De geiten op de Provinciale Zeeuwse keuring De trekpaarden op de Nationale 1966 in Den Bosch 11 Er waren ruim 60 geiten ingeschreven die door voorselectie hiertoe waren aangewezen. De algemene indruk van de aangevoerde geiten stemde tot tevre denheid; dieren van een vrij goed type met behoorlijk beenwerk. Boklammeren. Een kleine goede rubriek, die allen een eerste prijs behaalden. De jonge bok Frits, zoon van de algemeen kampioene, stond hier vooraan. Een ontwikkelde bok van goed type» Geitlammeren. Deze vormden een gewone rubriek met 3 goede kopnummers en een zeer matig onder eind. Irene van de Vijf Schouwtjes, een sterk goed soortig lam, van J. Pannekoek te Noordgouwe, kreeg de eerste plaats bij de lammeren. Melkgeiten. De algemene indruk van de melkgeiten was over de gehele lijn goed. In het bijzonder de oudere geiten vormden een kleine zeer goede rubriek. De produktieklasse werd door de jury beoordeeld als beste rubriek. Kampioene in deze rubriek werd de geit Ria 1803 KS van F. Weyer te Wolphaartsdijk. Deze geit verwierf tevens de ere-titel van algemeen kampioene en het predikaat „geit met het mooiste uier". Bij de overige rubrieken behaalde de vierjarige geit Corien van J. v. d. Cingel te Wemeldinge het kampioenschap. Groepen. Bij de bedrijfsgroepen kreeg de groep uniforme, ruim-gebouwde geiten met beste uiers van F. Wever de la prijs. Gezien de kwaliteit van het aangevoerde materiaal en de belangstelling van de fokkers en bet overige publiek kunnen we op een geslaagde keuring terug zien. F. A. VAN GILST. Kampioen geit no. 41 corien 1733 R, van J. v. d. Cingel te Wemeldinge. ||NDER begunstiging van prachtig nazomerweer was het een lust om dit paardenfestijn mee te maken. Het grootste veemarktcomplex van Europa gaf weer ruim voldoende accommodatie om publiek en paarden te herbergen. De eerste dag hadden de keuringen plaats en op de tweede dag het restant van de keuringen en de demonstraties. De eerste dag was het bezoek bevredigend, op de tweede was het bezoek enorm, ook veel buitenlanders. Omdat voor de 25ste keer deze tentoonstelling in Den Bosch werd gehouden, was er een extra pro gramma en was er een Benelux-inzending voor paarden en van rundvee. De tentoonstelling is weer schit terend geslaagd, de organisatie van het geheel was rondom af. De keuringen verliepen vlot, de dieren moesten stappen en draven, de .zwepen knalden en de jury's hadden handen vol werk. De Zeeuwse inzendingen worden ieder jaar wat kleiner, Brabant, Gelderland, Overijssel en Drente brengen ieder jaar een groter getal in de piste. Vroeger had Zeeland absoluut de leiding bij de inbreng en ook bij de behaalde successen. B1 de hengstenrubrieken kwamen 3 hengsten uit Zeeland aan de kop van hun rubriek, te weten Favorie van Moerkapelle, Fifils van Aarden hof en Carlo van 't Broek. De kampioenrozetten werden gewonnen door de Brabanders. De kwaliteit van de paarden gaat niet achteruit maar kon toch sneller groeien. Dit bleek vooral op de tweede dag bij het Bene- luxprogramma. De Belgen hadden een inzending die klonk als een klok! Wie ieder jaar in Brussel op de Nationale komt heeft daar weet van. Bij ons zijn de Haflingers voor de lichtere gronden en kleine be drijfjes, in België hebben ze daarvoor hun wakkere en schattige Ardenners, paarden rond en gevuld „om te stelen", ook paarden met veel temperament. Bij het zware slag hadden de Belgen Oud-Nationale kampioenen meegebracht, waarvan de hengst het prototype toonde van het echte Belgische trekpaar denras. Ook de Belgische merries waren uitgesproken best, kweekmoeders, met kastige lichamen, die ge paard met dito hengsten ervoor kunnen zorgen dat de Belgische fokkers hun wereldfaam op trek- paardengebied behouden zullen tot in verre toe komst. Die machtige kweekmoeders heeft Nederland niet, en zal ze nooit meer krijgen ook, want de stamboekleiding zoekt in haar beleid maatregelen te treffen die het fokken van een kleiner trekpaard bevorderen. Daarom valt de fokkerij van een ingevoerde hengst uit België tegen in Nederland, ook al fokte hij in zijn geboorteland nog zo best, de vrouwelijke partners hier in Nederland hebben te weinig massa en kunnen dat dan ook aan hun kroost niet mee geven. Al is de vader van dat kroost nog zo als vader gebouwd. Leerzaam is zo'n Benelux-ontmoe- ting voor de vergelijking. Het oude stamland van deze fokkerij won glansrijk in Den Bosch deze ver gelijkingen. JN de zaterdagmorgen hadden de kampioenskeu ringen plaats. Acht eerste prijswinnaars bij de hengsten kwamen hiervoor in de monsterbaan, ten aanschouwe van een reeds groot opgekomen pu bliek op de tribunes. Drie werden er teruggeroepen: „Favorie van Moerkapelle", „Nico van de Verwe" en „Negus van Kammerberg". Favorie viel af, Negus van Kammerberg werd kampioen en „Nico van de Verwe" werd reserve- kampioen. Negus is 4 jaar oud en Nico is 6 jaar oud. Negus van Kammerberg is via zijn vader fa milie van de laatste Ardennerkampioen van België. „Negus" is een paard van de kleine maat, ook *Nico van de Verwe" is een kleinemaatspaard. JN de diverse categorieën van de hengsten werden de volgende paarden bekroond: Grote maat 6 jaar en ouder le prijs: „Favorie van Moerkapelle". Eig. C. N. den Hamer, Schoondijke. Stond er best verzorgd voor, is van beste afstamming, de vader is Nat. kampioen van België en de moeder is Nat. kam pioene van Nederland geweest. 