Elke plant wilde haver die blijft staan is er één te veel RADIO Zitdagen Boekhoud- bureau ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 2 VOORLOPIGE UITKOMSTEN LANDBOUWTELLING, MEI 1966 RUNDEREN EN VARKENS WISSENKERKEWoensdag 13 juli in hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 13 juli in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 14 juli in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 14 juli in hotel „De Eendracht". ST. PH1LIPSLAND: Zaterdag 16 juli in hotel „De Druiventros". I|ET Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige uitkomsten van de Landbouwtelling, mei 1966, betreffende runderen en varkens bekend ge maakt. Rundvee. De totale rundveestapel nam toe van 3.751.000 stuks in mei 1965 tot 3.922.000 stuks in mei 1966 4,6 Het aantal melk- en kalfkoeien nam toe met ruim 23.000 stuks 1,4 De verdeling van het aantal meik- en kalfkoeien, naar het aantal malen dat deze dieren hebben gekalfd, toont aan dat de toeneming bij de jongere dieren sterker is dan bij de oudere. Het jongvee, van 1 jaar en ouder, nam toe van 777.000 stuks in mei 1965 tot 807.000 stuks in mei 1966 3,8 Van deze groep jonge dieren is het aantal, dat reeds is gedekt, toegenomen met 8,5 Het aantal stuks jongvee, jonger dan 1 jaar gaf een uitbreiding te zien met 17.000 stuks 2,3 De rubriek mest- en weidevee vertoonde een stij ging van 478.000 stuks in mei 1965 tot 579.000 stuks in mei 1966 21,1 Binnen deze groep dieren nam vooral het aantal mestkalveren belangrijk toe 29,0 Deze toe neming dient voor een groot gedeelte te worden toe geschreven aan een verlening van de gemiddelde mestperiode als gevolg van exportmoeilijkheden. LANDBOUWTELLING GROENTEN IN DE OPEN GROND JULI 1966 Van 16 juli t/m 16 augustus 1966 zal gewoonte ge trouw de landbouwtelling groenten in de open grond worden gehouden. In de Nederl. Staatscourant van woensdag 29 juni is een beschikking opgenomen. Na uitreiking dient het ingevulde formulier binnen 5 dagen wederom aan de Districts Bureauhouder te worden ingezonden. BESTEMMINGSPLANNEN 's-GRAVENPOLDER Vanaf 1 juli 1966 ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan „Kom 's-Graven- polder 1966". Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder tegen dit ontwerp schriftelijk bezwaren in dienen bij de gemeenteraad. ZAAMSLAG Vanaf 1 juli 1966 ligt gedurende één maand ter in zage het bestemmingsplan, betrekking hebbende op het noordoostelijk deel van de kom der gemeente (2e fase), alsmede het besluit van G. S. tot gedeeltelijke goedkeuring hiervan. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als G. S. hebben gewend, kunnen geduren de bovengenoemde termijn bij de kroon beroep in stellen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen onthouding van goedkeuring door Gedeputeerde Staten aan een gedeelte van dat plan. KRU1N1NGEN Vanaf 23 juni liggen gedurende één maand ter in zage: a. het door G. S. met opmerkingen goedgekeurde be stemmingsplan „Hansweert-Oost 1965"; b. het door G. S. goedgekeurde bestemmingsplan recreatiegebied „Den Inkel". Zij, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad en/of G. S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. SAS VAN GENT Vanaf 7 juli ligt gedurende één maand ter inzage een ontwerp voor een bestemmingsplan voor de om geving van het Bolwerk en de Paul Krugerdreef. Schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp kunnen door een ieder gedurende de bovengenoemde termijn worden ingediend bij de gemeenteraad. ZOUTELANDE Met ingang van 1 juli 1966 ligt gedurende één maand ter inzage het door G. S. goedgekeurde be stemmingsplan Kom Noord-Oost. Zij die zich tijdig met bezwaren tot G. S. hebben ge wend bunnen gedurende genoemde termijn bij de Kroon beroep instellen. Het aantal bedrijven, waarop rundvee wordt ge houden liep terug van 174.000 in mei 1965 tot 167.0C0 in mei 1966 (—3,9 Varkens. De totale varkensstapel in ons land steeg van 3.752.000 in mei 1965 tot 3.886,000 