VRIJDAG 29 JULI 1960 54e Jaargang No. 2841 Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland Het nieuwe Brusselse compromis Een voorlopige indruk Frankering bij abonnement: Terneuzen Mr. J. F. G. SCHLINGEMANN Opnieuw is het de Raad van Ministers van de E. E. G. gelukt een akkoord te bereiken over de verschillende landbouwproblemen, die aan de orde waren. Opnieuw is er een hevig touwtrekken ge weest, waarbij de verschillende nationale belangen een grote rol speelden. Het compromis, dat in de nacht van zaterdag op zondag tot stand kwam, is natuurlijk nog niet uit gewerkt. Pas wanneer de juiste tekst klaar zal zijn is een gefundeerd oordeel te vellen over de bereik te resultaten. 9e besprekingen hebben zo lang ge duurd, dat het doel, waarvoor de ministers van Bui tenlandse Zaken bij elkaar waren, niet aan een behandeling toekwam. Wanneer namelijk de minis ters van Landbouw eerder een akkoord hadden ge vonden, dan had men tevens aan de Europese Oom missie het mandaat willen geven, nodig om in de Kennedy-Ronde verder over de landbouwprodukten te onderhandelen. Wel waren er in de onderorga nen van de Ministerraad reeds vergaande bespre kingen gevoerd en men was het op vele punten aardig eens geworden. Maar dit alles moest nog bekrachtigd worden en bovendien moesten enkele geschilpunten worden weggenomen. Hiertoe komt de Raad vóór 1 augustus nogmaals bijeen. De belangrijkste besluiten, die nu te Brussel ge nomen zijn betreffen de gemeenschappelijke prij zen van een aantal landbouwprodukten en de groen te- en fruitregeling. RICHTPRIJS VOOR MELK Do richtprijs voor de melk werd vastgesteld op 39 pfennig per kg, met 3,7% vet. Deze zal ingaan op 1 april 1968. Deze prijs is dus 0,9 cent hoger dan oorspronkelijk door de commissie is voorgesteld, in een telegram hebben onlangs de landbouwbe- roepsorganisaties, verenigd in het C. O. P. A., nog aangedrongen op deze prijs. Er is echter geen revi- sieclausuie aanvaard, hetgeen wil zeggen, dat men erop kan rekenen, dat deze prijs van 39 pfennig ook werkelijkheid zal worden. Nederland en ook West-Duitsland zullen nog tot 1970 aflopende consumententsubsidie:; voor de bo ter mogen toepassen. De rundvleesprijs, die nauw met de melkprijs sa menhangt, werd vastgesteld op 265 DM per 100 kg levend gewicht. Zij werd volgens het oorspronkelijk voorstel vastgesteld, waardoor de verhouding melk prijs-rundvleesprijs ten ongunste van het laatste is veranderd. Voor rundvlees werd echter wel een re visieclausule aanvaard, hetgeen betekent dat er vóór 1968 nog iets aan de genoemde verhouding verbeterd kan worden. Dit mag als zeer wenselijk worden beschouwd. SUIKERREGELING Bij de suiker en de suikerbieten werd het voorge stelde vrij ingewikkelde stelsel overboord gegooid. De suikerbietenprijs werd vastgesteld op ƒ61,20 per ton met een suikergehalte van 16%. Deze is ƒ1,80 hoger dan de Commissie had voorgesteld. Deze prijs geldt voor een voor ieder land vastge stelde hoeveelheid. Nederland kreeg 550.000 ton suiker per jaar toegewezen van het totaal van 6.480.000 ton voor de gehele E. E. G. Deze laatste hoeveelheid komt ongeveer overeen met de in 1968/ '69 verwachte consumptie. Ook België kreeg een zelfde kwantum, hetgeen duidelijk een concessie aan dat land inhoudt. Voor eventuele meerdere suiker, die men produceert, zal men slechts een prijs van 36 per ton bieten ontvangen. Deze ge hele regeling is vastgesteld tot het jaar 1975/78. Daarna mag geen discriminatie tussen producenten Tijdens de landelijke demonstratie van oogst en verwerking