Openingsrede Algemeen Voorzitter ir. J. Prins Hoofdbestuur Z.L.M. vergaderde Mr. E. Wage benoemd tot Algemeen Secretaris der Z.L.M. Waarschuwing 3 (Vervolg van pag. 1) Daarnaast menen wij de toenemende noodzaak te hebben onderkend, om de belangenbehartiging in meer algemene zin het optreden naar buiten van deze groep bedrijven te coördineren Ongetwijfeld kan hierdoor de positie worden ver sterkt. Daar het hier gaat om verscheiden van onze leden of hun kinderen, hebben wij ons voor ge nomen om op korte termijn te onderzoeken, op welke wijze wij deze leden verder van dienst kun nen zijn, ook ten aanzien van de kwestie der be langenbehartiging. Het komt mij voor dat één der conclusies zal kunnen zijn, dat hier van een nieuwe instelling moet worden opgericht, waar Z.L.M. en deze leden ondernemers in de recreatieve sfeer gezamen lijk in optreden. INDUSTRIALISATIE VAN ZEELAND DIJ de industrialisatie van Zeeland is de proble- ^matiek voor ons als Zeeuwse platteland en land en tuinbouw groter. Behalve de mogelijke bezwaren, zoals water- en luchtverontreiniging, die de nog pas begonnen vestiging van industrieën met zich mee kan brengen is het ook de mogelijke omvang van havenwerken en industrialisatie in onze provincie, die ons aan het denken moet zetten. (Zie verder pag. 5) (Vérvolg van pag. 1) het platteland noodzakelijk is. De mogelijkheid van het tot standbrengen van een zg. samengestelde school een nieuwe mogelijkheid in het kader der Mam moetwet maakt onderzoek juist voor Zeeland zeer noodzakelijk. Wij willen aldus de voorzitter deze bestude ring graag ter hand nemen. Wij staan open voor over leg met andere instellingen en zijn bereid naar nieuwe passende samenwerkingsvormen te zoeken. AKKERBOUW De heer J. B. Becu gaf een overzicht van de situatie in de akkerbouwsector Hij deelde mede, dat de al zet van consumptie-aardappelen in het afgelopen jaar over het algemeen voor de boer bevredigend is ver lopen. Er Waren goede afzetmogelijkheden tegen goede prijzen. Momenteel is er een evenwicht tussen vraag en aanbod op de consumptiemarkt, terwijl ten aanzien van de prijsvorming voor dit seizoen nog weinig te voorspellen valt. Er is geen consumptie-aardappelenregeling tot stand gekomen in Nederland. Mogelijk kan het Produktschap voor Aardappelen op zeer beperkte schaal iets doen, al dan niet in samenwerking met de overheid, indien de prijzen buitengewoon laag zouden worden. De suikerbietenregeling en de prijs is gelijk aan vorig jaar. Men verwacht dat de uitzaai iets groter zal zijn dan vorig jaar. Te verwachten is, dat door de zeer late uitzaai dit jaar de totale opbrengst de Ne derlandse suikerconsumptie niet te boven zal gaan. In dat geval komt er geen magere suiker en is zelfs te verwachten, dat een hoeveelheid magere suiker uit het vorige seizoen nog vet te maken zal zijn. Voor de tarwe kan verwacht worden dat de prijzen ongeveer gelijk zullen komen te liggen met die van het vorige seizoen, terwijl ook aan de leveringskondi- ties weinig is veranderd. Opgemerkt werd nog, dat de exportrestitutie in dit seizoen voor het laatst voor een belangrijk deel ten laste zal komen van Nederland, omdat volgend seizoen dit betaald zal worden door het Europese fonds. De heer Becu deelde voorts mede, dat Zeeland af gelegen ligt voor de afzet van voergerst. Wanneer de hoeveelheden, die nu afgezet zijn op de brouw- gerstmarkt, op de voergerstmarkt waren terechtge komen, zou dit een grote druk op deze markt veroor zaakt hebben en was het niet ondenkbaar geweest, dat de Nederlandse richtprijs niet meer gehandhaafd zou kunnen worden. Het is daarom belangrijk de af zetmogelijkheden voor brouwerijdoeleinden te benut ten en de research hiervoor te blijven ondersteunen. Het afgelopen jaar was een slecht jaar voor de vlas sers; de teelt is dit jaar dan ook flink ingekrompen. In E. E. G.-verband is nog geen regeling voor vlas tot stand gekomen. De spreker sprak de verwachting uit, dat de nieuwe kwekerswet de nodige veranderin gen te weeg zal brengen in de verhoudingen tussen kwekers, de keurders en de telers. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker memoreerde in zijn over zicht betreffende de stand van zaken in de tuinbouw sector dat de zware hagelschade die vooral in Oost Zuid-Beveland is teweeggebracht niet alleen vele telers in moeilijkheden heeft gebracht, doch ook ge volgen zal hebben voor de veiling te Krabbendijke. Waarschijnlijk zal de aanvoer dit iaar slechts 30 a 40 van normaal bedragen, terwijl de vaste kosten doorgaan. Door het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen en de Raiffeisenbank zal de helpende hand worden geboden. De afzet van groenten verloopt tot nu toe over wegend bevredigend. Een uitzondering vormen de komkommers. De sterke uitbreiding van het areaal én het daardoor groter aanbod was van invloed op de prijs. Wellicht kan bij aanhoudend warm weer de prijs weer wat aantrekken. Tomaten blijven aanhoudend goed gevraagd, terwijl ook de belangrijkste andere groenten zoals bloemkool redelijke