(JIT EEN crrfittm JEW WE£KBO£k vam ofSCjKHOEt r 0 P r v q\J£laLJJLJ!L. - WEEKOVERZICHT NOTERINGEN (Ons verstrekt door Nobeco, Kertgene) TARWE. In de afgelopen week werd de tarwe- handel langzamerhand tot een lusteloze aangelegen heid. De speculatieve belangstelling viel weg, ken nelijk doordat Duitsland nog niet als koper in de markt gekomen is. Aangenomen echter dat dit land onze tarwe wil gaan afnemen, dan zal toch bij de opgebouwde verwachtingen rekening gehouden moeten worden met de wijze van vaststelling van de franco-grensprijs, waarop de heffingen worden gebaseerd. Deze achtergronden met daarnaast het feit van de aanvoeren van Franse tarwe in Duits land, veroorzaakten een kalme markt. Voor directe levering leek Franse tarwe voor de Nederlandse industrie niet interessant. Het gevolg zou kunnen zijn dat de fabrieken geleidelijk aan een zo groot mogelijke hoeveelheid inlands produkt zullen gaan opnemen, waardoor ook de overschotten voor export kleiner zullen kunnen worden. Voor het totale beeld van de West-Europese markt moet ingecalculeerd worden dat de nu nog grotendeels opgehouden Franse tarwe eenmaal afzet zal moeten vinden. BROUWGERST. De brouwgerstmarkt van vorige week kan wel als moeilijk en onoverzichtelijk ge karakteriseerd worden. Het C.B.K. was op onver anderde prijzen koper. Gehoord werd dat deze cen trale inkooporganisatie ook Engelse en Franse gerst heeft aangekocht naast de reeds vrij belangrijke hoeveelheden uit de binnenlandse oogst. Engeland zal een groot kwantum brouwgerst beschikbaar krijgen, waarvoor ook op de exportmarkten afzet gezocht zal worden. De prijzen liggen er momenteel hoog, als gevolg van het daar gehanteerde inname- systeem. De vraag uit Duitsland was minimaal. De kwaliteit van de Nederlandse gerst zal nog wel eens de nodige problemen kunnen geven. Om aan de contractuele eisen te voldoen zal dikwijls zwaar geschoond moeten worden. Wij hebben al eens eer der geschreven dat de Duitse behoefte aan import gerst aanzienlijk lager zal zijn dan vorig jaar. Het aantal offertes in inlandse brouwgerst was beperkt. Toch bleef daarbij op de achtergrond steeds de vraag leven hoe de markt zal reageren als het aan bod vroeg of laat loskomt. De heffing op Franse gerst bij invoer in ons land werd met ca. 0,30 per 100 kg verlaagd. In Duitsland bleef de heffing op onze gerst onveranderd terwijl die op Franse gerst met ca. 0,30 per 100 kg omlaag ging. PEULVRUCHTEN. De afgelopen week ken merkte zich door een opgeschroefde prijs voor 3 %- contracten, wat terug te brengen viel tot specula tieve aankopen. Men zag langzamerhand wel dat de kwaliteit van de erwten bewerking tot 3% vrij wel onmogelijk zal maken, en ging over tot het af dekken van posities. De handel in 6 %-contracten, de voor dit jaar normale exportkwaliteit, verliep in een vrij rustige markt, zij het op een verhoogd niveau. De buitenlandse vraag was beter dan de laatste weken het geval was, zonder dat men echter de indruk kreeg dat door de afnemers voorraad genomen werd. De grote export-zaak waarover wij vorige week schreven is voorzover bekend (nog) niet tot stand gekomen. Over Oosteuropese erwten wer den tot nu toe zeer weinig serieuze berichten ver nomen. De alaska-erwten hielden hun notering van ca. 60,per 100 kg c.i.f. West-Europese havens. Telerspartijen erwten werden in het algemeen vlot opgenomen waarbij de prijzen naar gelang van AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 1420 september 1966, verstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam; voor Zeeland telefoon Goes 011006451. Consumptie-aardappelen: Bintje 40 mm opw. april. In de afgelopen verslag periode was de stemming kalm. Op de eerste en twee de beursdagen kwamen geen zaken tot stand. De prij zen liepen terug van 17,50 naar 17,10. De slot- notering was 17,3017,10. