EEN PRAATJE BONENPLUK- MACHINE OVER DE Niet alleen in de landbouw, maar ook in de tuinbouw is het mogelijk ge bleken, door technische vindingen en resultaten van wetenschappelijk onder zoek bepaalde teelten sterk te mechaniseren. Het gevolg is dat een aantal teelten van het tuinbouwbedrijf gaat verdwijnen naar het grotere akkerbouw bedrijf. Voorbeelden daarvan zijn uien, spinazie en erwten. Een sterk voorbeeld van de laatste jaren is de stamslabonenteelt. De bonen- plukmachine maakt het mogelijk om van dit produkt groter oppervlakten te verbouwen tegen een lage kostprijs. Na ervaringen van enkele jaren zijn er nu bonenplukmachines die de kinderziekten te boven zijn en die goed voldoen. In ons land is het vooral in West-Noordbrabant waar veel bomen met de machine worden geplukt. On de» van links naar rechts: Plukhaspel. Achterzijde machine. De Ploegermachine aan het werk. Bij de foto's Boven: Het produkt ziet er goed uit. DE EERSTE ERVARINGEN In Amerika werkt men al jaren met bonenpluk machines. In 1956 werd in Nederland de Chisholm Ryder, een Amerikaanse machine, beproefd. Het werd geen succes In 1957 construeerde de machine fabriek Ter Borg en Mensinga te Appingedam de Borga plukmachine. Aanvankelijk voldeed deze ma chine niet. Na wat jaren experimenteren kwam deze fabriek in 1963 met een machine die beter voldeed. In 1961 begon de heer Ploeger uit Oudenbosch te werken met een door zijn onderhoudsmonteur, de heer Bartels, ontwikkelde machine. Na wat ver beteringen voldoet deze machine goed. Andere in ons land beproefde machines zijn: de Paulson, de Mather en Platt, de Herbort en de Howard. WESTBRABANTSE ERVARINGEN De heer Ploeger te Oudenbosch contracteert jaar lijks in Westbrabant grote oppervlakten stamsla- bonen voor de verwerkende industrie. Het oogsten daarvan is vaak een probleem. Ieder jaar wordt het moeilijker om voldoende hulpkrachten te krijgen om de bonen op tijd te plukken. Dit met de kans op kwaliteitsverlies. Dit probleem is nu opgelost door het constru eren van een eenvoudige machine die na 5 jaar gebruik, waarin wat veranderingen zijn aange bracht, goed voldoet. De heer Ploeger heeft nu 10 van dergelijke machines in Westbrabant in gebruik. De bonen gaan meteen van het land naar de fabriek. Deze machines zijn uitgevoerd naar Frankrijk, Duitsland, België, Zwitserland, enz. DE MACHINE Deze Ploegermachine bestaat uit een plukhaspel met een brede band die bonen en blad omhoog voert. In de kop van de machine worden de bonen gereinigd, waarna ze worden opgevangen in zakken. De machine neemt 1 rij gelijk mee. Momenteel werkt men aan een 2-rijige machine. Het gewicht is 1000 kg. De machine wordt ge trokken door een trekker van 30 a 35 pk met een doordraaiende aftakas. De verkoopprijs van de ma chine is plm. 16.000, De capaciteit bedraagt ongeveer 1 ha per dag, overeenkomende met de plukprestatie van 60 hand plukkers. De grootste capaciteit wordt bereikt in percelen bestaande uit grote blokken met lange rijen en weinig onkruid. In de fabriek vindt nog een na- reiniging plaats. Met de beschadiging van de bonen valt het erg mee. Vooral omdat dit produkt snel wordt verwerkt, is enige beschadiging niet bezwaarlijk. Het pluk- verlies is erg gering. Omdat we hier te maken hebben met éénmalige pluk, probeert men op selectiebedrijven rassen te winnen die zich hiervoor nog beter lenen dan de huidige rassen. CONCLUSIE Technische vindingen en resultaten van het we tenschappelijk onderzoek maken het mogelijk, be paalde teelten voor een deel te mechaniseren. De arbeidsschaarste en de stijgende loonkosten maken dit steeds meer nodig. In dit verband zijn de resultaten met de bonenplukmachine bevredi gend. Het gevolg zal zijn dat bij deze teelt de han denarbeid steeds meer vervangen zal worden door machinale arbeid. Een groot gedeelte van de stamslabonenteelt zal daardoor verdwijnen naar het grotere bedrijf. Rijkstuinbouwconsulentschap B. BAIJENSE. „Goes"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 7