ON DERWIJSN0T1TIES P. J. G. ^£L „AGRARISCH ZEELAND" rnnnprQtipc gereed voor V-WWJJt/l Cl Europese graanmarkt COZO-graansilo te Zwijndrecht Dia-serie voor toeristen Het toeristenseizoen is weer aangebroken. Duizenden stedelingen hebben zich in een tent, caravan, pension of hotel voor een paar weken in Zeeland gevestigd. Velen zullen zo veel mogelijk van hun tijd op het strand door brengen, anderen zullen ook eens in de auto of op de brommer stappen om onze provincie te verkennen. Maar allemaal komen ze, bewust of onbewust, in aanraking met 't agrarisch leven in Zeeland. De gewassen groeien op het land, de boeren zijn met hun werktuigen bezig, wat later zullen de oogst- werkzaamheden in volle gang zijn. Slechts weinigen van de vakantiegangers zullen weten wat ervoor nodig is om bijv. het vee niet al leen 's zomers, maar ook 's winters van voedsel te voorzien, om te zorgen dat de aardappels en bieten in mooie rechte rijen staan, en om het beste fruit aan de bomen te laten groeien. Anders gezegd, de toeristen hebben weini® bekendheid met het werk dat de Zeeuwse boer en tuinder het hele jaar door verzetten. De P.J.G.Z. heeft het plan uitgewerkt om bij de toeristen interesse op te wekken voor het leven en werken van de Zeeuwse agrarische bevolking. Oud-voorzitter Frans Dees heeft hiertoe met een aantal medewerkers een serie dia's samengesteld die een beeld geven van de reeks werkzaamheden die zich in de loop van een jaar op de bedrijven afspeelt. Deze serie van 150 dia's is onlangs voor een aantal deskundige genodigden vertoond, waarbij veel opbouwende kritiek is geleverd, die de samen stellers gelegenheid bood om aan de serie te scha ven en te verbeteren. Desondanks zal men zich pas een juist oordeel kunnen vormen uit de reacties van diegenen waarvoor de serie bestemd is, nl. de toeristen. Het is de bedoeling van het P.J.G.-bestuur om de vertoningen van de diaserie te laten organiseren door de afdelingen en streken. Het bestuur stelt DE maaidorskapaciteit is in Zuid-W. Nederland zo groot, dat op de topdagen wel tien procent van de totale oogst wordt gemaaidorst. De com bines nemen 95 procent van de oogst voor hun rekening. Dit stelt zowel de coöperaties als de graanhandelaren voor het probleem dat in vijf a zes weken de oogst ontvangen en geborgen moet worden. Daarbij moet de ontvangstkapaciteit afge stemd zijn op de topaanvoeren. Daarnaast heeft de coöperatie of handelaar een grote opslagruimte nodig, om niet gedwongen te zijn tot direkte verkoop in een tijdelijk overvoerde markt Een regelmatige spreiding in de verkoop is één van de voorwaarden voor een goede prijsvor ming. Het klimaat in Nederland is er de oorzaak van, dat vrij veel graan té nat wordt aangevoerd. Ge middeld moet ongeveer vijftig procent van de oogst zich voor dat de voorstellingen zullen plaatenden in kantines van kampeerterreinen, in kampeer boerderijen en op andere plaatsen waar de toeristen gemakkelijk bijeen kunnen komen. Het bestuur van de P.J.G.Z. hoopt, dat zij met het samenstellen van deze toeristen-diaserie een bij drage zal kunnen leveren aan de ontwikkeling van de kennis van en waardering voor het plattelands leven in Zeeland. LEDENAVOND AFDELING IJZENDIJKE De Afdeling IJzendijke organiseert op zaterdag 16 juli a s. een gezellige avond, die ook bestemd is voor alle leden van de streek. De bijeenkomst wordt ge houden in café Willem Beukelszoon te Biervliet, aan vang 19 uur. Aan het feest is een diner verbonden. U kunt zich hiervoor tot 13 juli opgeven bij Maaike Verplanke, Zachariaspolder C4, IJzendijke, tel. 01174316. Om 