DE PROVINCIALE FOKSCHAPENDAG De Zeeuwse varkens - provinciale DE opfokzeugen ondergebracht in twee rubrieken waren volgens de rapportering van de jury ge woon in hun hoedanigheden. In de oudste categorie werden een tweetal nestzusters van D. Hannewijk, Heinkenszand met eerste prijzen bekroond en in de jongste een tweetal van J. v. d. Hoek, Ellemeet. DE rubrieken ramlammeren, zowel de enkelingen als groepen afstammelingen van één vader gaf een totaal beeld dat we graag wat op hoger niveau zagen. 11 (Vervolg van vorige pagina.) P. Flikweert, Nieuwerkerk en de twee jonge stalge- noten 76956 en 77952 van J. Wouters, Gapinge. OPFOKZEUGEN KAMPIOENSCHAPSKEURING JJU de beren is dit jaar voor het eerst geen kam pioen aangewezen. Hiervoor in de plaats zijn de met la, lb en lc bekroonde beren uit de eerste vier rubrieken gedemonstreerd. Bij de zeugen is de traditie van aanwijzing van een kampioen en reserve kampioen zeug wel voort gezet. Voor aanwijzing van de beste zeug zijn 10 met la prijs bekroonde zeugen in de ring geweest. Van dit tiental werd Oldien 4490* van J. de Bruine. St. Laurens aangewezen als kampioene. Oldien. die voor de derde keer de ere-titel opeiste, is een zeug van goed soort met een uitmuntend achterstel. Na aanwijzing van de kampioene is het gebruikelijk, dat uit de klasse, waaruit de kampioene is aange wezen de opvolgende beste zeug wordt voorgebracht. Dit betrof Annelies 5402* van J. Segers, Clinge. Het uiterlijk van deze bijna twee en een half-jarige ster zeug werd ondanks de iets minder opvallende vle zigheid zodanig bevonden, dat het reserve-kam pioenschap haar ten deel viel. BEDRIJFSCOLLECTIES BE 15 voorgebrachte bedrijfscollecties bestaande uit drie zeugen, gaven een goed beeld van het kwaliteitsniveau op de individuele bedrijven. De collecties oudere zeugen, waarvan er minstens twee vóór 1 augustus 1964 moesten zijn geboren, ver kregen van de jury de kwalificatie „goed" met ver melding van vlot goede kopgroepen. Eerste prijzen verkregen achteréén volgens de collecties van G. Noorthoek. Anna Jacobapolder; P. Lous, Oostkapelle; J. Segers, Clinge en A. P. Pouwer, Veere. De collecties jongere zeugen, waarvan er twee na 31 juli 1964 moesten zijn geboren, waren kwalita tief iets gewoner met overigens goede kopgroepen. De eerste plaats in deze rubriek werd ingenomen door het uniforme drietal van C. Inghels. St. Jan steen: direct gevolgd door de collectie van D. Han newijk, Heinkenszand. J. H. ter Keurs. R.V.V.D. voor Zeeland. WEINIG PERSPECTIEF VOOR RUNDVLEESPRIJS De slachtveemarkt heeft de afgelopen week een gemiddelde pakketprijs voor rundvlees bereikt van< 2,13 gulden per kg levend gewicht, wat dan neer komt op 96 van de oriëntatieprijs. De gehele* E. E. G.-rundvleespositie is zwak, wam naast Ne derland legt ook West-Duitsland de volle heffing op bij invoer uit derde landen, terwijl Frankrijk, België en Italië de halve heffing innen. Toch is het prijsverschil tussen Nederland en de overige part ners vrij groot te noemen. De gemiddelde pakket- prijzen gaven de laatste week van augustus hat voir gende beeld te zien: Italië - 2,33 gulden pei kg levend Frankrijk - 2,32 gulden per kg levend Duitsland - 2,28 gulden per kg levend België - 2,33 gulden per kg levend Nederland - 2,13 gulden per kg levend Een verschil van 20 cent per kg leventi gewacht geeft globaal na slachting een verschil van 40 cent per kg, hetgeen toch wel aanmerkelijk genoemd mag worden. Hoewel men algemeen meende dat zich een verschuiving in de consumptie ten gunste van het rundvlees voordeed, is dit moeilijk meet baar en thans nog niet van invloed op de prijsvor ming. Als argument noemde de voorzitter de da ling van de prijzen van varkensonderdelen als rib ben, hammen en schouders. Vooralsnog lijkt er ech ter weinig perpectief voor de rundvleesprijzen. EVENWICHT OP DE VARKENSMARK1 De varkensprijs is iets gezakt en wel tot rond 3 gulden per kg geslacht gewicht voor de eerste kwa liteit. De export geeft enige vertraging te zien, hoe wel de laatste week van augustus toch nog 27.000 geslachte