esultaten erij in Zeeland Thoolse veestapel vooruit in kwaliteit De Shetlandpony's op de Thoolse dagen in 1966 13 DE MESTERIJ Resultaten mestvarkensboekhoudingen 'Aantal bedrijven 7 Aantal varkens per bedrijf 131 Aankoopprijs biggen 62,70 Voederkosten per mestvarken f 109, Directe kosten per mestvarken 6,01 Opbrengstprijs per kg geslacht gewicht f 2^52 Opbrenst min voeder- en directe kosten per varken 23,53 Opbrengst per f 100,voederkosten f 123, Uit bovenstaand overzicht blijkt, dat de vast gestelde resultaten gemiddeld goed zijn. De op brengst per 100,voederkosten is voldoende hoog voor dekking van de kosten aan arbeid, huisvesting, rente en diversen. Uitgaande van een bedrag van 7,50 voor kosten aan huisvesting en 2,aan rente geïnvesteerd kapitaal per afgeleverd varken, bedraagt het arbeidsinkomen per varken ca. 14, d.w.z. (2,5 x 14,35,per varken per jaar. Het hieruit te herleiden arbeidsinkomen per uur bedraagt bij een arbeidsduur van 2,5 uur per afge leverd yarken dus 5,60. EDEELD NAAR HET AANTAL GROOTGEBRACHTE Bedrijven met minder dan 8,5 tot 9,5 9,5 en meer totaal 8,5 grootgebr. grootgebr. grootgebr. gemiddelde biggen biggen biggen per worp per worp per worp 5 7 8 20 9.3 14.8 12,1 12,4 8.4 8,5 9.8 8,9 1 1,1 1 1,7 1 1,2 1 1,4 10.1 11,0 12,3 11,4 7.9 9,0 9,7 9,0 4.9 5.2 6,3 5,7 17.6 13.3 15,6 15,6 55.59 57,85 59,40 58,03 1243.69 1 1200,62 1 1326,53 1258,24 794.40 f 739.46 801,07 774,04 f 449.28 f 461,16 525,46 484.20 101.46 74,- 70.38 77,76 347,82 387,16 455,08 406.44 15650 162,— 165,— 162,— Goede fokberen met gunstige vererving van gebruiks- en slachteigenschappen zijn mede bepalend voor de bedrijfsresultaten. Voederkosten De voederkosten per varken bedragen gemiddeld 109,welk bedrag neerkomt op ca. 60 °/o van de totaal aangewende kosten. Aangezien de voeder kosten vrij grote invloed uitoefenen op de rentabili teit, verdient bij aanschaffing van uitgangsmateriaal voor de mesterij de herkomst van de op te leggen biggen meer dan de gewone aandacht. Verschillen in voederverbruik van 0,2 kg meel per kg groei komen bij de praktijkmesterij veel vuldig voor. Dit verschil komt, omgerekend in geld, neer op ca. ƒ6,per varken. Voor het verkrijgen van optimale bedrijfsresul taten, waarbij ook de slachtwaarde, huisvesting, voeding en verzorging van invloed zijn, verdient een goed inzicht in de erfelijke aanleg voor voeder- benutting dan ook alle aandacht, gezien het aandeel van de voederkosten in het totaal aan kosten bij de mesterij. ENKELE CONCLUSIES Gelijke beloning Uit de rentabiliteitsoverzichten van fokkerij en mesterij blijkt, dat zowel de mester als de fokker in 1965 ongeveer een gelijke beloning hebben ge noten. Deze conclusie is gegrond op de gemiddelde vastgestelde bedrijfsresultaten. Onderling komen echter, zowel bij fok- als mestbedrijven, grote ver- schillen voor. Deze verschillen zijn ten dele veroor- zaakt door omstandigheden, die de varkenshouder minder in de hand heeft, zoals ziekten en sterfte. Daarnaast zijn er ook veel factoren, die van invloed zijn geweest op de uiteenlopende resultaten, die de varkenshouder wel in de hand heeft. Hiertoe kun nen worden gerekend het aantal grootgebrachte biggen per worp, de gezondheidstoestand, de kwali teit van de varkens en de erfelijke aanleg voor