TUINBOUWKLANKEN Van Walcheren - één groot openluchtmuseum maken Op bezoek in Zeeuws-Vlaanderen ,,Het zjjn niet de slechtste vruchten waaraan de wespen knagen" Voordelen in gekruide voorraadkisten l>l\C.l VAN DE WEEK 4 ITw Walcherse briefschrijver heeft zich een beetje verwonderd dat ons vorig artikel de titel van somber ontving. Eerlijkheidshalve moet ons van 't hart dat er nog al gecoupeerd was in ons artikel. Begrijpelijk, want onze redacteur moet ook toveren met de ruimte. Van nature zijn we heus niet zo pessimistisch maar we noemden en kele factoren op, zoals de tomatendebacle, steun aan landbouw, textiel en bouwmoeilijkheden, enz. maar er was door ons wel degelijk gesteld dat ons land in z'n geheel nog welvarend is. Overigens willen we ook ditmaal ons niet verhelen dat we vinden dat er op onze economie overal venijnige speldeprikken worden uitgedeeld. We zijn ook wat benieuwd naar de mededelingen die ons op dinsdag 20 september door de Regering zullen worden meegedeeld via de Troonrede door H. M. de Koninging. Want, laten we niet vergeten dat ons Regeringsbeleid, dus ook ons land (tuinbouw- beleid) hier voor het komende regeringsbeleid wordt meegedeeld. Gezien de vele tekorten allerwege op gemeen telijk en rijksterrein de door vele overheidsinstan ties schoorvoetend ingestelde bezuinigingen e.d. kan de komende Troonrede wel eens zeer belang rijk wezen met diverse tegenvallers. We komen op een en ander nog wel eens terug. Op de Walcherse bedrijven gaat de gewone gang AP ZUID-BEVELAND zitten we thans in het drukste van de fruitoogst. De tijd dat de Cox's geplukt kan worden, dat de Bonne Louisse, B. Hardy en Conference in de kist kunnen is van oudsher een bedrijvige periode. Dit jaar is de oogst niet zo overvloedig zodat in vergelijking met andere jaren alles toch nog redelijk rustig en goed kan gebeuren. Vooral met het mooie weer van de laatste weken is het buiten werken een genoegen. Nu de tem peratuur al wat lager blijft, doen de zonnestralen extra weldadig aan. Ook het fruit houdt daarvan en groeit nog behoorlijk aan. We komen nu vanzelf op het onderwerp „door- plukken". Er zijn telers die alles doorplukken en er zijn er ook die het wat overdreven vinden en de meeste rassen in één keer plukken. Als men werkelijk eens bewust gaat bezien hoe de vruchten en de boom reageert op meerdere keren plukken, dan blijkt dat doorplukken vooral zin heeft als le. de boom met blad in prima conditie is; 2e. dat de vruchten groeien van warmte en zön, zodat de vrucht als het koud en laat is, niet noemenswaardig meer groeit. We mogen dus wel stellen dat doorplukken vooral van belang is bij de vroege rassen, omdat men dus een grotere maat, meer kilo's en een betere kwaliteit oogst. Bij de late rassen zijn deze voordelen in gerin ge mate waar te nemen. Daar kan echter door plukken vooral zin hebben als sortering. Vooral als men fruit wil bewaren is het niet verstandig alles in één keer te oogsten, de slecht ste vruchten bepalen dan nl. wanneer U moet verkopen. van zaken door. Verschillende collega's hebben reeds witlof gerooid voor de vroegste trek in de afgelopen tomatenkassen. Het fraaie september weer der laatste week begunstigd de groei en kleur van ons fruit in hoge mate. Ook de groente komt in grote verscheidenheid op de veiling tegen sterk wisselende prijzen. In ons blad van vorige week en ook reeds eer der in de P.Z.C. werd gesproken over de streek plannen in Walcheren. Ook wij scharen ons ach ter de oppositie tegen deze plannen. Daar we zelf geen baat trekken uit kamer- of zomerverhuur van ons huis kunnen we onbevooroordeeld wezen. Wat hier staat te gebeuren is niet meer of minder dan van ons Walcheren één groot openluchtmu seum te maken! Waarom de grote bron van in komsten uit de recreatie zo aan banden leggen dat er slechts voor een enkeling een graantje overblijft? Men vergeet o.i. te veel dat recreatie slechts enkele maanden tiert n.l. juniseptember. Daar de natuur dan op zijn uitbundigst in het groen is, ziet men nauwelijks een kampeerterrein- tje e.d. Men zal de vreemdelingen niet weren, want met de auto is men binnen de 15 minuten van Middelburg aan 't strand. Wel zal men ook boeren de kans op extra-inkomsten ontnemen. Met de ongelovige Thomas willen we gaarne zien voor we geloven. Nu we aan de oogst van het winterfruit toe zijn