21 uur vindt de prijsuitreiking plaats van de bonenzaaiwedstrijd. Inleggeld voor eigen leden 2,50, voor de overige deelnemers 5, Na afloop volgt nog veel gezelligheid. gedroogd worden om tot een verhandelbare kwa liteit te komen. Het is ondoenlijk de gehele graan oogst tijdens de aanvoerperiode tot de gewenste vochtgehaltes terug te drogen. Het Ingenieurs- en Bouwbureau van CEBECO heeft, om tegemoet te komen aan de speciale eisen die inlands graan aan de bewaring stelt, een systeem van laagbouwsilo's ontworpen. Door middel van een beluchtings systeem worden de produkten in goede konditie gehouden, tot er droogkapaciteit voer vrijkomt. De coöperaties in Zeeland hebben zich in de loop van de laatste vijftien jaren ingesteld op de geweldige maaidorskapaciteit en voorzieningen ge troffen om een voldoende afzetsprekhng te garan deren. In totaal is er in Zeeland voor 80.000.000 kg dorsprodukten opslagruimte, waarvan de helft in gericht is voor geventileerde bewaring. De totale ontvangstkapaciteit is 1.060.000 kg per uur, waarbij de or.tvangstpunten gunstig over het gebied ver spreid zijn. Hiermee zijn ruime basisvoorzieningen getrof fen die toerijkend zijn voor normaal verlopende oogsten. Ook is in de wens voorzien om onder buitengewone omstandigheden nog volledige dien sten te kunnen verlenen. Hierbij heeft de gedachte voorgezeten, dat verdere voorzieningen op de regionale bedrijven moeilijker rendabel te maken zijn dan een gezamenlijke investering in een cen traal bedrijf dat voorziet in de extra-behoeften aan opslag-, droog- en ontvangstkapaciteit. OP dertig juni is de COZO te Zwijndrecht ge opend. Een bedrijf, gesticht door negenen twintig coöperatieve aan- en verkoopverenigingen in de zuid-Nederlandse kleigebieden. Naast de funktie van centraal opslag- en bewerk ingsbedrijtf kan de COZO als import- en exportsilo dienst doen voor coöperaties, die niet aan coasterhavens gele gen zijn, doch tevens als overslagsilo voor bijvoor beeld Frans graan met zeehavenbestemmingen. Tenslotte is er de mogelijkheid dat CEBECO in bepaalde perioden overzeese granen, die niet direkt in het binnenland geplaatst kunnen worden, hier voorlopig opslaat. Door deze kombinatie van funk- ties kan de rendabiliteit van deze centrale silo ver hoogd worden, hetgeen bij uitbreiding van regio nale of plaatselijke silo's niet het geval zou zijn. Bij de bouw van de COZO is al gemikt op de funkties die de coöperaties in de komende EEG graanhandel zullen moeten gaan vervullen om de positie van haar grtaantelende leden zeker te stel len. Ook de ontwikkeling van het pool-verkoopsys- teem heeft mede betrekking op de ontwikkelingen in de EEG. DIPLOMA-UITREIKING CHR. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL DER Z.L.M. „ORANJEZON', OOSTKAPELLE Op de onlangs gehouden eindmiddag. door Ds. De Hengst met gebed geopend, heette de Direc trice, mej. C. A. de Pree ouders, Burgemeester Van Wijk. (voorzitter der commissie huishoudonderwijs in Zeeland), de heer De Visser, kringvoorzitter Z.L.M.mevrouw Sprenger, voorzitster van de Commissie van toezicht en de leden van de com missie. mevrouw Bom, aanwezig namens de Plat telandsvrouwen. mejuffrouw De Witte voor de Plattelandsjongeren en mejuffrouw Edzes, die de Streekverbetering vertegenwoordigde, hartelijk welkom. Hierna verzorgde mevrouw Van Asselt, lerares naaldvakken, een modeshow waarbij een aantal leerlingen zelfvervaardigde kledingstukken toonde. De directrice reikte daarna de getuigschriften uit, dat alle leerlingen, behalve een, behaald hebben. Berna Middendorp bood de directrice namens