natio nale ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Zitdagen Boekhoud- bureau Radio 2 f MILJARD GULPEN SPAARTEGOED i'. W6 De Centrale Raiffeisenorganisatie in ons land, met 667 aangesloten banken en ruim 1300 vestigingen 3e- reikte een belangrijke mijlpaal. Het totale spaartegoed passeerde n.l. de vijf miljard gulden. Werd medio 1964 een spaartegoed van 4 miljard bereikt, in betrekkelijk korte tijd kon hieraan dus écn miljard gulden worden toegevoegd. De spaargelden zijr» thans voor circa 55 afkomstig van spaarders buiten de landbouw. De ontwikkeling van dit spaar geldverloop (ter vermijding van misverstanden) hangt dan ook niet samen met de gang van zaken op agra risch gebied De Raiffeisenbanken verrichten, in het bijzonder de laatste jaren, alle voorkomende bank zaken. Dit heeft dan ook mede tot de sterke ontwik keling bijgedragen. RASSENKEUZE WINTERTARWE Tot onze spijt is bij het artikel Rassenkeuze Winter- larwe 1966" in ons nummer van de vorige week niet vermeld dat dit advies gezamenlijk werd opgesteld dooi Rijkslandbouwconsulenten in het zuid-westelijk kleigebied. Onze excuses voor deze nalatigheid. BESTEMMINGSPLANNEN Goes. Met ingang van 2 september 1966 ligt ge durende één maand ter inzage het besluit van G. S., waarbij goedkeuring is onthouden aan het bestem mingsplan Zuid-West en de daarbij behorende voor schriften, vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 27 januari 1966, nr. 10, strekkende tot herziening van de bestem mingsplannen Zuid-West, Zuid, West en het bestem mingsplan 1954. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad nis tot G. S. hebben gewend, bij de Kroon beroep in stellen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan degenen, die zich tijdig op grond van artikel 27, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening tot G S. hebben gewend, en aan een ieder, die bezwaren heeft tegen onthouding van goedkeuring door G. S. Middelburg. Bekendmaking ingevolge de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De burgemeester der ge meente Middelburg brengt, ter voldoening aan het be paalde in artikel 26 der wet op de Ruimtelijke Orde; ning, ter openbare kennis, dat het partieeel bestem mingsplan Breeweg II, met de daarbij behorende voor schriften, vanaf maandag 5 sept. 1966 gedurende één maand ter inzage ligt. Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend, kunnen gedurende de boven genoemde termijn bij G. S. bezwaren tegen dit be stemmingsplan indienen. waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28. Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 011502073. Terneuzen AARDAPPELROOIDEMONSTRATIE C. E. R. B. E.Z.-H. EILANDEN Op 29 september met als uitwijkmogelijkheid 30 september zal op de proefboerderij te Westmaas (Hoekse Waard) een demonstratie met meerrijige ver- zamelrooiers voor consumptie-aardappelen, alsmede een demonstratie van moderne losmethoden worden georganiseerd. Bij door slechte weersomstandigheden sterk verlate oogst, wordt de demonstratie verplaatst naar 3 of 4 oktober. Verwacht wordt dat 7 meerrijige rooimachines, 20 los- en kipwagens en circa 5 moderne loscombinaties, w.o transporteurs, boxenvullers, opvangbakken en uitzeefinrichtingen, kunnen worden ingezet. Demonstratietijden: Rooimachines 112 uur v.m.; losmethoden 1416 uur n.m. Mocht de demonstratie op 29 september niet kun nen doorgaan, dan zal dit 's morgens via het agrarisch radiobulletin worden doorgegeven. Dit geldt eveneens voor de andere genoemde data. MECHANISATIEDAG BOOMKWEKERIJ IN OOSTELIJK FLEVOLAND Woensdag 21 september zal in Oostelijk Flevo land de landelijke mechanisatiedag voor de boom kwekerij worden gehouden. Deze mechanisatiedag vindt plaats op de boomkwekerij van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, gelegen aan de weg van Kampen naar Dronten ter hoogte van Roggebot- sluis. De demonstraties beginnen 's morgens om half elf en zullen duren tot ongeveer vier uur 's mid dags. ln de periode van maandag 19 september tot en met zondag 2 oktober zal in het kader van de Nationale Reclasseringsdag wederom een beroep op (geldelijke) steun worden gedaan ten behoeve van het reclasse- ringswerk. Een beroep dat, naar wij verwachten, wederom ten volle gehonoreerd zal worden. Draagt uw steentje bij. OOSTBURG: Woensdag 21 september in café „De Windt" i.v.m. veemarkt van 10 uur tot 2.30 uur. KORTGENE: Donderdag 22 september in ho tel „De Korenbeurs". ZIERIKZEE: Donderdag 22 september in ho tel „Huis van Nassau". MIDDELBURGDonderdag 22 september in hotel „De Eendracht". SPECIALE CURSUS GROENTETEELT Bij voldoende deelname wordt er deze winter in de Chr Lagere Land- en Tuinbouwschool te Middelburg eer. speciale cursus groenteteelt georganiseerd voor degenen, die een vergunning als groenteteler willen hebben. De cursus omvat ongeveer 