Notulen Vergadering Hoofdbestuur 9 (Vervolg van vorige pag.) VEEHOUDERIJ De heer de Buck deelt mede, dat de heer Js. Vos tot zijn spijt verhinderd was de vergadering bij te wonen. Naar aanleiding van een vraag van de heer de Vlieger over de nadelen, die het mond- en klauwzeer heeft opgeleverd en die naar zijn mening vooral te wijten zijn aan de veterinaire beslissingen, die te dien aanzien zijn genomen, zegt de heer de Buck, dat het buitenland min of meer misbruik heeft gemaakt van de situatie in ons land. De ex port echter komt langzamerhand weer op gang, doch een versnelling hierin ware wel zeer gewenst. De heer de Buck wijst er voorts op, dat met name veel graskalfstieren niet zijn uitgevoerd, o.a. naar Italië, hetgeen ook zijn invloed heeft doen gelden op ons prijspeil. Hierbij komt nog, dat de import, bijvoorbeeld uit Argentinië ook niet onbeduidend is. Dit betreft bevroren vlees, aldus de heer de Buck. Ook levend vee is geïmporteerd, hoewel deze import wat terugloopt. De heer de Buck wijst voorts op de niet onaan zienlijke verschillen in de marktnoteringen van Rotterdam en den Bosch in vergelijking met de markten in het noorden des lands. De heer J. de Visser betreurt ook de veterinaire maatregelen, temeer omdat het uitsluitend mond en klauwzeer bij varkens betrof. Spreker vraagt zich af of de kwestie niet bij het K.N.L.C. of Land bouwschap aanhangig moet worden gemaakt. De Voorzitter wijst op de problemen inzake de entingen. Door de recente gebeurtenissen heeft de bestrijding van de ziekte veel meer aandacht ge kregen, waardoor men beter is opgewassen tegen soortgelijke gebeurtenissen in de toekomst. Anderzijds moet ook worden geconstateerd, dat de veeartsenijkundige dienst alles heeft gedaan om de besmetting van Zeeland af te houden en dit met succes. De Voorzitter dankt de heer de Buck voor diens mededelingen. ONTWIKKELINGEN IN DE E.E.G. Mr. J. F. G. Sehlingemann geeft de vergadering een kort overzicht van de ontwikkeling in de E.E.G. De Landbouwfinancieringsregeling - het knelpunt waarop indertijd het overleg is vastgelopen - is intussen tot stand gekomen. Voor markt- en struc tuurverbetering is een bedrag vastgesteld van 285 miljoen dollar per jaar. Dat is niet gering, doch aanvankelijk werd nog meer nodig geacht. Er kwam een aanvullende regeling voor de tuin bouw tot stand. Deze heeft betrekking op 8 pro- dukten, waarvan voor ons land appels, peren, bloem kool en tomaten van belang zijn. Wat de producentenorganisaties betreft gaat het met de voorstellen thans de kant uit, dat de Neder landse veilingen hun werk onveranderd zullen kun nen blijven voortzetten. Alleen bij een ernstige af- zetcrisis volgt wellicht ingrijpen in Europees ver band. Er zullen aan andere landen subsidies wórden gegeven om producentenorganisaties op te richten, in navolging van onze veilingen. Als produkten tegen een minimumprijs uit de markt genomen worden, zal dit door de telers zelf gefinancierd moeten worden, zoals in ons land ook gebeurd. Wat de prijzen van de landbouwprodukten be treft, zijn zeer belangrijke beslissingen te verwach ten. Er is sprake van om o.a. voor melk, rundvlees, suiker, koolzaad en granen prijzen vast te stellen die voor de eerstkomende jaren zullen gelden en waaraan niet te tornen valt. Zo is er b.v. sprake van een melkprijs (waaraan de prijs van het rundvlees is gebonden) van 38 pfennig, ingaand 1 april 1968. Gezien de snel stij gende kosten is het bezwaarlijk nu al een prijs bindend vast te stellen voor over 2 jaar. Daarom is aangedrongen op een herzieningsclausule. De ministerraad is hierop grif ingegaan, mede omdat men dan de boeren in hun land gemakke lijker tevreden kan stellen. De ervaring met her zieningsclausules zijn echter niet onverdeeld gunstig; dit jaar zijn goed geargumenteerde voorstellen voor verhoging van de graanprijs - mogelijk via een her zieningsclausule - zonder meer afgewezen. Wat de suiker betreft is het raadzaam dat Ne derland probeert een hoger contingent te krijgen, waarbij waarschijnlijk steun van Duitsland kan worden verkregen. De Kennedy-ronde houdt het gevaar in dat een graanprijs wordt afgesproken, die de volgende 3 jaar niet kan worden gewijzigd. Ditzelfde geldt ook voor andere produkten. Overigens is de situatie bij het graan totaal ver anderd. De Amerikaanse overschotten zijn vrijwel geheel verdwenen o.a. door leveranties aan India, zodat in de U.S.A. aan uitbreiding wordt gedacht. Een andere grote graanproducent - Canada - heeft een 3-jarig contract met Rusland afgesloten en le vert liever veel aan China'. De druk op de graan markt is door dit alles sterk afgenomen. Dit gunstig bij de prijsonderhandelingen in E.E.G.