Valt appelproduktie tegen? Gibberella op Clapp's Favourite Zwakke groei van Supertrevoux KORTE WENKEN 8 DE GRIEVE HIELD STAND Volgens de voorlopige oogstramingen is er dit jaar een vrij grote appeloogst te verwachten, n.l. 410 miljoen kg tegenover vorig' seizoen 342 miljoen kg. De aanvoer van appels blijft echter tot nu toe beneden de verwachtingen. Algemeen hoort men dat de kilo's tegenvallen. Dat was eerst al bij de vroegste rassen als b.v. Stark Earliest, maar nu in nog sterker mate bij de James Grieve. Dat zal wel licht ook de reden zijn dat tot nu toe (22 augustus) de prijs van dit ras gunstiger ligt dan tevoren was gevreesd. Vrijwel elk jaar moet de James Grieve door een dal, dat soms angstig diep is. In 1964 zakte de prijs zelfs tot 15 a 20 cent per kg. Onze zuiderburen, de Belgische telers, hebben uit angst voor die prijsval meestal weer heel vroeg geplukt, zodat bij hen de oogst al enkele weken achter de rug is. In Zeeland schiet het ook al flink op en in de Betuwe schijnt men ook stevig zijn best te doen. En nog steeds houdt de prijs het, al is het op wat lager peil. We spraken handelaren die menen dat de sterke daling waarschijnlijk achterwege zal blijven, omdat de aanvoer zoveel kleiner is dan men had verwacht. We hopen dat ze gelijk krijgen, want de James Grieve is een appel die een grote rol speelt. AFZETBEELD IETS FLEURIGER Als de James Grieve stand houdt, ziet het er ook voor de latere appels direkt fleuriger uit. Er wordt dan minder Grieve gekoeld, zodat er meer ruimte komt voor de Cox's Orange en als die goed betaald wordt, wordt er tijdig plaats gemaakt voor de Gol den Delicious en andere winterappels. Dit klinkt alles nogal optimistisch en de situatie kan snel veranderen. Misschien is dat reeds het ge val als u dit leest. Van veel betekenis zal zijn of de produktie inder daad tegenvalt en tegen blijft vallen. Het merk waardige is namelijk dat over de vruchtgrootte niet kan worden geklaagd. De vruchten van b.v. Cox's en Golden zijn soms zelfs al opmerkelijk groot. De indruk is dat de appels veel aan de buitenkant van de boom hangen, waardoor de schijn kan bedriegen. WANNEER KOMT HET BELOOFDE LEKKERS BIJ DE PEREN De appelprijs, waarvan men vrij matige verwach tingen had, valt dus in sommige opzichten mee. Met de Yellow en Stark is het uitgesproken slecht be gonnen, maar daarna is de prijs snel aangetrokken en wordt zelfs het grotere aanbod van Grieve, Manks en Zigeunerin redelijk verwerkt. We hopen dat het zo blijft en nog beter wordt. De vooruitzichten voor de peren werden zeer gunstig beoordeeld en dat valt nu wat tegen. Vooral de Pre^oce heeft het lelijk laten zitten. Waarschijn lijk komt het beloofde lekkers nog als straks de Hardy, Triomphe, Bonne Louise e.d. worden aan gevoerd. Maar omdat Zeeland naar verhouding veel vroege peren heeft is er dan al heel wat geruimd. EEN fruitteler te Kapelle wees ons er op dat de Clapp's Favourite volgens zijn ervaringen zeer goed reaeeert op gibberella bespuitingen, zelfs even. goed als Triomphe de Vienne. Vorig jaar had hij alleen volop Clapp's op een deel van een boom die naast een met gibberella bespoten Tricmphe stond. 'Dat was het gevolg van overgewaaide vloeistof. Dit jaar werden alle Clapp's-bomen door hem met gibberella behandeld. Ze hangen vol peren, doch praktisch alle vruchten hebben de bekende spitse gibberella neus. Overigens groeien de peren goed uit, ze zijn niet opvallend klein, hoewel ze bij doorsnijden geen pitten bevatten. Tussen de ietwat slanke vruchten zijn ook hier en daar meer corpulente peren te vinden, die nor maal zijn bestoven en dus wel pitten hebben. Deze zijn als het er op aan komt toch nog altijd beter van vorm en maat. KANS OP NADEEL? Dezelfde teler is positief van mening dat men door (vroeg) te spuiten met gibberella de normale vruchtzetting grotendeels uitschakelt. Dat acht hij voor diverse perenrassen een zwak punt. Do bloem heeft een prikkel nodig om tot vrucht uit te gloeien. Die prikkel komt onder gewone omstandigheden van de bevruchting en pitvorming. Ook gibberella kan echter deze groeiprikkel geven en hierdoor gaat het peertje al groeien vóór de bloem open is en bestoven kan worden. Verder is hij van mening dat bij sommige rassen gibberella om deze reden nadelig kan werken, om dat de kans aanwezig is dat de pitloze peertjes er later af ruien, waardoor men weinig of niets over zal houden. Het is een interessante theorie, die waarschijn lijk niet