TUINBOUWKLANKEN DE OLVE Goed windscherm belangrijk Nieuwe inplant eist vertrouwen Het gehele jaar Nederlands fruit? VAN 1879 Produktie en afzet appelen DINGEN VAN DE WEEK 4 L E V E N S V RZEKERING WINSTDELING MET EEN OLVEH POLIS AP SCHOUWEN-DUIVELAND zijn wij thans toe aan het knippen van onze windkeringen, de elzen en populieren „tuinen". En dan is het niet de bedoeling dat besproken wordt de manier waarop dit gebeurt, want dat zal toch in vele gevallen wel de schaar, sabel en eventueel een zeis aan een lange steel worden. Neen we willen eens meer bezien het nut van een goede beschutting, vooral dan voor onze jonge boomgaarden. Meer en meer blijkt dat de groei van onze jonge bomen bepaald wordt door de aanwezige beschut ting. Vooral een ras als Golden Delicious is zeer windgevoelig. Ook dit jaar is weer duidelijk te zien dat goed beschut en minder goed beschut een ver schil van enkele decimeters groei betekent bij jonge bomen. Maar bij onze dragende bomen zien we duidelijk dat de goed beschutte rijen, vooral ook weer van de Golden Delicious door deze betere stand grotere vruchten dragen. Nu weten we dat juist dit ras op vele bedrijven veelal 30-40 °/o van de appels bedraagt, vandaar dat we ons afvragen, hoe IYE afgelopen veertien dagen hebben we meer genoten van het wereldkampioenschap voet bal dan van mooi vakantieweer. Door ons gewest ZUID-BEVELAND zien we de stroom toeristen naar en van Walcheren bewegen. Maar dat eiland is niet zo groot, zodat ze overpuilen naar Bors- sele en omgeving, Wolf aartsdijk en overal waar ze het water kunnen ruiken. Aan de prijs voor de appelen is het nog niet te zien dat er zoveel gasten mee-eten. Het lijkt wel of veel mensen de voorkeur geven aan frites en slagroom dan aan een frisse appel, terwijl men bij een bezoek aan het strand toch de indruk krijgt dat het omgekeerde beter zou zijn. De Stark Earliest ligt in het scherp van de bijl. De resultaten van dit jaar kunnen beslissen of de bijl z'n werk doet of niet. Zelf zien we het maar somber in. De appel is te klein, te zwak van kwaliteit en kost veel van plukken. Voor een kleine hoeveelheid zal er altijd wel een markt zijn, maar de zomer is voor de stadsmens toch meer de tijd om zacht fruit en pruimen te eten. De vorige keer hebben we iets geschreven over de pitloze vruchten bij appels. In tegenstelling met wat we toen stelden, moet nu worden gezegd dat ook vele appelrassen parthenocarpe vruchten kunnen groot brengen. We zien dat er na de rui IN ons blad van vrijdag j.l. lazen we dat in WALCHEREN de eerste Yellow's aangevoerd waren. Dit is vrij vroeg, maar niet belangrijk vroeg. We vinden het jammer dat de prijs tegen viel. Er werd ook nog opgemerkt dat er nog vele Golden en Jonathan's zijn die prijsdrukkend wer ken. Gaarne willen we hier wat nader op ingaan. De prijzen, vooral van de Golden, zijn zeer goed geweest en we zijn overtuigd van het nut van een zekere spreiding. Maar als de prijs goed is wordt er meestal gespeculeerd op nog hogere prijzen. Vol komen menselijk maar even volkomen gevaarlijk. Persoonlijk hechten we niet zo'n grote waarde aan fruitvoorziening van eind tot begin oogst. Eens een groot streven. Nu de internationale handel steeds vrijer wordt en nog vrijer zal worden, komen de andere con tinenten met sappige goedkope vruchten, waar wij eenvoudig niet tegenop kunnen in de voorzomer. We zijn ons bewust een teer punt aan te voe ren, want de leus van een heel jaar Nederlands fruit is nu een feit geworden. We kunnen een vol jaar appels aanbieden. Maar we hebben zelf in mei en juni geregeld appels bij de groenteboer gekocht en geconstateerd dat de smaak van de Golden Delicious redelijk en van de Jonathan uit gesproken flauw was. We kochten, ter vergelijking, bij onze groente boer ook diverse soorten Argentijnse appels en helaas, behalve een uitzondering die de regel be vestigt, ons fruit kan er niet aan tippen. We hebben het ook aan bevriende handelaren ge vraagd. Dezelfde conclusie. Resumerend durven we dan ook te adviseren aan onze leidinggevende figuren: nu het ideaal bereikt is moet de klok worden teruggedraaid, want in mei/juni moeten we leeg zijn van inlands produkt. Dit lijkt