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS d.d. 19-9-'66 Tarwe: 36,15, netto, franco fabrieken, nieuwe condities. Kippengerst: 31,loco, 31,50, okt, ƒ32,nov., 32,75, jan./april, basis boordvrij. Brouwgerst faq. kwaliteit: 33,loco, Cambr. en Delisa; Zephyr geen vraag, basis boordvrij. Brouw gerst C.B.K.: ƒ34,—, loco, basis boordvrij. Brouw gerst Duitse condities: 35,75, sept./okt., Cambr. en Delisa; Zephyr geen vraag, basis boordvrij. Haver 52/53 kg: ƒ28,25, loco, ƒ28,75, okt., ƒ29,50, nov., 30,25, dec., basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 54,uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Groene erwten 3 kwaliteit: 67,laten, okt./nov., 69,laten, dec., franco Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: 61, nominaal, okt./nov., ƒ62,50, laten, dec., franco Rot terdam. Groene erwten industrie: ca. 44,franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagochtendcall: 1 x jan., ƒ68,50, 1 x febr., ƒ68,50, 1 x maart, ƒ68,50, 1 x april, 68,50, stemming nauwelijks prijshoudend, franco Rotterdam. Schokkers op monster: tot 55, uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. kwaliteit bijzonder ver uiteen liepen. Schokkers kregen ook meer vraag waardoor de noteringen hoger aangehouden werden. De markt voor dit pro dukt was echter klein en leek geen vergroot aanbod te kunnen verdragen. De aanvoer van bruine bonen is nog niet op gang gekomen. Bij onveranderde prijzen was de markt lusteloos. Kapucijners hadden regelmatig omzet op hetzelfde prijsniveau. De termijnmarkt sloot vrijdag 16 september j.k voor groene erwten vast en voor schokkers goed prijshoudend met de volgende verrekenprijzen: 3*/o groene erwten: sept./okt. 67,75, okt. 67,75, nov. 68,dec. 68,50, jan. 68,75, febr. 69,maart 69,25, april 69,50. 3schokkers: sept./okt. okt. 71,50, nov. 72,dec. 72,50, jan. 73,febr. maart april 6®/o groene erwten: jan./april 63,25, jan. febr. 5schokkers: jan./april jan. 70,febr. 70,50. Voor 5 schokkers was de effectieve markt enige guldens lager. ZADEN. Karwijzaad had het vorige week moei lijk. Bij kleine omzetten kwamen lagere noteringen tot stand. Blauwmaanzaad kon zich op het bestaan de prijspeil handhaven in een stabiele, zij het trage markt. VOERGRANEN. Door ruimer aanbod van voer- gerst kwam de prijs vorige week lager te liggen. Toch mag wel gesteld worden dat de blanco-posities nog niet volledig afgedekt zijn. De kopers echter, die zagen dat de aanvoeren door het ontstane ruimtegebrek niet gemakkelijk konden worden op genomen, hielden zich gereserveerd. Zolang de Duitse markt nog te maken heeft met verkoopdruk uit de eigen oogst, is van die zijde geen grote steun te verwachten. De heffing op onze gerst in Duits land had geen stimulerende invloed op de koop lust. De slechte kwaliteit van ons produkt, in die zin, dat het hectolitergewicht aan de lage kant is, houdt het gevaar in dat meer naar Engelse en Franse gerst zal worden uitgezien. Ook bij haver gingen de aanvoeren in versterkte mate loskomen, zonder dat daartegenover veel interesse van kopers zijde te bespeuren viel. Voor spoedige levering lie pen de prijzen daardoor wat lager. Met Duitse kopers waren voor de termijnen t/m december a.s. weinig zaken af te sluiten. De Nederlandse in dustrie had voor de latere maanden wel