BENUT DE KANSEN! De komende damesbeurs P. J. G. Kom ook naar de WEDSTRIJDENDAG ER zijn 27 stands waar noviteiten worden gebracht. DE organisatoren hebben dit jaar het plan op gevat de nieuwe artikelen en produkten van Nederlands of buitenlands fabrikaat, die worden tentoongesteld, ter beoordeling voor 'e dragen aan een deskundige jury. 10 P. J.G.Z.-J AARPROGRAMMA 1966-1967 Het vergaderseizoen is weer begonnen. De meeste afdelings- en streek- besturen hebben met vereende krachten weer een programma opgesteld voor x "*3^ komende maanden. Als men die programma's bekijkt valt het op, dat er •C/.A bier en daar verschillen zijn in de opzet van de programmapunten. De ene afdeling zoekt het voor een belangrijk deel in ontspanning, een andere af deling besteedt ook veel aandacht aan het ontwikkelings- en vormings element in het jongerenwerk. Het is hier niet aan de orde wat nu goed of minder goed is; de afdelingsbesturen zullen zich immers richten op datgene dat bij hun leden de meeste belangstelling zal trekken. Dit laatste is dan weer afhankelijk van de samenstelling van de afdeling, de gemiddelde leeftijd van de leden, en nog andere faktoren. Het provinciaal bestuur ziet zich ieder jaar voor de taak geplaatst, om het ieder naar de zin te maken, zowel de „dansers" als de „denkers". Dit is geen eenvoudige opgave, maar doordat de afgelopen jaren het provinciaal jaarprogramma in het algemeen de toets der kritiek kon doorstaan, achtte het bestuur het niet verstandig grote wijzigingen in het programma aan te brengen, maar zich te baseren op de vorige programma's. HET provinciaal jaarprogramma is thans als volgt samengesteld: Wedstrijdendag, 24 september te Schoondyke. Om deze wedstrijdendag een ruimere opzet te kun nen geven dan in voorgaande jaren is besloten, de dag gezamenlijk met de christelijke en katholieke plattelands jongeren te organiseren. Naast het pro vinciaal kampioenschap trekkerbehendigheid is een aantal aantrekkelijke en gevarieerde wedstrijden opgenomen. Ledenvergadering, 12 november te Goes. De Ledenraad, het „toporgaan" van de PJGZ, komt in het algemeen twee keer per jaar bijeen om het algemene beleid van de organisatie te bepalen. In deze vergadering zal een belangrijk punt aan de orde komen, namelijk een wijziging in de stemmen verdeling in de Ledenraad, aangepast aan het ledental van de afdelingen. Discussie-bijeenkomst, 12 november te Goes. Vo rig jaar is door de landelijke organisaties te Zuid laren een congres gehouden over het onderwerp „Ondernemerschap in land- en tuinbouw". Een groot aantal belangrijke gesprekspunten is toen naar voren gekomen, welke punten een goede basis geven voor een wat meer gedetailleerde beschou wing. Voor de discussie-bijeenkomst zullen enkele deskundigen worden uitgenodigd die in 5-minuten- praatjes de zaak „warm" zullen maken, waarna de aanwezige jongeren (hopelijk zijn dat er veel) via discussie hun eigen mening naar voren kunnen brengen. Besturendag, 13 december op „Hedenesse" te Cadzand. Twee jaar geleden is een instruktiedag georganiseerd voor voorzitters, sekretarissen en penningmeesters. Deze dag werd bijzonder goed be zocht. Het bestuur vond het nuttig, dit jaar eens een bijeenkomst te organiseren voor alle bestuurs leden van streken en afdelingen. In het programma zal de nadruk niet liggen op direkte instruktie in bestuurstechniek, maar er zijn ook andere moge lijkheden om iemand toch iets te leren! Vierweekse Volkshogeschoolcursus „Plattelands jongeren op nieuwe wegen", 9 januari-4 februari. Voor de laatste cursus werd een record-aantal Zeeuwse deelnemers geboekt. We gaan proberen om dit record in het komende jaar te breken. Algemene Kontaktdag, 28 januari te Middel burg. De