UIT DE PRAKTIJK Het werk kan weinig opschieten Veel schuimaarde aangekocht Uien op tjjd rooien Lezers schrjjven Aardappelpool op Tholen? Klaar voor de aardappeloogst Op WALCHEREN zijn de oogstwerkzaamheden, wanneer we deze regels schrijven, nog weinig ge vorderd sinds de publikatie van ons vorige arti keltje. Er staan nog steeds wat erwten in de rui ter, enkele percelen zomergerst en het overgrote deel van de zomertarwe. Alles is. dorsbaar, het wachten is alleen op een redelijk vochtgehalte en een goede berijdbaarheid van de grond. Vorige week kregen we in drie dagen tijd rond 50 mm neerslag, waarmee augustus afscheid van ons nam, doch zijn naam als oogstmaand weinig eer aan deed; met in onze omgeving totaal 136 mm regen is augustus '66 nog 20 mm natter dan augustus '65. Alleen dank zij de droge periode van 821 augustus met zonnig warm weer kon een groot gedeelte van de wintertarwe, erwten en zomergerst onder gunstige omstandigheden wor den geoogst. De meeste aardappelen waren vóór de regen eind augustus doodgespoten. Gerooid is er nog weinig. Op vele bedrijven is de oppervlakte aard appelen beperkt. Veelal zal hier nog wel met de hand worden geraapt. Voor de bedrijven met een grotere oppervlakte zal getracht moeten worden te rooien met de zakken- of wagenrooier. Er zijn in ons gebied nu ook een tweetal kom- binaties van wagenrooiers en zelflossende wagens. Bij gebruik hiervan is het belangrijk dat ook de ontvangst op het bedrijf goed georganiseerd is. De oogst van de wintertarwe is op ZUID-BEVE LAND zeer vlot verlopen; met de oogst van de zomertarwe, de zomergerst en de op de ruiters staande erwten is dit in een veel trager tempo gegaan. De weersomstandigheden met af en toe wat regen waren hiervoor te ongunstig. De op brengsten van deze gewassen vallen tegen. Zomer tarwe zo even boven de 4000 kg. Er is wel een vrij duidelijk verschil tussen de vroeg en de laat gezaaide percelen. Dit verschil is ook waar te nemen bij de zomergerst. Hierbij ziet het er naar uit dat niet eens de 4000 kg per ha gehaald zal worden. De opbrengst van de erwten blijkt zeer sterk te variëren. Er worden opbrengsten van 3 tot 22 mud per gemet genoemd. Het gemiddelde zal tussen de 2200 en 2500 kg per ha liggen. De aardappels zijn thans op een enkel perceel na doodgespoten. Het ziet er naar uit dat die per celen die even de kans hebben gekregen om uit te groeien een zeer goede opbrengst met een grove sortering zullen geven. Tot op dit moment is er nog weinig gerooid. In de gerooide partijen komen slechts hier en daar enkele zieke knollen voor. Zo te zien is er in de laatste weken zeer weinig nieuw ziek bijgekomen. De suikerbieten staan er zeer verschillend voor. Naast zeer goede percelen komen ook zeer slechte voor. Vorig jaar zijn de bieten in september nog Door het ongunstige weer is er de afgelopen veertien dagen op Schouwen-Duiveland weinig oogstwerk gebeurd. Tussen de buien door is er nog wat zomertarwe gecombined en erwten gedorsen. Van de zomertarwe staat er nog een klein gedeelte vast er. de erwten zijn voor twee-derde gedorsen. De opbrengsten vallen van beide tegen, vooral van net laatste gewas. Er is ook een begin gemaakt met de oogst van de zaaiuien en stambonen. Te veel regen en te weinig zon zijn de oorzaak, dat de ont wikkeling van deze gewassen slecht is geweest. Bij de.bonen hadden we bovendien nogal vlekkenziekte- aantasting. Nee, we kunnen zelfs niet rekenen op een matige opbrengst. Bij de uien kregen we naast aantasting van de made van de uienvlieg en vlas- meeldauw nog een late bolontwikkeling. De prijs van dp uien is zeer gunstig, maar de opbrengst is zeer slecht. Wanneer twee-derde van het loof ge- spreken is rnoet men beginnen te rooien. Voor kwa liteit en houdbaarheid is het belangrijk dat er op tijd gerooid wordt. Zowel te vroeg als te laat geeft schade. Bij machinaal rooien van de uien behoe ven de verliezen niet groter te zijn dan bij hand werk. Juiste afstelling van de machine en beper king van de rijsnelheid geven ook hier de beste re sultaten Overigens is de aardappeloogst deze maand de drukste bezigheid op de meeste bedrij ven. De aantasting van .kwaad" in de knol