NOTERINGEN Einde prijsregeling vroege aardappelen Minimumprijsregeling bonen ÊRAMutr STSl/KHoTJk Appelprijzen trokken iets aan Het rundvee op de agrarische dagen Walcheren II AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 2026 juli 1966 verstrekt door G. de Vries Zonen N.V., Amsterdam; voor Zeeland, Goes, tel. 011006451. Consumptie-aardappelen: Bintje 40 mm opw april. Op de eerste beursdag van deze ver slagperiode werden transacties afgesloten op noterin gen van 17,30, 17,40 en 17,50. De daaropvolgende dagen bleef de notering gehandhaafd op 17,50 ter wijl de overige dagen de stemming ongewijzigd bleef met slechts verschillen van 17,40 en 17,50. De markt sloot op 17,7017,50 met een weekomzet van 89 contracten. De openstaande positie was 632. BEURSBERICHT MARKT GOES 26 juli 1966. Hooi: Lucerne, uit de ruiter geperst J 110 120; Weidehooi, geperst 95ƒ105; Dijk- hooi, geperst 7090; Veldbeemd, geperst 45 50; Roodzwenk, geperst 30-—35. Alles per 1000 kg. Voor alle noteringen geldt op auto geleverd. Vlas: Enkele beste partijen zijn verkocht voor 1500 1800 per ha of 1720 cent per kg op auto ge leverd. Voor gewone en afwijkende bestaat nog geen belangstelling. Eieren: De eierprijs bedraagt 1,60 per kg. Vorige week moesten we melding maken van de zeer zwakke start bij de afzet van Yellow Transpa rant. De prijsontwikkeling op de eerste veilingdag was ronduit teleurstellend. In de loop van de week zijn de aanvoeren van deze vroege appel op de Zeeuw se veilingen niet bijzonder groot geweest en er kwam wat meer vraag, zowel voor de binnenlandse markt als voor export. Als gevolg hiervan konden de prijzen aantrekken. Vorige week vrijdag deden de grote ma ten van de Yellow Transparant rond 60 cent per kg. Klasse I 7075 mm noteerde toen rond 53 cent; I 65 70 mm rond 50 cent; I 6065 mm tussen 35 en 40 cent en 1 5560 mm rond 12 cent. Deze prijzen liggen gemiddeld minstens 5 cent pet kg hoger dan op de eerste aanvoerdag werd betaald, althans voor de maat 60 en opwaarts. Voor de grote maten zijn ze redelijk te noemen maar het nadeel is dat er zo weinig grote maat beschikbaar is. Er zijn veel kleine vruchten en hiervoor bestaat geen belangstelling bij de handel. Klasse I 5560 mm kan soms nog met moeite worden verkocht voor 12 cent per kg maar klasse II van die maat draait regel matig door en dat is ook het geval met de II D en 111 fijn kwaliteit. Ook bij de Stark Earliest, waarvan de eerste partijen op de veilingen kwamen, zien we een geweldig prijs verschil tussen de grote en de kleine maten. De grote maten van dit ras lopen tot 80 cent per kg en soms nog daar boven maar de maat 5560 mm komt niet verder dan 30 cent. Ook van dit ras is II D en III fijn niet te verkopen. Voor de export naar België kan thans geen gebruik meer worden gemaakt van eenmalige kratten die reeds eerder zijn gebruikt. Er was vraag /oor dit land en de exporteurs maakten voor deze uitvoer in hoofdzaak gebruik van eenmalige dozen. De aanvoeren van kleinfruitprodukten zijn nu op de Zeeuwse veilingen niet meer van betekenis, echter met uitzondering van de bramen. Hiervan begon de aanvoer op gang te komen en de handel had er veel belangstelling voor. Vorige week donderdag liep de prijs van de bramen in doosjes tot iets boven 4, per kg. Vrijdag werd tussen 3,en 3,30 per kg betaald. Ondertussen wordt dit produkt nu ook in kratten van 4 kg voor de industrie aangeboden. De restanten van de frambozenoogst werden ver kocht tegen oplopende prijzen voor de goede kwali teiten die naar de binnenlandse markt gingen (tot 3,50 per kg) en dalende prijzen voor de frambozen die enkel voor de industrie geschikt waren (tot 1,75). Bij de rode bessen bestond de aanvoer vrijwel uit sluitend uit Rondom waarvoor tussen 30 en 40 cent per doosje werd betaald. De aanvoer van pruimen bestond nog vrijwel geheel Op 25 juli is de periode geëindigd waarop voor vroege aardappelen een minimumprijsregeling gold vanwege het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen. Met ingang van die datum is verder over dit produkt geen heffing meer verschuldigd voor het Produktschap voor Groenten en Fruit. De vroege aardappelteelt heeft dit jaar in Zeeland goede resultaten opgeleverd. In de loop van de vorige weok. toen overal de aanvoeren terugliepen door het slechte weer, trokken de prijzen belangrijk aan. Vori ge week donderdag werden in Middelburg de middel- kwaliteiten Bintjes en Eerstelingen verkocht voor 36 cent per kg. Bonken Eerstelingen deden 38 cent en bonken Bintjes 42 cent per kg. Doordraai van vroege aardappelen heeft dit seizoen niet plaats gevonden. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit of eigenschappen, als volgt: Melk- en kalfkoeien 1015f 1540; Guiste koeien 8501250; Kalfvaarzen 10251530; Klamvaarzen 925ƒ1150; Guiste vaarzen f 8n5 1075; Pinken ƒ600ƒ815; Graskalveren 415 625; Nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 180 310; Weideschapen 6095; Drachtige zeugen 375570; Biggen 6879. Alles per stuk. Slachtrunderen: extra kwaliteit 4,50ƒ4,70, le kwal 4,05—4,30, 2e kwal. 3,55—3,80, 3e kwal. 3,353,50; Vette stieren 3,704,40; Worst koeien 3,153,30. Alles per kg gesl. gew. Vette kalveren le kwal. 3,253,55, 2e kwal. 2,95—3,20, 3e kwal. 2,75—2,90; Nuchtere slachtkalveren 1,50—1,90; Slachtzeugen: le kwal. 1,751,80, 2e kwal. 1,701,75; Slachtvarkens 1,902,Alles per kg lev. gew. Vette schapen 80ƒ105; Vette lammeren ƒ70 110; Nuchtere slachtkalveren 80120. Alles per stuk. uit het ras Early Laxton, waarvan overwegend geen al te beste kwaliteit aan de veilingen kwam. Er is een groot aanbod van gescheurde vruchten als gevolg van de aanhoudende regen. Deze brachten prijzen op van 10 tot 30 cent per kg. Voor de goede kwaliteiten werd in het midden van de vorige week nog rond 1,50 per kg betaald maar vrijdag lag de prijs ge middeld iets beneden ƒ1,per kg. Toen waren ook de eerste partijen Czar te koop waarvoor rond 1,50 per kg werd betaald, wanneer althans de kwaliteit goed was. In de komende week zal dit ras een belang rijke rol spelen bij de aanvoer van pruimen op de Zeeuwse veilingen. Deze week maandag is op de Nederlandse veilingen een minimumprijsregeling voor bonen in werking ge treden. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen heeft voor natuursnijbonen en sperciebonen de ophoudprijs voor dit seizoen vastgesteld op 30 cent per kg. Voor pronkbonen geldt een ophoudprijs van 20 cent en voor spekbonen van 22 cent per kg. Wan neer deze prijs op de veilingen niet gemaakt kan wor den vindt doordraai plaats en de teler krijgt dan een vergoeding van 80 van de ophoudprijs voor de klasse I-kwaliteiten en van 60 van de ophoudprijs voor de klasse Il-kwaliteiten. Een afwijkende vergoedingsregeling geldt voor de bonenrassen Wagenaars, Imuna en Sabo. Bij door draai van deze rassen wordt enkel vergoeding betaald voor klasse I-kwaliteiten en wel van 18 cent per kg. Heffing ten behoeve van het minimumprijzenfonds van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is dit jaar enkel verschuldigd van sperciebonen en wel van 50 cent per 100 kg. De aanvoer van bonen gaat op de Zeeuwse veilin gen op gang komen maar is toch niet bijzonder groot. Deze teelt is de laatste jaren sterk ingekrompen. Ook Verwachting-dochter Boukje 93 van P. Verhage te Koudekerke en Frida van J. van Sluijs te Zoute- lande. Een beste klasse koeien. Tn de 40.000 kg melk-klasse waren het 2 koeien van J. Maljaars te Oostkapelle die vooraan kwamen nl. weer een Hotterda Sikkema 89-dochter Reintje van Plantlust en Mina, een R-koe. De fors ontwikkelde, behoorlijk soortige Aaltje's Eduard-dochter Molenaars Juliana van G. de Jager te Serooskerke gaf in 8 laktaties ruim 55.000 kg melk met 4,25 vet of per dag vanaf eerste kalven tot laatste droogzetdatum 742 grammen vet. Zij ver wierf dan ook de extra prijs, beschikbaar gesteld door de Coöp. Melkinrichting en Zuivelfabriek Wal cheren, voor de koe met de hoogste produktie. EIGENAARSGROEPEN JJOEWEL de stal Poppe op deze keuring zeer goed voor de dag kwam was het toch de stal Bras ser die de la prijs verwierf met een 5-tal oudere koeien in de rubriek groepen van 5 zelfgefokte koeien; lb werd A. Poppe en lc wederom L. P. Brasser met zijn groep jongere koeien. Alle 3 uni forme groepen koeien van klasse. Bij de 3-tallen zelfgefokte koeien kwam J. Mal jaars te Oostkapelle vooraan met zijn 3-tal goede melkkoeien, gevolgd door de even uniformere groep van W. de Buck te Middelburg en het iets onregel matiger maar goedsoortige groepje van J. de Visser te Souburg. De 3-tallen zelfgefokte vaarzen leverde een overwinning op voor L. P. Brasser. f VAJT 26 juli. De vorige week was het voor ons geen week oni eens flink op te schieten, laat