Betere verpakking voor James Grieve Prijs van Yellow Transparant viel tegen Schommeling in bonenprijs Tomaten goedkoop GAS VOOR MEER COMFORT DINGEN VAN DE WEEK voor geyser, gasfornuis, verwarming... Esso Gas in fles 9 Het vorig jaar zijn op bescheiden schaal proeven genomen met een betere verpakking voor James Grieve. Ook Zeeland heeft daaraan meegedaan. Deze proeven hebben een gunstig resultaat op geleverd. Op uitgebreide schaal zullen ze dit jaar worden herhaald. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen .heeft het initiatief genomen tot het aanvoeren van deze fijne handappel in de daarvoor geëigende ver pakking, niet alleen voor export maar ook voor de binnenlandse markt. De handel zal voor deze ver pakking slechts een bescheiden bedrag moeten be talen (30 cent per doos) terwijl van de teler even eens een dergelijke vergoeding wordt gevraagd. Uit het afzetfonds van het Centraal Bureau van de veilingen wordt het restant van de kosten betaald. De heer M. van Rijn, een van onze grote groenten- en fruitexporteurs, schreef in het laatste nummer van het Vakblad voor de Groothandel het volgende over deze nieuwe presentatie van de James Grieve enz.: „De getroffen maatregelen om James Grieve (m.i. de lekkerste appel ter wereld) in gave toestand bij onze afnemers te brengen, getuigt van werkelijkheidszin. Wanneer deze proef slaagt maakt deze appel een beste kans. Verschillende importeurs wilden deze appel niet verkopen daar hun klanten niet over de smaak maar over het aanzien murmureerden. Vorige week sprak ik verschillende belangrijke buiten landse appelimporteurs. Niemand roemde ons fruit, integendeel. Hun advies was: doe jij maar je best met je groenten, die wint het wat kwaliteit betreft van andere landen, maar wij kopen appels en peren in Italië, Hongarije, Frankrijk en overzee. Wel wilden zij, om mij een genoegen*'te doen, proeven nemen met James Grieve in de nieuwe verpakking. Opmerkelijk dat die grappenmakers de smaak van James Grieve enorm prezen. Op weg naar huis dacht ik: leg je in de toekomst alleen toe op het beste uit het beste, want je buiten- landes concurrenten slapen niet. Af. VAN RIJN." We dachten dat de gedachten die de heer van Rijn hier neerschrijft voor elke fruitteler van groot be lang zijn. ]|j|ET de»aanvoer van Yellow Transparant is maan dag op de Zeeuwse veilingen het nieuwe hard- fruitseizoen begonnen. De Provinciale Afzetcommis- sie voor fruit had de aanvoer van deze appel boven 60 mm vrij gegeven. Reeds op de eerste dag was er een ruim aanbod van overwegend goede kwali teiten Yellow. Heel wat partijen waren eetrijp. De prijs was teleurstellend. De enkele kistjes grote maat (boven 75 mm) gingen weg tegen prijzen van 55 tot 61 cent per kg maar het aanbod hiervan was te verwaarlozen. De klasse 1, 70-75 mm, deed 44-54 cent per kg, 1 65-70 mm noteerde 33-43 cent en 1 60-65, 25-35 cent. De enkele kistjes 55-60 mm die mee kwamen werden verkocht tegen prijzen van 1§ tot 20 cent per kg. Deze prijzen zijn aanmerkelijk lager dan het vorig jaar op de eerste aanvoerdagen werd betaald. Toen begon de aanvoer van de Yellow Transparant op 23 juli. Toen waren de appels van de oude oogst echter op en nu zijn er nog grote hoe veelheden Golden Delicious en Jonathan te koop. Vanaf donderdag mogen alle maten van de Yellow aangevoerd worden en dan mogen ook de gekleurde partijen Stark Earliest aan de veilingen komen. Verder zal in de komende week ook de aanvoer van de Oomskinderenperen gaan beginnen. De oogst van rode en zwarte bessen behoort in Zee land tot het verleden en ook met de frambozen is het nu vrijwel gebeurd. In de tweede helft van de aanvoerperiode van zwarte bessen liep de prijs terug tot rond en iets beneden 2,per kg nadat in het begin tot 3,50 per kg was betaald geworden. Rode bessen waren vooral gevraagd voor verse consumptie en de prijs hiervan lag eind vorige week en begin deze week tussen 1,en 1,50 per kg voor de bessen los in kratten en tussen 35 en 50 cent per doosje met 250 gram bessen. De frambozenprijs liep terug toen de aanvoeren minder werden. Klasse 1 gaf dagelijks grote ver schillen in prijs afhankelijk van het aanbod en de vraag voor verse consumptie. Op één dag kwamen prijzen voor van 2,tot 3,per kg. Klasse II noteerde eind vorige week en begin deze week tussen 1,90 en 2,15 per kg. De eerste partijtjes bramen werden aangevoerd. Hiervoor werden prijzen betaald van 2,tot 3, per kg. Bij de pruimen begon de aanvoer van Early Laxton op gang te komen. Hiervan kwamen echter nog geen grote partijen aan de veilingen. Maandag lag de prijs van deze pruimen tussen 1,45 en ƒ1,90 per kg voor de klasse I; 0,50 en ƒ1, voor de klasse II en tussen 50 en 60 cent voor de gescheurde pruimen. JJE prijs van dubbele princessebonen vertoonde in de afgelopen periode grote schommelingen. In het midden van de vorige week, toen er in Brabant en Limburg reeds grote aanvoeren waren van dit produkt en er ook veel bonen uit België kwamen, daalde de prijs op de Zeeuwse veilingen tot 70 a 80 cent per kg. Daarna trad er een prijsherstel in en vrijdag werd rond een gulden per kg betaald. Maandag, toen het aanbod zeer gering was, lag de prijs van de klasse I en II