varkens geëxporteerd werden. Er lijkt een evenwicht op de varkensmarkt te ontstaan, die /ermoedelijke resulteert in een stabilisatie van de prijs op dit hoge niveau. R. doening; de zogenaamde staart was in meerdere ru brieken klein. Vergeleken bij vorig jaar was de ontwikkeling van de lammeren beter. Naast het type heeft vooral de maat en de vleeseigenschappen de aandacht, welke vormen goed waren vertegenwoordigd. RAMMEN J£R waren 46 rammen van lVs jaar en ouder aan gevoerd. De rammen maakten een goede indruk. Bij de oudere dieren werd de 4-jarige Z 859 van H. C. Buijsse te Biervliet la geplaatst. Deze goedsoor- tige, best ontwikkelde, geblokte ram behaalde boven dien de kampioenstitel. Bij de 2-jarige rammen was Z 1042 van J. de Feyter te Groede en P. J. Ris- De geringe verschillen bij de hoogst bekroonden per rubriek waren zodanig, dat plaatsing zeer moei lijk was. Goed type met een ruime ontwikkeling zette een stempel op deze categorie. In een aantal gevallen werd een bemerking gemaakt op het voor komen van een kale kling. De kampioenskeuring was een lust voor het oog. De dieren werden met veel zorg voorgebracht. Uit eindelijk werd de 1-jarige 1614 van J. Butijn te Aar denburg tot kampioene uitgeroepen. Een ruim ge bouwde sterke ooi met best type. De 3-jarige Z 6100 van dezelfde eigenaar verwierf de reservetitel. OOIEN MET LAMMEREN JN deze rubrieken konden de fokooien niet geheel de kwaliteit van de enkelingen evenaren, hoewel de koplopers de toets der kritiek konden doorstaan. De lammeren konden in meerdere gevallen unifor mer zijn doch de ontwikkeling was gemiddeld be slist goed. De hoogst bekjoonden maakten zee* goede indruk. LAMMEREN TJTOOR de elfde keer in successie was de „bloem" van de Zeeuwse schapen op de jaarlijkse pro vinciale keuring bijéén. Door 44 fokkers waren 350 dieren aangevoerd. Deze dieren waren in 248 catalogusnummers inge deeld. Dit hoge aantal nummers komt voort uit de toename van het aantal inzendingen bij de rubrieken voor individuele keuringen. We vragen ons evenwel af, of deze ontwikkeling wel gewenst is. Een toename van het aantal afstammelingen- en bedrijfsgroepen is evenwel hoopvol. Het aantal bezoekers en de handel in fokdieren is eerder wel eens van grotere omvang geweest. De verhandelde dieren deden evenwel goede prijzen. De kwaliteit van de ingezonden dieren gaf vol- BIJ de collecties afstammelingen van 1 vader was de groep van ram 941 Pref. favoriet. Van deze zeer goed ontwikkelde en uniforme groep zijn eige naren J. Butijn en Gebr. De Milliano. Bij de drie tallen was de bedrijfscollectie van I. J. Risseeuw te Oostburg toonaangevend. Het kwartet van J. Butijn te Aardenburg werd bij de viertallen aan de kop geplaatst, terwijl bij de vijftallen de groep van Gebr. Goethals te Westdorpe de eerste plaats bezette. VEEL AMBITIE BE Zeeuwse fokkers hebben zich veel moeite ge troost de schapen goed voor de jury te presen teren. De aangevoerde kwaliteit is een weerspiege ling van de zorg en ambitie. Sportief werd gestreden om de plaatsing. Het was genoeglijk toeven op deze fokschapendag. J. H. Lantinga, R.V.V.D. voor Zeeland. ENKELINGEN OOIEN JN deze rubrieken werd veel fraais vertoond. De omschrijving van de 5 rubrieken door de jury was beperkt tot zeer goed en best. Wat meer selectie bij de inzendingen door de fokkers is wenselijk. De koplopers waren evenwel van goed type en ontwikkeling. De kwaliteit van de twee-, drie- en viertallen ooilammeren van 1 vader was evenwel zeer goed. Het aantal inzendingen hiervan was evenwel niet groot. GROEPEN seeuw te Breskens favoriet. Deze ram met fraai type werd tevens reserve-kampioen. De kampioen en de reserve-kampioen zijn beide gefokt door L. Huijssen-de Feyter te Terneuzen. Bij de gesplitste rubriek van overjarige rammen werden respectie velijk Z 1092 en 1684 van Gebr. De Milliano te Wa terlandkerkje aan de kop geplaatst. Van eerst ge noemde is I. de Hullu te Nieuwvliet mede-eigenaar. Deze jaarlingen waren best ontwikkeld, brede en goedsoortige rammen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11