„DE PRIJS VAN ONZE WELVAART"! Fluor en Zeeland 13 op onze vraag hoe zijnervaringen dit jaar zijn inzake fluorver- giftiging bij landbouwhuisdieren in het zuidelijk deel van de kanaalzone, antwoordde Dr. J. Tesink, directeur van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland, tevens voorzitter van de door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en de betrokken fosfaatv erio erkende fabriek ingestelde Schadecommissie Vee houderij Sas van Gent, als volgt: De fluoruitstoot dit jaar is tot op heden, blijkens onze gegevens verkregen uit analysen verricht op, met regelmatige tussenpozen, genomen gras- en diermonstérs (urine, bot), van beduidende om vang. De financiële schade voor de eigenaars aan hun rundvee toege bracht, d.w.z. te geringe produktie (melkschade) en achterblijven in ontwikkeling en gewicht (vleesschade), is dan ook aanmerkelijk. Op één bedrijf b.v. zal de gehele rundveestapel welke uit sluitend uit melkvee bestaat binnenkort moeten worden ver vangen wegens vermagering, kreupelen e.d. Aan een aantal andere bedrijven werd reeds of dit zal binnen kort geschieden een flink bedrag aan geleden vleesschade uitge keerd. Tot op heden 12 september is het aantal runderen dat zal moeten worden vervangen of waarvoor vleesschade werd of zal worden vergoed, te stellen op 50; te vrezen valt dat dit aan tal nog zal stijgen. Het is begrijpelijk dat de fabriek doende is maatregelen te nemen om de fluoruitstoot zoveel mogelijk te beperken; verheugend is het te fioemen dat deze fabriek terzake van de schaderegeling een breed standpunt inneemt; immers de door de commissie ge adviseerde vergoedingsbedragen zijn tot op heden alle vlot uit betaald. ERONTREINIGING dit probleem zeer gecompli- dat gebieden waar de lucht- ijn voor de veehouderij, hoe- obleem) weinig schade wordt zekere apathie van de be- door fluorver- kan op betrekkelijk grote de omgeving van fluorver- fosfaatfabrieken zaak zal het fluorgehalte ;ving van fluorverspreidende wordt beschouwd. Door tuur, de snelle groei van het rdt bereikt dat de fluorver- geconcentreerd. In ouder r dan in jong gras. fluor op de melkgift mist, weinig wind, kun- rieken de weiden met fluor de deeltjes zijn ontzettend zijn neergeslagen aan de dan natuurlijk enige in- op de voedselopneming is volgens literatuur-opgaven In Amerika is n.l. uit een ld, onderzoek niet gebleken zeelheden fluor de melkgift 'nvloed. in de melk of ge- opgeslagen in de aanwezigheid van dit ele- aelang. van de fluorbesmetting op het vlees ^oeit in een chronisch met •ken van het definitieve ge- ian tanden en kiezen waar- Dudere dieren in zo'n om- beenafwijkingen, al naar de concentratie van het fluor in het voedsel. Er is weinig of geen invloed op de melk- en vleesproduktie, indien de concentratie aan fluor in het rantsoen geen zeer hoge waarden bereikt. Het opgroeien van jongvee in een fluorgebied kan een schadelijke post zijn voor de veehouders. De volwassen runderen voortgekomen uit dit jongvee zullen, indien de besmetting ernstig is, geen grote prestaties kunnen leveren. De concentratie van fluor in het vlees bereikt zelf bij sterke be smetting geen hoge waarden, zodat dit vlees voor de consumptie niet schadelijk is. Ik vermoed dat U als U een kopje thee drinkt (thee bevat veel fluor) U meer fluor binnen krijgt dan wanneer U een hele biefstuk eet van een koe afkomstig uit een fluorgebied. Paarden en schapen zijn minder gevoelig dan runderen, al komt er bij deze diersoorten ook fluorschade voor. VRAAG: Over welke afstand van de bron kan zich de besmet ting uitstrekken Zijn daar ervaringscijfers over Dr. EISMA: Uit Engelse onderzoekingen in industriegebieden in Engeland en Wales bleek dat tot op ca. 4 km van de verontreini gingsbron verschijnselen van vrij zware tot zware fluorosis optrad. Hier speelt de overheersende windrichting en de geaardheid van het terrein met hoogten en laagten een belangrijke