voldoende bewezen is. Er is echter soms een neiging wat al te lichtvaardig met gibberella om te springen en maar lukraak hiermee te spui ten onder het motto: baat het. niet, het schaadt sok niet. Daarom is het goed om te weten dat het vol gens sommigen wel schaden kan. INDERTIJD had men zeer hoge verwachtingen van de Supertrevoux, maar thans is deze aan winst in veler achting gedaald. Er wordt vooral geklaagd over te zwakke groei. In veel gevallen is de groei inderdaad erg zwak. De heer Burger (firma Wed. P. de Jongh) meent dat hierin verbetering kan worden gebracht door te planten op zaailing inplaats van kwee. De bo men die hij op deze sterke onderstam liet zien, groeien inderdaad voldoende, terwijl de vruchten toch ruim aan de maat kwamen. Vooral op gron den waar een matige groei kan worden verwacht moet aanplant van Supertrevoux op kwee ontra den worden en komt eventueel dit ras op zaailing in aanmerking. Zelfs dan kan nog nauw worden geplant. De heer Burger kan verder virusvrije Cox's laten zien, die uitmunt door de prima bladstand. Tevens virusvrije Conference, die o.i. wat minder opviel. Als men echter ziet hoe zwak de Conference vaak groeit op de boomkwekerij, waarschijnlijk als ge volg van virusziekten, is gezond materiaal van dit ras ook belangrijk. Bij vergelijking van virus vrije en „normaal gangbare" Conference op de boomkwekerij krijgt men namelijk enorme groei- verschillen. MINDER FINANCIËLE ZORGEN VOOR LANDBOUWSCHAP In tegenstelling tot de destijds voor 1965 op gestelde begroting van het Landbouwschap, waar in een tekort geraamd werd van 37.850,sluit de rekening en verantwoording van boekjaar 1961 naar uit de rekening 1965 blijkt met een voordelig saldo van ruim 1.239.000,Gezien het intere® door tekorten in voorgaande jaren op de Alge mene Reserve zal het bestuur van het Landbouw schap zich met recht over deze gunstige uitkom sten van 1965 kunnen verheugen. Het meevallertje van het voordelig verschil tus sen begroting en rekening 1965 is volgens de toe lichting bij de nota van verantwoording voorna melijk te danken aan hogere opbrengsten van dte heffingen, het doorberekenen van kosten aan bij zondere diensten en nagekomen inkomsten oves reeds afgesloten boekjaren. Naast de hogere in komsten zijn daarbij de uitgaven lager dan be groot was. Enkele vakatures die niet vervuld wer den, minder vergaderingen dan voorzien waren en in verband daarmee lagere kosten van druk werk, porti enz. brachten in deze soulaas. Van het voordelig saldo zal rond 792.000, weer toegevoegd worden aan de Algemene Reserve, die daardoor weer op een hoger peil gebracht kan worden. Verder stelt het Dagelijks Bestuur voor ca. 447.000 ten gunste van het volgende begro tingsjaar te brengen, zodat over 1966 de finan ciering minder moeilijkheden zal opleveren. Met dit gunstig resultaat over 1965 voor ogen lijkt ons een verdere verhoging van de heffingen voor 1967 niet te verwachten. Al moet natuurlijk de gang van zaken over 1966 worden afgewacht BI. OPLEIDINGSCURSUS VOOR MELK- EN ZUIVELHANDEL Bij voldoende deelname zal in september te Mid delburg en Axel weer een vakcursus beginnen voor opleiding tot het diploma melk- en/of zuivelhande laar. Deze cursus duurt ongeveer 8 maanden. Het eindexamen zal in april/mei 1967 worden afgeno men. Zowel voor winkelverkoop als bezorging aan huis van melk- en melkprodukten (melkhandelaar) als mede voor de handel in zuivelprodukten (zuiv.el- handelaar) is het vakdiploma volgens het „Vesti- gingsbesluit Levensmiddelenbedrijven 1961" een vereiste. Om het verloop in deze branche op te vangen is aanmelding van nieuwe cursisten die het vakdiploma kunnen behalen gewenst. Op deze cursus wordt gebruik gemaakt van de moderne door de Stichting Vakopleiding beschik baar gestelde onderwijsmiddelen, met name ook voor het vak „verkoopkunde". U kunt zich zo spoedig mogelijk opgeven waarna u een officieel aanmeldingsformulier ter invulling en ondertekening wordt toegezonden. De kontaktavonden voor nadere toelichting en registratie van de cursisten worden georganiseerd op donderdag 8 september in de Chr. Lagere Land bouwschool der Z. L. M., Koudekerkseweg 115 te Middelburg, en in de Landbouwhuishoudschool te Axel (Szydlowskiplein 5) op donderdag 15 septem ber. Beide avonden aanvang half acht. Aanmeldingen te richten aan: Zeeuwse Melkfede- ratie, Londense Kaai 27, Middelburg; Bedrijfsschap Melk, Oude Vlissingseweg 2, Middelburg, of recht streeks aan ir. W. L. Harmsen, gewestelijk direkteur van het Vakonderwijs voor de Melk- en Zuivel- detailhandel in Zeeland, Westsingel 58 te Goes. 1/ OOR een goed gewas graszaad is de ontwik keling voor de winter van grote betekenis. Daarom is het nodig de stikstof zo vlug mogelijk na het oogsten van de dekvrucht uit te strooien. Vooral na een dekvrucht granen is dit van zeer groot belang. Alleen bij een vroege en voldoende hoge stikstofbemesting krijgt het gras een goede ontwikkeling. JN het grasland groeien ook in september nog A tal van onkruiden, die bestreden moeten wor den. Met een M.C.P.A.