valt nu nog mee. Het gewas moet goed afgestorven zijn en het rooien moet zo mogelijk onder droge om standigheden plaats hebben. Zonodig in de cel zo spoedig mogelijk drogen, vooral bij vóórkomen van natrot. Na 't droogblazen moet ventileren zoveel mogelijk vermeden worden, anders vochtverlies uit REACTIE Naar aanleiding van de „Tuinbouwklanken" in Uw nummer van de vorige week 2 september j.l. ter overdenking Evangelie van Johannes Hoofdstuk 20, vers 29. R. LINDENBERGH, Wemeldinge. teneinde de rooikapaciteit zó hoog mogelijk te doen zijn. Het trekken van bruine bonen en uien is nu in volle gang. Onder gunstige Omstandigheden kun nen beide machinaal gebeuren, doch hiervoor is het wachten op beter weer. Het machinaal rooien en opzakken van uien zal dit jaar mèer toegepast worden dan voorheen. Laten we er naar streven onze machines zo af te stellen en de rijsnelheid zodanig te regelen dat de beschadiging minimaal is. De tijd is weer aangebroken om de jeugd van onze veestapel op stal te halen. Kalveren die nog lang in de weide worden gehouden gaan snel in weerstand achteruit en worden vatbaarder voor verschillende ziekten. Tijdig opstallen, scheren en een goed rantsoen komt de konditie van deze die ren ten goede, zodat u er de aanstaande stalperiode veel plezier van zult beleven. In de dagbladpers hebt u kennis kunnen nemen van enkele streekplannen. We zijn van mening dat wat hier „gepland" is, van grote betekenis is voor de toekomstige ontwikkeling van ons gebied. Vooral voor ons, landbouwers, staan er grote be langen op het spel. Wij wensen vooral onze land- bouwvoormannen veel wijsheid toe om de belan gen van de vele landbouwers die hier mee ge moeid zijn. te behartigen. zeer veel gegroeid. Verwacht moet echter worden dat de nu op dit moment minste percelen zich weinig meer zullen herstellen in verband met de slechte wortelontwikkeling. Op verschillende percelen graszaad zijn wik ken ingezaaid. Deze staan er goed voor. Enkele percelen rode klaver, ingezaaid onder winter tarwe, staan er thans goed voor en kunnen even eens als zeer goed geslaagd beschouwd worden. Italiaans raaigras als groenbemester onder graan ingezaaid begint reeds aardig door te groeien. Al met al blijkt toch wel dat men op verscheidene bedrijven nog wel kans ziet om met goed gevolg een goede gi*oenbemester te telen. De struktuur zal hierdoor flink kunnen ver beteren en zeer wellicht kunnen door zo'n groen bemester problemen zoals deze zich nu in de sui kerbieten voordoen in meer of meerdere mate worden voorkomen. Schuimaarde geeft naast een pH-verhogende werking ook een prima verbete ring van de struktuur te zien. Opvallend is wel dat er deze nazomer vrij veel schuimaarde is aan gekocht. Om alles echter in de gewenste toestand te brengen en dan in een goede conditie te hou den mogen de dit jaar aangekochte hoeveelheden in een volgend jaar nog wel wat verhoogd wor den. de knollen. De minder-goede structuur van de grond zal zijn invloed wel hebben op het machinaal rooien. De zeef baarheid van de grond zal tegen vallen dus denk om rooibeschadiging! Het poe deren van aardappelen waarin zieke, beschadigde of onvoldoende droge knollen voorkomen, direct bij het binnenbrengen moet afgeraden worden met het oog op blaasjesvorming op de knollen, die dan moei lijkheden kunnen geven bij de verkoop. Stoppelbewerkingen zijn hier, waar nodig, vrij intensief uitgevoerd. Gezien de uitbreiding van v/ortelonkruiden (kweek en kleinhoefblad, o.a.) is het te hopen, dat ook ter. aanzien van deze pro blemen. er nog een gunstige periode komt om me chanisch een gunstig effect bij de bestrijding er van te verkrijgen. Stoppelbewerkingen hebben al leen succes als dat plaats vindt onder droge om standigheden. De jonge wortels moeten na bewer king uitdrogen. Gebeurt dat niet, dan helpt u mee aan uitbreiding. Benut dus, hij bestrijding, een droge stoppel periode dubbel! Nu de graan- en erwtenoogst zo goed als aan de kant zijn, is er een korte adempauze ontstaan tus sen deze oogst en de aardappeloogst die thans voor de deur staat. Velen hebben met enige tegen zin hun aardappels doodgespoten om in ieder geval half september met het