Kontaktdag staat altijd als centraal punt op het jaarprogramma. Na de jubileumviering in 1965 en de gecombineerde bijeenkomst met de PJGN in 1966 wordt het in 1967 weer een „gewone" kontaktdag. Over de plannen voor deze dag zullen te zijner tijd nadere informaties gepubliceerd wor den. Kaderdagcn, 22-25 februari op de Volkshoge school „Olaertsduijn" te Rockanje. Voor diegenen die al eerder onze kaderdagen bezochten is geen nadere aanbeveling nodig. Anderen zullen het echt eens moeten proberen. Eens deelnemer, altijd deel nemer! Ledenraadsvergadering, 18 maart te Oostburg. Voor de tweede maal in het seizoen komt de Leden- raa l bijeen, ditmaal dus in West Zeeuwsch-Vlaan- deren. P.J.G.-Juweel, 18 maart, eveneens in Oostburg. De provinciale toneelwedstrijd zal op de oude voet worden voortgezet. De winnende toneelgroep zal zijn toneelstuk op deze avond mogen opvoeren, en de dansliefhebbers komen eveneens aan hun trek ken. Algemene Vergadering P.J.G.N., op 1 april te Zwolle. Vorig jaar werd deze vergadering wat dichter bij huis gehouden, n.l. te Middelburg. Dit maal dus een verre reis, maar voor de echt belang stellende leden niet te ver. Finale Quizwedstryd, 22 april op Walcheren. Ook de quizwedstrijd zal dezelfde opzet hebben als vorig jaar. De streek Walcheren heeft aange boden de organisatie van de finale op zich te nemen, waarbij tevens nog andere aktiviteiten de wed strijd zullen omlijsten. Bloesemrit, 6 mei. De Bloesemrit is al vele jaren een traditioneel punt in het programma, waarvoor nauwelijks propaganda meer nodig is. Sportdag, 3 juni. De streek Oost Zeeuwsch- Vlaanderen is dit jaar aan de beurt om de Sport dag te organiseren. Gezien de successen die vele leden uit die streek op de sportdagen hebben be haald kan een perfecte organisatie worden verwacht waar de sportieve P.J.G.-leden (en welke jongere is nou niet sportief?) zeker aan hun trekken zullen komen. Gespreksgroepen. In het algemeen zal in het jaarprogramma veel aandacht besteed worden aan het werken in gespreksgroepen. Binnenkort zal een artikel worden gepubliceerd over de vele mogelijk heden die het vormen van gespreksgroepen biedt. Het provinciaal bestuur heeft z'n jaarprogramma aldus samengesteld. U ziet dat er voor alle leden kansen genoeg zijn om te profiteren van het lid maatschap van hun organisatie, zowel op afde lings-, streek- als provinciaal niveau. Laat U deze kansen niet onbenut, het antwoord is aan Uzelf! MORGEN, ZATERDAG 24 SEPTEMBER IN DE LANDBOUWPRAKTIJKSCHOOL TE SCHOONDIJKE Aanvang 13.30 uur de ^Urouu? van Uet 'platteland Onder redactie van Mevrouw L. N. Huisman-Griep Op 21 'sepember a.s. wordt de 86ste Damesbeurs in de Houtrusthallen in Den Haag geopend. Zij duurt tót en met 7 oktober, behalve 's zondags. Het is een tentoonstelling voor de Vrouw en het Gezin en is grootser en ruimer van opzet dan alle voorgaande. Er verandert veel in een jaar en men heeft een strenge selectie toegepast wat betreft de stands. Contracten met de standhouders worden afgesloten op voorwaarde dat de produkten, die zij tentoon stellen inderdaad de kwaliteiten bezitten, die er aan toegeschreven worden. Men heeft hierbij samenwerking verkregen van het consumenten contactorgaan en de Kamer van Koophandel. Wanneer binnen twee maanden gegronde klachten betreffende een bepaald1 produkt ter kennis worden gebracht, kan de fabrikant aansprakelijk worden gesteld. Men heeft dit systeem op de Damesbeurs de laatste jaren reeds met succes toegepast, zodat klachten achterwege zijn gebleven. Vooral wat de noviteiten betreft kan men niet voorzichtig genoeg zijn. Iedereen, die van tijd tot tijd een Beurs bezoekt, weet hoe handig de dames in de stands een bepaald apparaat hanteren