Walcherse Plattelandsjongeren naar Engeland P. J. G. ^£LA^ GNDERWIJSNOTmeS 19 Om een week naar Engeland te gaan met een groep jongeren die zowel wat geld als wat Engelse taal betreft bescheiden zijn uitgerust, daarvoor komt heel wat kijken om een ->ed programma rond te krijgen. Dank zij de bijzonder goede en prettige medewerking van mejuffrouw De Pree en de heren Steur, Koster en Van der Meer, die de niet geringe voorbereidingen hebben verzorgd, werd het voor ons mogelijk de excursie te maken. Vanaf deze plaats ons aller dank en een pluim voor de prettige hulp en leiding. DE EERSTE KENNISMAKING Op zaterdagmorgen 18 juni om 7 uur zijn we paraat met 26 Walcherse jongeren, 7 meisjes en 19 jongens. Leidster van de meisjes is mej. C. Jeremiasse uit Goes, de jongens staan onder leiding van ir. H. Steur, direkteur van de Chr. M.L.S. te Middelburg. Per autobus verlaten we de Zeeuwse hoofdstad, waarna we op de veerboot VlissingenBreskens een voorproefje krijgen van onze zeereis. Via de mooie plaats Blankenberge bereiken we Oostende, waar de bus ons verlaat en we de overtocht gaan wagen. Allen vinden het bijzonder leuk om nu eens echt te gaan varen. Als we buitetf de haven zijn waaien er brommerige geluiden over het dek. Uit de schoorsteen komt zwarte sneeuw op ons neerdwarrelen. Tijdens de 3'/t uur durende tocht, die we hoofdzakelijk op het dek doorbrengen, laat de zon verstek gaan, waar door kragen en capuchons dankbaar worden benut. De Engelse kust naderend genieten we van een prachtig gezicht op de krijtrotsen. In Dover zetten we voet aan wal op Engelse bodem, waar een auto bus (stuur rechts) gereedstaat voor het verdere ver voer. In Canterbury hebben we de eerste thee-pauze. Hier ontmoeten we enkele plattelandsjongeren waar we later in de week nader mee zullen kennismaken. Dwars door I onden gaan we in de richting van ons logeeradres, de Grange Farm Camping te Chigwell, ten n.o. van Londen. De nachtverblijven zijn hier houten barakken voor 20 personen. De maaltijden 's ochtends en 's avonds gebruiken we in de eetzaal, die plaats biedt aan plm. 100 personen. Het ontbijt wil er wel in, maar overigens eten en drinken we lekkerder bij moeder thuis. 's Zondags maken we een Engelse kerkdienst mee in Westminster Abbey in Londen, waarna we in de omgeving van Canterbury een bedrijf bezoeken. We maken excursies naar verschillende land- en tuin bouwbedrijven, en naar de studentenstad Oxford. DE LANDBOUWBEDRIJVEN Op het eerste landbouwbedrijf dat we bezoeken voelen we ons volkomen in ons element. Gezeten op baaltjes stro wordt de hele groep op twee land- bouwwagens getrokken door landrovers, langs het land gereden. Het bedrijf bestaat uit 500 gemet bouw- en weiland en 200 gemet bos. De 150 rode koeien worden verzorgd door twee manhen, die samen 80 koeien per uur melken. De gemiddelde melkgift per dag per koe is 13Va liter met een vet gehalte van 4Va°/o. Als de koeien een weiland heb ben afgegeten wordt het afgegraasd door 180 scha pen en lammeren. Wanneer de lammeren 90 pond wegen worden ze verkocht voor de slacht. De wintervoeding voor de koeien bestaat uit gras en ruwgemalen gerst, dat door elkaar wordt ingekuild op het bedrijf. Op het bouwland zien we 20 gemet wintertarwe en een perceel zomertarwe Capelle des pres en Opal. Op het overigegedeelte wordt gerst geteeld. Ook treffen