voederbenutting. Boekhouding onmisbaar hulpmiddel Gezien de sterk uiteenlopende resultaten, zowel bij fokkerij als mesterij, is voor bedrijven, waar varkenshouderij een belangrijk onderdeel vormt voor het bedrijfsinkomen, een zeugen- of mest- varkensboekhouding een onmisbaar hulpmiddel. Aan de hand hiervan kunnen oorzaken van minder goede bedrijfsresultaten worden opgespoord. De mesterq past ook op Zeeuwse bedrijven In de provincie Zeeland is men van oudsher meer ingesteld op de fokkerij dan op de mesterij van varkens. De mesterij kan evenwel, gezien de ver kregen resultaten op de mestbedrijven, een goed arbeidsinkomen geven. Een eenheid van 200 mestvarkens (500 per jaar) kan op grond van het vastgestelde arbeidsinkomen per afgeleverd varken, per jaar ongever 7000, aan inkomsten voor arbeid geven. In het verleden was de gebrekkige afzet van slachtvarkens mede oorzaak van de geringe belang stelling. Momenteel vormt de afzet van slachtvar kens in Zeeland geen probleem. In het algemeen krijgt de mester een opbrengstprijs, die niet afwijkt van het landelijke gemiddelde en is het mogelijk de varkens naar kwaliteit te laten uitbetalen. Doelmatige eenheden bij de fokkerij van belang Het gemiddeld per fokzeug vastgestelde arbeids inkomen correspondeert met een gemiddelde bezet ting van 12,4 fokzeug per bedrijf. Een optimale grootte van de zeugenstapel is moeilijk aan te geven. Dit varieert van bedrijf tot bedrijf en is vooral afhankelijk van bedrijfsindeling en beschikbare arbeidskrachten. Bij aantrekking of uitbreiding van een zeugenstapel is het belangrijk uit te gaan van een doelmatig aantal. Een aantal van 25 fokzeugen kan als een doelmatige eenheid worden gezien, waarmee op basis van het vastge stelde arbeidsinkomen per fokzeug per jaar even eens 7000,aan arbeidsinkomen kan worden ver kregen. Goes, juni 1966. J. H. TER KEURS.' De premiekeuring van Shetlandpony's was op genomen in het zaterdagprogramma van de Thool se dagen. Dit was de eerste keuring van deze pony's die in dit verband in de provincie Zeeland gehouden zijn. Deze keuring kan een succes wor den genoemd. De aanvoer bedroeg 25 pony's van goed gehalte, die met enthousiasme door de eige naren werden voorgebracht. Ook van de zijde van het publiek bestond grote belangstelling voor dit gebeuren. De jury bestond uit de heren D. W. van Dam uit Brakel, voorzitter van het Ned. Shet- Jandpony-stamboek en A. Wisse uit Middelburg. Deze heren hebben de pony's op een vlotte en des kundige wijze gekeurd. Als kampioene werd aangewezen de 4-jarige bruine merrie VIOOLTJE VAN KLOKKELAND", S 7830, van de heer A. M. van Engelen uit Oud- Vossemeer. Een waardige 2e plaats werd toege kend aan de 8-jarige merrie PAULA VAN LINDE- ZORG van L. J. Vermaas uit St. Maartensdijk. Na deze keuring volgde een demonstratie van de geprimeerde dieren in de grote ring waarbij de heer D. W. van Dam een toelichting gaf. Ook wer den diverse pony's door jeugdige ruiters onder het zadel voorgebracht, terwijl deze jonge ruiters voorts nog een nummertje stoeltjes rijden met pony's ten beste gaven, hetgeen bij het publiek zeer in de smaak viel. De fokkers en berijders van de Shetlandpony's kunnen op een zeer geslaagde dag terugzien. De secretaris van de Prov. Shetlandponyfokvereniging, F. A. VAN GILST. GESLAAGDE