UIT DE PRAKTIJK Pauze in de oogst op Noord-Beveland Opbrengsten vallen tegen Gereed voor de aardappeloogst Er kon snel gewerkt worden Grote verschillen in financiële resultaten te verwachten 4 Hoewel er vandaag (maandag) op NOORD- BEVELAND plaatselijk weer al meer dan 40 mm regen is afgemeten kunnen we terugzien op bijna twee weken met prachtig oogstweer. In deze twee weken is er een enorme hoeveelheid werk verzet. Waarmee weer is bewezen dat men met moderne machines, mits de omstandigheden maar gunstig zijn, zeer veel kan presteren. Van de hele graan-, erwten- en vlasoogst zijn nu naast de zomertarwe (die nog niet rijp was) nog maar enkele percelen vlas en stro over. De rest is geruimd, terwijl de kosten voor dro gen gering zijn. We schatten dat in deze twee weken naar oppervlakte gerekend van ruim 40 van onze kultuurgrond de gewassen zijn geoogst. Vorig jaar moesten we op deze datum nog beginnen aan de late wintertarwes en stond nog 80 van de erwten op de ruiter. De eerste dagen van september stond toen nog van de tarwe vast. Het werk is dus prima bij. Er zit zelfs een kleine pauze in tussen de graan- en aardappeloogst. Voor het bewerken van stoppelland e.d. is dit overigens zeer welkom. Minder gunstig staat het met de opbrengsten. De erwten zijn nu voor het 4e jaar in successie slecht, de granen zijn matig. Wintertarwe blijft gemiddeld nog wel iets beneden de 5000 kg en de gerst ligt ongeveer 500 a 600 kg lager. Dit zijn niet direkt slechte opbrengsten maar ze liggen toch aanmerke lijk beneden het gemiddelde van de laatste jaren. Daarnaast zijn pok de stroprijzen laag. De stand van de bieten en aardappelen is gemiddeld redelijk, I\E oogst is op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND boven verwachting goed en vlug verlopen. Begrijpelijk kunnen we achteraf constateren dat er heel veel graan te vroeg is gedorsen, want een ruwe schatting brengt ons op het idee dat drie kwart van het graan te nat is gedorsen, waarvan pen heel groot percentage boven de 20 °/o vocht gelegen zal hebben. Dit keer hadden de vluggerds geen gelijkMaar wat wilt u na zo'n natte periode. De opbrengsten vielen niet mee. De gemiddelde tarwe-opbrengst haalt de 5 ton per ha zeker niet en dat geldt ook voor de gerst. De erwtenopbreng sten zijn nog aanzienlijk minder. Opbrengsten van 2 tot 2% ton per ha zullen helaas geen zeldzaam heid zijn, waarbij wij van diverse collega's nogal klachten hoorden over de kwaliteit En om in deze mineurstemming niet uit de toon te vallen moe ten we vaststellen dat het vlas doorgaans krom en van mindere kwaliteit is, terwijl ook hier de opbrengst in kilogrammen matig zal zijn. De bieten doen het slecht en alleen de aardap pelen zijn redelijk goed en dit gevoegd bij de goede prijs kan onze stemming enigermate ver beteren. Maar alles bijeengenomen zullen straks onze financiële resultaten beslist niet gunstig worden, en de van nature nu eenmaal spoedig klagende boer zal ditmaal heus wel enig recht hebben om ontevreden te zijn over de bedrijfs- inkomsten van 1966. De uien zijn eveneens redelijk en de prijs is goed. Het uienareaal loopt echter op Tholen wel wat terug als gevolg van de slechte uitkomsten van voorgaande jaren en enigermate door de, zij het thans wel in langzaam tempo, gaande ver mindering van de beschikbare arbeidskrachten. De stro-oogst heeft weinig moeilijkheden opge leverd. Doorgaans was er weinig stro te verwer ken omdat de stro-opbrengst klein was. Op de stro-oogstdemonstratie in de Wilhelmina- polder hebben we kennis kunnen nemen van het verhakselen van stro rechtstreeks door de com bine. Bij de huidige stroprijs zeker de allerbeste methode om ons stro tot waarde te brengen en de structuur van onze grond zo goed mogelijk te houden. Als we het stro nog verzamelen, dan zal dat moeten gebeuren met goedkope werktuigen, want investeringen zijn te enenmale nimmer rendabel te maken. Wij dachten dat onze werktuigenhande laren dit toch wel eens goed mochten overwegen alvorens met dure machines aan de markt te komen. Met de hand stro laden is een vrij zwaar werk, maar economisch nog vrij lang verant woord t.o.v. diverse mechanische verwerkings methodes, waarbij tevens de opmerking gemaakt moet worden dat ons personeel het moet willen en dat men over twee flinke kerels plus een trekkerchauffeur(tje) moet