rol. VRAAG: Zijn er nog bepaalde luchtverontreinigingen die de plant nadelig beïnvloeden Zijn deze ook schadelijk voor het dier Dr. EISMA: De plant lijdt veel schade, voornamelijk de cul tuurplanten. Men kan zich het geval indenken dat er in een goede weide die recent onder afvalgas-invloed is gekomen, bepaalde gras sen en kruiden bijzonder gevoelig zijn voor de verontreinigend werkende stof. Deze grassen zullen nu verdwijnen of kwijnen en verdrongen worden door ongevoelige planten. Hierdoor kan theo retisch gesproken de opbrengst afnemen. Bij een goede weidever- pleging is hierop echter weinig kans. Over 't algemeen valt de schade door uitstoot van de industrie aan het dier mee. Incidenteel kan b.v. door een technische fout wellens iets naars gebeuren. Zo als destijds door het ontsnappen van een grote hoeveelheid van het zeer giftige insecticide Telodrin. VRAAG: 4cht U een schadevergoedingsregeling met de fa brieken voor die gevallen van aanwijsbaar verminderde melkgift of kwaliteitsverlies noodzakelijk Dr. EISMA: Daar waar niet met absolute zekerheid een be smettingsbron is aan te geven, is de regeling van schade moeilijk te realiseren. Indien meerdere industrieën dicht bij elkaar gelegen zijn, zal het moeilijk zijn de dader aan te wijzen. Indien in een maagdelijk gebied een industrie, die gevaarlijke afvalgassen de lucht inzendt, wordt gevestigd, dan zal het van een juist beleid getuigen indien men zich op de hoogte stelt van de toestand vóór het in werking treden van de fabriek. In dat geval zal het ook mogelijk zijn claims voor schadeloosstelling te stellen. VRAAG: Acht U het van belang dat in het betrekkelijk „schone" Zeeuwse industriegebied de normaal-waarden (O-factor) worden vastgesteld, tenminste voor wat betreft fluor Dr. EISMA: Zeer zeker is dit van belang. Voor de fabrieken zelf is het van belang om de concentratie van de afgegeven schade lijke stoffen zo laag mogelijk te houden om schade aan mens, dier en plant zo gering mogelijk te doen zijn. Aan dit streven worden enorme bedragen uitgegeven, zoals b.v. voor betere reiniging van de afvalgassen en verhoging van de schoorstenen. Gelukkig zijn de omstandigheden: in Nederland door het vlakke land met over het algemeen veel wind en regen gunstig om een flinke verdunning van de luchtverontreiniging te krijgen. VRAAG: Is U iets bekend over de invloed van zout op de uit laatgassen Dr. EISMA: De zeewind in onze streken, tot diep in het land, bevat een vrij grote hoeveelheid natrium-chloride. Van invloed op het gehalte aan fluor waterstof kan dit evenwel niet zijn. VRAAG: Met name moeten we dus in de dier sector oppassen voor fluorose. Dat is het gevaarlijke punt. Dit houdt dus in dat aan de fabrieken eisen moeten worden gesteld van voldoende reiniging van de afvalstoffen in gasvorm en uitgestoten deeltjes als er sprake is van luchtverontreiniging Dr. EISMA: Ja Verder kan men trachten door het in be smette omgeving grazende vee stoffen te verstrekken (koekjes) die binding van fluor in het organisme verhinderen, z.g. alliviators. Deze stoffen gaan de opslag van fluor tegen. Het is echter de vraag of de kosten en moeiten gepaard aan deze preventieve maatregelen opwegen tegen het profijt. VRAAG: Dit houdt in dat de bedrijfsvoering voor een boer toch wel erg. moeilijk wordt? Dr. EISMA: De boeren in de omgeving van Vlaardingen zijn met de luchtverontreiniging opgegroeid en gewend er mee te leven. Deze veehouders zijn over 't algemeen geen fokkers, doch afmelkers. De fokkers klagen wel eens dat hun vee minder goed gedijt. Het zijn echter beslist geen fluorosedieren. Soms zijn er zwarte vlekken op de tanden te zien, evenals geringe misvorming van het gebit. Maar dat is dan ook wel het voornaamste. Toch heeft de fokker in vergelijking met z'n buren de afmelkers naar mijn mening meer zorgen. (Zie verder pag. 15)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 13