-ver- band. Aangaande de concurrentie vervalsende maat regelen zijn voorstellen gedaan, die vrij weinig te betekenen hebben. Voor ons land lijkt het raadzaam om niet te proberen subsidies e.d. in andere landen te elimineren, doch ze zelf te krijgen en op dit punt gelijke schakeling te bewerkstelligen. Vooral in Duitsland schijnt men zeer zwarè sub sidies te geven. In kringen van landbouw en vee teelt is men daardoor niet meer bang voor buiten landse concurrentie. Ook Frankrijk geeft forse sub sidies, doch minder doelmatig, zodat het effect hier veel minder sprekend is als in Duitsland. Aansluitend op het betoog, vraagt de heer W. Koster wie de Franse delegatie als opvolger van prof. Halstein zou willen. De heer Sehlingemann antwoordt: „Een Italiaan." Hij licht verder toe dat Frankrijk naar roulatie van het voorzitterschap streeft. De heer J. C. Zandee vraagt of de prijspolitiek van de E.E.G. gericht is op verbetering van de kwa liteit. De heer Sehlingemann antwoordt: „dat dit tot op zekere hoogte wel het geval is. Kwaliteit is echter een mooi woord, dat verschillend kan wor den uitgelegd." Op een vraag betreffende de herzieningsclausule licht de heer Sehlingemann toe, dat de normen die herzien zijn vervat zo ruim zijn, dat men er alle kanten mee uit kan, zodat het mij gemakkelijk is voorstellen voor prijsverhogingen af te wijzen. De Voorzitter dankt de heer Sehlingemann voor zijn uiteenzetting. WERKGEVERS- EN ARBEIDSZAKEN De bij de agende bijgevoegde bijlagen waarin gegevens zijn verwerkt over de stand van zaken betreffende Wettelijke Arbeidsongeschiktheidsver zekering. Zelfstandigen en een eventuele volkszie kenfondsverzekering worden voor kennisgeving aan genomen. Eveneens is dit het geval met het door de vakbeweging aan de orde gestelde, voor 1967 te voeren, loonpolitiek en de gegevens inzake de wij ziging van het Landbouwveiligheidsbesluit betref fende de schaftgelegenheden in land- en tuinbouw. De heer M. C. J. Kosten benadrukt in dit verband het belang van het tijdig nemen van de noodzake lijke maatregelen op die bedrijven die daarvoor in aanmerking komen. Ook vermeldt de heer kosten de goedkeuring van het mantelcontract en loonad- vies van de C.A.O. Landbouw 1966-1967 door het College van Rijksbemiddelaars met de loonsverho ging van 9Vï%> is ingestemd. Echter mag Va deel of 2% van de tot 6 verhoogde vakantietoeslag eerst na 1 januari 1967, doch vóór 30 april 1967 worden uitbetaald. VOORLICHTING Het werkverslag 1965-1966 van de heer J. Mar- kusse betreffende de agrarisch-sociale en econo- misch-sociale voorlichting wordt zonder opmerkin gen goedgekeurd. De heer dr. C. W. C. van Beekom, sekretaris van de Provincale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling, geeft een overzicht van de werkzaamheden van de Raad in de periode van januari-juni 1966. In het kader van de bredere taak van de Raad heeft zij zich beziggehouden met onderzoek naar en overleg over het toekomstige regionaal landbouw kundig onderzoek. Het provinciaal programma voor de Landbouw voorlichting is gereed; hierin zijn de voorlichtings- aktiviteiten van de landbouworganisaties opgeno men. Voorts is gereedgekomen het jaarprogramma van de Commissie voor de technische voorlichting aan land- en tuinarbeiders. In de Raad zijn behandeld de werkplannen en begrotingen van de streekverbeteringen Walcheren en Stoppeldijk-Walzoorden. De Raad hield zich bezig met de advisering om trent de 159 aanvragen voor ontwikkelingsbedrijven of montagestallen in het kader van het Ontwik kelingsfonds 2e tranche. Een voordracht werd gedaan tot de aanstelling van een tweetal voorlichters op pariteitsbasis, t.w. een tuinbouwvoorlichter (subsidie van de Prov. Or ganisatie van Tuinbouwveilingen) en een varkens- voorlichter (subsidie van het Prov. Varkensstam boek voor Zeeland). Ten behoeve van het Borgstellingsfonds werden adviezen voor verleningen van borgstellingen uit gebracht tot een bedrag van 875.500,hetgeen een aanzienlijk hoger bedrag is dan in voorgaande jaren. De Raad besprak de volgende studies en rap porten: a. „Samenwerkingsmogelijkheden voor het 50-ha. akkerbouwbedrijf". (Gezamenlijke studie van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Noord-Be veland en het R.L.C., Goes). b. „Eenmansbedrijven - tweemansbedrijven". (Stu die van het R.L.C. Zeeuws-Vlaanderen). Verge leken werden twee groepjes akkerbouwbedrijven van 20-30 ha, met als uitkomst geen langere werktijden op eenmansbedrijven bij nagenoeg hetzelfde bouwplan in 1964, maar wel een vrij aanzienlijk hoger netto-overschot op deze be drijven. c. „Grondsprijzen