rooien te kunnen star ten. De phytophthora-aantasting valt mee, dus wat dat betreft had het doodspuiten geen haast. We verwachten, gezien de slechte weersomstan digheden met van tijd tot tijd overvloedige regen buien, dat het rooien meer moeilijkheden zal op leveren dan andere jaren. Dit, alhoewel het rooien van de doré's toch niet tegen is gevallen. De Thoolse veilingen willen trachten om een aardappelpool te vormen, waarvoor een verant woorde belangstelling bestaat. De afzet van onze produkten wijst steeds meer in de richting van het regelmatig afzetten van een uniform kwaliteits- produkt. Daarom juichen wij dit initiatief van harte toe en spreken hier de hoop uit dat vele telers in ieder geval met een gedeelte van hun oogst mee zullen doen. De Thoolse aardappelhandelaren beschikken over een goed afzetapparaat en zij zijn groot ge noeg om de nodige invloed op de handel te kun nen uitoefenen, maar als de bo^r niet wil ver kopen kunnen ook zij geen aardappelen leveren. Daarom is ook voor hen een regelmatig aanbod van aardappelen van groot belang, zodat ook van die zijde op belangstelling gerekend mag worden. In de omgeving van Steenbergen blijkt deze vorm van het afzetten van aardappels een succes te zijn en waarom dan niet op Tholen? Wij hebben hier immers al reeds een goede naam Laten wij daarom deze omstandigheid uitbuiten om onze Alvantho's tot zo hoog mogelijke waarde te bren gen. Doet u ook mee? De suikerbieten doen het slecht. Ze worden met de dag geler. De verwachting daalt daardoor, zulks in tegenstelling tot de uien, die doorgaans vrij goed zijn, terwijl bovendien de prijsontwikkeling uitermate gunstig is. In de laatste twee weken is er op NOORD- BEVELAND aanzienlijk minder werk verzet dan we in ons vorige verslag konden melden. De zomer tarwe is nog niet klaar geoogst en het rooien van de late aardappelen begint net op gang te komen. De uren met maaidorsbaar weer waren schaars. In de nu nog op stam staand zomertarwe begint wat korreluitval te komen. Het is daarom te hopen dat deze laatste etappe van de graanoogst spoedig kan worden afgerond. De opbrengsten van de zo mertarwe vallen relatief het meest tegen en lig gen naar onze schatting ongeveer 15 lager dan vorig jaar. De wintertarwe en de gerst gaven on geveer 10 minder dan in 1965. Mede door het wat lichtere graan staan de per celen met groenbemestingsklaver extra goed. Al betekent dit dan geen direkte opbrengst het ver strekt de basis voor een volgend jaar. Mits aan deze teelt voldoende zorg wordt besteed zien we toch elk jaar weer dat het ook onder granen mogelijk is om een goed geslaagde groenbemester te telen. Voor klaver is vooral tijdig zaaien erg belangrijk. Op het kale land kan d.m.v. stoppelbewerking of spuiten nog een onkruidbestrijding worden toe gepast. Een stoppelbewerking heeft uiteraard al leen zin onder droge omstandigheden, terwijl we op moeten passen voor een te fijne ligging van de grond. Klein hoefblad kan in september (liefst in de eerste helft van de maand) nog gespoten wor den met 2,4-D amine, 5 liter per ha. Dit kost on geveer 36 per ha aan middel. Spuiten in een grasgroenbemester is ook zeer goed mogelijk. Komt b.v. in klaver maar pleksge- wijs klein hoefblad voor dan kan men op derge lijke plekken het beste alles maar kapot spuiten. Voor het bespuiten van kweekgras met TCA is het nog wat vroeg. Hiervoor is het nodig dat de grond lang vochtig blijft. De laatste jaren gaf spuiten over de wintervoor zelfs betere resultaten dan in augustus/september. Een bestaande kweekmat kan met Weedazol TL of Dalapon worden behandeld. De oogst van de late aardappelen moet op de meeste bedrijven nog beginnen. Er zijn maar wei nig nog-niet-doodgespoten percelen meer over en als het goed is staat alles klaar om elke dag rooi- baar weer te benutten. Bij een teelt van enkel late aardappelen moet men op een goede dag ongeveer 8 van het areaal kunnen bergen. Dit vraagt een straffe organisatie en goed materiaal. Te meer om dat het produkt aardappelen een ruwe behande ling niet verdraagt. Dit laatste mogen we tijden* de rooidrukte niet uit het oog verliezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4