MECHANISATIENIEUWS Bray 4-10/60 vierwielaangedreven trekker „Baas"voorlader HD-show 15 LUCHTVERONTREINIGING (Vervolg van pag. 13) VRAAG: Er geschieden nu metingen op de in het Waterweg-gebied onlangs opgerichte mast door het K.N.M 1. Staan de gegevens van deze metingen ook ten dienste van het werk op het Centraal Dier geneeskundig Instituut Di'. EISMA: Niet voor ons Instituut. Wel wor den de uitslagen van de bepalingen via ..Werk rapporten" aan de leden van de Stuurgroep Nieuwe Waterweg bekend gemaakt. VRAAG'. Acht U het gewenst dat er metingen worden verricht Dr. EISMA: Zeker De werkwijze bij het Centraal Diergeneeskundig Ii^tituut is over 't algemeen zo, dat binnengekomen meldingen en ziektemateriaal worden verwerkt. Een factor die als gunstig moet worden be schouwd, is dat de omgeving van een fabriek die oorspronkelijk op bouw- of weiland werd gebouwd, spoedig wordt ingenomen door bijgebouwen en woonwijken. Hierdoor loopt de grens van de weide gronden hoe langer hoe verder van de fabriek af. De afstand van de fabriek naar het weidevee wordt door de uitbreiding van het bewoonde rayon groter met als gevolg een geringere concentratie van de luchtverontreiniging veroorzakende stoffen. Gelukkig is de mens weinig gevoelig voor fluor en eet hij geen gras. Gevaar getroffen te worden door giftige uitvloeisels lopen we evenwel toch. Denk maar eens aan de zeer giftige uitlaatgassen van de verbrandingsmotoren in de auto's. Z.L.M.: Dr. Ten Houten noemde dit bij het on derhoud dat wij met hem mochten hebben: „De prijs van onze welvaart" Aandrijving op de vier wielen van een trekker is „in". Nadat wij enige weken geleden reeds een tweetal trekkers 4-wielaandrijving introduceerden bericht ons nu O. de Leeuw Landbouwwerktuigen N.V. te Zwolle (BMC/Nuffield importrice voor Nederland) en haar dealers een uitbreiding van het leveringsprogramma met de Bray 4-10/60 vierwiel aangedreven trekker. Bray Construction Equipment Ltd heeft in Engeland al jarenlang een grote ervaring met haar grote serie laadschoppen (shovels) en in samenwerking met The British Motor Corporation Lid heeft men nu een vierwielaangedreven versie van de bekende Nuffield 10/60 ontwikkeld. Bij de bouw van de Bray 4-10/60 is gebruik gemaakt van de reduktie-naven met pfanetaire aandrijving zoals die reeds jaren lang worden gebruikt in de Bray laadschoppen en die derhalve in de praktijk reeds terdege zijn beproefd. De Bray 4-10/60 heeft 4 wielen van gelijke grootte terwijl de aandrijving geschiedt via een differentieel zowel voor als achter. De trekker is leverbaar met een normale of met een onafhankelijk doordraaiende aftakas, een hydraulische hefinrichting en voorzien van banden 11-36 (6 ply). De trekker is gunstig geprijsd, aldus de importeur en voor belangstellenden is een folder met uitgebreide technische gegevens op aanvraag verkrijgbaar. De trekker zelf zal voor het eerst kunnen worden bezichtigd tijdens de Nationale Ploegdemonstraties, die op 12 en 13 oktober a.s. in Oostelijk Flevoland zulten worden gehouden. De afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van CEBECO te Steenwijk (O.) heeft, naar wij vernemen de vertegenwoordiging voor geheel Nederland op zich genomen van de „Baas"-voorlader De „Baas"-voorlader heeft bij onze oosterburen reeds een goede naam, niet alleen door zijn vele toepassingsmogelijkheden, maar ook vanwege zijn uitstekende kwaliteit. Deze lader is met een grote verscheiden heid van aanbouwwerktuigen leverbaar, waarbij steeds een „universeel" draag- frame als uitgangspunt dient. De foto toont een Same Atlanta trekker uitgevoerd met de „Baas"-voorlader, waaraan een mechanisch lossende 5-tands mestvork be vestigd is. De belangrijkste technische gegevens zijn een hefhoogte van 3 m en een hefkracht van 622 kg. OP 2», 30 SEPTEMBER EN 1 OKTOBER De HD-Show in voorgaande jaren met veel succes gehouden, zal dit jaar plaat»* vinden in de Rivièra-hal van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam. De Rivièra-hal (d- 2000 my) zal geheel worden bezet door het leveringsprogram ma van de H. J. Hoegen Dijkhof Handelmij. N.V./Machinefabriek N.V. Dit pro gramma omvat c.m. machines en werktuigen voor land- en tuinbouw, transport bedrijven en industrie. Tal van nieuwigheden vv.o de geheel nieuwe en belangrijk uitgebreide Unl* mog serie en een volkomen nieuw zaaisysteem zullen tijdens deze show voor het eerst worden voorgesteld. De HD-show zal geopend zijn' donderdag 29 september van 14.00—22.00 uur; vrijdag 30 september van 10 0022.00 uur en zaterdag 1 oktober van 10.0017.00 uur. Voor de bezoekers heeft HD een aantal aardige attracties in petto.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 15