FOKVEEDAG TIJDENS DE „THOOLSE DAGEN" 1 juli heeft Tholen het spits afgebeten in de rij van Zeeuwse regionale fokveedagen. Fraai zomerweer en een geschikt terrein op de hofstede van de heer Kooijman te St. Annaland droegen veel bij tot het welslagen. In nog grotere mate werd dit welslagen bevorderd door de goede voorbereiding van het organi- sej end comité. Diverse deskundige jury's hadden voor de mid dag druk werk met keuren in de talrijke rubrieken voor rundvee, trekpaarden, Texelse schapen, geiten en kalveropfokwedstrijd. Na de middag bood de grote ring een veelzijdig programma waarin de kampioenskeuringen de hoogtepunten vormden. Ingeleid door de Voorzitter, de heer M. C. J. Kosten, opende te ruim half twee Burgemeester Baas van St. Annaland de kampioenskeuringen. De korte toespraak waarin de Burgemeester gewaagde van een machtige manifestatie van de landbouwers op dit eiland, werd besloten door het hijsen van de eigen vlag van „de Thoolse dagen". Inmiddels waren in de grote ring alle met een eerste prijs bekroonde vrouwelijke fokrunderen verzameld. De Rijks veeteeltconsulent voor Zeeland gaf, terwijl de jury zich aan het werk zette om de kampioene aan te wijzen, een toelichting. Het rund vee vormde met ca. 180 inzendingen de hoofdmoot van hetgeen op de Thoolse dagen werd geboden. Dit is ook begrijpelijk, want economisch wordt het rundvee steeds belangrijker. Op het gemengde be drijf streeft men naar produktieverbetering. Een behoorlijke kern goed melkvee biedt daartoe goede kansen. In vergelijking met vroegere toogdagen is de vooruitgang in kwaliteit en produktiviteit van de Thoolse veestapel onmiskenbaar. Het aandeel hoogwaardige fokprodukten van Tholen zelf neemt toe. Hiertoe is de keuze der vaderdieren zeer be langrijk. Hoewel enige stieren van goede kwaliteit op deze fokveedag werden voortgebracht is het toch zo dat de rundveehouderij op Tholen nog meer ge dragen moet worden door stieren die bewezen heb ben waardevolle gebruiksdieren als nakomelingen te geven. Vooral bij de natuurlijk dekkende stieren is nog veel selectie nodig. Het gaat om melkvee met een goede ontwikkeling, krachtige bouw die pro- duktief is en zich vlot laat melken. De wijze van voorbrengen en het toilet der voorgebrachte dieren verdient, behoudens een enkele uitzondering, alle lof. KAMPIOENSKEURINGEN BIJ de kampioenskeuring selecteerde de jury uit eindelijk een 5-tal dieren die stuk voor stuk de hoogste titel waardig waren. Aan de reeds oudere Pietje 53, die in lichte mate slijtage vertoont, van J. Ooms te Oud-Vossemeer, en de goed ontwikkelde typisch gebouwde Bontje 9 van J. J. v. d. Zande te Poortvliet, waarvan de uier echter even iets diep is, ontging de ere-titel. Dit was ook het geval met Renske 8, een fraaie koe met goede verhoudingen die in een uitstekende conditie verkeerde, van Mevr. v. d. Slikke te Poort vliet. Kampioene werd de bijna 8-jarige ADELE VAN VELDZICHT (v. Mercedes) van Fa. C. L. Geluk en Zn. te St. Maartensdijk. Deze in maart gekalfde koe stond begrijpelijk niet royaal in haar vlees, maar juist daardoor liet ze zich g .ed beoordelen als een zeer evenredig gebouwde koe vm uitstekend type met beste uier. De titel van reserve-kampioene viel (Zie verder pag. 14)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 13