C A. O. Landbouw '66-67 voor Zeeland goedgekeurd De boerderij als onderneming s Weerrisico Van overschot tot tekort? Ploegkampioenschappen 1966 TELEAC-cursus Wist IJ dat7 ALS we nu echter afzien van alle overige factoren en dus alleen met het dividend te maken hebben, is een aandeel dat 10*1% di vidend geeft tweemaal zoveel waard als een aandeel dat 5 dividend geeft. Deze eenvou dige waarheid is de sleutel om de betekenis van de tegenwoordige hoge rentevoet voor de waarde der effecten te verstaan. Het wisselvallige klimaat in ons land vraagt van de boer nogal eens snel en improviserend optreden. „Bij vast weer kan iedereen boer zijn", luidt een veel - gehoorde uitspraak. Terecht moet men aan het ver mogen om besluitvaardig en juist te reageren op ver anderde omstandigheden grote waarde toekennen. Maar daarbij is een technische uitrusting waarmee men snel uit de voeten kan komen en eventueel meer dere kanten uit kan gaan, tegenwoordig onmisbaar. Vroeger schakelde men als reactie op ongunstig weer dikwijls wat meer mankracht in, hetzij in de vorm van tijdelijke mensen, hetzij door langere dagen te maken. Tegenwoordig is alleen dat laatste mogelijk en dat gebturt helaas zelfs maar al te vaak. Dit is een bewijs dat de mensen met hun machinepark het werk eigen lijk (net) niet aan kunnen. In zo'n geval zullen de lasten van een extra-investering in technische hulp middelen als een verzekeringspremie tegen ongunstig weer moeten worden gezien. Aldus ir. F. Coolman in het augustusnummer van Landbouwmechanisatie. Concreet geeft hij de volgende voorbeelden: i—- Snelle zaaimethoden hebben dit voorjaar bewezen hun voordeel op te leveren. De vroeg gezaaide zomergranen en erwten hebben een duidelijke voorsprong gekregen. Vlotte hooiwinningsmethoden bewezen bij de on weersbuien hun diensten door een betere kwaliteit voer. Weinig mensen en arbeidsuren vragende oogst- methoden voor stro lieten de kans om voor dit bijprodukt door betere kwaliteit nog een redelijke prijs te halen. Een rondstaande arbeids- en werktuigketen bij de cogst van aardappelen biedt de mogelijkheid vooral de drogere dagen in september uit te buiten (voor de Veenkoloniale gronden september en oktober). Ook dit komt dikwijls de kwaliteit ten goede. Samenvattend schrijft ir. Coolman, dat het land bouwbedrijf gevoeliger is geworden voor tegenslagen. Dit moet eensdeels kunnen worden opgevangen door aangepaste machinecapaciteit, anderzijds in de slag vaardigheid van deze technische hulpmiddelen. Daar naast echter blijft als voornaamste de slagvaardigheid van de boer en zijn medewerkers In de Verenigde Staten van Amerika heeft de grote vraag naar tarwe de laatste jaren tot een sterke ver mindering van de voorraden geleid. Nu het zich laat aanzien dat de nieuwe tarwe-oogst in dat land in be langrijke mate beneden de raming zal blijven, komen er reeds berichten dat men voor het lopende markt- jaar een tekort voorziet. Er is zelfs sprake van inkrim ping van de Amerikaanse tarwe-export in het kader van de overzeese hulpprogramma's. Daarnaast over weegt men in 1967 een uitbreiding van het tarwe- areaal. Definitieve beslissingen zijn echter, in afwach ting van nadere tarwe-oogstramingsgegevens, nog niet genomen. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft de raming van de hoeveelheid voedergraan die aan het einde van het lopende seizoen (30 september) zal overblijven met bijna vier miljoen ton verlaagd. De carry-over van sorghum, gerst, inais en haver wordt nu geschat op 47 miljoen ton in plaats van 50,7 milioen ton. Verleden jaar bedroeg de carry-over 55,0 miljoen ton. Op zaterdag 3 september a.s. zal in de Wilhelmina- polder bij het bedrijf Goenje weer de jaarlijkse strijd worden gestreden om het Ploegkampioenschap 1966 van Zeeland. De organisatoren hebben hiervoor uit genodigd 11 deelnemers in de categorie rondgaande ploegen en 18 met trekker-wentelploegen. Onder hen bevinden zich de kampioenen 