UIT DE PRAKTIJK Graszaadoogst valt tegen De oogst is begonnen „Het kwaad" en doorwas in aardappelen Zorg voor de structuur van de grond Resultaat Cycocel gunstig Reeds ziet men thans flinke stukken „zwart" land liggen ten bewijze dat er al flink wat aard appels zijn geruimd, een o.i. gunstig teken voor de afzet van onze totale aardappelvoorraad. De meeste percelen aardappels staan er goed voor, hoewel men hier en daar de sporen ziet van de overtollige hoeveelheid neerslag die onze ak kers dit jaar hebben moeten verwerken. Niet overal is dit even vlot geschied. Vooral dit jaar ziet men duidelijk dat de structuur van de grond een heel belangrijke rol speelt bij de teelt van onze landbouwgewassen. Dat de bedrijven die veel groenbemestingsgewassen telen dit jaar duidelijk bij anderen voor ligggen, kan een ieder met eigen ogen constateren. Weliswaar heeft men wat meer te kampen met onkruidbezetting, alhoewel een goed geslaagde groenbemester ook weinig onkruidproblemen voor de komende oogst teweeg brengt. Daarom achten wij thans inzaai van Alexandrijnse klaver, wikken of Italiaans (desnoods Westerwolds) raaigras zeker ©p zijn plaats, waarbij onzerzijds de mening aan wezig is dat wij de voorkeur geven aan klavers of wikken boven de graszaden, al was het alleen maar vanwege de moeilijkheden die de grassen met zich mee kunnen brengen bij het goed onder- ploegen van het produkt. AP NOORD-BEVELAND is inmiddels het oogst- werk op de akkers volop begonnen. Gras zaad- en karwijdorsen, vlasplukken en ook de eerste erwten zijn al weer gemaaid. De oogst is vroeger dan vorig jaar en ongeveer op dezelfde tijd begonnen als in 1964. Zowel dit jaar als 2 jaar geleden begon men op Noord-Beveland in de laatste week van juni met graszaad- en karwij- maaien en in de eerste week van juli in het vlas en de erwten. Het veldbeemdgras is nu vroeger gedorsen. Het ging met tussenpozen en in een tempo dat van de boer nogal geduld vraagt, waar dat voor goed graszaad dorsen nu éénmaal vereist is. De eerste dorsuitslagen vallen tegen. Er zijn uiteraard nog alleen bruto kg bekend ■maar wat wij er van hoorden lijkt er op dat het ook bij gunstige uitvalpercentages gemiddeld nog geen 1000 kg veldbeemd per ha wordt. Dit is maar zeer matig. De warme dagen hebben kennelijk de afrijping geforceerd en de wind heeft net tegen de maai tijd nog vrij veel zaadverlies gegeven. Deze wind heeft ook de karwij, die in onze streek maar sporadisch meer voorkomt, nog par ten gespeeld. We vernamen enkele opbrengsten van rond 1500 kg per ha. Dus ook maar matig. De vroeg vrijkomende graszaadstoppel kan na een intensieve bewerking, bij voorkeur eerst met de freesmachine, nog goed voor de inzaai van een groenbemester worden benut. Vooral wikken zijn hiervoor geschikt en zeker als er volgend jaar een hak vrucht in moet, brengt dit zijn geld wel op. De toeristen-stroom die ons gebied passeert of er zijn vakantie doorbrengt wordt jaarlijks groter. De betere ontsluiting door de brug is aan de toe name van dit jaar niet vreemd. Campinghouders, bungalowverhuurders en middenstanders varen er wel bij. De forse uitbreidingsplannen van nieuwe kam peer- en bungalowterreinen zowel binnen- als buitendijks wijzen er op dat dit nog maar een begin is van wat nog kan komen. In het toekomst patroon van onze voorheen bijna zuiver agrarische streek neemt de rekreatie een niet meer weg te denken plaats in. Laten we hopen dat èn agrariër èn rekreant in de komende weken van mooi zomerweer kunnen genieten. 