we een paar prachtige paarden aan als lief hebberij van de boerin. Als we weer terug zijn op de boerderij leidt de boerin de meisjes rond in haar huis. Zelf is ze heel daags en somber gekleed, de meubels en de woning zelf zien er goed onderhouden uit. Aan de wand zien we een hele rij familie portretten, ook van vorige geslachten. Diezelfde dag brengen we ook een bezoek aan een groot landbouwbedrijf van 1600 gemet, dat wordt omgeven door een prachtig landschap. Hier zijn 120 zwartbonte koeien van Friese afstamming. De gemiddelde melkopbrengst is hier 4200 liter met 3,88 vet. Ook bezichtigen we een tuinbouwbedrijf van 75 ge met, ingedeeld in 39 gemet appels, 20 gemet aard beien, 14 gemet peren en 2 gemet zwarte bessen. Rondom de bedrijfgebouwen en in de gebouwen zelf is alles groot en ruim. Een perkje netels in een verloren hoek of langs een muur is niet te vinden. De boerderijen zijn in vergelijking met de onze heel groot maar vooral van de buitenkant minder mooi en verzorgd, en geen sieraad voor de mooie om geving. Op de boerderijen maken we nog kennis met enkele groepen jongeren. EERST LONDEN ZIEN EN DAN TERUG Londen zien we verschillende keren bij dag en één keer bij avond. Piccadilly Circus met zijn machtige lichtreclames wekt veler bewondering. We bezichti gen de Tower Bridge en de in de Tower bewaarde kroonjuwelen. Als klein groepje tussen de duizen den toeschouwers bekijken V<*. met hoevee! '"recht en praal de wacht wordt afgelost voor Buckingham Palace. We zien Windsor Castle in een prachtigs omgeving liggen, en bekijken het binnen de muren. We hurken neer op het Trafalgar Square (het dui- venplein) alsof we nog nooit eerder duiven zagen. Een week is vlug om. Zaterdagmorgen vroeg zitten we weer in de bus, en rijden voor de laatste maal dwars door Londen (zo groot als de provincie Utrecht). We zien nog eens hoe snel de Engelsman zich voortbeweegt, gewapend met bolhoed en para plu. Langs Folkestone, waar we weer genieten van het prachtige landschap, naderen we Dover, om ons onder een zonovergoten hemel weer aan boord te begeven. Zo koud als het was op de heenreis, zo heerlijk warm en zonnig .is het op de terugreis. De wind is nu wat steviger, maar dit levert voor echte Engelandvaarders geen problemen op. Goed Zeeuws goed rond passeren we de douane en de zaak is gezond. Mevrouw Steur en de heer Koster zijn ons een eind tegemoetgekomen, en samen met hen zitten we om zes uur aan de tafel in „De Korenbeurs" in Sluis, waar we tot afsluiting van deze 8-daagse trip weer vah een heerlijke Hol landse maaltijd, waar we vol verlangen naar uit zagen, kunnen genieten. Tijdens de maaltijd worden door enkele meisjes vele gebeurtenissen uit de afgelopen week op rijm naar voren gebracht. Tijdens de reünie zullen we alles weer eens opnieuw beleven. Ik hoop dat u door het lezen van dit verhaal enige indruk hebt gekregen van het vele dat we hoorden en zagen, en hoe we met elkaar optrokken. Graag brengen we aan de ouders van de deelnemers en alle anderen die op enigerlei wijze medewerking ver leenden, onze hartelijke dank. MARIE DE WITTE. TREKKERBEHENDIGHEID NOORD-BEVELAND AP zaterdag 2 juli werd de uitgestelde streek- trekkerbehendigheidswedstrijd van Noord-Beve land gehouden. Het ingewikkelde parcours leverde nogal eens de nodige moeilijkheden op. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. H. J. de Jonge, Kats, 265>,4 pnt; 2. N. v. d. Maas, Wissenkerke, 295 pnt; 3 P. de Lange, Wissenkerke, 319 pnt; 4. H. C. de Jonge, Kats, 342*4 pnt; 5. P. van Schaik, Kortgene, 350 pnt; 6. H. v. d. Maas, Wissenkerke, 356*4 pnt; 7. M. Klaassen, Kats, 500 pnt; 8. P. Wisse, Kamper land, 529*4 pnt; 9. K. v. d. Maas, Kats, 834*4 pnt; 10. J. van Langeraad, Kamperland, 920 pnt. Ook de jury werd in de gelegenheid gesteld om het parcours te rijden. De uitslag werd hier: 1. Joh. Re- meijnse. Kamperland, 264 pnt; 2. S. de Regt, Wissen kerke, 399 pnt; 3. N. Filius, Kortgene, 5771/2 pnt; 4. P. Janse. Kats, 742 pnt. Het bestuur kan terugzien op een geslaagde dag. Ook hier mag weer de dank uitgesproken worden aan de Ford-dealer voor het uitlenen van trekkers, de schenkers van de prijzen, de heer M. van Hee voor het gebruik van zijn terrein en de organisatiecommis sie VERSLAG DIPLOMA-UITREIKING R. M. L. S. SCHOONDIJKE HRJJDAGMIDDAG 8 juli 1966 vond, in tegenwoor- digheid van de Commissie van Toezicht, ouders, leraren en vele andere belangstellenden, de diploma uitreiking plaats aan 25 geslaagde leerlingen van de R M. L. S te Schoondijke. Ir. J. Roest, de directeur der school, gaf voor cte pauze een overzicht over het ontstaan en de ontwik keling van de B-richting aan de M. L. S. Gezien de ontwikkelingen in de landbouw bestond er reeds ge ruime tijd behoefte aan vernieuwing en uitbreiding van het leerplan aan de M. L. S. Ook de Wet op het voortgezet onderwijs, de zgn. Mammoetwet, maakte aanpassing noodzakelijk. Met ingang van het cursusjaar 1964/1965 werd er aan 3 3 middelbare landbouwscholen, verspreid over het gehele land. een proef genomen met een nieuw leerplan, de zgn. B-richting. Schoondijke was hiervoor proefschool voor Z. W.-Nederland. Naast de B-rich ting bleef het bestaande leerplan, de E-richting, ge handhaafd. De B-opleiding, die twee volle jaren duurt, kenmerkt zich door uitbreiding van het onderwijs in de algemeen vormende vakken (Nederlands, Engels, maatschappijleer, wiskunde), economische vakken (o.a. bedrijfseconomie), landbouwwerktuigkunde en praktijk. Nu, aan het eind van deze twee jaren, staat vast, aldus Ir. Roest, dat de B-opleidir.g een succes is. Aan geen enkele proefschool bleek invoering van de B-richting onoverkomelijke problemen of organisa torische moeilijkheden mee te brengen. Er is geen weg rneer terug, al zal verdere uitbouw van het leer plan noodzakelijk zijn. Met ingang van het nieuwe cursusjaar zullen nu alle middelbare landbouwscholen met de B-opleiding kunnen beginnen. De oude middelbare landbouwschool, die vele uit stekende boeren heeft opgeleid, zal niet verdwijnen, maar blijft voortbestaan in de E-richting. Wel zal ook het leerplan van deze opleiding worden aangepast, zo zal ook de E-richting twee volle jaren gaan duren, zij het met minder lesuren per week. In de toekomst zul len E en E naast elkaar bestaan als aparte opleidin gen. Na de pauze ontvingen 18 B-leerlingen en 7 E-leer- lingen het diploma uit handen van de direkteur, die voor iedere leerling een toepasselijk en persoonliik woord had. Twee kandidaten moesten helaas worden afgewezen. De nummers 1 van B (hier waren 2 leerlingen met eer. zelfde gemiddelde) en de E werden apart geluk gewenst door de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer M. J. Verbrugge, burgemeester van Waterlandkerkje. Hij wees op de goede samenwerking tussen de verschillende organisaties in de Commissie var. Toezicht, waar het ging om het belang der school, en riep ook de jongeren op tot samenwerking in het belang van Zeeuws-Vlaanderen. De geslaagden wer den voorts toegesproken door de heer C. van Bel- leghem, voorzitter der N. C. B. in West Zeeuws-Vlaan deren, namens de 3 standsorganisaties. Hij memoreer de, evenals de heer Verbrugge, de samenwerking tus sen de organisaties op het gebied van het landbouw onderwijs. Ook hij was blij met de B-richting die onder meer een uitgebreider economische opleiding geeft. De heer Joh. de Feijter, wethouder der gemeente Schoondijke, wenste de leerlingen en ouders geluk met het diploma. Ook de ouders, die hun zoon twee jaar moesten afstaan in deze tijd van arbeidsschaarste. Hij prees het gedrag der leerlingen, v/aarover de af gelopen twee jaren geen klachten waren binnenge komen bij de gemeente. De heer W. de Bruijne, voorzitter van de vereni ging van oud-leerlingen drong er bij de geslaagden op aan verder te kijken dan het eigen erf. Benut de mo gelijkheden van uitwisseling, nu je hiertoe nog de mogelijkheden hebt, zo stelde hij. Als laatste spreker dankte J. Maris, namens de ge slaagden de direkteur en de leraren voor het genoten onderwijs. Ook hij noemde de B-opleiding een succes, al vond hij het met name nodig meer aandacht te be steden aan de literatuur bij de Nederlandse taal. Tot slot dankte Ir. Roest de sprekers. Hij spoorde de ouders aan de jongens de mogelijkheid te geven zelfstandig te werken, ook al is aanvankelijk het ri sico van brokken maken aanwezig. Maar ze zijn het vertrouwen waard, aldus de heer Roest. Na afloop van de diploma-uitreiking vond er een koffiemaaltijd plaats voor geslaagden met hun ouders, terwijl de vereniging van oud-leerlingen vanaf half acht een feestavond aanbood, waar zowel jong als oud zich konden vermaken. De namen der geslaagden zijn: B-richting: G. Baecke en W. Baecke, beiden te Biervliet; W. Buijsse te Oost burg, I. van Cadsand te Sluiskil; L. Dekker te Schoon dijke; W. de Feijter te Axel; P. van der Hooft te Bier vliet; L. de Jager te Biervliet; H. de Jong te Oostburg; A. Klaaysen te Nieuwvliet; J. Manneke te Groede; J. Maris te Zaamslag; F. Modde te Oostburg; W. Noë te Oostburg; A. van der Slikke te Breskens; T. Uit- dewilligen, St. Kruis; L. Verbrugge te Walsoorden; T. Vermue te Retranchement. E-richting: W. Baecke te Biervliet; H. de Jongs te Hoek; D. van Maele te Eede; M. Murre te Hoek; Wilfr. Noë te St. Kruis; 6. J. de Putter te Schoondijke; 7 W. van de "Vijver te IJzendijke Afgewezen: 2. Bevorderd van klasse I naar klasse II: B-richting: P. Basting te Retranchement; J. Becu te Groede; E. Brakman te Oostburg; D. Dieleman te Zaamslag; P, Dieleman te Sluiskil; J. Haverbeke te IJzendijke; K. van Hoeve te Zaamslag; S. van Hoeve te Axel; J. de Jonge te Hoek; C. van Melle te Zuidzande; J. Minder- houd te Westkapelle; J. Murre te Terneuzen; M. Quaak te Kloosterzande; J. Riemens te Hoek; J. van de Voorde te Philippine; G. van Waes te Schoondijke. E-richting: J. Gielleit te Biervliet; R. de Jonge te Schoondijke; J. Risseeuw te Groede; G. van der Sluis te Retranchement; C. van 't Westeinde te Groede.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 23