stuks in mei 1966 (+3,6 Het aantal bedrijven met varkens verminderde in deze periode met 7,6 De opbouw van de varkensstapel verschilde duidelijk van die in mei 1965. Het aantal mestvarkens nam toe met 16,1 waarbij opvalt dat het aantal zwaardere var kens (90 kg en meer) 51,2 groter was dan in mei 1965. Ook bij deze dieren hebben de exportmoeilijk heden, ten gevolge van het mond- en klauwzeer, ge leid tot een verlenging van de gemiddelde periode. De groep biggen tot 25 kg liep terug van 1.475.000 stuks in mei 1965 tot 1.333.000 stuks in mei 1966 9,7%). Het totaal aantal fokzeugen was vrijwel gelijk aan dat van mei 1965. Tengevolge van een ver andering in de vraagstelling, is het niet mogelijk het totaal van gedekte, niet kennelijk drachtige en kenne lijk drachtige, zeugen te vergelijken met de uitkom sten van mei 1965. De gewijzigde vraagstelling heeft eveneens invloed gehad op de rubriek „overige fok zeugen". Voor de landbouwpaarden, schapen, hoen ders en eenden worden, van de landbouwtelling mei 1966, geen voorlopige uitkomsten samengesteld. De Landbouwrubriek Dinsdag 12 juli, Hilversum I, 12.3012.40 uur „Specialisatie van het pluimveebediijf", m.m.v. ir. J. J. M. Hendrickx, rijkspluimveeteeltconsulent in Roermond. Aktualiteiten van het proefstation voor de groente- en fruitteelt onder glas in Naaldwijk. Rubriek „Leven op het land" Donderdag 14 juli, Hilversum II, 12.1012.27 uur De kerk in de vakantie. Een gesprek tussen de heren ds. R. van der Kleij en H. P. Zwennis o.l.v. ds. A. Faber, gevolgd door agrarisch nieuws. Vrijdag 15 juli, Hilversum I, 12.3012.40 uur „Waarheen met het gemengde bedrijf in de IJssel- meerpolders", drs J. de Veer van het L. E. I. „Hoe de voederwinning dit jaar verloopt", m.m.v. het rijks- landbouwconsulentschap voor weide -en voederböuw te Wageningen. HALF EEN MAANDAGMIDDAG Modern platteland Eens per veertien dagen kunt U de stem van het K. N. L. C. beluisteren in de AVRO-rubriek „Modern Platteland". De eerstvolgende uitzending in deze ru briek vindt plaats op maandag 11 juli des middags om 12.30 uur. Dan zal drs. N. A. Vaandrager spreken over het onderwerp „De Stichting van de Arbeid". AP 24 juni 1966 hield de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Maatschappij voor Zeeland en West Brabant haar goed bezochte 17e ledenvergade ring te Goes. De voorzitter, de heer J. Kakebeeke, stond in zijn openingswoord uitvoerig stil bij de grote risico's, waaraan de agrarische ondernemer in het algemeen en de fruitteler in het bijzonder dagelijks is blootgesteld. De recente hagelbui in Krabbendijke en Waarde is hiervan het duidelijkste bewijs. Een aantal van de daar getroffen telers waren verzekerd, waarvan een aantal overigens onvoldoende. Die telers, die geen hagelverzekering hadden zijn door die éne hagelbui in de grootste financiële moeilijkheden komen te ver keren. Spreker k\yam tot de konklusie dat het bij de hui dige hoge en nog steeds stijgende exploitatiekosten onverantwoord is het risico van hagelschade niet te verzekeren. Intussen heeft onze Maatschappij al in een vroeg stadium te maken gekregen met ernstige hagel schade. Met grote nadruk sprak de heer Kakebeeke de geruchten tegen, dat de Maatschappij de aange richte schade bij de verzekerden niet volledig zou kunnen vergoeden. Er is zelfs geen sprake van een maximale na- heffing. Onze Maatschappij werkt n.l. met andere Onderlingen landelijk in een poolverband santen. 