TELESCOOPDOOS: Nieuwe verpakking James Grieve vlot afgenomen V DE WEEK Pruimentijd voorbjj! Slechte aardbeienoogst Tomaten goed gevraagd 6 Ook de Zeeuwse fruit teler houdt zich voortdu rend bezig met het vraag stuk van de afzet en de wijze waarop hij deze zo goed mogelijk kan bevor deren. Daarom is er in onze provincie ook spon taan meegewerkt aan de proef op grote schaal met de speciale verpakking van James Grieve in tele scoopdozen en op pakbla- den. Fruitwagens, geladen met deze dozen, waren in de afgelopen weken een bekende verschijning op de Zeeuwse wegen. De prijsontwikkeling op de Zeeuwse fruitvei lingen is in de afgelopen periode niet onbevredigend verlopen. Het aanbod van pruimen werd minder maar de prijzen trokken belangrijk aan. Goede kwa liteiten Reine Victoria en Reine Claude d'Al than werden eind vorige week verkocht tegen prijzen van 1,50 tot 2 per kg. Bij de appels was er een groot aanbod van James Grieve dat dagelijks goed werd opgenomen door de binnenlandse handelaren en gedeeltelijk voor ex port. De prijzen van de klasse 1 van dit ras lagen voor alle maten steeds tussen 45 en 50 cent per kg en soms nog enkele centen daar boven. De James Grieve in dozen was 25 cent per kg duurder, een prijsverschil dat de teler graag wat hoger had gezien in verband met het vele extra werk dat hij heeft bij het verpakken in pakbladen. Er kwamen grote aanvoeren van Clapps Favo rite. Het was wel de drukste aanvoerweek van dit voor Zeeland belangrijke ras. Tijdens de eerste aan- voerdagen toen er een 'groot aanbod was stelde Het is gebeurd met de pruimen in Zeeland. Onge kend vroeg is het seizoen afgelopen. Zeker, in de komende week zullen er nog wel wat te koop zijn, maar toch zal het niet meer gaan om hoeveelheden van betekenis. Het eigenlijke seizoen is afgelopen op een tijdstip zoals we dat nog niet dikwijls heb ben meegemaakt. Zeker veertien dagen vroeger dan normaal. Dat komt voor een deel door het tegen vallen van de Reine Victoria, het late ras dat op veel bedrijven een grote rol speelt maar dit jaar een misoogst gaf. Deze pruim werd duur betaald, eind vorige week 2 per kg, maar het aantal telers dat ervan kon profiteren was te gering. Tijdens de drukste aanvoerweken van Czar, Reine Claude d'Ouillins en Belle de Louvain viel de prijs We wisten reeds dat de aardbeienoogst 1966 in Zeeland niet best is geweest. We werden er nog eens aan herinnerd toen we dezer dagen de aanvoer- cijfers van dit produkt onder ogen kregen van de veiling in Kapelle-Biezelinge, waar de meeste Zeeuwse aardbeien worden aangevoerd. De kilo opbrengst daalde van 502 naar 275 ton en de gel delijke opbrengst van 668.000 tot 381.000. De middenprijs was 1,38 per kg tegen het vorige jaar 1.33. Beter deden de frambozen het. De kilo-opbrengst daalde van 543 ton tot 411 ton maar de middenprijs steeg van 1,50 tot 2 per kg en hierdoor brachten de frambozen voor de telers bijna 100.000 meer De Zeeuwse tomatentelers zitten goed. De aan voeren uit de kassen waarin eerst aardbeien heb ben gestaan, komen goed op gang en deze aanvoer komt juist in een periode waarin het aanbod elders in het land wat minder wordt en er op de buiten landse markten een verhoogde vraag komt naar de goede Nederlandse kastomaten door de tegenval lende oogsten van natuurtomaten. Vorige week werden de tomaten de gehele week verkocht tegen prijzen die lagen rond 4,50 per krat van 6 kg. Dat is voor de telers een alleszins rede lijke prijs waarover men best tevreden is. Hopelijk zal het nog een poosje zo blijven want er moet nog heel wat gebeuren in de komende weken. De oogst op de meeste Zeeuwse bedrijven, vooral op Zuid- de prijs teleur. De middelmaat (klasse I 6065) waarvan het aanbod het grootst is, daalde zelfs tot rond 33 cent per kg. Vrijdag werd hiervoor echter weer rond 38 cent per kg betaald. Toch viel over het algemeen genomen