en Bedrijfsopvolging". (Rapport van de Zeeuwse C.B.T.B.). d. „Luchtverontreiniging en de gevolgen daarvan voor mens, dier en plant". (Rapport van de Di- rekteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren). De heer van Beekom deelt tenslotte mede, dai dit laatste rapport de Raad aanleiding heeft gege ven, bij de Landelijke Raad voor de Landbouw voorlichting aan te dringen op grote aandacht voor het urgente karakter van het behandelde vraag stuk. GROND-, PACHT- EN TAXATIEBUREAU De Voorzitter vraagt of er op- of aanmerkingen zijn over het ontwerp der statuten van het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau, welke als bijlage VII aan de agenda is toegevoegd. De vergadering kan zich unaniem met dit ont werp verenigen en gaat tevens akkoord met de voorgestelde financiële regeling. Vervolgens wordt de exploitatierekening over 1965 en de balans per 1 januari 1966 van de Stich ting goedgekeurd. De Voorzitter meent het bestuur van de Stich ting van harte te moeten gelukwensen met de be reikte samenwerking met de C.B.T.B. Het verheugt spreker, dat deze samenwerking eindelijk tot stand is gekomen. De heer Koster doet vervolgens nog enkele me dedelingen over de werkzaamheden bij de Stichting. ZEEUWS LAND- TUINBOUWBLAD Het overzicht betreffende de exploitatiekosten 1965 van het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad en de gegevens over de verhouding tekst-advertentiepa gina's, oplagegegevens en stand van zaken eerste halfjaar 1966, geven de vergadering geen aanlei ding tot het maken van opmerkingen. Over 1965 is f 4200,meer uitgegeven dan geraamd was. Door reservering in 1964 van 3000,toen onder de toenmaals opgestelde begroting werd gebleven, is het tekort voor 1965 teruggebracht tot 1200, De Voorzitter van de Redaktieraad, de heer J. W. Scheele wijst er op dat de oplage nu reeds 10.400 exemplaren bedraagt. VERZEKERINGEN Het overzicht over de ontwikkeling van de ver schillende verzekeringsinstellingen (bijlage X) wordt zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. ONDERWIJS Omtrent de in een tweetal overzichten vervatte gegevens betreffende de land- en tuinbouw scholen resp. de landbouwhuishoudscholen worden door de vergadering geen opmerkingen gemaakt. Het hoofdbestuur hecht zijn goedkeuring aan een grondaankoop voor de bouw van een gymnastiek lokaal te Zierikzee, mede ten behoeve van de land- bouwhuishoudschool aldaar. Maatregelen met betrekking tot de positie van de heer L. Hack als leraar aan de land- en tuin bouwschool te Zierikzee worden door het Hoofd bestuur goedgekeurd. Voorts benoemd het Hoofdbestuur de heer J. A. Kooiman te Amstelveen per 1 september 1966 tot direkteur in vaste dienst van de Land- en Tuin bouwschool te Zierikzee. GEDENKBOEK Een bijlage over de stand van zaken omtrent de verkoop van het boek „Van nabij en verre", wordt voor kennisgeving aangenomen. REKENING EN VERANTWOORDING Ten aanzien van de exploitatierekening over het jaar 1965 deelt de Voorzitter mede, dat het voor delig saldo van 19.161,88 de raming heeft over schreden. De inkomsten waren hoger dan verwacht was, terwijl de uitgaven binnen do begroting zijn gebleven. De algemene kostenrekening is hoger dan geraamd, voornamelijk als gevolg van de verhoogde kontributie aan het K.N.L.C. en de uitgave van het Gedenkboek. Ook de hogere kosten van het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad hebben hun invloed doen gelden. Vervolgens leest de Voorzitter de verklaring van de Financiële Commissie voor. Door de Commissie wordt voorgesteld, van het voordelig saldo 7.500, toe te voegen aan het Onderhoudsfonds Landbouw- huis, in verband met de voorgenomen verbouwing, voorts 5.000,te reserveren voor het Fonds Bij zondere Aktiviteiten en 5.000,voor extra af schrijving op de inventaris. Met deze voorstellen verklaart het Hoofdbestuur zich akkoord. Vervolgens keurt het Hoofdbestuur zonder op- of aanmerkingen en zonder stemming te verlangen de rekening en verantwoording over 1965 goed, en verleent de Penningmeester décharge voor het ge voerde beheer. RONDVRAAG De heer Zandee dankt de vergadering voor zijn benoeming in het Dagelijks Bestuur van de Z.L.M. Spreker hoopt als vertegenwoordiger van de jonge ren veel wijsheid in genoemd college te kunnen opdoen. De heer Minderhoud merkt op, dat dit jaar erg laat bekend was welk bietenzaad beschikbaar zou komen. De Voorzitter meent, dat deze opmerking thuis hoort in een vergadering van één van de Coöpera tieve Suikerfabrieken. SLUITING Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de harte lijke besprekingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9