UIT DE PRAKTIJK DINGEN VAN DE WEEK TE VEEL REGEN Vroeggezaaide bieten goede stand Nog geen cijfers mei-telling Bestrijding wilde haver 4 In verschillende aardappelpercelen komen ook al plekken voor die ernstig van een teveel aan water hebben geleden. Hier en daar moet nog ge tracht worden om de aardappelen wat aan te aar den, anders is de kans op groene knollen te groot en zal het machinaal rooien minder gemakkelijk uitgevoerd kunnen worden. De kans op wortel en loofbeschadigingen en extra vochtverlies bij sterk drogend weer staan hier als extra nadelen tegenover. De eerste bestrijdingen tegen de aard appelziekte moesten eveneens wegens de onbe rijdbaarheid van de aardappelpercelen uitgesteld worden. De stand van de uien is thans evenmin goed te noemen. De schade door de made van de uienvlieg is perceelsgewijze zeer groot. Het blijkt wel dat de oude middelen niet meer voldoen. Diegene die èen grondbehandeling met één der nieuwe mid delen als Aavlitox, Basudine of Du Muril hebben uitgevoerd hebben nu veel minder wegvallende planten. De hogere kosten van deze middelen zul len door de vollere stand dan ook royaal vergoed worden. Ook de bestrijding van de peulboorder in de erwten werd door de regen en wind ernstig ver- AOK op verschillende struktuurgevoelige percelen in WALCHEREN hebben de gewassen nadelige gevolgen van de overvloedige neerslag ondervonden. Vcoral de erwten vertonen een te lichte kleur. En de laatgezaaide bieten zijn in hun ontwikkeling geremd. De vroeggezaaide bieten daarentegen vertonen over het algemeen een zeer gulle bladontwikkeling. We mochten de laatste weken een bezoek brengen aan enkele andere gebieden in het zuidwestelijk zee kleigebied, waarbij we tot de konklusie kwamen dat de stand van de gewassen in ons gebied zeer goed mee kunnen. Het is jammer dat de stambonen nogal ernstige windschade hebben opgelopen. Dit gewas is hiervoor zeer gevpelig. De oogst van het graszaad is weer begonnen. De eerste maaidorsers zij voor deze oogst al in bedrijf 1 juli 1966. ONZE gewassen zijn er de laatste weken niet erg op vooruit gegaan. Nu. is het prachtig mooi zomer weer, maar de voorgaande weken is er veel te veel neerslag gevallen. Van 17 tot en met 27 juni was dit meer dan 100 mm. Op verschillende percelen staat het water nog tussen de gewassen. Het lijkt er thans op dat de bieten het meest van het tevéél aan neerslag hébben geleden. In de oudste poldergedeelten van ZUID-BEVELAND is de stand wel bijzonder slecht. Er zijn zelfs perceels gedeelten waar gedacht wordt aan omrijden. De slechte struktuur van het afgelopen voorjaar en de slechte weersomstandigheden van de afgelopen weken moeten we hier als de voornaamste oorzaken van zien. De meeste percelen zijn in de tussentijd tegen luizen gespoten, thans na de vele regen zijn er niet zo veel meer te vinden. traagd. Naast de schade door de knopmade wordt de schade door de peulboorder daardoor nog wat groter. De oogst van de eerste gewassen is vanaf 24 juni alweer begonnen. De opbrengstverwachting voor de karwij is niet hoog. Dit ondanks het feit dat het percentage planten dat zaad geeft dit jaar zeer hoog is. Het graszaad geeft een wat meer gevarieerd beeld te zien. Naast zeer goede percelen komen ook minder goede voor. Op verschillende percelen komt veel ondergras voor. Er zal dan ook vry lang met het zwaddorsen gewacht moeten wor den, om zodoende het ondergras te laten verwel ken, zodat dit geen moeilijkheden meer bij het dorsen zal kunnen geven. Het binnenhalen van het weidehooi is nu onge veer klaar. De kwaliteit van verschillende par tijen is door de regenperiode minder goed gewor den. De nagroei van het gras is behoorlijk goed. Velen gaan met het N strooien normaal door tot einde augustus. Nu reeds ophouden met N te strooien is dan ook veel te vroeg en niet verstan dig. geweest. Opbrengsten zijn nog niet bekend. Voor een zuiver beeld moet gewacht worden op de analyse resultaten wat betreft vochtpercentage en uitval. Verschillende percelen vlas waren tijdens de regen periode flink gelegerd. Later is het toch nog aardig overeind gekomen Er zijn nog