prijzen opbrengen. Bij het zachte fruit hadden de aardbeien een zwak ke start. Door warm weer werden de vruchten snel rijp en kwam er onverwachts veel aanbod op een mo ment dat de industrie hierop nog niet was ingesteld. Daardoor werd met lage prijzen begonnen. Later trad een krachtige prijsherstel op. Naar zwarte bessen, rode bessen en frambozen is een goede vraag. De prijzen liggen gunstig, maar op veel bedrijven vallen de frambozen tegen in kwaliteit en produktie. Nog steeds zijn er in enkele gebieden van ons land restanten appels van de oogst van vorig jaar. Voor dit fruit toont de handel echter niet veel belangstel ling meer. In Zeeland was men tijdig door de voor raden heen, doordat de aanvoer bewust was gespreid. De vooruitzichten voor de nieuwe oogst zijn niet erg gunstig. Men verwacht in onze provincie maar een matige appelproduktie. In andere delen van het land is het veelal iets beter, doch een grote oogst is het ook daar niet. In Italië en Frankrijk is de vruehtzetting beter, terwijl de situatie in West-Duitsland uiteenloopt. Spe ciaal wat de appels betreft zal ons fruit vooral in het binnenland zijn weg moeten en kunnen vinden. Bij export is er kans op vrij sterke concurrentie. Peren zijn in vele delen van Europa schaars. Verder kan worden opgemerkt dat de minimum prijsregeling voor appels blijft gehandhaafd. Met de James Grieve zal een grote proef worden genomen met éénmalige verpakking. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen organiseert en regelt deze Achter de bestuurstafel tijdens de Hoofdbestuursvergadering: de Algemeen Voorzitter ir. J. Prins, de Vice-Voorzitters de heren P. J. J. Dekker en J. B. Becu en de Algemeen Secretaris mr. E. Wage Het Hoofdbestuur der Z. L. M. benoemde in de vergadering van j.l. maandag met al gemene stemmen tot Algemeen Secretaris Mr. E. Wage. De voorzitter, ir. J. Prins, wenste de heer Wage hiermede van harte geluk en wees erop dat hij een belangrijke post in de Z. L. M. gaat bekleden. Het is, aldus de voorzitter, geen gemakkelijke taak. Enerzijds wordt van u soepelheid, vasthou dendheid en openheid gevraagd, anderzijds soms onbuigzaamheid en zwijgzaamheid. Een goede secretaris is een informatiebron voor bestuur en leden. Het is echter een boeiende taak te werken voor een moderne bedrijfs tak in een snel veranderend gebied, waar voor men zich geheel moet geven. Volg het voorbeeld van uw grote voorgangers ir. J. Dorst en Mr. J. F. G. Schlingemann, aldus ir. Prinsen U zult uw taak met genoegen vervullen en veel voor agrarisch Zeeland kunnen doen. Het zal dan geen baan zijn, maar een stuk van uw leven. Bestuur en leden zullen U gaarne alle kansen geven om te slagen. proef, die door subsidies wordt gestimuleerd. Door dezelfde instantie wordt tevens gestreefd naar een uniforme regeling van uitgifte met subsidie van één malig fust voor export, om verschillen in prijs van dit fust voor de kopers op de diverse veilingen te voorkomen. ALGEMEEN Mr. J. F. G. Schlingemann gaf een uiteenzetting over de stand van zaken van het overleg, dat momen teel in Brussel gevoerd wordt over landbouwaange- legenheden .Hij wees de vergadering met nadruk op het belang van deze onderhandelingen voor de positie van de Nederlandse boer. De vergadering besloot bij het L. C. C. aan te drin gen op een nader beraad over de mogelijkheid om te komen tot een uniforme regeling t.a.v. de aftrekper centages, die bij het wegen op weegbruggen berekend worden. Bij onderzoek is gebleken, dat zich ten aan zien hiervan in ons gewest grote verschillen voordoen. De vergadering vroeg zich voorts af, of het aftrek percentage, dat in sommige gevallen nog op niet meer toegepaste oogstomstandigheden is gebaseerd, niet verlaagd zou kunnen worden. Tevens werd door de heer M. C. J. Kosten er onder meer gewezen op de voorschriften betreffende de schaftgelegenheden die binnenkort van kracht worden en zodat tijdig de nodige voorzieningen hiertoe moe ten worden getroffen. BENOEMINGEN Het hoofdbestuur benoemde een aantal leden, af komstig uit de verscheidene kringen van de Z. L M. tot leden van verdienste De vergadering benoemde voorts de heer J. C. Zandee te Nieuwdorp tot lid van het dagelijks bestuur van de Z. L. M. als vertegen woordiger van de P. J. G. Z. Ir. M. A. van de Beek werd, in de plaats van Ir. H. P. de Bruyn, benoemd tot adviserend lid van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur benoemde voorts tot algemeen secretaris der Z. L. M., Mr. E. Wage. Tijdens de Hoofdbestuursvergadering bena drukte de heer De Groene dat er van de zijde van het Instituut voor Rationele Suikerproduk- tie te Bergen op Zoom op gewezen wordt dat door de telers onvoldoende gehoor is gegeven aan de vele waarschuwingen betreffende de maatregelen ter bestrijding van de vergelings- ziekte in suikerbieten. Dit kan grote risico's en gevaren met zich meebrengen. Het advies is dan ook de adviezen van het I. R. S. over het spuiten van de bieten stipt op te volgen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 3