vorige week de prijs van de Clapps wat tegen. Beter ging het met de Précoce, waarvan de laatste partijen aan de veiling kwamen. De prijs hiervan steeg met minstens 10 cent per kg. Zigeunerin, waarvan het aanbod op het eind van de week flink toenam, daalde van rond 30 cent per kg tot rond 20 cent per kg voor de klasse I kwaliteit. Tydeman's Early Worchester was gevraagd en deed voor de grote maten en goede kwaliteiten tus sen 0,80 en 1 per kg. Jammer dat het kleinvruch- tigheid-virus bij dit ras zulk een grote rol speelt. Manks Codlin werd plaatselijk ook in hoeveel heden van betekenis aangevoerd. Voor dit ras werd tussen 0,20 en 0,30 per kg betaald. Voor de mutanten van de James Grieve werd een vrijwel gelijke prijs betaald als voor de gewone James Grieve of 13 cent per kg minder. niet mee. Op het eind van het seizoen werden zeer hoge prijzen betaald. Daarbij speelde het betere weer zonder twijfel 'n rol, maar van grote betekenis was toch ook wel het feit dat de Italiaanse perziken toen ver geruimd waren. Gemiddeld was het voor de Zeeuwse pruimen- teler geen al te best seizoen, ten eerste omdat de kilo's tegenvielen maar toch ook omdat de prijs het dikwijls liet zitten. Het is echter weer voorbij. Ondanks de teleurstelling zal er toch een groep van fruittelers in ons gebied blijven die de pruimen niet willen missen op hun bedrijf en dikwijls past deze fruitsoort daar ook goed. Jammer dat de loodglans zulk een groot probleem vormt. op dan het jaar daarvoor. Ondanks een daling van de rode bessenproduktie van 494 naar 411 ton, bracht dit produkt ook 90.000 meer in het laatje door de verhoging van de middenprijs van 0,58 tot 0,92 per kg. De geldelijke opbrengst van zwarte bessen vertoonde weinig verandering, ondanks de verdubbeling van de middenprijs van ƒ1,39 tot 2,78 per kg. De aanvoer daalde echter van 142 tot 74 ton. Al met al dus aanmerkelijk lagere kilo-opbreng sten van het zachtfruit in Kapelle, namelijk van 1681 ton tot 1217 ton, maar een beperkte opbrengst daling 90.000 minder) door de betere resultaten met frambozen en rode bessen. Beveland, moet nog grotendeels gaan beginnen. Hoe snel het overigens veranderen kan bleek deze week maandag toen de exporttomaten werden ver kocht tegen prijzen van 2,20 tot 2,50 per krat, en de A 1 binnenlandtomaten zelfs gedeeltelijk door draaiden op 2 per krat. Gemiddeld lag de prijs van de Nederlandse kas tomaten maandag 2 per krat lager dan vrijdag. Een oorzaak van deze aanzienlijke prijsdaling viel niet te geven. Door het warme weer in het week einde waren de aanvoeren groot en door het kou dere weer was de vraag minder. (Voor Tuinbouw zie ook pag. 8.) UET wordt steeds duidelijker dat de Zeeuwse fruitoogst 1966 niet mee zal vallen wat kilo's betreft. Op het ogenblik merken we dat zeer sterk bij de James Grieve. Vrijwel elke teler van deze zomerappel spreekt over tegenvallende opbreng sten en dat terwijl er juist meer zouden moeten zijn, omdat op de meeste bedrijven de bomen van dit ras nog in de groeiperiode zyn. Landelijk gezien spreekt men over een ruim 55% hoger produktie van James Grieve dan het vorige jaar, maar Zeeland doet daaraan beslist niet mee, integendeel, hier zal de oogst flink wat lager uit vallen. Dat moet dus wel betekenen dat het elders in het land aanmerkelijk beter zit. Het tuin bouw - oogstbericht van de Direktie Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw sprak van een te ver wachte produktie van James Grieve dit seizoen van 35 miljoen kg tegen het vorig jaar 30 miljoen kg. Het kan zijn dat dit cijfer reëel is, maar we geloven toch dat men te optimistisch is geweest toen dit voor de dag kwam, want Zeeland is altijd een be langrijk produkt ie-gebied van deze appel cn hier valt het beslist zwaar tegen. TJit bedoeld tuinbouwoogstbericht hebben we trouwens toch wel begrepen dat we in onze provin cie niet