bonen zelfs tussen 1,10 en 1,20 per kg. MET de afzet van tomaten wilde het in de af gelopen periode allerminst vlotten. De aan voeren namen overal geweldig toe en op de buiten landse markt werd de concurrentie groter. De prij zen liepen belangrijk terug. Eind vorige week was er even sprake van 'n herstel. Toen stegen de A- en B-export tomaten weer tot 50 cent per kg maar maandag lag de prijs weer lager en deden de beste kwaliteiten rond 45 cent per kg. Mindere kwali teiten en de kleine maten, voor zover ze niet recht streeks door het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen uit de markt worden genomen, noteerden dicht tegen de minimumprijs van 0,30 per kg en soms vond zelfs doordraai plaats, op sommige vei lingen in de belangrijkste teeltcentra zelfs in aan zienlijke mate. Met uitzondering van de veiling Middelburg was het aanbod van tomaten in Zeeland nog niet van betekenis. In deze rubriek hebben we reeds dikwijls gewezen op de kansen die de Zeeuwse tuinbouw heeft door haar klimaat. We kunnen in ons gebied met vele produkten wat vroeger zijn dan elders in het land en juist daarin kan de winst van bepaalde teelten zitten. Daarnaast zijn er de produkten die elders in het land eigenlijk niet geteeld kunnen worden, maar wel in ons gebied. Daarbij denken we in het bij zonder aan de winterbloemkool. Binnenkort is de planttijd van dit gewas aangebroken. Tegen die tijd hopen we daarover enkele opmerkingen te maken maar deze week zouden we toch de Zeeuwse volle- gronds tuinders in overweging willen geven om de winterbloemkool in het teeltplan op te nemen. De handel heeft er interesse voor en bij goede teelt- zorgen, met een gewas op grond die er geschikt voor is, mag een redelijk teeltresultaat worden ver wacht wanneer de weersomstandigheden normaal zijn. Er zijn risico's aan de teelt van winterbloemkool, maar ons bestaan is immers vol van het nemen van deze risico's en nog altijd is het zo dat hij slechts wint die wat waagt. Vanzelfsprekend moeten we dat niet gaan overdrijven. Winterbloemkool is heus geen produkt om in het groot te .gaan telen, maar op veel Zeeuwse .bedrijven hoort ze toch thuis. We hadden het over de kansen die Zeeland heeft door het juist iets vroeger zijn dan elders in het land. Daarvan lazen we dezer dagen iets van de hand van de heer A. Sandee van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst in de mededelingen van de Zeeuwse Groentetelersvereniging. Hij schreef daarin dat we in het Zuidwesten dit jaar met de vroege aardappelen minstens twee weken vroeger waren dan in Noord-Holland. Dat wijst er dus weer op dat we voor deze teelt goed zitten in het zuidwesten, al zal uiteraard elk jaar het verschil niet zo groot z(jn als in 1966. In de tweede plaats wees de heer Sandee er op dat de aardappelen, afkomstig van pootgoed uit Zee land, dus ook eigen nabouw, zeker een week eerder gerooid konden worden dan aardappelen van poot goed dat elders uit het land kwam. De primeurs bij de vroege aardappelen werden dit jaar beter betaald dan in voorgaande jaren, zo blijkt uit een overzicht van de gemaakte prijzen bij de veiling in Middelburg gedurende de maand juni. Bij deze veiling was in de eerste week van juni, bij vrijwel gelijke aanvoeren, de gemiddelde prijs van vroege aardappelen in 1964 59 cent; in 1965 85 cent en in 1966 94 cent. Voor de tweede week van juni waren deze prijzen resp. 35, 54 en 72 cent; de derde week 26, 36 en 52 cent en de vierde week 26, 32 en 43 cent per kg. Heel duidelijk blijkt uit deze cijfers dat het dit Jaar goed zat met de vroege aardappelen op Walcheren. De aanvoeren waren dit jaar in alle weken van juni met uitzondering van de eerste week, groter dan het vorig jaar. Op het moment dat we dit schrijven zijn de aan voeren van vroege aardappelen overal toegenomen maar er is ook een goede vraag en de prijzen liggen nog steeds op een voor de telers bevredigend peil, want voor de goede kwaliteiten grote maat wordt steeds tussen 25 en 30 cent per kg betaald en de bonken noteren zelfs tot 35 cent per kg. De kilo opbrengsten zijn over het algemeen goed. Opmerkelijk is het dat op Walcheren de Eersteling favoriet is bij de vroege aardappelteelt, terwijl op Tholen men meer de voorkeur geeft aan de Doré. We zijn deze week wat uitvoerig op dit alles in gegaan, omdat hier ook weer zulk een bewijs ligt van de kansen voor een teelt in ons gewest die past op het tuinbouwbedrijf. Elk jaar zullen de uit komsten niet zijn als in 1966, maar juist die vroeg heid kan zo belangrijk zijn en daarom moet ze worden benut. We denken in dit verband ook aan de kansen voor vroege bonen. Veel telers hebben de laatste jaren alles op alles gezet om daaraan mee te doen. Alleen dit jaar is het niet gelukt, omdat door het bijzonder slechte weer in het voorjaar men eenvoudig de kans niet kreeg om vroeg te zijn met de bonen. De aanvoeren van dit produkt nemen op het ogen blik flink toe, maar ook elders in het land is dat het geval en daarom zijn de prijzen ook niet meer wat men zou verwachten van primeurs. Eind vorige week werd rond 85 cent per kg betaald. Te weinig voor een primeur. Tot de volgende week. (Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9