1IET oogstwerk begint op SCHOUWEN-DUIVE- LAND aardig op gang te komen. De plant- uien vallen in kg-opbrengst tegen, maar gelukkig is de kg-prijs goed. Het enige perceel karwij had een vrij goede kg-opbrengst. De graszaadoogst vor dert nu ook beter. De eerste gegevens omtrent de opbrengst variëren nog al, maar gemiddeld mogen we toch een goede opbrengst verwachten. Aan het vlas is men ook reeds begonnen te pluk ken. Over het algemeen is het vlas nog vrij goed bijgekomen en staat veelal nog goed overeind. Verder staat de erwtenoogst voor de deur. De opbrengstverwachtingen van dit gewas zijn maar matig gestemd. Vooral de regèn van eind juni heeft de grónd erg dichtgeslagen en dit verdragen de erwten erg slecht. Daardoor traden in dit ge was diverse ziekten op, die het afrijpingsproces versnelden. Er zal dit jaar weer een deel van de erwten direct uit het zwad worden gedorsen. Het merendeel komt, bij de huidige personeelsbezet ting, nog wel op ruiters. Het risico is bij zwaddor- sen wat groter en extra droogkosten en stroverlies maken deze methode ook iets duurder. Om het risico te verkleinen moet ernaar gestreefd worden dat de erwten zo kort mogelijk in het zwad liggen. Dit houdt in, dat we later moeten maaien 5 7 dagen later dan bij ruiteren) en de erwten op een zo dun mogelijk zwad moeten blijven liggen om snel te kunnen drogen. Het stro droogt norma liter in het zwad vrij vlug, maar de erwt zelf staat zijn vocht veel langzamer af. Ter voorkoming van dorsbeschadiging is het toerental van de trommel erg belangrijk. Dit moet zo laag mogelijk zijn. Direct drogen van het gedorsen produkt is nood zakelijk. MET de weersomstandigheden blijft het maar steeds sukkelen. Buiig, winderig, koel en weinig zon. Overigens valt het met de totale hoe veelheid neerslag de laatste weken op WALCHE REN wel mee in tegenstelling tot andere gebieden. 4 2025 mm in de eerste helft van juli is beslist niet om over te klagen. De stand van de gewassen is over het algemeen bevredigend. Zowel de winter- als de zomergranen staan er goed voor en beloven een goede op- I\E vroege aardappeloogst i- op THOLEN in volle gang. Zeer begrijpelijk want de prijzen nodigen daartoe zeker uit. De opbrengst is redelijk en van percelen die reeds vroeg, d.w.z. voor de over vloedige voorjaarsregens, zijn geplant, goed. We vernamen dat er landelijk nogal wat doorgroei in de aardappels voorkomt, daarvan hebben wij op Tholen en St. Philipsland nog niet veel gehoord, zeker niet in de vroege soorten. De conservenerwten zijn grotendeels naar de fabrieken afgevoerd, over de opbrengsten gaan uit eenlopende berichten, maar heel erg optimistisch is men doorgaans niet. De graszaadoogst lijkt I iter zonder dat men top- opbrengsten vermeldt. Trouwens alhoewel ieder voor zich wel een indruk heeft wat betreft het aan tal gedorste kilogrammen, en het verwachte uit valpercentage, zijn er op dit punt toch altijd nog mee- en tegenvallers mogelijk, terwijl ook de kiemkracht een nog onzekere factor is. De oogst verloopt dank zij de buien niet erg vlot maar toch zit er al veel zaad in de zak. De bieten doen het maar matig. Vele percelen lijden zeer van het natte weer, wij zien heel wei nig mooie blokken liggen. Trouwens ook uit andere delen des lands bereiken ons minder optimistische berichten. Een suikeroverschot zit er beslist niet in. Het eerste vlas is getrokken. We verwachten een matige oogst. Evenals bij de erwten heeft ook hier de structuur van de grond een ongelijke stand veroorzaakt. De laatgezaaide percelen vlas leken aanvankelijk aan de lichte kant te blijven, doch achteraf blijkt dit doorgaans niet het geval te zijn. Ze zijn wat slap opgegroeid en daardoor is er nogal wat krom vlas gekomen. brengst. Van vele percelen erwten zal de op brengst zeer matig zijn. Het vroeggezaaide vlas lijkt redelijk goed, doch de prijs is weinig aantrekkelijk. Verschillende percelen zijn getrokken. Er is een niet onaanzienlijke oppervlakte blauw- maanzaad. Het heeft mooi gebloeid. De opbrengst van het veldbeemdgraszaad is bij de meeste telers niet meegevallen. Opbrengsten van minder dan 1000 kg per ha zijn niet zeldzaam. We verwachten van het Engels raai beterefcresul- taten. De aardappelen geven een zeer gulle loofont- wikkeling te