1965 alsmede vele oude bekenden, waardoor dit weer een spannende strijd belooft te worden. Esso-Nederland zorgt voor een fleurige en feestelijke entourage met vlaggen en mu ziek. Vele fraaie prijzen, door diverse belangstellenden beschikbaar gesteld, maken de deelname nog aantrek kelijker. Toch is het sportieve element van de wedstrijden nie* het enige belangrijke. Dit jaar is weer heel duide lijk gebleken dat vroeg zaaien de boer een grote voor sprong heeft gegeven en tevens gaven de vroegge- zaaide gewassen een betere stand te zien dan de Iaat gezaaide. Vroeg zaaien was echter niet overal moge lijk. Verschillende omstandigheden hebben het voor- jaarswerk danig geremd. Eén ding is dit voorjaar echter bijzonder opgevallen, n.l. dat de goed geploegde percelen zich vroeger en beter lieten bewerken dan de minder goed geploegde percelen. Goed ploegwerk is van het grootste belang en om dit te bevorderen willen we de aandacht vesti gen op de streek- en provinciale ploegwedstrijdcn, die speciaal in het leven zijn geroepen om het ploe gen in onze provincie op een hoog peil te houden. De organisatoren van de provinciale ploegwedstrijd in Zeeland doen dan ook een ernstig beroep op onze Jongeren om deel te nemen aan de te houden ploeg- wedstrijden. Aan de ouderen vragen zij dit werk te steunen door het beschikbaar stellen van ploegwed- strijdterreinen en van materiaal, doch vooral door het tonen van uw belangstelling. Men rekent op uw komst en medeleven, opdat gezegd moge worden: „De daad dus bij het woord „en de boer, hij ploegde voort". (Vervolg van pag. 1) De enige veranderingen die hierin aangebracht moeten worden zijn de lonen van de arbeiders van 65 jaar en ouder, die iets lager zijn vastgesteld dan destijds opgenomen. Deze zijn nu: Lonen 65 jaar en ouder «ontractjaar '66-'67 Weekloon Basis uurloon 124,95 2,59 ƒ116,38 ƒ2,59 ƒ121,— ƒ2,51 ƒ112,70 ƒ2,51 Vaste vakarbeider A (2465 u.) Vaste vakarbeider A (2335 u.) Vaste vakarbeider (2465 u.) Vaste vakarbeider (2335 u.) Weekloon Basis zomer winter uurloon Losse vakarb. A (2335 u.) 113,64 108,01 2,45% Losse vakarb. (2335 u.) ƒ110,16 104,70 2,38 Seizoenarbeider (2335 u.) 105,66 100,42 2,28% Ongesch. arb. (2335 u.) 97,47 92.63 2,10% De C. A. O. Landbouw '66-'67 is nu jn druk en wij verwachten deze binnenkort aan al de bij onze administratie bekende leden-werkgevers te kunnen toezenden. C.A.O. TUINBOUW 1966-1967 NOG NIET ROND |\E goedkeuring van de C.A.O. Tuinbouw voor het contractjaar '66-'67 geeft nog meer moei lijkheden dan die voor de landbouw. Het College vat* Rijksbemiddelaars maakt n.l. bezwaren tegen de ver hoging van de prestatietoeslagregelingen die ver hoogd werden van gemiddeld 7 tot 10 van het jaarloon en een verhoging van het individuele maxi mum van 14 tot 20 van het voor betrokkene gel dende weekloon. Het College stelde voor de verhogin gen te laten vervallen. De werkgeversvertegenwoor digers waren hiertoe bereid maar de drie landarbei dersbonden wilden hierover nog nader overleg met het College. De definitieve vaststelling van de C. A. O. '66-'67 Tuinbouw zal dus nog even op zich laten wachten. Zodra nadere bijzonderheden bekend zijn zullen wij deze zo spoedig mogelijk doorgeven. Voor wat betreft de lonen, diplomatoeslagen enz. kunnen de in mei in ons blad gepubliceerde bedragen aange houden worden. Dit behoudens de lonen van de 65 jaar en ouderen die evenals in de landbouw circa 50 cent per week te hoog zijn berekend. De volgende week zullen wij de juiste weeklonen en basisuurlonen voor deze categorie opnemen. BI. BEGELEID IN ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD De Stichting Televisie Academie (Teleac) geeft, zoals bij onze televisiebezitters bekend zal zijn, aan vullend beroepsonderwijs in die beroepen waar nieuwe ontwikkelingen en inzichten vragen om een nieuwe aanpak van de veranderende problematiek. In samenwerking van de 3 C. L. O.'s, het Ministerie van landbouw en de