slechts enkele percelen vlas te velde verkocht. De heren handelaren zullen wel erg voorzichtig zijn. Bekijken we zo de resultaten van de laatste jaren dan is het wel mogelijk dat de aardappelhandelaren beter bij kas zitten dan de vlas handelaren. Voor de hooiwinning zat het erg tegen. Van ver schillende percelen is de kwaliteit sterk achteruit gegaan. De grasgroei daarentegen is zeer goed, zodat de grasvoorziening voorlopig weer veilig is. De gemeentelijke herindeling op Walcheren heeft nu zijn beslag gekregen. Het zal wel even wennen zijn. Vooral voor die oude gemeenten die vroeger een raad hadden die overwegend uit agrarische leden bestond en nu vrijwel geen vertegenwoordiging meer in het n'euwe gemeentebestuur hebben. Laten zij echter be denken dat hun standsorganisatie, vooral wanneer het om gemeenschappelijke agrarische belangen gaat, ook voor hen in de bres wil staan. Laten we met zijn allen er aan mee werken dat de herindeling van de Walcherse gemeenten die resultaten zullen opleveren welke er van worden verwacht. 4 juli OP SCHOUWEN-DUIVELAND is ook op 't akker bouwbedrijf vorige week een begin gemaakt rnet de eerste oogstwerkzaamheden, n.l. het veldbeemd en karwij. Verschillende percelen zijn reeds gemaaid en ver scheidene staan (liggen) er nog te wachten om ge- maaid-geoogst te worden. Hef enigste perceel karwij is eind vorige week ook gemaaid. Het slechte weer van de 2de helft van juni heeft op genoemde gewassen toch wel een minder gunstige invloed gehad (legering en uitval). In die periode is hier ongeveer 120130 mm regen gevallen. Deze hoeveelheid, met daarbij wind en te lage temperaturen op de droge periode van mei en 1ste helft van juni weer gevolgd door droogte, be vorderde ook t.o.v. andere gewassen, de gewenste groeiomstandigheden niet. Ten aanzien van bieten en erwten en o.a. bonen zijn er plaatselijk nogal wat mankementen. Het maaien van 't graszaad ging niet overal even gemakkelijk en dit zal zo blijven bij de verdere gras- zaadoogst. Vele percelen zijn gaan legeren door 't slechte weer. Om uit 't zwad te kunnen maaidorsen zal er bij het maaien voor gezorgd moeten worden dat de zwaden goed gescheiden van elkaar neergelegd worden. Het komt nog al eens voor dat tijdens het oogsten een deel van het produkt verloren gaat. Dit is niet altijd door de boer te voorkomen, maar vlug beginnen en een maximale dagcapaciteit zijn zeker niet de enige maatstaven voor een goede werkwijze. Een verkeerd tijdstip van oogsten of een onjuiste af stelling van de machine kunnen ons op 't laatste mo ment nog heel wat kilo's leverbaar produkt schelen. De maand juli is mooi begonnen en dit mag zo een tijd blijven, want er moet nog heel wat ..recht gezet" worden. Alhoewel de cijfers van de mei-telling voor Zee land reeds aan Den Haag zijn doorgegeven en dus intern bekend zijn, mogen ze jammer genoeg nog niet gepubliceerd worden. Landelijk zit men blijk baar nog niet „rond. Het is spijtig, maar er is niets aan te doen! Wel licht de volgende week! In de afgelopen periode hebben we weer eens in sterke mate ondervonden hoeveel waarheid er schuilt in het gezegde „het weer is de koopman". De weersomstandigheden zaten enorm tegen voor de oogst van kleinfruitprodukten die in volle gang was en ook de oogst van vroege aardappelen stag neerde door de vele regen. De aanvoer op de veilingen viel tegen en de prij zen vertoonden een stijgende tendens of verwachte dalingen bleven uit. Dit laatste gold vooral voor de vroege aardappelen die in Zeeland in toenemende hoeveelheden werden aangevoerd en duur bleven. Gedurende de vorige wéék werd voor dit produkt regelmatig tussen 40 en 50 cent per kg betaald. In de kleinfruitsektor liep de oogst van aard beien reeds aanzienlijk terug. De prijzen van het belangrijkste ras, de Sengana, stegen tijdens de regendagen tot rond 1,50 per kg. Toen tegen het eind van de week de zon kwam, daalde de prys tot rond 1,25 voor de Sengana en rond 1,per kg voor de andere rassen zonder dop. De frambozen werden duur betaald. Het is wel duidelijk dat de oogst van dit produkt in Zeeland dit seizoen aan zienlijk beneden