Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde De industrialisatie in Zeeland 3 Terneuzen heeft een nieuwe burgemeester; Mid den-Zeeland en West Zeeuws-Vlaanderen een ont werp streekplan. Het kabinet-Cals is weer com pleet en het dekkingsplan voor de begroting 1967 is „rond". Honderden nieuwe raadsleden hebben dinsdag de eed of de belofte afgelegd en nieuwe wethouders werden gekozen of de oude wethou ders werden herkozen. Er waren weer genoeg din gen die de aandacht vroegen in de afgelopen periode. Onze algemeen-voorzitter Ir. J. Prins voerde het woord bij de installatie van de nieuwe burgemees ter van Terneuzen en kon daar spreken over de goede samenwerking die er is tussen de industrie gemeente Terneuzen en de land- en tuinbouw. Een geluid waar we gelukkig mee kunnen zijn, want het is van het grootste belang dat die samen werking goed is. Hopelijk zal ze dat in de toe komst ook blijven, ook in andere delen van onze provincie, waar grote dingen staan te gebeuren. De ontwikkeling die in Terneuzen gaande is, spreekt tot ieders verbeelding. Hier wordt iets groots verricht dat niet alleen van gewestelijke of provinciale betekenis is, maar van landelijk belang. Het gaat er op lijken dat elders in onze provincie en we denken dan met name aan het Sloeplan zich een soortgelijke ontwikkeling gaat voltrekken. Land- en tuinbouw hebben veel, ja alles te maken met hetgeen hier zal gaan ge beuren. We hebben er alle vertrouwen in dat de instanties die hierbij betrokken zijn, begrip zul len hebben voor de wederzijdse belangen die er op het spel staan. We noemden bij het begin het ontwerp-streek- plan voor Midden-Zeeland dat vorige week werd bekend gemaakt. Het is hier niet de plaats om er dieper op in te gaan, maar het spreekt toch tot de verbeelding. Hier is sprake van een grootse visie op de toekomst van Zeeland. ontwikkeling gaat in onze tijd enorm snel. We zullen dit ook merken bij de aan de gang zijnde ontwikkeling in het industriële Zeeland. De polsslag van onze tijd is fel en hevig. Ons eigen levenstempo zullen we daarbij aan moeten passen, ook als ondernemers in de land- of tuin bouw. Laten we dit na dan zullen we onherroe pelijk achterop komen en het inhalen van een achterstand is dikwijls moeilijk, zo niet onmoge lijk. Zeeland komt in een periode van een versnelde ontwikkeling. Deze zal zich zonder meer voort zetten. We kunnen ons afvragen waar dat alles toe zal leiden en wat onze houding daartegen over moet zijn, het is zelfs noodzakelijk dat we dit doen, maar we zullen onze ogen niet kunnen en mogen sluiten voor de werkelijkheid die zich gaat voltrekken. Daarom dachten we dat we als tuinders ook verheugd kunnen zijn over de ontwerp-streek- plannen die nu bekend zijn gemaakt. Hierdoor kunnen we weten waar we aan toe zijn. Juist omdat de ontwikkeling zo snel gaat is dat van het grootste belang. Ook als tuinders moeten we ons immers richten op de toekomst en een dui delijk planologisch beleid van de overheid kan daarbij tot steun zijn. UfE hebben hei al meer gezegd We geloven dat een toenemende industrialisatie in Zeeland ook voor de land- en tuinbouw van belang kan worden. We denken daarbij niet alleen aan de welvaartsvergroting in landelijk verband die er het gevolg van kan zijn of aan de toename van het aantal consumenten in de onmiddellijke om geving van een belangrijk produktiegebied, maar ook aan de tijdelijke werkkrachten die hierdoor mogelijk beschikbaar kunnen komen voor de sei zoenwerkzaamheden op onze bedrijven. We dachten dat het ontwerp-streekplan voor Midden-Zeeland ook voor de bestuurders van onze tuinbouworganisaties aanknopingspunten voor hun op de toekomst gericht beleid kan geven. Er