kunnen beschikken En dat is op vele bedrijven niet meer het geval SCHREVEN we vorige keer in deze rubriek over SCHOUWEN-DUIVELAND van oogstproble- men, thans (22/8) is 't zo dat de graanoogst prak tisch geborgen is. Hier en daar staat dan nog wel een perceel late zomertarwe en zomergerst, maar het zeer gunstige weer, vooral in de afgelopen week, heeft er toe bijgedragen dat over 't geheel gezien deze oogst praktisch aan de kant is. Over de opbrengsten kunnen we nu niet bepaald roe men of beter gezegd, die zijn slecht, n.l. van de zomergerst gemiddeld 22 mud en van de tarwe gemiddeld 26 mud per gemet. Ook de stro opbrengst is beduidend minder (met daarbij nog een lage prijs 't Meeste stro is van het land, hoofdzakelijk geperst. Het gedeelte wat verhak- seld is, is moeilijk te schatten, maar dat beloopt zo ongeveer een kleine 10 De erwten zijn of gedorsen of staan aan de rui ter. Ook de opbrengst daarvan valt tot nu toe tegen, met bovendien een slechte prijs. Vermoe delijk halen we niet een gemiddelde opbrengst van 14 mud per gemet. 't Vlas staat in de schelf of is reeds binnenge reden. Nog steeds een slechte handel. Zo zachtjes aan gaan we ons nu klaar maken voor de komende aardappeloogst. Diverse percelen zijn reeds doodgespoten, terwijl andere daar niet lang meer mee zullen wachten, want hoewel de phytophthora nog niet in ernstige mate optreedt, is de nodige waakzaamheid vooral nu geboden. Gezien de resultaten in voorgaande jaren zijn enkele rooi-wenken hier nog wel op zijn plaats. Ie. Let op de juiste afstelling van de spoorbreedte maar niet zodanig dat deze wat betreft de kg-op- brengst iets extra's beloven. Vorige week zijn ook de cijfers van de meitellin gen officieel gepubliceerd. Spektaculaire verschui vingen werden er niet verwacht en zijn er ook niet uitgekomen. Enerzijds zijn daarvoor de mogelijk heden te beperkt, anderzijds werkt een gemiddelde altijd nivellerend. Toch kunnen juist de verschui vingen interessant zijn. De oppervlakte aardappelen is wat uitgebreid, die van de bieten hetzelfde gebleven. De hakvruch- ten beslaan nu 37 van het bouwland. De gerst is uitgebreid t.k.v. de tarwes. Voor de werkverde ling is dit wel gunstig, of dat voor de financiële opbrengst ook zo is is nog de vraag. De totale op pervlakte graan is met ongeveer 38 van het bouw land gelijk gebleven. Graszaad en luzerne bezetten samen 9 het graszaad is iets gestegen en de lu zerne wat gezakt. De oppervlakte vlas is weer min der. In drie jaar tijds is het vlasareaal met onge veer 40 ingekrompen. Met de erwten neemt dit gewas nog 16 van de grond in beslag. Gezien het lage rendement zal dit nog wel verder dalen. In het geheel van eventuele uitbreidingen of be perkingen is het vooral een afwegen van de faktor financiële opbrengst met de regels van een verant woord grondgebruik. Daarnaast speelt ook de werk verdeling een rol. Een grondige kennis van deze 3 faktoren en elk van deze 3 jaarlijks tegen elkaar afwegen binnen de mogelijkheden van het eigen bedrijf is één van de taken waaraan de boer niet gauw teveel tijd zal besteden. van de trekker en rooimachine, opdat de ban den niet tegen de aardappelruggen lopen; 2e. te brede banden van de trekker drukken de aardappelruggen in elkaar; 3e. pas de rijsnelheid en de omtreksnelheid van de zeef ketting zo goed mogelijk aan bij de rooiomstandigheden 4e. zorg er voor dat er zich steeds grond tot aan 't eind van de zeefketting tussen de aard appelen bevindt; 5e. het gebruik van rubbermatten met pennen of een zak met grond moet worden afge raden, omdat dit de kans op beschadiging van het produkt aanzienlijk vergroot. 6e. tijdens het rooien moet de machine op de wendakkers niet worden leeggedraaid; 7e. de valhoogten van de aardappelen in de rooi machine moeten zo gering mogelijk zijn. Ook het overstorten van de aardappelen op de wagenbodem moet met de grootste voorzich tigheid geschieden; 8e. ook bij het lossen in de opslagplaats moet de valhoogte beperkt blijven; 9e. probeer, ook al kost het veel, op de rooi machine of bij de transporteur in de bewaar plaats de zieke knollen te verwijderen; 10e. voorkom in de bewaarplaats stortkegels. In partijen met natrot zijn deze helemaal funest, want op zulke plaatsen zijn de knollen niet droog te krijgen en dan is er kans op uitbrei ding van natrot. AOK in ZUID-BEVELAND zijn in een tijds- V verloop van 14 dagen de oogstwerkzaamheden zeer snel gevorderd. De oogst van de wintertarwe is wel buitengewoon vlot verlopen. In 't begin is er gemaaidorst met een hoog vochtgehalte. Bij het vorderen van de oogst is het gelukkig vrij snel omlaag gegaan. Tegenover voorgaande jaren valt de opbrengst tegen. Diegenen die meer dan 30 hl (netto, na af trek van vocht, vuil enz.) per gemet van 0.40 ha hebben geoogst, zullen we toch wel met een lan taarntje moeten zoeken. Daarnaast staan weer percelen met Cleo die nauwelijks de 20 hl per ge met halen. 