2e prijs: „Costaud van de Kapelstraat". Eig. Gebr. Wilting, Wachtum (Dr.). Hengsten 6 jaar en ouder middenmaat. le prijs „Carlo van 't Broek". Eig. A. N. Steen- dijk, Nieuwerkerk. Zwaar lichaam, voldoende cor rect, veel garnituur. Hengsten 6 jaar en ouder, kleine maat le prijs: „Nico van de Verwe". Eig. H. van Bom mel, Stiphout. Zoon van Nico van 't Zwartewater, als vader gebouwd, achterhand valt iets af, be wegingen voldoende. Hengsten van 4 en 5 jaar, grote maat le prijs: ..Fifils van Aardenhof". Eig. W. de Buck en Zn., Meliskerke. Hengst van zwaar kaliber, fel gebeend en gespierd, zeer vlot in de monster- baan. le prijs B. Diogéne van 't Hoogland. Eig. Al. Serrarens, Ossenisse. Felle draver, sterk gebouwd, in de voorhand prima, achterhand minder fraai. le prijs C. Robert van Achterloo. Eig. Gebr. Meijering, Coevorden. Nogal aan de maat, mooi kof fer, kort in de rug, het beenwerk voldoende zwaar en correct. Hengsten van 4 en 5 jaar, middenmaat le prijs: „Alex v. d. Elzenburg". Eig. C. H. Wou ters, Gilze. Mooie croupe, was vorig bevangen, dit was nog te zien bij stappen en draf, jammer. Hengsten 4 en 5 jaar, kleine maat le prijs A: „Negus van Kammerberg". Eig. W. M. Bens en Zn., Mill. Ideaal van type, voldoende grof en vlot, laag bij de grond en veel verdiep. le prijs B: „Hector". Eig. C. H. Wouters, Gilze. Een echte draver, middenzwaar gebouwd, lieve ver schijning. le prijs C: „Negus I van de Achterdijk". Eig. J. H. Kruders te Wiene. Halfbroer van IA van deze rubriek, lijkt er veel op, bemerking op de gangen achter. le prijs D: „Nico van de Venne". Eig. Paul A. van Lier, Oud-Gastel. Hengst met veel manieren, was veel verbeterd sinds vorig jaar, zal nog wel eens revanche nemen. 2e prijs'A: „Barnum van de Johannahoeve". Eig. Frans v. d. Heijden te Mariaheide-Veghel. Stond niet in conditie als die voorjaar op de keuring. Wel goed type, maar achterbenen hadden geleden. Hengsten 3 jaar, grote maat le prijs: „Frits van Selissen". Eig. C. H. Wou ters, Gilze. Diep lichaam, goede schouder, bewegin gen voldoende, achterbenen bemerkingen. 2e prijs: „Gamin van Willyhof'. Eig. W. de Buck en Zn., Meliskerke. Moet nog breder worden, fraaie bovenlijn, grof genoeg, fel in stap en draf. Hengsten van 3 jaar, kleine maat le prijs: „Nico van de Vrijhoeve". Eig. Comb. Toonen, Wouters en Bouwman. Beste, jonge hengst, lijkt op vader Successeur. Hengsten van 2 jaar, grote maat le prijs: „Gamin van de Hooi". Eig. H. J. A. Hak- voort, Slootdorp. Hengst met veel ontwikkeling reeds, iets overbouwd. 2e prijs A: „Rainier van Vernhout". Eig. Ger- rickens en van Bommel, Gulpen-Stiphout. 2e prijs B: „Costaud van de Vossenberg" van de zelfde eigenaren. 3e prijs A. „Frangois van den Tempel". Eig. Gijs- bers en Bens, Overasselt/Mill. 3e prijs B: „Jaap van de Schaapstal", Eig. H. Schelle, Sprang. Hengsten van 2 jaar, middenmaat le prijs: A: „Alex van Laageind". Eig. L. Hees akkers, St. Oedenrode. Voldoende ontwikkeld, mooi zij-aanzicht, iets arm achter de schouder. le prijs B: „Negus van Mirza". Eig. Gijsbers en Bens, Overasselt/Mill. In het soort van vader Ne gus, was mager dus kan nog wel eens gunstiger later in de baan verschijnen. 2e prijs A: „Costaud van Wachtum". Eig. H. Koers Gzn., Wachtum. 2e prijs B: „Maurits van Geurte". Eig. J. L. Her- manussen, Beers. 3e prijs A: „Flic van de Johannahoeve". Eig. J. Maljaars, Oostkapelle. 3e prijs B: „Jaap van de Nieuweweg". Eig. Frans van der Heijden, Mariaheide. le. prijs A: „Moustic van Veebeek". Eig. H .J. A. Hakvoort, Slootdorp. Gesloten van bouw, als het niet te klein blijft, paardje met toekomst. le prijs B: „Negus II van de Achterdijk". Eig. P. J. A. Bens, Mill. Van dezelfde manieren als zijn goedgekeurde volle broer, nu 4 jaar oud. 2e prijs: „Karei van Kerkzicht". Eig. H. J. A. Hakvoort, Slootdorp. 3e prijs: „Negus van de Broeksenhof". Eig. Gijs bers en Bens, Overasselt/Mill. De uitslagen van de merries, fokgroepen en vierspannen komen in volgend nummer. PAERDENVRIEND.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11