120 lesuren theorie er. 60 uren praktijk. Toelatingseis: minimum leeftijd 26 jaar. Inlichtingen en aanmeldingen vóór 15 oktober a.s. bij de Directeur der school. Koudekerkseweg 115 te Middelburg, tel. 01180—4622. Dinsdag 20 september, Hilversum II. 12.3012.40 uur ,,De financiële positie van het Friesche weide- bedrijf", door drs. S. Aukema van het L. E. I. Aktuali- teiten van het proefstation voor de groente- en fruit teelt onder glas te Naaldwijk. „Leven op het land" Donderdag 22 september, Hilversum I (V.P.R.O.), 12.1012.27 uur De oude plattelandsbeschaving. Een gesprek tussen dr. A. J. Wichers en drs. H. D. de Loor o.l.v. ds. A. Faber, gevolgd door agrarisch nieuws. Vrijdag 23 september, Hilversum II, 12.3012.40 uur „Wij bezoeken een interessant Limburgs boe renbedrijf", m.m.v. ir. J. L. Hiel, rijkslandbouwcon- sulent voor N.-Limburg. „Luchtverontreinigingspro blemen in land- en tuinbouw", door dr. J. G. ten Hou ten, directeur van het Instituut voor Plantenziekten- kundig Onderzoek in Wageningen. HOL-U-BRA 30 SEPTEMBER 1966 Op 30 september a.s. (volgens traditie de laatste vrijdag van september) zal de jaarlijkse Hol-U-Bra fokveedag plaatsvinden te Etten N.-B. Deze fokveedag wordt georganiseerd door de Bonden van Zwartbont- fokkers in de provincies Zuid-Holland, Utrecht, N. Brabant en Zeeland. Vrijdag 30 september a.s. zullen de Hol-U-Bra fok kers laten zien wat zij hebben weten te bereiken door hun collecties eigengefokte volbloeden, bedrijfsgroe pen, preferente stammoeders, levensproduktieklassen etc. tentoon te stellen. Uiteraard zijn op deze fokvee dag ook fokresultaten van diverse stieren te zien. Wij zijn ervan overtuigd, dat zeer veel fokkers in dit gebied en ook velen uit andere provincies en zelfs buiten onze landsgrenzen 30 september zullen vrijhou den om deze mooie „wapenschouw" van nabij gade te slaan. Dat een massaal bezoek aan de Hol-U-Bra fokveedag te Etten een demonstratie mag zijn van de vele veefokkers die met veel enthousiasme hun mooie beroep uitoefenen. Tot ziens op 30 september aanstaande te Etten. DE FINANCIERING IN LAND- EN TUINBOUW De beide centrale landbouwkredietinstellingen zul len op woensdag 26 oktober a.s. des namiddags in Scheveningen een bijeenkomst houden ter bespreking van actuele vraagstukken op het terrein van de finan ciering van land- en tuinbouw. Op deze bijeenkomst zullen drie korte inleidingen worden gehouden. Dr. A. Maris, directeur van het Landbouw Econo misch Instituut, zal de financieringstoestand van land en tuinbouw volgens recente gegevens bespreken. Het vraagstuk van de financiering van de bedrijfs opvolging in het agrarisch bedrijf wordt ingeleid door drs. F. P. J. Bakx, directeur van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. De financiering van structuurveranderingen in land en tuinbouw zal worden behandeld door ir. J. W. Hudig, directeur van de Coöp. Centrale Raiffeisen- Bank te Utrecht. Na deze inleidingen vindt er een discussie plaats onder leiding van een forum, dat zal worden voor gezeten door ir. J. Wellen, directeur-generaal van de landbouw. OUDE BOERDERIJEN IN ZEELAND (Rectificatie) In no. XIII van deze reeks (8-7-'66) is op het eind een kleine vergissing geslopen. Het is n.l. zo, dat niet de echtgenote van P. C. Barendregt een geborene Goemans is, doch wèl was dat het geval met zijn moeder. v. Y. OPHEFFING TEFLTBEHEERSING BLOEMKWEKERIJ Het Produktschap voor Siergewassen heeft de me ning van het Landbouwschap gevraagd omtrent het voorlopige besluit de teeltbeheersing in de bloem kwekerij per 31 december 1966 op te heffen. Overeenkomstig het advies van de afdeling Bloem kwekerij besloot het bestuur van het Landbouwschap in zijn openbare vergadering van 7 september 1966 om het produktschap te berichten dat het Landbouw schap eveneens van mening is, dat het weinig zinvol is de teeltregeling voor bloemkwekerijprodukten lan ger te handhaven. ORNITHOPHILIA 1966 Van donderdag 29 september tot en met zaterdag 1 oktober a.s. organiseert de Koninklijke Nederlandse Vereniging Ornithophilia in de Bernhardhal en de C- hai van de Kon. Ned. Jaarbeurs haar 58ste tentoon stelling te Utrecht op het gebied van de pluimvee en pelsdierenteelt. De laatste jaren was de belangstelling voor deel name in beide afdelingen dermate groot, dat het be stuur heeft gemeend te moeten besluiten een groter gedeelte van de Bernhardhal te bestemmen voor de bedrijfsafdeling. De totaal voor de bedrijfsafdeling be schikbare netto-standruimte werd daardoor gebracht op bijna 6000 m2, welke oppervlakte door 147 stands geheel is bezet. Het aantal hoenders, duiven en pels- dieren is gebracht van 4000 in 1965 naar bijna 5000 dit jaar. Met recht kan van Ornithophilia 1966 gezegd wor den „Groter en interessanter dan ooit tevoren

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 2