Stichting Public Relations land- en tuinbouw is een Teleac-cursus tot stand gekomen met als onderwerp „De boerderij als on derneming". Alhoewel deze cursus speciaal gericht is op de melkveehouderij krijgen ook andere voor de boer belangrijke onderwerpen, zoals financie ring, bedrijfsverzorging en bedrijfsopvolging de nodige aandacht. In een 14-tal televisie-lessen van een half uur zullen dan ook vele problemen waar de agrariër mee te maken heeft de revue passeren. Naast deze televisielessen verzorgt de Teleac een schriftelijke begeleiding van deze lessen. Hierin wordt voor ge- interesseerden de behandelde stof overzichtelijk weergegeven en kan zodoende een basis vormen voor nader overleg en oriëntatie. Te beginnen met ons nummer van vrijdag 16 sep tember zal in ons Zeeuws Land- en Tuinbouwblad wekelijks de samenvatting van deze lessen worden opgenomen. De eerste uitzending door Teleac zal plaatsvin den op vrijdag 23 september (12.0012.30) over Hilversum I. En verder wekelijks op dezelfde tijd. Voor diegenen die door omstandigheden de uitzen ding gemist hebben, volgt een herhaling 's woens dagsavonds daaropvolgend van 18.3019.00 uur. De volgende week komen wij nog nader op e.e.a. terug. BI. li begrip rendementswaarde van een ef- fect eigenlijk een zeer eenvoudig begrip is Een paar weken terug gaven we als de finitie „de rendementswaarde van een aan deel is de waarde op basis van het rendement (de opbrengst) die dit aandeel afwerpt". Het zal zonder meer duidelijk zijn dat een aan deel dat regelmatig 10*1dividend geeft, meer waard is dan een aandeel dat regelmatig 5 *i% dividend geeft. Toch kunnen we niet zonder meer zeggen dat het eerste aandeel precies tweemaal zo veel waard is als het eerste. Dit zou alleen het geval zijn als alle andere factoren die op de waarde van invloed zijn, bij beide aan delen gelijk waren. Als dit laatste het geval is, dan zal het eerste aandeel de dubbele waarde hebben van het tweede. Ik wil hierover nog enkele aantekeningen maken, maar eerst iets opmerken over de overigefactoren die de oorzaak zijn dat de waarde van een aandeel niet altijd recht evenredig is aan het rendement. H£T is onze lezers wel bekend dat de uit kering op aandelen de naam dividend draagt (zie boven). Dividend is evenwel niet hetzelfde als rendement. We zouden kunnen stellen dat dit het geval is als een onderne ming de door haar gemaakte winst geheel zou uitkeren. Dat gebeurt echter niet. Het is zeer goed mogelijk dat slechts een gedeelte van de gemaakte winst wordt uitgekeerd en een deel wordt gereserveerd. Dit gereserveerde gedeelte van de winst komt wel aan de aandeelhouders ten goede, maar wordt niet in de vorm van dividend uitgekeerd. Het is wel een vrucht van het aandeel. Dit wordt hierdoor meer waard, maar het is geen dividend. Omgekeerd is het ook mogelijk dat meer dan de gemaakte winst wordt uitgekeerd, b.v. ten laste van één of andere reserve. Dan is het dividend hoger dan het rendement. Het zal onze lezers zonder meer duidelijk zijn dat een 5 obligatie, bij een rentevoet van b.v. 8 maar een waarde heeft van x 100% 62Va °/o. Immers van f 62,50 trekt men, als de rente voet 8 °l% is, f 5,per jaar en dat trekt men ook van een 5 °/o obligatie groot f 100,Van daar een koers 621/2. p^LLEEN op het rendement lettende geldt dat ook voor aandelen. In plaats van 5 couponrente hebben we dan 5°/o dividend. Onze lezers zullen nu begrijpen dat laag- rentende obligaties en weinig dividend ge vende aandelen in sterke mate een waarde- drukkende invloed ondervinden van de tegen woordige zeer hoge rentevoet. De deskundige lezer gelieve te bedenken dat bij bovenstaande het „ceteris paribus" meermalen geldt en de niet zo deskundige lezer bedenke dat ceteris paribus niets anders betekent dan „al het overige gelijkblijvende". Om een bepaalde facet zo scherp mogelijk te belichten, onderstelden we dit voortdurend. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 3