ons richten we onze beschutting in op het bedrijf. We menen dat meer gedacht moet worden aan het groei seizoen, dan aan de oogsttijd. Vooral wat de appels betreft is het percentage val veel minder met onze huidige rassen dan vroeger. Ook onze peren ver langen het gehele seizoen een goede beschutting, en wat is nu goed. In zeer veel gevallen zal niet kunnen worden volstaan met enkel aan de buitenkant popu lier op het bedrijf. Durf gerust ook de binnen - schermen van populier of wilg te planten, want els dat gaat veel te langzaam en ons streven is zo, dat op het 5e jaar de opbrengst aan fruit de gemaakte kosten kan dekken. Voor ons gebied bepaalt in veel gevallen de beschutting of we dit kunnen bereiken. Tenslotte is het zo, dat wanneer we een plantplan maken, lang gedacht wordt wat zullen we planten, welk ras, welke afstand en welke onderstam. De beschutting, dat weten we direct, die moet er zijn, want wind zal er altijd blijven. Plant populieren, ze sparen en sieren. nog vruchten aan de boom zitten die geen zaad bevatten en toch redelijk doorgroeien. Heel sterk is dit het geval bij Goudreinette, Winston, Yellow Transparant. Vooral voor een ras als de Goudrei nette is dat interessant. In aansluiting op het vele dat er in dit jaar al geschreven is over vruchtzetting en vruchtrui, mag opgemerkt worden dat er op het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp een zeer sprekend resultaat is te zien van een bestuivingsproef op appel. Al zijn er in iedere kunstmatige proef veel bij komende beïnvloedende factoren, in het algemeen kan toch gesteld worden dat we het anti-bijen tijdperk wel gehad zullen hebben. Met eventuele nieuwe plantplannen moeten we terdege rekening houden met de bestuiving. Deze week ontvingen we de eerste plantgids van een uitstekende boomkweker. De prijzen van jong plantmateriaal zijn hoog, er is veel arbeid te besteden in opkweek van jong materiaal. Er is nog al wat vertrouwen voor nodig om meer fruit in te planten. Mede gezien de concurrentie van de zuidelijke landen moet men zijn verwachting in de nog aan te planten boomgaard niet te hoog stellen. niet prettig, maar de harde noodzaak zal er toe dwingen. Voor de effectenbezitters onder ons, die zijn er op ons eiland nogal wat, stond er een interessant artikel van de heer Meyers in ons vorig nummer, waar we de aandacht graag op vestigen. Verder rest ons te melden dat de tomaten zich in vlug tempo herstellen van de prijsval. Ook de tijd voor aardbeienplanten en beplanten van de akkers mét de laatste gewassen op de lege akkers breekt weer aan. Hierbij gevoegd de vakantie van personeel, dan is uw Walcherse correspondent tevreden met een rustige zondag waarin hij met plezier vele mensen hun rustige dag in onrust ziet doorbrengen. Maar ja, wij worden ook een an dere generatie. Volgens een overzicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit bedroeg de handelsproduktie van handappelen in ons land het afgelopen seizoen vol gens de voorlopige cijfers 350 miljoen kg. Het jaar daarvoor was dat bijna 515 miljoen kg. Er werden het afgelopen seizoen 20 miljoen kg handappels in ons land ingevoerd tegen 13,6 miljoen kg het jaar daarvoor en de uitvoer bedroeg 60 miljoen kg tegen het jaar daarvoor 155,2 miljoen kg. De indus- strie nam 64 miljoen kg appelen af tegen in 1964-'65 61,5 miljoen 'kg. De gemiddelde prijs van de Nederlandse appelen was in 1964-'65 23 cent per kg en het afgelopen sei zoen 39 cent. De Zeeuwse fruitveilingen treffen op het ogenblik voorbereidingen om straks een deel van de aanvoer van James Grieve, ons beste appelras in de zomer, aan te bieden in eenmalig fust, namelijk in dozen met pakbladen. Reeds eerder wezen we op de plan nen die er te dien aanzien zijn. Ondertussen is daar nu wat meer over bekend geworden en het leek ons nuttig er op terug te komen omdat het hier gaat over een zaak die van groot belang is. De teelt van James Grieve is in onze provincie op veel bedrijven van betekenis. Met de afzet van deze appel gaat het niet goed. De export van James Grieve is altijd al van weinig betekenis geweest maar loopt nog steeds terug. In 1960 bedroeg de aanvoer van James Grieve in ons land 