Zonder onderzoek geen vooruitgang Bij de foto's 10 APGERICHT in 1865 is de BASF, klein begonnen, in de nu reeds meer dan 100-jarige ontwikkeling uit gegroeid tot een enorm fabriekscomplex van 6.4 km- en een personeelsbestand van 47.000 medewerkers. Zoals in de naam tot uitdrukking -s gebracht is be gonnen met de fabrikage van aniline kleurstoffen en basischemicaliën als soda en zwavelzuur. Maar in de loop der jaren zijn de werkzaamheden naar een veel breder en meer mogelijkheden biedend terrein verlegd. Door de BASF is baanbrekend werk verricht ten be hoeve van de moderne chemie. Het zou ons te ver voeren hier in te gaan op de meer dan 5000 produkten die de BASF levert. Voor Nederland is dit in de vorm van grondstoffen aan de verwerkende industrie die deze ge bruiken voor toepassing op velerlei gebied. 0 Het BASF land- en tuinbouwproefsta linksachter het onlangs gebouwde nieu circa 35 ha grond beschikt, opgericht. Ei worden hier ook de verschillende door c Om er enkele te noemen: de fabrikage van kunststoffen als synthetische rubber „Buna", Polystyrol, hoge-druk polythyieen en de opschuimbare kunststof „Styropor". Dan de synthetische kleurstoffen voor vele materialen zowel bijv. voor leer, papier, textiel enz. als nylon, per- Ion e.a. Ook de geluidsband is ontwikkeld door de BASF. Daarnaast de kunstmeststoffenfabrikage in allerlei varia ties, Niirophoska, Floranid, de onkruid- en ziektebestrij dingsmiddelen voor de land- en tuinbouw. Ondermeer is het bij onze lezers bekende onkruidbestrijdingsmiddel in de suikerbieten „Pyramin" door de BASF ontwikkeld en wordt het in Ludwigshafen vervaardigd. „Pyramin" als grondstof wordt in Nederland via Color Chemie - Arr door Luxan verwerkt en in de handel gebracht. Door de toenemende vraag naar dit middel, oo andere suikerbieten verbouwende landen, wordt de van dit middel steeds groter. Men verzekerde ons ter dat door een hogere produktie Nederland een gi aandeel hiervan zal ontvangen. Venvacht kan dan worden dat voor oogstjaar 1967 aan de stijgende v beter voldaan kan worden dan in het afgelopen sei het geval was. Toen moesten afnemers nog wel teleurgesteld worden. (Zie verder pag. Van links naar rechts 0 In ontwikkeling zijn kassen opgebouwd uit platen van de kunststof „Palatal". Door de segmenten onderling te verbinden en te plaatsen op van te voren op maat ge maakte (metalen) fundamenten, kan op snelle en op een voudige wijze een kas opgebouwd worden. Voordelen zijn de weerbestendigheid en de grote sterkte van het toegepaste materiaal. Ventilatie kan op eenvoudige wijze geregeld worden doordat enkele segmenten iets omhoog gebracht kunnen worden door hefbomen. 0 Verpakking voor fruit en groenten, vervaardigd uit de schuimstof „Styropor" (Polystyrol), een materiaal dat voor 98 uit lucht bestaat. Handig, licht, stevig en goed stapelbaar, zeer geschikt voor verzending van verschil lende groente- en fruitsoorten per vrachtauto, spoor of vliegtuig. 0 Twee voorbeelden van toepassing van kunststoffen zijn deze sproei- en bestuivingsapparaten. De tank en de rugsteunplaat zijn vervaardigd van „Lupolen", waardoor het gewicht aanzienlijk kon worden verminderd. Zo weegt de motorspuit slechts 7,2 kg, de handspuit slechts 4,3 kg. Daardoor kon de tankinhoud en de actieradius van de apparaten worden verhoogd. De tanks worden in een blaasmachine in dezelfde arbeidsgang met de mas sieve rugsteunplaten vervaardigd. Daarbij wordt tege lijkertijd de uit een rond staalprofiel gevormde voet mede aangeblazen. Op soortgelijke wijze gaat het ook bij de vervaardiging van de sproeislang van het motorapparaat. De uit zwart gekleurd „Lupolen" vervaardigde vouv;- balgslang wordt eveneens geblazen. Het aansluitstuk, dat in verband met de vereiste nauwkeurige maten vol gens het spuitgietprocédé wordt vervaardigd, wordt in de blaasvorm gelegd en door het sluiten van de vorm met de slang verbonden. Bei^e a^n^raten worden in Duitsland vervaardigd door Solo Kleinmotoren GmbH, Maichingen bij Stuttgart.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 10