zien. Er zijn echter ook enkele beden kelijke feiten. Op vele percelen komt „het kwaad" al tamelijk veel in het loof voor, terwijl ook door was is geconstateerd. Op sommige percelen is te weinig gespoten. Het zal noodzakelijk zijn er de komende weken „bo venop te zitten" wat de fytophtorabestrijding be treft. Zolang mogelijk groen houden en niet te abrupt doodspuiten in verband met de doorwas is een eerste vereiste. De stand van de bieten is over het algemeen be vredigend, al gaan de vergelingsziektehaarden zich op vele percelen openbaren. Op de vroeg vrijgekomen percelen kan bij gun stige omstandigheden nog een groenbemestings- gewas worden ingezaaid. Hoedt u bij de aankoop van zaaizaad voor vermenging hiervan met wilde haver. Dezer dagen hadden we het genoegen een gezel schap van een afdeling van de Friese Maatschap pij van Landbouw rond te leiden. Deze mensen hebben overnacht bij Walcherse leden. Er zullen zeer zeker banden zijn ontstaan die tot gevolg kunnen hebben dat er een tegenbezoek wordt ge organiseerd. Wij menen dat dit zeer nuttig is om dat het kennen en bespreken van eikaars moei lijkheden alleen maar vruchtbaar voor de agrari sche samenleving kan zijn. De Walcherse Agrarische dagen zijn weer ach ter de rug. We menen dat, gezien hetgeen er werd getoond en de belangstelling hiervoor deze dagen zeer geslaagd zijn, waarmee we het organiserend komité van harte willen feliciteren. UIER en daar zijn door de oogst van conservenerw ten, karwij en graszaad al weer verschillende percelen op ZUID-BEVELAND vrij gekomen. Van geen van deze gewassen kan nu gezegd worden dat de opbrengst zo goed was. Als dit als een graadmeter voor de overige gewassen gezien moet worden, dan is dit niet zo best. Op de leeggekomen percelen is een begin gemaakt met de grondbewerking. Op veel bedrijven zijn er nog al wat moeilijkheden met de struktuur van verschil lende percelen. Uitzaai van groenbemesters in deze vroeg vrij gekomen percelen is dan ook wel gewenst. Wikken in een graszaadstoppel voldoet zeer goed. De vertering van de graszaadzode wordt er door ver beterd, waardoor de later aan het volgend gewas ge geven stikstof ook beter aan dit gewas ten goede kan komen. De wintertarwe begint hier en daar al aardig te ver kleuren. Qua verschillende raseigenschappen komen enkele duidelijke verschillen naar voren. Het ziet er niet naar uit dat vóór 1 augustus veel wintertarwe gehiaaidorst zal zijn. Op dit moment zijn de percelen waarop CCC is toegepast goed waar te nemen. Vrij wel steeds blijkt dat de aren door de inkorting van het bovenste stengeldeel dan riet geheel boven het bovenste schutblad zijn uitgekomen. Op de verschillende in ons gebied liggende percelen blijkt dat de tarwe door de CCC toepassing tussen de 15 a 25 cm korter is gebleven. Gezien het aantal per celen wintertarwe waar dit jaar toch nog enige le gering is opgetreden, is enige uitbreiding van deze CCC toepassing in een volgend jaar toch wel zinvol. Over de afrijping van de zomergranen kunnen we nog niet veel zeggen, deze gewassen zijn nog zeer groen, de oogst hiervan zal dan ook vrij laat zjjn. Intussen is men ook reeds begonnen met het pluk ken van het vlas, hier en daar wellicht wat aan de vroege kant. De kg-opbrengst zal op de wat later gezaaide percelen niet meevallen. Ondanks het feit dat men al aan het oogsten is, hoort men nog niets over vlasprijzen. Ook zijn er reeds enkele percelen met erwten ge maaid Zeer wellicht zullen dit niet de beste zijn. Andere percelen daarentegen zijn nog zeer groen, de oogst hiervan zal ook niet vroeg zijn. Op meerdere percelen aardappelen is reeds nagroei geconstateerd. Het is gewenst om de bespuitingen tegen het kwaad regelmatig te blijven uitvoeren om de groeiperiode zo lang mogelijk te maken. Het spui ten moet dus lang en intensief worden volgehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4