en het is in het verleden meermalen voorgekomen, dat de huisvrouwen, die iets dergelijks kochten bedrogen uit kwamen. Of de kwaliteit liet veel te wensen over of de doorsnee huisvrouw kon er niet mee omgaan. Men moet de Damesbeurs niet vergelijken met de Jaarbeurs. Deze laatste vormt de schakel tussen fabrikant en winkelier, terwijl de eerste een verbinding tot stand brengt tussen fabrikant en consument. Fabrikanten leren veel van de opmerkingen, die door goed uit nun ogen kijkende huisvrouwen worden gemaakt. De stands kunnen dus enigszins als een marktonderzoek worden beschouwd. Keukens worden ieder jaar mooier, doch niet iedereen heeft het geld beschikbaar om een luxe keuken aan te schaffen. Op de Beurs zullen kleine keukens te zien zijn, die men zelf kan neerzetten. Iets voor de „doe-het-zelf"- man. Van deze willen wij in de eerste plaats noemen het dinnestar damast tafellaken. Deze katoenen da mast is voorzien van een vlekken beschermend laagje, dat ook na 't wassen niet verdwijnt. Het pre paraat voorkomt, dat de vlek in de stof dringt. Men doet er echter wel verstandig aan om zodra er op het tafellaken wordt gemorst, de vlek met een pa pieren servetje te verwijderen. Wacht men wat langer, dan moet het servetje vochtig worden ge maakt. Bij een tafellaken behoren servetten of vinger doekjes. Deze zijn in hetzelfde dessin als het tafel laken verkrijgbaar, doch werden niet geprepareerd, daar zij restjes voedsel, die aan de lippen zijn achtergebleven niet op zouden nemen als zij wel ge prepareerd worden. Vooral voor hotels lijken deze tafellakens een grote besparing op de wasrekening. Nieuw is het het kleine apparaat „Wool-Clean", wolreiniger. Men moet met de draad meekammen en hierdoor worden viltbolletjes verwijderd en ves ten, truien en pullovers van ieder materiaal weer als nieuw gemaakt. DE vrouw, die van goed verzorgde handen houdt en elke vrouw stelt hierop wel prijs, kan thuis haar handen, inclusief nagels, perfect verzorgen, zodat ze geen manicure-salon behoeft te bezoeken. Maar zij moet er wel wat geld voor over hebben. Een Sumbeam manicuurset kost, compleet met 5 hulpstukken, 99,50. Een beetje kostbaar, maar vrouwen, die van tijd tot tijd zich door een manicure laten behandelen zijn ook niet goedkoop uit, ongeacht nog de tijd, die zij hiermee kwijt zijn. Sunbeam presenteert een lichtgewicht stoom strijkijzer. Terwijl men strijkt, wordt er door een lichte druk met de duim een ragfijne waterstraal over het strijkgoed gesproeid, waardoor zelfs zeer hardnekkige kreukels en plooien worden wegge streken. We zouden zo nog wel een poosje kunnen door gaan met het opnoemen van noviteiten, doch dit zou teveel plaatsruimte vergen. Het beste kunt u zelf eens gaan kijken. Vaak hoort men de klacht uiten, dat er op de Beurzen zoveel standhouders zijn, die er bij het publiek op aandringen hun soepen, koffie en derge lijke te proeven. Op de 86ste Damesbeurs heeft men deze stands beperkt. Alle produkten worden beoordeeld op de vol gende punten: Bruikbaarheid Technische deugdelijkheid Vormgeving Originaliteit. De produkten, die de Oranje Damesbeurs wim pels 1966 hebben verworven, zullen vanaf 27 sep tember a.s. te bezichtigen zijn in een speciale stand op de Damesbeurs in de Houtrusthallen. De ruimte, die voorheen voor de modeshow werd gereserveerd, wordt thans door diverse stands ingenomen, doch de dames, die graag willen zien wat de a.s. herfst- en wintermode ons te bieden heeft, kunnen aan hun trekken komen, want in het restaurant Rotonde is een modetheater, waar Alex de Haas tegenwoor dig hoopt te zijn en mannequins in een bijzondere sfeer de nieuwe modellen zullen tonen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 19