Terugb op voorjaar 1966 Uit de praktijk y Als we nog even terugkijken op de kwaliteit van het door ons ge leverde precisiezaad, kunnen wij konkluderen, dat deze zonder meer goed te noemen is. Natuurlijk dragen wij er elk jaar zorg voor, dat het zaad wordt afgeleverd met een goede kiemkracht gepaard gaande met een zo hoog mogelijke éénkiemigheid. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, dat het een haast onmogelijke taak lijkt de voor ogen gestelde kwaliteit van het in het verkeer te brengen zaaizaad te halen. Gelukkig hebben wij dit jaar een kwaliteit af kunnen leveren, die ieder tot tevredenheid moet stemmen. Zaaidatum en opkomst Het tijdstip van zaaien was ook dit jaar voor de diverse gebieden zeer verschillend. Eind maart waren enkele telers in staat hun bietenzaad de grond in te krijgen, maar de grootste oppervlakte moest door toedoen van het natte en koude voorjaarsweer half april nog gezaaid worden, zodat voor een goede opbrengst een gunstig groeiseizoen toch een eerste vereiste zal zijn. De opkomst van de vroeg gezaaide bieten is ondanks het slechte voorjaarsweer goed te noemen. Verslemping heeft er op sommige percelen voor gezorgd, dat de beginstand niet al te rooskleurig was, maar dit valt over het algemeen nogal mee. Onkruidbestrijding Dat de onkruidbestrijdingsmiddelen niet onder alle omstandigheden met sukses kunnen worden toegepast, is dit jaar overduidelijk ge bleken, zeker wat de vroeg gezaaide bieten betreft. Op verscheidene percelen valt zelfs een zeer ernstige aantasting aan de jonge bietenplantjes te konstateren, zodat met een te gering plantenaantal begonnen wordt. Hopelijk zijn de overgebleven planten op deze percelen vitaal genoeg om een verdere aantasting te kunnen door staan. De toevoeging van het middel heptachloor tegen insekten- vraat blijkt onder normale omstandigheden een gelukkige keuze te zijn geweest, daar de bodeminsekten tot nog toe weinig of geen schade hebben aangericht. Pillenzaad De toenemende belangstelling voor ons ingehuld suikerbietenzaad blijkt dit jaar gerechtvaardigd. De goede kiemkracht en de hoge éénkiemigheid geven te velde weer een bijzonder hoog percentage éénlingen te zien. Opmerkelijk is echter, dat er tussen verschillende percelen, waar van dezelfde partij zaaizaad gebruikt is, zulke verschillen optreden. Deze verschillen moeten in vele gevallen aan het onnauwkeurig zaaien met de precisie-zaaimachine worden toegeschreven. Het mag toch jammer heten, dat er bij het verzaaien van dit pillenzaad, waaraan bij het klaarmaken zo buitengewoon veel zorg is besteed, niet dié precisie in acht wordt genomen, welke voor precisiezaaien nodig is. Wat ons opviel Bij de zeer vele bezoeken aan de verschillende bedrijven zijn ons de volgende punten opgevaljen: Uit de praktijk vernemen wij in het algemeen, dat POLYRAVE en TRIRAVE de meeste éénlingen bevatten. Wij doen altijd ons uiterste best om zaad af te leveren met een zo hoog mogelijke kiemkracht en éénkiemigheid, omdat deze eigen schappen de teler in staat stellen de voorjaarswerkzaam heden rond te krijgen met zo min mogelijk arbeidsuren. De snelheid, waarmede gereden werd, lag in vele gevallen te hoog. Houdt U als gulden regel aan: ,,lk mag met een precisie-zaai machine niet harder rijden dan 4 km per uur". Het gevolg van te hard rijden is, dat de tijd, die nodig is om de cellen van de schijven of de gaatjes van de bandjes te vullen, te kort is, zodat er missers op gaan treden met als gevolg een onregelmatige opkomst. Bovendien gaan de zaadjes bij het neerkomen in het zaaibed rollen wanneer de snelheid, waarmee gereden wordt, te hoog is, zodat er geen sprake meer is van een regelmatige plantafstand, hetgeen vooral bij machi naal dunnen zo uitermate belangrijk is. De machine was niet goed schoongemaakt en/of gesmeerd. Het is gebleken, dat de aanwezigheid van stof en vuil in de cellen tot missers kan leiden, daar de celdiepte volledig benut dient te worden. Indien het zaaimechanisme niet goed gesmeerd is, kan er zeker bij dié machines, welke niet centraal worden aangedreven, slip optreden, zodat de zaaiafstand in de rij in plaats van 6 cm, 8 cm of meer wordt. De grond was te nat toen er gezaaid werd. Het gevolg hiervan is, dat er grond aan de drukrollen blijft plakken, zodat het zaad meegenomen wordt, dat immers zo ondiep mogelijk gezaaid dient te worden. Dat dit een zeer on regelmatige, zo niet een slechte opkomst moet geven, spreekt vanzelf. De machine was niet schoongemaakt toen er van het ene ras op het andere werd overgegaan. Wij realiseren ons terdege dat, als de zaaitijd aangebroken is, elke minuut kostbaar is en zeer zeker betreft dit de loonzaaiers. Aan de andere kant is het echter zo, dat er in iedere partij precisiezaad een zeker percentage zaden aanwezig is, dat veel al door hun langwerpighoekige vormen zeer moeilijk de cellen van de machine kan vullen. Wel vult dit zaad iedere keer een cel maar de afschraper zorgt er voor, dat dit zaadje niet wordt meegenomen. Er treden steeds meer missers op naarmate het niet te verzaaien aantal zaden voor de celopening groter wordt. Naar aanleiding hiervan verdient een regelmatige reiniging der elementen toch zeker aanbeveling om restanten zaad met een hoger percentage langwerpige vorm kwijt te raken. Er werd niet met de goede uitrusting gezaaid. Zo op het oog is er inderdaad weinig verschil te zien tussen het B-, C- en D-zaad, maar deze verschillen worden wel degelijk merkbaar als er b.v. B-zaad met een C-uitrusting verzaaid wordt. Het B-zaad is te klein van afmeting om met een C- uitrusting verzaaid te worden. Het zaaizaadverbruik wordt dan te hoog en bovendien vallen er bij opkomst dermate veel tweelingen te konstateren als gevolg van dubbelvullingen dat het effekt van een hoge éénkiemigheid totaal verloren gaat. De bandjes vertoonden scheurtjes en de schijven waren te ver uitgesleten waardoor van regelmatige verdeling geen sprake meer was. Voorjaarswerkzaamheden In de meeste gevallen is gelukkig wel de nodige aandacht aan het verzaaien besteed, waardoor het voordeel van het precisiezaad tot uiting komt in de voorjaarswerkzaamheden. Het aantal manuren, dat nodig is om de bieten op één te slaan, loopt aanzienlijk terug en bij machinaal dunnen blijven minder tweelingen staan wat de op brengst ten goede zal komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 12