best zitten in vergelijking met de andere teelfcentra van appels. Men spreekt namelijk over een te verwachten totale produktie in dit seizoen van 410 miljoen kg tegen het vorig jaar 342 mil joen kg. Ten opzichte van 1965 betekent dit dus een stijging van ongeveer 20% maar voor ons ge bied houden we het toch nog altijd op een daling van tenminste 25% en daarmee geloven we nog aan de lage kant te zitten. De afzet van James Grieve, onze belangrijkste zomerappel, heeft tot op heden een bevredigend verloop. De prijzen blijven goed op peil of zijn zelfs nog wat aangetrokken in vergelijking met de eer ste dagen waarop deze appel werd aangevoerd. Het gaat er in elk geval beter mee dan met de Clapp's Favourite die vorige week tijdens enkele drukke aanvoerdagen wel heel sterk in prijs daalde. Ge lukkig is er vanaf eind vorige week weer sprake van een prijsherstel. OP de markten in binnen- en buitenland is de concurrentie van de peren uit de Zuidelijke landen (Italië en Frankrijk) nog steeds groot. Deze peren zijn overwegend van zeer goede kwali teit. Er moeten wel stevige prijzen voor worden betaald maar ze worden gekocht en het betekent een concurrentiefaktor voor ons fruit. Toch blijven de deskundigen optimistisch over de afzet van pe ren. Juist om sterk te staan bij de internationale concurrentie op de fruitmarkt zal er veel van de ondernemers in onze sektor worden gevraagd. Vooral het vraagstuk van de afzet speelt daarbij een grote rol. Dit is in deze weken volop in discus sie, mede door maatregelen die in enkele teelleen- tra worden genomen om de uitvoer in eenmalig fust te bevorderen. We dachten dat het verstandig is om nuchter en reëel de afzetsituatïe te bekijken, daar bij rekening te houden met mogelijk zich wijzigen de omstandigheden en op grond hiervan een afzet- plan op te malven. In elk geval dienen we te waken tegen beslissingen in de sentimentssfeer waardoor mogelijk het paard achter de wagen wordt ge spannen. WIJ zullen als tuinders zoveel mogelijk moeten samenwerken om de afzet van onze pro- dukten zo goed mogelijk te doen verlopen. Dat kan betekenen dat we bepaalde rassen waarvan een gering aanbod is. op één of twee dagen veilen, waardoor het mogelijk is een kwantum aan te bie den. Dat is in elk geval beter dan het verspreid aan bieden over enkele weken van steeds kleine par tijtjes. P^r veiling is er in dezen in het verleden nuttig werk gedaan, we dachten dat het. verstandig was het uit te breiden tot een provinciale regeling. Vele rassen uit ons Zeeuws appel- en perensortiment komen hiervoor in aanmerking. Met wat organisa tie, overleg en goede wil liggen er op dat gebied beslist mogelijkheden. We lazen vorige week van do oprichting van de Suikerunie, een tot de verbeelding sprekende sa menbundeling van krachten in de agrarische sek tor. Appels en peren zijn geen suikerbieten, maar misschien is er toch ook met deze produkten wat te doen. Steeds opnieuw zien we dat we de prijs krijgen wanneer het aanbod ruim is. We hebben zelfs in ons land al grootwinkelbedrijven die enkel over gaan tot het kopen van een ras wanneer ze er zeker van zijn dat ze minstens 500 tot 1000 kisten van één kwaliteit en sortering op één dag op de Zeeuwse veilingen kunnen kopen. Dergelijke be drijven zijn er in het buitenland verschillende. Die kunnen we mogelijk als Zeeuwse fruittelers als klant krijgen wanneer we ons afzetbeleid daarop instellen. I-aten we vooral er voor op passen dat we de betekenis van deze grootwinkelbedrijven voor de afzet van ons fruit gaan bagatelliseren. We be merken soms wel eens deze neiging en dan wordt gewezen op de betrekkelijk geringe hoeveelheden die ze tot nu toe afnemen. We dachten echter dat dan dikwijls vergeten wordt dat ze eenvoudig de kans niet krijgen om te kopen omdat de partyen te klein z(jn! Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 6