gaan we ook weer meer piekeren of de voorraad- kisten ons voordeel zullen kunnen geven. Zoals bekend, wordt er in het gebied van de veiling Goes en de veiling Terneuzen met de voorraadkisten gewerkt en wordt er nagegaan of er iets in zit voor onze Nederlandse omstandig heden. De indruk die schrijver dezes heeft gekregen is dat er beslist voordelen in zitten. We willen niet vooruitlopen op wat officiële proeven misschien kunnen uitwijzen, maar zo'n grote kist lijkt ons gemakkelijk, omdat: le. een man zonder spierkracht te gebruiken dan voor het besturen van de tractor, heel het transport van fruit tot zelfs op een vrij groot bedrijf kan verzorgen; 2e. dat er minder gesleep is in de boomgaard met kisten door de plukkers, kisten die met karton zijn bekleed en die liever niet nat mogen worden; 3e. bij eventueel regenachtig weer kan men over iedere grote kist een plastic regen scherm hebben; 4e. kunnen ruimten voor opslag beter benut worden, met meer fruit en minder hout. Er zijn natuurlijk ook wel enkele nadelen, zoals het fruit moet uit de kist gebracht worden d.m.v. een waterdompelaar, ofschoon het niet uitgesloten is dat men ook hier nog wel andere mogelijkhe den vindt. Verder is het misschien ook voor kwets bare rassen een beetje veel van het goede (meer als 300 kg in 1 kist), maar over het algemeen is het een ontwikkeling die we in de gaten moeten houden. Dit jaar gaan we verder met de pluk in gewone kisten en we hopen dat het weer goed mag blijven. AP vrijdag 2 september j.l. werd door een groep vtelers van SCIIOUWEN-DUIVELAND een bezoek gebracht aan Zeeuws-Vlaanderen. De be doeling van deze telers (16 in getal) was om dit opkomend fruitteeltgebied in onze provincie eens te bezichtigen. En om daarnaast ook eens kennis te nemen van de industrievestigingen in de ka naal-zóne. Natuurlijk is het niet de bedoeling om deze gehele excursie te beschrijven, maar via tuinbouwklanken lezen we van dit gebied weinig, zodat enkele indrukken wellicht interessant zijn. We zijn via Breskens heen gereisd en via Perk- polder weer vertrokken, dus van West naar Oost zijn we dit mooie populiere-land doorgetrokken, hier en daar een bedrijf bezocht met Philippine als pleisterplaats waar natuurlijk paling en mos sels brood werd gegeten. Onder de deskundige leiding van de heer Moe- liker, hoofdassistent R.T.C. zijn enkele bedrijven bezocht. We zijn al enkele namen vergeten maar dat geeft niet want in dit gebied ligt zo'n 1000 ha boomgaard, jong in jaren, waarvan veel ver wacht mag worden. We hebben gezien en begre pen dat deze Vlamingen welbewuste dingen doen, en vooral aan de toekomst denken. Zo was ook kort tevoren een proef genomen met James Grie ve in de grote kisten van circa 300 kg. We zagen ook de pallets en hoorden ook van veilingplannen van de veiling Terneuzen. We zagen daar een be perkt soi'timent van hoofdzakelijk rassen als Stark Earliest, James Grieve, Cox Orange en Gol den Delicious, alles op type IX. Daarnaast op vele bedrijven een behoorlijk percentage peren in de goede rassen, waarvan de productie in vele geval len nog moet komen. Jammer dat de proeftuin te Philippine, getrof fen door hagel, niet bezocht werd, want daar moe ten toch aardige proeven vooral met onderstam men te zien zijn. Natuurlijk komt naast deze grote groep jonge bedrijven, ook in Zeeuws-Vlaanderen een groep oudere bedrijven voor, die wellicht ook meer overeenstemmen met vele van onze bedrijven. Wanneer we dan deze excursie in zijn geheel nog eens overpeinzen, dan ligt daar in dat wijde Zeeuws-Vlaamse land, zeer verspreid, een aantal zeer goede bedrijven, die ongetwijfeld een goed voorbeeld zijn van de moderne fruitteelt. Mede daarom geloven we dat ook voor deze bedrijven een goede toekomst is weggelegd, waar we ten slotte dit verhaaltje mee willen besluiten. HOOR het aanhoudende mooie weer vlotten de oogst werkzaamheden op THOLEN heel aar dig. De uien worden in vele gevallen al opgetrok ken en zijn een goede prijs. Verschillende per celen zijn te velde verkocht. De opbrengst is wat verschillend; er zijn hele goede en ook matige percelen, als men zo het land doorkruist. Een min dere kilogram-opbrengst behoeft echter nog niet een slechte financiële opbrengst te geven. De tijd zal het leren wat de prijzen na een zekere be waarperiode gaan doen. (Zie verder pagina 