zijn vele problemen en hierop zal een eigentijds ant woord gegeven moeten worden. De structuur waaronder we in het heden werken is ons door het verleden overgeleverd en deze zullen we dienstbaar moeten maken aan de toekomst. Dat kan, maar misschien zijn er hervormingen voor nodig. Het is niet gemakkelijk om in de toekomst te kijken, maar we ontkomen er niet aan, ook als tuinders niet. Wanneer we enkel zouden leven bij het verleden en het heden, zou wel eens op een heel ongelukkig moment kunnen blijken dat we de polsslag van onze tijd niet hebben ver staan. (Vervolg van eerste pagina.) VEEHOUDERIJ "j"EN aanzien van het punt Veehouderij deel de de heer De Buck o.a. mede dat de rund veestapel in Europa, Nederland en Zeeland groter is geworden en momenteel in Nederland een 4 mil joen dieren omvat, waarvan er ruim 75.000 in Zee land gehouden worden, verdeeld over een 5000 bedrijven, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 15 dieren per bedrijf. De prijzen op de vee- en vleesmarkt zijn wisse lend. De varkens, de vette kalveren en de schapen zijn vaster. De prijs van het slachtvee is minder. Doordat de herfst-uitstoot reeds aangebroken is, bestaat er goede hoop dat een afzet-top in het late najaar voorkomen kan worden, en de oriëntatieprijs van ƒ2,29 per kg levend gewicht bereikt kan wor den. lingen de prijzen gefixeerd worden voor een termijn van drie jaar, stabilisatie van deze prijzen in het kader van de Kennedy-ronde absoluut onaanvaard baar geacht moet worden. T.a.v. het mededingings beleid wees de vergadering erop, dat ook bij dit nieuwe akkoord in Brussel de verantwoordelijk heid voor het rechttrekken van de huidige scheve situatie bij de eigen minister blijft. ALGEMEEN QE heer Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, secre taris van de Raad voor Bedrijfsontwikke ling in Zeeland, deelde mede dat verwacht wordt, dat op 1 oktober a.s. een begin kan worden ge maakt met de uitgifte van „ontwikkelingsbedrijven 2e tranche 1966". E. E. G. T EN aanzien van de laatstelijk tot stand ge- komen besluiten van de Raad van Ministers te Brussel inzake de landbouwpolitiek, sprak de vergadering haar teleurstelling uit, dat bij de vaststelling van de prijs voor melk geen herzie- nings clausule wordt opgenomen. Daardoor is nu een prijs vastgesteld, die over twee jaren eerst in werking zal treden en deze blijft ongevoelig voor tussentijds ontstane omstandigheden, die een ver hoging van de afgesproker prijs rechtvaardigen. Tevens was het naar het oordeel van de verga dering gewenst, dat de naad van Ministers na de inwerkingtreding van de gemeenschappelijke rege ling, bij de jaarlijkse herziening van de prijzen, naar het Engelse voorbeeld, zich door middel van een zgn. jaarlijks rapport op de hoogte stelt van de stand van zaken in de betreffende bedrijfstakken. Betreffende het Europere aanbod in de zgn. Ken nedy-ronde was de vergadering van mening dat, aangezien bij een akkoord bij deze onderhande BENOEMINGEN QE vergadering b sloot tot lid van de finan ciële commissie van het Coöperatief Bouw bureau voor de Landbouw in Zeeland ter benoe ming in de vacature van de heer J. M. Klompe voor te dragen de heer J. v. d. Velde te Kloetinge. Besloten werd de voordracht tot herbenoeming van de heer J. P. van Dijke te Groede tot bestuurs lid van de Praktijkschool voor Landbouwtechniek en Arbeidsrationalisatie te Schoondijke te onder steunen. Tot lid van de Commissie van Toezicht van de Lagere Land- en Tuinbou\ school te Zierikzee wer den benoemd de heren A. J. G. Doeleman te Nieuwerkerk, voorzitter, Jac. Steur te Burgh, J. H. Stoutjesdijk te Oosterland, S. T. v. d. Wekken te Zierikzee en L. Bij de Vaate te