15,9 miljoen kg en toen werd er nog 1,5 miljoen kg uitgevoerd. In 1963 bij een aanvoer van 20,4 miljoen kg was de export al terug gelopen tot 300 ton en in 1964, het jaar met de grote oogst, toen de produktie 32,2 miljoen kg bedroeg, werd er 500 ton geëxporteerd. De oorzaak van deze terug lopende export zit in de kwaliteit van deze appel bij aankomst in het buitenland. Deze is dikwijls zeer slecht. Op zichzelf is dat ook weer niet verwonder lijk, want de schil van de James Grieve kan weinig verdragen. We nemen aan dat de teler er alle zorg aan heeft besteed bij het plukken en dat ook het sorteren nog zodanig gebeurd dat er geen of weinig beschadigingen optreden. Dan zit deze appel echter in de meermalige veilingkist en zo wordt hjj aan geboden aan de handel. Wanneer die deze appel koopt voor export moet er echter weer een handeling plaats vinden, namelijk het overleggen in eenmalige kratten of dozen. Dat gebeurt soms voorzichtig, maar we hebben het ook wel eens anders gezien. Wanneer vervolgens deze appels nog een grote reis moeten maken dan wordt het wel duidelijk dat het aanzien bij aankomst op de buitenlandse markten niet fraai meer is en de teruglopende export is mede hierdoor te verklaren. Volgens de deskundigen is de tijd niet meer veraf dat we in ons land minstens 50 miljoen kg James Grieve aan de veilingen krijgen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is overtuigd van de noodzaak dat we voor deze fijne handappel een exportmarkt hebben, terwijl men tevens gelooft dat het belangrijk is, dat ook de Nederlandse huisvrouw deze appel in een betere conditie kan kopen. Daar om zijn het vorig jaar proeven genomen met een voor dit ras geëigende verpakking. Het resultaat was dat verpakking op pakbladen in een z.g. telescoop doos, de beste resultaten gaf. Daarbij vond dat ver pakken uiteraard plaats direct bij de sortering. De vruchten liggen goed opgesloten tussen de pak bladen en beschadigingen kwamen vrijwel niet voor. Op uitgebreide schaal wil het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen dit jaar deze nieuwe verpak king voor James Grieve gaan beproeven. In eerste instantie zijn er 125.000 dozen met pakbladen ter beschikking van de telers gesteld die dan via de veilingen verdeeld moeten worden. Hierin kan on geveer 7 °/o van de oogst. De animo om aan deze proef mee te doen blijkt groot te zijn en we ver namen dat de mogelijkheid bestaat dat er een uit breiding aan zal worden gegeven wanneer reeds direct bjj het begin van het seizoen vast staat dat het verantwoord is. De James Grieve zal verpakt in deze dozen ter veiling worden aangevoerd. Dat wil dus zeggen dat ook de binnenlandse handel deze appel in telescoop dozen kan kopen en het Bestuur van de Bond van Binnenlandse Groothandelaren in fruit heeft haar leden gevraagd het fruit in deze dozen inclusief de verpakking aan hun klanten te verkopen en er alle mogelijke medewerking aan te geven dat deze proef met eenmalig fust slaagt. In de komende tijd zijn of wordt van de Zeeuwse James Grieve-telers gevraagd mee te doen aan deze nieuwe verpakkingswijze. Gezien het kwantum, waarover het thans gaat, zal de toewijzing van de dozen door de veiling aan haar leden geen een voudige zaak zijn, want we nemen aan dat er een grote animo zal bestaan om hieraan mee te doen. Mogeljjk kan hierdoor in de toekomst gekomen worden tot een permanente regeling voor een betere presentatie van onze James Grieve en van al ons kwaliteitsfruit, want daar kunnen we tot op heden helaas nog steeds niet tevreden zijn. Maar dat is weer een verhaal apart. We hebben nog altijd goede hoop dat ook in onze fruitbranche het systeem van het vóór-verkopen van grote partijen fruit opgang zal gaan maken, waar door een sortering direct in het fust van de koper mogelijk wordt. Maar daar gaan we deze week maar niet dieper meer op in. We hebben er al meer over geschreven en het doorbreken van de gang van zaken op dit punt is verre van gemakkelijk. We houden echter moed. Het zal zonder twijfel een keer veranderen. Met de James Grieve wordt in elk geval een begin gemaakt. Tot over veertien dagen. (Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4