..Officieel orgaan van de Maat'ffhappij tot bevordering van land enTujnBouwen Veeteelt in 7eêfand Dagelijks bestuur Z.L.M. vergaderde Franïtoring bij abonnement: Terneuzen VRIJDAG 9 SEPTEMBER 196» 54e Jaargang No. 2-S46 LUCHTVERONTREINIGINGSPROBLEMEN MILJOENENSCHADE IN LAND- EN TUINBOUW UITGIFTE TWEEDE „ONTWIKKE LINGSBEDRIJVEN" IN de maandag j.l. gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij zijn zonder meer de problemen inzake de luchtverontreiniging in onze provincie uit voerig besproken. In zijn betoog wees de voorzitter, Ir. J. Prins, erop dat de belanger van de landbouw en van andere sectoren van het bedrijfsleven in ernstige mate gevaar lopen aangetast te worden, indien niet in voldoende mate voorwaarden wor den gesteld door de daartoe bevoegde overheids instanties aan zich nieuw vestigende industrieën om de luchtverontreiniging zoveel mogelijk te be perken eh er daarnaast niet een afdoende schade regeling tot stand komt met de betrokken indus trieën. De vergadering was van oordeel, dat mede ge zien de ontwikkeling van het Zuid-Sloe-gebied op korte termijn behoefte bestaat aan een bestude ring van deze problemen op provinciaal niveau. Zij meende dat een positieve bijdrage hiertoe geleverd zou kunnen worden door het instellen van een tweetal commissies, een agrarisch-technische en een commissie van vertegenwoordigers van be stuurlijke instanties. In de eerstgenoemde com missie, die ingesteld zou worden door de georga niseerde landbouw, zouden zitting moeten hebben agrarisch-technische deskundigen, die kunnen rap porteren over de te verwachten invloeden van de luchtverontreiniging vanuit het Sloegebied op plant en dier. De bestuurlijke Commissie zag het Bestuur gaar ne ingesteld door het Provinciale Bestuur als een contact Commissie, waarin over de algemene pro blematiek gesproken kan worden. In een dergelijke Commissie zouden naar het oordeel van de ver gadering onder anderen vertegenwoordigd kunnen zijn de Provincie, de Gemeenten in het betreffende gebied, de Waterschappen en het Bedrijfsleven. Bij deze laatste categorie wordt, naast de Landbouw met name ook gedacht aan een vertegenwoordiging ui-, de recreatie-sektor. De vergadering besloot deze kwesties bij de desbetreffende instanties aan hangig te maken. SITUATIE IN DE AKKERBOUW P" VENEENS uitvoerig besprak de vergade- ring de stand van de landbouwgewassen, de oogstresultaten en de verwachtingen in onze provincie. Voor de granen tonen de huidige gege vens, dat dit jaar de gemiddelde opbrengst 65 van de normale opbrengst zal zijn. Over het alge meen is de tarweoogst matig en de gerst slecht. De opbrengst in de gebieden met oudere gron den is over het algemeen zeer slecht. In een aan tal streken werden goede resultaten bereikt met tarwe, die met C. C. C. bes[ oten was; veel schade werd ondervonden van de halmmug, met name in West-Zuid-Beveland. Wat de erwten betreft moet gerekend worden op een opbrengst van 40 van een gemiddelde oogst. Ook voor schokkers zijn de verwachtingen niet hoog. De aardappelen ver tonen een zeer wisselend beeld van redelijk goed in sommige streken tot slecht en zeer slecht in an dere delen van onze provincie. Ook hierbij doet het verschil tussen jongere en oudere gronden duide lijk van zich spreken. Eveneens wisselend is de stand bij de bieten, zij het ook, dat hierbij geen uitschieters naar boven voorkomen. Veel schade is hier en dac.' toegebracht door vergeling en struc- tuurschade. Ook de uien vertonen een wisselend beeld. Over het algemeen dus een zeer matige situatie waardoor te verwachten is, dat de Landbouw in Zeeland dit jaar een schade van vele miljoenen guldens zcl lijden. TUINBOUW P\E heer P. J. J. Dekker deelde mede dat de fruitoogst in Zeeland aan de matige kant is. De opbrengst van de tot nu toe geoogste ras sen bleef beneden de verwachtingen. Ook in deze produktietak dus een teleurstellend resultaat. Dit vindt een afspiegeling in de aangevraagde bewaar- ruimte. De veilingkoelhuizen zullen waarschijnlijk niet volgezet kunnen worden met fruit van de telers. Wat de afzet van groenten betreft, werd opgemerkt dat het prijsverloop over het geheel genomen gun stiger was voor de vollegronds groenten dan voor de glasprodukten. De prijs van de komkommers stond doorlopend zwaar onder druk, terwijl vooral de laatste weken ook de tomaten goedkoop wa ren. Gehoopt wordt dat de prijzen bij teruglopen de aanvoeren weer zullen optrekken in de komende periode. De prijzen voor fruit waren tot nu toe voor het zomerfruit vrij teleurstellend. Er was wei nig export, terwijl op de binnenlandse markt veel concurrentie werd ondervonden vanuit Italië en Frankrijk ingevoerde perziken en natuurdruiven als ook van peren. Verwacht wordt dat de afzet van peren over enige tijd in gunstige banen zal komen, in verband met het buitenlands aanbod. Voor de appels is men meer terughoudend, onder andere omdat West-Duitsland een goede oogst verwacht, wat van invloed is op de exportkansen. (Zie verder pagina 3.) Door de zich steeds verder uitbreidende industrialisatie in Zeeland zal onze land- en tuinbouw in toenemende mate worden geconfronteerd met luchtverontreiniging veroorzaakt door bepaalde industriële afvalprodukten. Een probleem dat de laatste tijd in de reeds bestaande industriegebieden volop in de belangstelling staat. Hoe zal het in het nog betrekkelijk „schone" Zeeland met de luchtverontreiniging gaan In een aantal vraaggesprekken met terzake deskundigen hebben wij getracht antwoord op deze problemen te krijgen Deze week op de middenpagina onze eerste reportage naar aanleiding van een vraaggesprek met dr. J. G. ten Houten, direkteur van het I. P. O. te Wageningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1