-bespuiting doodt u boter bloemen en distels goed. Deze bespuiting kunt u nu nog uitvoeren. Ridderzuring is goed te bestrijden met V/z maal de normale concentratie M.C.P.P. als flink blad is gevormd. T)E hoeveelheid te strooien stikstof is afhanke- lijk van de grassoort, de dekvrucht en de ontwikkeling van het jonge gras. Strooi voor veld- beemdgras 45-60 kg N/ha, voor roodzwenkgras 30-60 kg N, terwijl dit voor de sneller groeiende grassen zoals beemdlangbloem en Engels raaigras 0-30 kg N per ha bedraagt. De meest gewenste vorm is kalksalpeter. PïE tijd van wintertarwe zaaien breekt weer snel aan en dan zult u moeten weten welk ras u gaat inzaaien. Maak tijdig een keuze, neemt u een nieuw ras, bestel dan spoedig. Laat u niet al leen leiden door de opbrengsten, maar let ook op gevoeligheid voor ziekten, stevigheid van het stro en of het ras vroeg of laat rijp is. JT\E uitzaai van koolzaad moet geschieden eind -t-, augustus of de eerste week van september, waarvoor gewassen die vroeg het veld ruimen, zoals erwten en graszaad, geschikte voorvruchten zijn. Het ras Rapol gaf goede opbrengsten, die hoger lagen dan van Lembkes. Bij een rijenafstand van 37'/2 cm is ongeveer 6 kg zaaizaad per ha nodig. I"WANNEER u nu nog een groenbemestingsge- rr was wilt inzaaien, is de keuze beperkt. Wes- terwolds raaigras, waarvan u het landras moet kie zen, heeft een snelle ontwikkeling en kan nog tot de eerste dagen van september worden gezaaid. Tot 1 september kunt u ook bladrammenas uitzaaien tegen een zaaizaadhoeveelhèid van 15-20 kg per ha. Vergeet niet om op beide gewassen minstens 80 kg N per ha uit te strooien. pïE 'aardappelen zijn de laatste tijd nog goed ge- groeid en de aardappelziekte in het loof is meegevallen. Toch moet u bij de huidige middelen voorzichtig zijn want het komt gemakkelijk voor, dat in het loof nog weinig phytophthora voorkomt, maar toch reeds zieke knollen aanwezig zijn. In verschillende gevallen moet u dus vroeger dood spuiten dan u denkt. DIJ de nieuwe prijsregeling voor koolzaad komt er wat meer belangstelling voor dit gewas. Koolzaad vraagt weinig arbeid en is mechanisch te oogsten. Een nadeel is de vermeerdering van het bietencystenaaltje. Op bedrijven met zware grond, waar niet veel bieten worden geteeld, kan koolzaad aantrekkelijk zijn, de vruchtwisseling verruimen en ook een redelijk goed financieel resultaat geven. TF/ANNEER u nog grasland wilt inzaaien, moet W u opschieten, anders bent u te laat. Vaak mislukt de inzaai door te laqt zaaien. Zaai daarom vóór 20 september, zodat het grasbestand voor de winter een goede ontwikkeling krijgt. Gebruik goed zaaizaad dat voorzien is van een certificaat met oranje band en zaai geen „eigen mengsel" uit. GRASZAAD laat een goede stoppel na waarvan de grond goed doorlatend en in het voorjaar vroeg geschikt is voor bewerking. Zorg er echter voor, dat op alle graszaadpercelen, die niet voor een volgende oogst blijven liggen, een intensieve stoppelbewerking toepast, zodat de zode goed kan verteren en uitgevallen graszaad gelegenheid heeft om te kiemen. ZJET intrappen van de slootkanten door het vee *-*■ is een euvel, dat u veel arbeidsuren vraagt voor herstel. Of alc de loonwerker het machinaal uitvoert, moet u de rekening betalen. Het plaatsen van een weidepompje, gecombineerd met een goede afrastering, voorkomt veel ongerief. U kunt de pomp gemakkelijk van het ene naar het andere perceel meenemen. 17OOR de schaarste aan arbeidskrachten wor- den de aardappelen steeds meer volautoma tisch gerooid. Om vlot te kunnen draaien en de machine goed recht voor de rijen te kunnen bren gen, is een brede kopakker noodzakelijk. Het is raadzaam de wendakkers te rooien, voordat het eigenlijke oogstseizoen aanvangt. Tijdens het rooien kan het werk dan ongestoord voortgang vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 8