belang stelling en daarvoor ondergingen de noteringen nauwelijks enige verandering. Men moet zich echter afvragen of de behoefte van de Nederlandse ver werkers voldoende groot is om de markt zonder Duitse aankopen op peil te houden. DE CONS. AARDAPPELMARKT. De handel in aardappelen was deze week van geringe omvang. Dit kwam eensdeels door drukke werkzaamheden bij het binnenhalen van de oogst en anderdeels door de nog steeds geringe exportaktiviteit. Het prijspeil kwam weer iets lager te liggen. Hierbij pasten de prijzen in het land zich beter aan dan de laatste tijd wel eens het geval was. De oogst vooruitzichten blijven hier goed, terwijl de laatste berichten uit Engeland nog geenszins wijzen op minder goede opbrengsten. De kans op hoge prijzen is voorlopig dan ook niet groot. Schokkers 3 */t kwaliteit: 72,laten, okt./nov., franco Rotterdam. Schokkers 5 #/o kwaliteit: 66,50, nominaal, okt./nov., franco Rotterdam. Schokkers leeskwaliteit: ca. ƒ40,franco Rotterdam. Ter- mijnmarkt-maandaerochtendcall: 1 x okt. ƒ71, stemming nauwelijks prijshoudend.Kapucijners 5#/o kwaliteit: 79,laten, okt.. franco Rotterdam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: 110,sept./okt., franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: 179,nominaal, sept./okt., franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: 132,laten, okt., franco Rotterdam. Termijnmarkt cons, aardappelen: (Ochtendcall). Bintje 40/opw., april, 13 x 17,30, 17,50 laten, 17,30 bieden. Aardappelbeurs: Bintje 40/opw. binnenl. sort, af binnenland 13,50-./" 14,50. Bintje 35 opw. exp. sort. best. West-Duitsland, ge sorteerd in 2 maten, 14,tot 14,50. Ruwvoeders: Tarwestro 60,tot 65,Zomergerstestro 65, tot ƒ70,Erwtenstro 70,tot 75,Af boer derij; levering direct. zeer zeker wel veranderen, want dat is iets om niet te vergeten; zulks is ongekend mooi We hebben geen veulen mee kunnen nemen uit Den Bosch, meer niet dan wel geraden De jongeren gaven nog een demonstratie van vrije oefeningen in samenwerking met de Bosse Koninklijke Harmonie; een klein select groepje (3 jongens en 3 meisjes) gaven nog een mooi cir cusstukje ten beste en hiermee was het feest af gelopen. We hopen weer tot volgend jaar in Den Bosch. TR zijn van die momenten in je leven wanneer je kiezen moet en dat komt nogal eens voor. Maar nu ging het om: gaan we naar Den Bosch of naar het fruitcorso. Het werd 11, dus zonder verdere napraat ging mijn vrouw naar 't fruitcorso en ik naar Den Bosch. Gelukkig, want ik zou zeer zeker minder geno ten hebben en mijn vrouw misschien ook. Zo gin gen we ieders zijns weeg en stonden al vroeg in Den Bosch met een grote groep Zeeuwen, die el kaar bijna allemaal kenden. Want elke gebeurte nis heeft zo z'n eigen bezoekers. Op een paarden- tentoonstelling weer andere dan op een rundvee tentoonstelling en op een trekkerdemonstratie ont moet je veelal dezelfde mensen die er vorig jaar ook naar toe kwamen. We namen een entreekaart en direct daarop ook maar een tribunekaart, want het zou wel eens druk kunnen worden zo met het mooie weer. Vlug naar het keuringstournooi waar juist het kampioen schap hengsten was afgelopen. We zagen net nog de nieuwe kampioen Negus van Kammerberg met de reserve Nico van de Werve (onze geraden kam pioen). De eerste koude douche voor ons Zeeu wen; we kwamen er ditmaal niet aan te pas. Toen begonnen ze met de merrie-kampioenskeu ring; drie bleven er over: Gazelle van Landmans leven, Margriet en Jacquelien van Cromstryen. De jury stapte er nog eens rond, bewust van de zware verantwoordelijkheid