4500 a 4600 kg per ha wordt ongeveer als het gemiddelde verwacht. In het verhagelde gebied van Waarde en Krab- bendijke liggen de opbrengsten van de winter tarwe veel lager. In de meeste gevallen zo tussen de 10 en 14 hl per gemet of 25 en 35 hl. per ha. Door de doorwas die zich na de hagelschade heeft ontwikkeld valt de kwaliteit door de groene, niet af gerijpte korrels tegen. Door het gunstige weer is het graanstro zeer snel geperst en afge voerd. De opbrengst ligt lager dan vorig jaar. Een deel van de zomergerst is eveneens reeds gemaaidorst. De opbrengst valt ook hier niet mee, bovendien varieert ze vrij sterk van perceel tot perceel. Aan de zomertarwe kon nog niet begon nen worden. De oogst hiervan komt toch wel erg laat. In de tussentijd zijn al heel wat aardappelen doodgespoten. Toch blijkt jammer genoeg dat in verschillende partijen reeds door kwaad aange taste knollen voorkomen. Droog rooien en bewa ren is dan ook noodzakelijk. De prijs per kg is de laatste weken wel wat gedaald. Toch schijnen er wel enige verwachtingen voor de aardappel- afzet te zijn. Dit gezien het feit dat er enkele percelen aardappelen te velde verkocht zijn voor 5000,per ha, waarbij al het oogstwerk voor rekening van de koper is. Door de regen van maandag is het oogstwerk even wat afgeremd. Bij gunstig weer kost het laatste deel van de erwten en zomergerst alsmede het gehele areaal met zomertarwe maar enkele dagen meer om volledig geborgen te worden. Ook het vlas zal dan wel in de schuren gebor gen zijn. Van prijzen hoort men weinig, voor deze teelt ziet het er dan ook niet rooskleurig uit. ï\OOR de gunstige weersomstandigheden van de afgelopen veertien dagen is het werk op WALCHEREN goed gevorderd. De oogst van de wintertarwe is geheel gereed en enkele late per celen zomergerst en erwten moeten nog worden geoogst, waarvan de erwten wel in de ruiter zijn gezet. Vooral de laatste week kon er onder zeer gun stige omstandigheden worden gewerkt, zodat het vochtgehalte van het rijpe graan rond de 17 lag. Van de zomertarwe zijn er enkele percelen ge oogst, doch het merendeèl zal pas eind augustus begin september oogstbaar zijn. Zoals te verwachten was, vallen de kg-opbreng- sten tegen, ook van de wintertarwe. De gemid delde erwtenopbrengst schatten we voor ons ge bied op 2600 kg/ha, die van de wintertarwe, en zomergerst op 60 mud per ha. Al met al maar matige opbrengsten die gezien ook de prijzen van de erwten niet direkt zullen bijdragen tot een gunstig financieel resultaat van onze bedrijven. Gelukkig zijn er dit jaar velen die weinig of geen droogkosten hebben gemaakt. Het vlas laat het dit jaar ook zitten, zodat de financiële basis op veel van onze bedrijven wel erg smal is. Heeft men een perceel goede uien dan betekent dit financieel een flink steuntje in de rug, vooral wanneer men over „vrije" uien beschikt. Hopelijk kunnen ook de aardappelen een goed financieel steuntje bijdragen. Van de suikerbieten zal dat op vele bedrijven zeer wisselvallig zijn, afhankelijk van de kg-opbrengst. Op de bedrijven met een goede melkveestapel geeft deze even eens een basis aan vele bedrijven in ons gebied. Wij verwachten dit jaar wat de uiteindelijke financiële opbrengsten betreft zeer uiteenlopende uitkomsten die van bedrijf tot bedrijf zeer grote verschillen zullen vertonen, namelijk van zeer goed tot zeer slecht. Hierbij zal het „met alles ge luk hebben" of „met alles pech hebben" sterk van invloed zijn. Onze konklusie is wel deze, dat het op de mid delmatige bedrijven met een kleine melkveesta pel en „gewone boerevruchten" maar een zeer matig jaar zal zijn. Zij, die er wat grove tuinbouw bij hebben, zitten dit jaar heel wat gunstiger l

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4