van stro op 9 augustus in Wilhelmhvulorp (zie pag. 2), zal een groot aantal werktuigen en werkmethoden worden getoond. Op de foto: strohaksele.i met behulp van een maaikncuzer. meer gelden. De Italianen mogen bovendien nog aflopende subsidies verstrekken aan hun telers en aan hun suikerfabrieken. Hoewel men dus een oplossing gevonden heeft voor de zeer moeilijke problemen en voor de ern stige geschilpunten rond de suiker en de suiker bieten, is de eerste indruk toch, dat van een wer kelijke vrije markt op dit gebied, zoals men die zich volgens het Verdrag van Rome had voorgesteld, weinig sprake zal zijn. KOOLZAAD De richtprijs en de basisinterventieprijs voor koolzaad werden hoger vastgesteld dan de Com missie had voorgesteld. Er geldt hier een regionali satiesysteem, wat de prijzen betreft. Het is uiterst moeilijk na te gaan, wat dit voor de prijs betekent, die in Nederland zal kunnen gelden, zonder over de uitgewerkte gegevens te beschikken. Voorlopig lijkt onze berekening uit te komèn op een boeren- prijs van ongeveer 62 per 100 kg. GROENTEN EN FRUIT Ook in de groente- en fruitsector is het slagveld nog moeilijk te overzien. De voorgestelde aanvul lende maatregelen voor een achttal produkten is in dien zin aanvaard, dat nieuw op te richten pro ducentenorganisaties een startsteun zullen ontvan gen, die drie jaren omvat en die respectievelijk 3, 2 en 1 van hun omzet zal bedragen. De helft van deze steun zal door het E. E. G.-landbouwfonds, de andere door de nationale schatkisten gedragen worden. Er za! bij overschotten geïntervenieerd mo gen worden, waarvoor jaarlijks een maximumbedrag van 60 miljoen dollar beschikbaar kan worden ge steld. Hiervan is 40 miljoen voor Italië bestemd. De ledenlanden zullen tot 1970 zelf hun aankoopprij zen mogen bepalen, maar deze mogen niet hoger zijn dan 70 van de zogenaamde basisprijs, die voor elk produkt wordt vastgesteld. Deze basisprijs is het gemiddelde van de gedu rende de laatste jaren waargenomen prijzen op de representatieve markten. Na 1970 zal de Minister raad èn basisprijzen èn innameprijzen vaststellen. Wat de restitutie bij export betreft, deze mogen door iedere lidstaat zelf bepaald worden en moe ten ook nationaal betaald worden. Zij zijn aan be paalde maxima gebonden. Hoe dit te rijmen valt met een vrije markt, dus een vrij verkeer in de E. E. G., is ons op dit ogenblik niet duidelijk. Ook hier zal slechts de tekst van de genomen beslui ten uitkomst kunnen bieden. Tenslotte werd over het onderwerp „subsidies en concurrentievervalsingen" de verwachte resolu tie aangenomen, waarmee men nog alle kanten uit kan. NIEUWE STAP VOORUIT Het geheel overziende moeten wij tot de voorlo pige conclusie komen, dat het verheugend is, dat de ministers een akkoord hebben kunnen bereiken, dat een nieuwe stap betekent op de weg naar het ene landbouwbeleid. De vaststelling van de ver schillende prijzen bleef n et beneden de verwach tingen. Het ontbreken van revisieclausules, behalve voor rundvlees, is echter een betreurenswaardige zaak, vooral omdat de gehele prijsvaststelling voor de voornaamste landbouwprodukten in het vage blijft. Bij de groente- en fruitregeling zal het voor namelijk van de Italiaanse maatregelen afhangen of een overproduktie bevorderd, dan wel afgeremd wordt In het algemeen kan gezegd worden dat Minister Biesheuvel de oorspronkelijke voorstellen door zijn volhouden heeft weten om te buigen in een voor de Nederlandse tuinbouw veel gunstiger richting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1