VRIJDAG 22 JULI 1966 54e Jaargang No. 2840 Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland De Brusselse besprekingen Fnar.ir»ring bij abonnement: Terneuzem MR. J. F. G. SCHLINGEMANN Het is weer de tijd van de regionale fokvee-, kampioenschap- en premiekeuringen. Dat daarbij alle aandacht wordt besteed aan een verzorgd uiterlijk van de dieren blijkt wel uit bovenstaande foto. (Overigens niet op een Zeeuwse fokveedag genomen A. de bevordering van het oprichten van produ centenorganisaties door overheidssubsidies in de eerste drie J ren van hun bestaan. Over dit punt schijnt geen meningsverschil van be tekenis te bestaan. B. het uit de markt nemen van overschotten bij lage prijzen met overheidsgelden. C. het geven van restituties bij de export van tuinbouwprodukten, waardoor lage wereld marktprijzen overb.ugd kunnen worden. Voor al Duitsland, België en Nederland voelen hier voor niets. Zij verzetter zich in ieder geval tegen automatisch in werking tredende terug betalingen, wanneer een bepaald prijspeil be reikt zou zijn. Dat bij een zeer ernstige markt situatie de mogelijkheid om iets op dit ge bied te doen opengehouden zou worden kon hun instemming nog hebben. GEVAAR VAN OVERPRODUKTIE t N het bijzorder in punt B, betreffende het uit 1 de markt nemen van overschotten bi. lage prijs zitten ernstige moeilijkheden. Dat er op dit gebied iets gedaan moet worden vindt zoal geen volledige instemming dattoch begrip. Maar men is het over de hoogte van de interventieprijzen niet eens. Het gevaar bestaat namelijk dat te hoge innameprijzen een overproduktie zullen bevorde ren, die veel te veel geld gaat kosten. Wij zullen U hier niet vermoeien met het vrij ingewikkelde systeem, dat is uitgedacht. Dat kan altijd later nog. wanneer de ministers overeenstemming hebben bereikt. Vermeld moge slechts worden, dat de Neder landse minister het laagste interventieniveau be pleit en zijn Italiaanse ambtgenoot het hoogste. Juist omdat de Italiaan vorige week geen bevoegd heid van zijn regering had om met een tussen weg akkoord te gaan, kon geen poging meer wor den gedaan over het hele pakket van landbouw voorstellen overeenstemming te bereiken. Daarnaast wilden Italië en België, dat de sub sidies, hier onder A genoemd, uit de gemeen- schapskas betaald zouden worden, de andere lan den meenden dat dez: nationaal gedragen zouden moeten worden. Een extra moeilijkheid deed zich nog voor, om dat de Duitse regering er weinig voor voelde de Italiaanse tuinbouw met grote bedragen te steunen nadat een week eerder in de Europese Kolen- en Staal-Gemeenschap de ministers van economische zaken geen overeenstemming hadden kunnen be reiken over een gemeenschappelijke steun aan de Duitse kolenmijnen. VERBETERING IN SUIKERVOORSTEL f"\VER de suiker werd ever eens langdurig van gedachten gewisseld. De Commissie stelde voor de basishoeveelheden, waarover de volle prijs betaald zal gaan worden, voor vier van de (Zie verder pag. 3.) W ANAF 1 juli bekleedt Nederland weer het Voorzitterschap van de Ministerraad van de E. E. G. Iedere zes maanden wisselt dit name lijk en zo mogen dan tot 1 januari a.s. de Neder landse ministers de vele vergaderingen voorzit ten. Bij de moeilijke besprekingen, die op het ogen blik over een aantal landbouwvraagstukken te Brussel gevoerd worden, hanteert minister Bies heuvel de hamer. Zoals men heeft kunnen lezen hebben de be windslieden vorige week geen overeenstemming kunnen bereiken over verschillende tussen hen hangende geschilpunten en besloten zij deze week de beraadslagingen voort te zetten in de hoop een akkoord te kunnen bereiken, dat dan in de op vrijdag 22 juli te houden vergadering van de mi nisters van buitenlandse zaken, voorgezeten door de heer Luns, zou kunnen worden goedgekeurd. Het is dus mogelijk, dat op het ogenblik dat dit blad onder Uw ogen komt, de zaken zijn be klonken. DE MELKPRIJS \A/ELKE punten zijn aan de orde en welke moeilijkheden doen zich voor? Wij zullen trachten die zaken er uit te halen, die voor onze boeren en tuinders van belang zijn. Beginneg wij dan bij de melk, een produkt, dat de belangrijkste inkomstenbron vormt van een groot deel van de boeren in ons land tn in de E. E. G.-landen, uit gezonderd Italië. Bedenken wij, dat de melkpro- duktie in de E. E. G. per jaar ruim 68 miljard kg bedraagt, waarvan bijna 7 miljard in Nederland, 4 miljard in België, 21 miljard in Duitsland, 27 mil jard in Frankrijk en 9 miljard in Italië. Het belangrijkste vraagstuk, dat nu opgelost moet worden is de vaststelling van de gemeen schappelijke prijs, die van kracht zal worden in het melkprijsjaar april 1968april 1969. De Euro pese Commissie stelt voor een prijs van 38 pfen nig per kg met 3,7 vet ofwel 34,3 cent. Onze huidige richtprijs is 33,5 cent. Terwijl minister Bies heuvel deze prijs wil accepteren, maar niet hoger wil gaan en hij zijn Franse collega aan zijn zijde vindt, eist de Belgische bewindsman 39 pfennig, daarin gesteund door zijn Duitse en Luxemburgse collega's. De Italiaanse minister houdt zich op dit punt wat op de vlakte. E.- zijn voor hem belang rijker punten aan de orde. NIET TE HOOG GEGREPEN LJET is moeilijk de afloop van dit geschil te voorspellen. De C. O. P. A., de in E. E. G.- verband werkende gezamenlijke landbouworgani saties, heeft vorige week in een telegram aan Ministerraad en Europese Commissie dringend verzocht de richtprijs voor de melk op minstens 39 pfennig 35,2 cent vast te stellen. Wil men werkelijk in de E E. G., zoals ook in het Verdrag van Rome is vermeld, aan de boerenbedrijven een redelijk bestaan verzekeren dan is deze 39 pfennig beslist niet te hoog gegrepen. Immers deze prijs gaat pas over twee jaar in en een ieder ziet de steeds stijgende kosten, die vooral bij een ar beidsintensief produkt als de melk doortellen. Aan deze melkprijs is nauw verbonden de prijs voor het rundvlees, daar deze laatste op 7 maal de melkprijs gesteld kan worden. Men komt dan op ongeveer ƒ247,50 per 100 kg middenklasse. DE TUINBOUWSECTOR ROTERE moeilijkheden schuilen in de tuin- bouwsector. Daar ligt een voorstel van de Europese Commissie ter tafel, dat een betere marktregeling behelst voor een achttal tuinbouw produkten, waaronder appelen, peren, bloemkool en tomaten. Het voorstel bestaat uit drie delen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1