die van het vorig jaar zal blijven. Ook in andere teeltcentra schijnt de frambozenoogst erg tegen te vallen en als gevolg hiervan werden de prijzen van dit produkt elke dag iets hoger. Eind vorige week deden de goede kwaliteiten klasse I rond 2,40 per kg en de klasse II rond 2,10. Nu moeten we er direct bij zeggen dat er weinig klasse I kwaliteit frambozen aangevoerd kan wor den. Dit produkt heeft wel heel sterk van regen en wind geleden en de stand was toch reeds niet best. Met name wordt veel geklaagd over het probleem van de korreligheid. Het lijkt wel of dit bij de Mailing Promise elk jaar erger wordt. We hopen dat we het mis hebben, maar we zyn op het ogen blik niet meer zo gerust op de Malling Promise. Dit ras geeft de laatste jaren steeds opnieuw be zwaren op vele percelen. We vragen ons wel eens af of er soms sprake is van een teruggang bij dit ras. Het lijkt er wel op. Het afgelopen najaar en winter waren de weersomstandigheden wel uitzon derlijk slecht voor frambozen die niet tegen veel vocht kunnen en dat zal hopelijk de voornaamste reden zijn van het tegenvallen van dit ras, maar de laatste jaren komen die klachten toch wel in versterkte mate naar voren. In grote hoeveelheden kwamen in de afgelopen periode ook de rode bessen op de veilingen. Het nadeel van de combinatie van rode bessen en fram bozen is toch wel dat de oogst vrywel gel jjk komt. De weersomstandigheden zijn ondertussen gelukkig wat beter geworden, maar toen het in het begin van de week steeds weer regende, zag het er naar uit dat de rode bessen het kind van de rekening zouden worden. Op sommige percelen gingen ze zelfs reeds barsten. We zien dan dikwijls dat telers die frambozen en rode bessen hebben, de rode bes sen tot laatst laten hangen en eerst alle aandacht aan de framhozen besteden en dan kan het in een jaar met veel regen gemakkelijk gebeuren dat de bessen gerot zijn voor men er aan toe is. Het vorig jaar is dat op veel bedrijven het geval geweest. Hopelijk zal het nu anders worden. De combinatie rode bessen en frambozen is echter beslist niet ge lukkig. Het is een heel moeilijke zaak om op het klein- fruitbedrijf een goede combinatie van teelten te krijgen. Wat dat betreft ligt er voor de onder zoekers nog een belangrijke taak weggelegd. We denken in dit verband ook aan de aardbeien die soms op een ongelukkig tijdstip komen, vooral de late rassen. Reeds eerder hebben we gewezen op de kansen die Zeeland heeft voor vroege aardbeien en met name voor het ras Regina. Geteeld op plastic kan men hiermee onder normale omstandigheden in onze provincie juist iets vroeger dan elders in het land aan de markt komen en het lijkt verstandig die kansen te benutten. Over enkele weken zullen we ons weer bezig moeten houden met het planten van aardbeien. De teeltresultaten zijn het afgelopen seizoen niet on verdeeld gunstig geweest. Gedurende de belang rijkste aanvoerweken waren ze te goedkoop. Ab normale faktoren hebben daarbij echter een rol ge speeld. We denken aan de warmteperiode waardoor alles tegelyk rijp werd en de fabrieken werden overvallen met aardbeien op een moment dat ze nog niet op de verwerking waren ingesteld. We geloven nog steeds dat er voor de kleinfruitteler die alle mogelijke zorg aan zyn produkt wil en kan besteden, veel voor te zeggen is om het met de aardbeienteelt te wagen. Met chemische middelen kan men het onkruid klein houden en geplant in plastic heeft men er eigenlijk geen omkijken naar. De aardbei is vele jaren het fundament geweest van het kleinfruitbedryf. Het verdient ernstige overweging om ze dat te laten blijven, want voor de goede .rassen is er toch echt nog wel perspectief onder normale omstandigheden. Tot de volgende week. Het is nu de tijd om uw gewassen regelmatig te controleren op het voorkomen van wilde haver. De controleurs van de A. I. D. zijn dit jaar niet meer verplicht U op de aanwezigheid van wilde haver at tent te maken. Met tijdig opschonen bereikt U dat nog geen of weinig zaadverlies plaats vindt en de narigheid van een bekeuring kan worden voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 4