben de indruk dat uienland verhurende boeren dit aspect wel eens wat teveel uit het oog verliezen. Wanneer de uien tijdig het veld ruimen kan men nog een groenbemester inzaaien, die de schade enigermate kan herstellen. I\E laatste twee weken is er op WALCHEREN weer aardig wat werk verzet. De zomer- tarwe en erwten zijn alle gedorsen. Bij aanhou dend gunstig weer zullen, terwijl u deze regels leest, ook de aardappelen al voor een groot ge deelte gerooid zijn. De kg-opbrengst van de zomertarwe valt niet tegen en ligt dit jaar niet zo ver beneden die van de wintertarwe. Wij schatten zo van 4300 kg per ha. Vrijwel alle partijen moeten worden ge droogd. Het vochtgehalte was 19 tot 23 De kg-opbrengst van de laatst gedorsen erwten is ook niet meegevallen. We hadden nog hoop dat de laatgezaaide erwten beter zouden zijn, daar ze heel weinig schade van de knopmade hebben gehad. Dit heeft echter niet zo mogen zijn. Van de erwten moet je dit jaar naar de „bijstandswet" klaagde een collega één dezer dagen. De aardappelen blijken het dit jaar goed te hebben gedaan. Ook de laat gepote. De opbrengst is goed tot hoog. Veldgewas 3540 ton/ha, som mige nog hoger. Het percentage uitval ligt echter ook wel hoog. Veel knollen vertonen fles- en pop vorming door doorwas en verder groeischeuren. Wij hebben de indruk dat er in ons gebied t.o.z. van andere jaren nogal wat meer aardappelen worden opgeslagen, vooral ook in gebouwen. Voor volgend oogstjaar vraagt nu alweer de rassenkeuze van de wintertarwe onze aandacht. Het bestellen van de zaaitarwe zal niet lang meer kunnen wachten. Daarnaast zal op sommige be drijven begonnen worden met het rooien van de suikerbieten. Vooral zij die op machinaal rooien zijn aangewezen zullen een groot gedeelte tijdig moeten rooien bij gunstige weersomstandigheden. Hoe later in het jaar, hoe minder kans op vol doende rooibare dagen. Voor de veehouderij zijn de omstandigheden gunstig. Op sommige bedrijven is nog gras gekuild. De grasvoorraad is nog voldoende en met de bie tenkoppen en -blad in het zicht zit het met de voederpositie wel goed. Op enkele bedrijven heeft men nog besloten een bepaalde oppervakte gras om te leggen, of de op pervlakte grasland uit te breiden. Een graszaad mengsel voor grasland kan tot eind september worden ingezaaid. Wil men nog wat doen op dit gebied, dan is het voor dit jaar nu wel de hoogste tijd. VOLOP aardappelen rooien" zou momenteel T bijna iedere NOORDBEVELANDSE boer kun nen antwoorden op de vraag wat hij deze week wil gaan doen. Elke goede dag gaan er vele ton nen naar binen en we schatten dat vandaag (maan dag) ongeveer de helft gerooid is. De bruto-op- brengsten vallen mee. Behoudens dan op sommige percelen op de zware gronden, waar door de droge meimaand de groei te laat is begonnen. Gemid deld kunnen we spreken van een goede aardappel oogst. Wel lijkt het ons toe dat bij het sorteren het percentage uitval hoger zal zijn dan normaal door meer groeischeuren. De meest gevolgde werkmethoden zijn rooien met een wagenrooier, transport in kipwagens en geventileerde bewaring in de gebouwen. De oudere rooi- en opslagmethoden zijn de laatste jaren sterk in omvang afgenomen. Het aantal zakken- rooiers is tot enkele gereduceerd en de rooiers met verzamelbak zijn er in onze streek bij de aard appelen (anders dan bij de bieten) tot nu toe niet ingegaan. Bij de huidige bunkerinhoud past dit type rooier meestal niet bij de perceelslengte. Bovendien heeft het gezamenlijk rooien zodanig ingang gevonden dat men ook met een wagen rooier (nog) voldoende mensen heeft om het ge heel rond te zetten. Wordt de inhoud van de ver zamelbak beter bij de perceelslengte aangepast (dat is altijd nog gemakkelijker dan omgekeerd) en het aantal mensen nog geringer, dan is wat meer belangstelling voor dit type rooier niet on mogelijk. Als zelflossende wagen is in onze streek alge meen de kipwagen gekozen. Voor het aardappel transport houdt dit in dat voor lossen en ook na- reinigen meest met opvangbakken wordt gewerkt. Een wel eens wat dure maar arbeidsorganisato- risch goede oplossing. Dat het najaar weer voor de deur staat bewijst het feit dat volgende week de bietenlevering be gint. Verder is men in de zware polders al bezig met het zaai- en wintervoorploegen. Het belang van tijdig en goed ploegen wordt nog steeds meer onder- dan overschat. Op grond die toch niet dicht- slempt is er niets tegen om in september al te beginnen met het wintervoren. Niet voor niets neemt in diverse gézegden over het boerenwerk de ploeg een belangrijke plaats in. Een minder goede najaarsgrondbewerking is meestal duidelijk in de stand van het volgende gewas terug te vin den. In dit verband is het wel wat teleurstellend dat de regionale ploegwedstrijd wegens gebrek aan belangstelling niet door kon gaan. De drukte op het land werkte niet direkt mee, maar een paar honderd trekkerchauffeurs, die jaarlijks hun oppervlakte moeten ploegen en 4 opgaven voor de wedstrijd, getuigt toch niet van veel belangstel ling. Dit is jammer omdat de wedstrijden vaak instruktief zijn en het wedstrijdelement de kwali teit van het geleverde werk ten goede zou kun nen komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4