staan dat het voor de bouwvakkers een week was om eens flink te genieten van de zon. Telkens kwamen er regenvlagen, die roet strooiden in onze goede plannen. Het weekend was weer goed, doch zondagavond werd het weer mis en de regen kletste tegen de ruiten. Laten we hopen dat de laatste week de bouwvakkers en wij, samen van een echte zomerse week mogen genieten. Je zag vorige week overal pogingen aanwenden om het vlas op de ruiters te krijgen en om het late vlas te gaan plukken, doch het viel steeds maar tegen. Maandagmorgen was het nog te nat doch nu loopt het weer De kleine karwijtjes zijn de vorige week opgeraakt, want daar komt ook een einde aan. Deze zomer begint wel wat op zomer '65 te lijken toen we ook zo in het vlas getobd hebben. Vast weer kunnen we maar moeilijk vast krijgen en van te voren wat bestellen gaat ook heel moeilijk. Buurman Willem zei „ik zou graag willen, dat z© is opielden mie dat gevlieg nae de maen en rond de waereld, want ik begunne te geloven, dat deze dierh gers, die almaer mie z'n aollen rond de aerde draaien, dat die 't weer in de warre stieren. Vlie weke wassen ze ok wee bezig. Jae, ze èn zelfs een ruimteschip aan der capsule vastgemaekt. Jön wat mot daer toch van kommen. Ze kunnen vliegen zo ze willen maer mien kriegen ze der niet in oör". Ja, buurman we geloven toch niet dat deze de oor zaak van het slechte weer zijn, want wat betekenen nu in 't heelal deze kleine dingen? Weet je wat ik 't mooiste vond van ol die munnekewerken vlierweke, dat ze vlak bie dat reddingsschip neerkwamen, dat vond ik prachtig, want zo'n endje mis op eêl die lieng- te is toch niks Ja, dat is wel precisiewerk, oor. We betwijfelen ook wel eens, kunnen die hoge kos ten van dit alles straks nog goed gemaakt worden. Het is natuurlijk ook een prestige kwestie tussen Amerika en Rusland wie zet de eerste mens op de maan, en dat mag blijkbaar veel kosten. In Brussel is pas weer een grote overeenkomst ge sloten in de ministerraad. Ze zijn eindelijk tot over eenstemming over een hoop voorwaarden op het ge bied van de landbouw- en fruitteeltprodukten geko men. Al was onze minister niet geheel voldaan, konden we toch horen, dat er door stug vasthouden van onze missie nog veel is goed gekomen. Ja, het is ook moei lijk voor ons klein land om in gezelschap van groot machten als Duitsland, Frankrijk en Italië een beetje stem in 't kapittel te krijgen. Door dit slagen hiervan verdienen al onze mensen, die hieraan hebben medegewerkt, zeer zeker de pluim van de week elders in het land zijn de aanvoeren ten gevolge van het slechte weer niet groot. Hierdoor zijn de prijzen flink aangetrokken, althans in de loop van de vorige week. Regelmatig werd in Zeeland rond en iets boven een gulden per kg betaald. Landelijk gezien wordt dit seizoen een wat groter aanbod van princessebonen verwacht dan het vorig jaar. Uit vrijwel alle teeltcentra komen op het ogen blik echter berichten over ernstige schade aan het gewas door de aanhoudende regenval. Bij de koeien met afstammelingen won de P.S.M. en oud-kampioene Mieneke 3 van L. P. Brasser het van de reserve-kampioene van deze dag Leentje 20 van A. Poppe. Als goede 3e worden genoemd Min» van J. de Vissen te Souburg. Herinneringsmedailles konden worden toegekend aan de 4 door L. P. Brasser nog voorgebrachte oud- kupioenes Mieneke 3, 5 en 6 en Marijke 8. J£EN geslaagde fokveedag, die met belangstelling en kritisch werd gevolgd door vele fokkers uit andere delen van Zeeland. Er zit goed vee op Wal cheren maar wanneer dit gewest zijn positie als grootste depot van goed gebruiksvee wil handhaven zullen alle hens aan dek geroepen moeten worden. De mogelijkheden van het fokken met vooraan staande stieren die hun waarde bewezen hebben verdient dan ook de bij zonde aandacht. Als deze fokveedag niet ten volle aan de ver wachtingen beantwoordde dan wordt dit wellicht mede veroorzaakt doordat een aantal fokdieren van diverse fokkers niet was aangemeld. De leiders van de rundveefokkerij op Walcheren zouden m.i. in de toekomst moeten trachten door selekte opgaven uit een bredere groep fokkers het gemiddelde peil te verhogen. Dit is mogelijk en verhoogt de waarde van de Agrarische Dagen als vergelijkend en stimu lerend evenement. R.L.V.D. Goes. C. DEN ENGELSEN (Vervolg van pag 9.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 11