Bruinisse. Tot lid van de Commissie van Toezicht van de Landbouwhuishoudschool te Kruiningen werden be noemd mevr. RoosendaalVerstraate te Kruinin gen, en mevr. Ellermeier te Krabbendijke, mevr. Deesv. d. Erve te Biezelinge. Wist Li dat J[N herhaling vallen dikwijls vrij vervelend is, maar toch ook meermalen nuttig en zelfs nood zakelijk is? Ik meen in deze rubriek reeds meerdere malen over afschrijvingen te hebben geschreven en zonder nu ook maar in het minst vervelend te wil len zQn, wil ik enkele dingen herhal -n omdat dit mij op zijn minst nuttig voorkomt. Afschrijven kan op verschillende wijze plaats hebben en de wet Inkomstenbelasting laat dit ook toe. Heeft men evenwel een bepaald systeem van afschrijven gekozen dan is men hieraan in het al gemeen gebonden. De wet spreekt van het volgen van een bestendige gedragslijn. Nu is ook in agrarische kringen in zeer veel ge vallen afgeschreven volgens een vast percentage van de aanschafwaarde. Ook kwam in meerdere gevallen afschrijving van een bepaald percentage van de boekwaarde voor. Beide systemen hebben zowel hun vóór als tegen. Het zal duidelijk zijn dat afschrijving van een vast over de aanschafwaarde de afschrijvingen gelijk matig over de tijd verdeelt, terwijl bij afschrijving over de boekwaarde de afschrijvingsbedragen in achtereenvolgende jaren steeds doet dalen. 1|J^ELLICHT is voor sommige lezers een klein voorbeeld nuttig. Een machine met een aan schaffingsprijs van f 10.000,wordt in 10 jaar af geschreven. Restwaarde f 1.000, a. met een vast over de aanschafwaarde; b. met een vast over de boekwaarde. Bij methode a. is het percentage 9 en bij methode b. 20.567. De boekwaarden en afschrijvingsbedragen v lopen nu als volgt Afschrijven over aanschaf- boek waarde waarde Boekwaarde begin le jaar 10.000,10.000, Afschrijven le jaar 900,2.056,70 Boekwaarde eind le jaar 9.100,7.943,30 Afschrijven 2e jaar 900,— 1.633,70 Boekwaarde eind 2e jaar Afschrijven 3e jaar 8.200,— 900,— 6.309,60 1.297,69 Boekwaarde eind 3e jaar Afschrijving 4e jaar 7.300,— 900,— 5.011,91 1.030,82 Boekwaarde eind 4e jaar Afschrijving 5e jaar 6.400,— 900,— 3.981,09 818,67 Boekwaarde eind 5e jaar Afschrijving 6e jaar 5.500,— 900,— 3.162,42 650,33 Boekwaarde eind 6e jaar Afschrijving 7e jaar 4.600,— 900,— 2.512,09 516,64 Boekwaarde eind 7e jaar Afschrijving 8e jaar 3.70Jt— 900,— 1.995,45 410,52 Boekwaarde eind 8e jaar Afschrijving 9e jaar 2.800;— 900,— 1.584,93 325,98 Boekwaarde eind 9e jaar Afschrijving 10e jaar 1.9CJ, 900, 1.258,95 258,95 Restwaarde na 10 jaar 1.000, 1.000,— S we dit voorbeeld bestuderen zien we dat bij afschrijving over de boekwaarde de afschrij vingsbedragen in het begin veel groter zijn en in het eind veel kleiner. Naar onze mening verdient afschrijving over de boekwaarde in het algemeen sterk de voorkeur daar deze methode uit een bedrijfseconomisch oogpunt veel beter is. We willen deze week de volgende pun ten noemen: 1. een nieuwe machine kan meer presteren dan een oudere; 2. een nieuwe machine kost minder aan onderhoud. Dit zijn twee „technische" punten. Bedrijfseconomisch brengt afschrijving over de boekwaarde het voordeel sneller afschrijving (groter bedragen in de beginperiode) wat juist in onze tijd met zijn bijzonder snelle ontwikkeling allernood zakelijkst is. De econonAsche levensduur van diverse activa als gebouwen en machines wordt steeds korter, daar de voortsch ijdende techniek steeds met nieuwe voordelen komt die bestaa.nde gebo- wen en ma chines economisch niet meer of minder goed bruik baar maken. Op de fiscale consequenties van één en ander zullen we volgende week nader ingaan. Meijer».

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 3