15 EN 16 JULI AGRARISCHE DAGEN WALCHEREN UOOR de 14e maal zal op 15 en 16 juli a.s. in het kader van de bekende Agrarische dagen Wal cheren te Koudekerke een aantrekkelijk programma worden geboden. Op het ca. 1 ha grote terrein vinden op vrijdag de traditionele vee- en paardenkeuringen plaats. De zaterdag zal in het bijzonder in het teken staan van de demonstraties en evenementen. De keuring van de verschillende groepen, indivi duele klassen, bedrijfs- en fokgroepen van zowel rund vee, trek- en landbouwtuigpaarden als de schapen komen dus vrijdags aan de beurt. (Zaterdags de gei ten). In totaal zullen een 315 dieren in de ring ver schijnen waarvan 175 geselecteerde fokrunderen in geschreven in het N. R. S., 75 trekpaarden voor de premiekeuring van de K. N. V. „Het Nederl. Trek paard", 25 stamboek landbouwtuigpaarden en een 30- tal schapen vertegenwoordigd door Texelse vleeswol schapen en enige melkschapen. De varkens komen dit keer niet naar Koudekerke Deze zullen op de provin ciale tentoonstelling te Goes aanwezig zijn. Vrijdagmiddag vindt het défilé van de bekroonde dieren plaats en o.m. 'n demonstratie met twee nieuw aangekochte K. I.-stieren afkomstig uit Zuid-Holland en Friesland. Zaterdag is de dag van de demonstraties en de evenementen, 's Morgens onder meer de voorwedstrij den van de landelijke ruiters waarvan 's middags de winnaars zullen uitkomen in een sportieve eindkamp. Eveneens zaterdagochtend een wedstrijd handmelKen en een veebeoordelingswedstrijd. 's Middags 'n groot se parade, waaraan alle 75 ruiters zullen deelnemen. Daarnaast een wedstrijd gewichtschatten van vee, trekkerbehendigheidswedstrijd, het optreden van een folkloristische groep in oude klederdrachten. De bei de plattelandsjongerenorganisaties in Walcheren ver lenen hun medewerking met het vertonen van het be kende en spectaculaire nummer „Hongaarse Post". Al deze evenementen omlijst door Koudekerke's Harmo nie „Voortwaarts". Tevens zal op beide dagen in een grote tentoon stellingstent op een breed gebied voorlichting ge geven worden. Samenwerkend leveren zowel de di verse rijksvoorlichtingsdiensten als het bedrijfsleven een bijdrage tot het welslagen van deze agrarische dagen. Voorlichting, gericht op de toekomst, wordt gegeven door het Veeteeltconsulentschap in samen werking met de zuivelfabriek Walcheren, door de R. L. V. D., en de R. T. V. R. Ook de streekverbetering Walcheren is met een stand present, evenals de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting, de huishoudelijke voorlichting als het onderwijs, alle op Walcheren. Financieel zijn deze dagen altijd moeilijk „rond" te krijgen. Dank zij de medewerking van diverse instel lingen en coöperaties, die ook fraaie prijzen beschik baar hebben gesteld, hopen de organisatoren begun stigd door mooi weer en veel bezoekers dat de kosten van deze dagen (ca. 10.000,er weer uit zullen komen! BI. Deze pool beschikt over reserves maar bovendien over een ruim reassurantiekontrakt. Alle geruch ten ten spijt behoeven de verzekerden zich over dat punt geen enkele zorg te maken, aldus de heer Kakebeeke. Met betrekking tot de resultaten over het boekjaar 1965/66 wordt in het jaarverslag gewag gemaakt van een gunstig jaar. Het verzekerde bedrag steeg met ruim 1.100.000,tot rond 10.608.000,Het ver zekerde areaal bedroeg 1750 ha dat is rond 40 van het totale fruitareaal in het werkgebied. Aan de re serve kan het batig saldo ad 23.603,34 worden toe gevoegd. Intussen zijn voor het nieuwe seizoen 1966 reeds 40 nieuwe leden ingeschreven met een verzekerde op pervlakte van rond 150 ha en een verzekerd bedrag van ruim 1.000.000,—. Bij de verkiezingen werden de heren D. J. Kardux te Steenbergen en G. Volleman te Hontenisse bij accla matie herkozen. In de financiële kommissie werden benoemd de heren G. van Kruiningen te Krabbendijke en L. B. H. v. d. Slikke te Nw. en St. Joosland. In zijn slotwoord hield de heer Kakebeeke de leden voor hun fruitoogst op reële basis te verzekeren dwz. op ruime kostprijsbasis. In de praktijk blijkt men dik wijls onderverzekerd te zijn, hetgeen bij eventuele schade nadelige financiële konsekwenties voor de ver zekerde met zich brengt. waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" 'Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Advertenties en Admini. ratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 011502073, Terneuzen ONDERLINGE FRUITTELERS HAGELVERZEKERING GUNSTIG 1965 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 2