en stuurde daarna Margriet weg en maakte Gazelle kampioen en Jacqueline reserve. Weer niet één van de onzen Ja, het liep deze keer niet mee Maar Zeeuwse fokkers niet ver saagd, de kansen kunnen nog wel eens keren, want het materiaal uit Zeeland mocht er toch zijn en behaalde vele eerste en tweede prijzen. Na de inwendige mens te hebben versterkt, namen we om 1 uur plaats op de tribune. Vele duizenden kwamen ze bezetten en het was een prachtig gezicht die volle tribunes met vele vlag gen versierd rond de groene ring, waarin eerst het prachtige 100 man tellende muziekgezelschap van de stad Den Bosch een ereronde maakte en met pittige muziek de ring betrad en op de voor hun bestemde tent plaats nam om geregeld de hoogtepunten van de middag wat op te fleuren met hun prachtige muziek. Daarna kwamen zeker vijftig bekroonde jonge hengsten en vervolgens vijftig bekroonde merries het veld op. Drafdemonstraties van dit edele ge zelschap. Wat een bruin- en zwartschimmels; slechts een enkele bruine en vos kwam er in voor. Alle een uniformiteit tonend van jarenlange fok kerskunst. Na de paarden kwamen de Benelux-rundvee- rassen in de ring, de rassen van België vooraan. Eerst een donkerrode stier van 1300 kg, een reus van een dier; vervolgens een licht rood ras, een grijsbont ras, een Belgisch zwartbontras. Daarna een groep rode blaarkoppen uit Groningen, een afdeling zwartbontstamboekvee uit Nederland, ge volgd door een grote groep roodbont Maas- en IJsselvee. Een prachtig gezicht al deze uitgezochte dieren begeleid door geleiders, die alle dezelfde kleding droegen; een mooie Beneluxreclame. Nu was de beurt aan 500 plattelandsmeisjes, die knotsoefeningen uitvoerden, die terdege waren voorbereid; het ging magnefiek. Na deze demonstratie kwam de kampioen-merrie met de resve en de oud-kampioen in het veld. Eerst prijsuitreiking, daarna show. Een pracht ge zicht deze paarden het veld te zien ronddraven en hun gangen tonend. Alles werd prima voor de microfoon gebracht door de burgemeester van Hoeven, de heer Bax, een uitnemend paardenliefhebber en -kenner. Hij is bij de paardententoonstelling precies als wijlen Han Hollander als reporter vroeger bij de voet balwedstrijden, onvervangbaar. Daarna kwamen de Haflingerpaarden om een demonstratie te geven. Deze kleine dappere pit tige raspaardjes, die de laatste jaren met groot suc ces zijn ingevoerd (en hier weer worden opge fokt) komen steeds in groter aantal ons land be volken uit Oostenrijk, hun vaderland. Op de voet werden ze gevolgd door de kam- pioenhengst en de reserve met de oud-kampioenen. Het was een waardig zestal dat de sintelbaan deed daveren door hun draf en waar is waar: Negus heeft ons hart gestolen. Het is een reus van een paard van 4 jaar en een in elkaar getimmerd type hetwelk we graag zien. De Beneluxshow van paardenrassen gaf ons uit Luxemburg een prachtig driespan bruinen te zien, veel lichter dan we gewoon zijn, maar met veel adel. De Belgen kwamen met prachtige driespan nen bruinschimmels, zo mooi en gelijk, en de hengsten, de kampioenen uit Brussel en Luik, waren prachtdieren die prachtig drafwerk lieten zien. Toen kwamen de Belgen met een zestienspan aanzetten en konden wij natuurlijk niet achterblij ven en werden ook 16 schimmels aan elkaar ge koppeld en hard ging het. Tussendoor liepen de vierspannen te draven, daar een achtspan en alles door elkaar. Het liep alles prima. Nu moesten alle nurksen van ons land zulk een show eens meemaken, dan zouden hun gezichten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 15