14.) VOOR de fruittelers is de drukste periode van het hele jaar nu aangebroken. Gedurende de komende weken zal alles op alles gezet moeten worden om de oogst in de kist te krijgen en ver volgens af te leveren aan de veiling of in het koel huis. De aanvoer van fruit in het koelhuis is nu ook in volle gang. We zouden nog eens willen herinne ren aan de noodzaak om het fruit voor het koel huis zo spoedig mogelijk na de pluk in het koel huis te brengen. Wanneer hier een periode van enige betekenis tussen ligt zal dat altijd gaan ten koste van het bewaarresultaat. In het verleden is dit duidelijk aangetoond. Het ideaal moet zijn om het fruit op d. dag dat het is geplukt in het koelhuis te brengen. De aanvragen voor koelruimte bij de Zeeuwse veilingen zijn dit jaar nietr zo groot als in voor gaande jaren. Bij de veiling in Krabbendijke kon dat niet anders, omdat hier de hagel het meren deel van de oogst heeft vernietigd. Bij de overige veilingen speelt een grote rol de duidelijk kleinere oogst van bewaarfruit. We hebben ook de indruk dat heel wat fruitbe- waarders terug zullen komen van het opslaan van kleine maten en minderwaardige kwaliteiten in het koelhuis. Er is een tijd geweest dat hieraan wat te ver dienen viel maar de laatste jaren kost het steeds dik geld. De consument wil geen kleine appel meer en het z.g. ondereind is in eerste instantie voor de fabriek bestemd. In het najaar houden verschillende fabrieken zich bezig met het verwerken van fruit en de prij zen zijn dan meestal redelijk, althans voor het doel waarvoor het fruit geschikt is. Bij opslag in koel- of gascellen wordt de prijs van het produkt met 1015 cent per kg verhoogd. Voor kleine maten zal dat er bijna nooit uitkomen. HET is niet zo gemakkelijk om onderscheid te maken bij het aanvoeren van fruit voor het koelhuis, maa- indien enigszins mogelijk dienen toch alleen goede partijen hiervoor aangevoerd te worden. De maat 6575 a 80 mm is voor bewaar fruit eigenlijk ideaal. Zijn de vruchten groter dan wordt de kans op een groot percentage uitval bij het bewaren ook belangrijk groter. Dit jaar worden op veel bedrijven grote vruch ten geplukt en ook deze zouden we maar het liefst zo gauw mogelijk veilen. De telers worden op het ogenblik echter niet alleen bepaald bij de vragen rond het bewaren van fruit, zij houden zich ook bezig met de mogelijkheden om het produkt vroe ger eetrijp aan te bieden. Vorige week werden er in Zeeland partijen gele Cox's geveild die 2025 cent per kg meer opbrachten dan de gewone par tijen. Wanneer straks de Golden Delicious komt zal dit vraagstuk weer urgent worden. VAN officiële zijde horen we nog steeds weinig postieve geluiden over het voorrijpen van fruit. Bij verschillende veilingen vinden er experi menten plaats, zulks met wisselend succes. Indi vidueel houden de telers zich er ook mee bezig, eveneens met variatie in de resultaten. Er zijn al verschillende partijen fruit verknoeid met het voor rijpen. Niettemin lijkt het van groot belang dat de onderzoekingen in deze richting voort gaan. Wan neer men als teler overtuigd is van het risico dat men neemt, is er niets tegen om persoonlijk proe ven te nemen. Wat de fruitteelt betreft, zouden we ook nog een keer willen wijzen op het feit dat verschillen de maten en kwaliteiten van appels op het ogen blik beter voor de blok met industriefruit aange voerd kunnen worden dan afzonderlijk per ras voor de gewone blocs. We denken aan de kwaliteiten 11 D en 111 fijn van de meeste rassen. De erva ring van de laatste tijd is dat deze meer opbrengen op de kroetblok dan individueel per ras. Het is van belang de prijsontwikkeling rond dit ondereind nauwlettend te volgen. Bij kroetappels moet er immers ook geen papier in de kist en dat maakt een verschil van cent per kg. TENSLOTTE mogen we allen die dit lezen zeker wel wijzen op de fruitfeesten 1966 in Goes die morgen (zaterdag) hun bekroning vinden met het fruitcorso dat zowel 's middags als 's avonds op de weg zal komen in de fruitwijk. We twijfelen er niet aan of de corsostoet zal het aankijken alleszins waard zijn en de organisato ren verdienen dat er veel belangstelling zal zijn. Hopelijk zult ook u kunnen genieten van al het moois dat de fruitpraalwagens met de feesteijke entourage bieden. Tot volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4