de leerlingen die de school gaan verlaten een prach tige taart aan. Na de pauze reikte mevrouw Sprenger de prijs voor de beste leerlinge uit aan Ada Louwerse uit Oostkapelle met 141 punten. De heer De Visser wenste leerlingen, ouders en leerkrachten geluk met de behaalde resultaten en bood daarna de tweede prijs aan aan Ella Louws uit Domburg, die 138 punten had behaald. Mejuffrouw De Witte reikte namens de Platte landsjongeren een prijs uit aan Berna Middendorp die het best „geshowd" had, waarna Thilly Don uit handen van mevrouw Bom de tweede prijs „showen" ontving uitgeloofd door de Plattelands vrouwen. Burgemeester Van Wijk sprak hierop de meisjes toe. Hij feliciteerde hem met het behalen van het getuigschrift. De ouders verzocht hij hun dochters ook thuis te stimuleren bij het leren. Hij dankte directrice en personeel waarna mej. De Pree ten slotte een afscheidswoord sprak tot de leerlingen, die de school gaan verlaten. Ds. De Hengst besloot met het voorlezen van Psalm 121, allen zongen gezang 136 en met dank gebed werd de bijeenkomst beëindigd. Geslaagd zijn: Els Dekker, Meliskerke; Thilly Don, Oostkapelle; Ans Francke, Grijpskerke; An nie Geertse. Vrouwenpolder; Joke Gideonse, Oost kapelle; Ella Louws, Domburg; Ada Louwerse, OostkopoJle; Liesbeth Maas Domburg; Nelleke Maljaars, Aagtekerke; Berna Middendorp, Oost kapelle; Francien Osté, Serooskerke; Lenie Pas- senier. Domburg; Tineke v. Rotten, Domburg; Lies Roelse, Domburg; Sonja Visser, Domburg; Lenie Willemse, Aagtekerke; Leyntje v. d. Woesteyne, Aagtekerke: Suus Wondergem. Oostkapelle. EINDEXAMEN R. M. L.- EN T. S. TE GOES Na gehouden eindexamen van de Middelbare Tuin bouwschool werd op 30 juni j.l. het diploma uitgereikt aan de navolgende leerlingen: P. Caljouw te Gapinge; J. W. Daane te Wemel- dinge; J. 't Gilde te Hoek; J. M. van Kempen te Dirk:>- land (Z. H.); Chr. Kwast te Vlissingen; I. D. v. d. Maas te Poortvliet; A. C. J. Mesu te Nw. en St. .Toos- land; J. A. van Nieuwenhuyzen te Poortvliet; C. F. van Oosten te Goes; J. Pladdet te Zaamslag; J. Rijs- tenbil te Zierikzee en J. A. Schipper te Biezelinge. WANNEER op 1 juli 1967 één Europese graan markt gerealiseerd wordt, zal de markt voor de individuele boer nog onoverzichtelijker worden, omdat de marktbeweging van de markt in noord- Frankrijk of van de markt in Beieren van direkte invloed zal zijn op het marktgebeuren in zuidwest- Nederland. Het is daarom gewenst dat de graan- telers zorgen dat zij door sterke pools, slagvaar dig in de Europese markt kunnen opereren. Een absoluut gespreide afzet is in de praktijk dikwijls moeilijk te verwezenlijken, daar dit van verschil lende faktoren afhangt. Als algemene regel kan gelden dat men wanneer het prijsniveau tussen het interventieniveau en een dertig procent boven dit niveau schommelt men geleidelijk moet afzetten, en wanneer het prijsniveau zich in de richting van de richtprijs beweegt, versneld. De pool-afzet wordt begeleid door een „brcuw- gerst-kommissie" en een „tarwe-kommissie" be staande uit enkele direkteuren van coöperaties die zich met de inname en de afzet van inlandse granen bezighouden. Zij bespreken regelmatig met de af deling „Westeuropese Granen" van CEBECO de marktsituatie. Een gebundeld aanbod is steeds het resultaat van deze besprekingen, zodat niet de ene boer de konkurrent-wordt van de andere. Een groot belang is hiermee gediend. In deze bunde ling vervult de COZO ook weer een taak. Zeer grote partijen van uniforme kwaliteit kunnen hier samengesteld worden, iets wat grotere kopers aan trekt. Een goed ingericht laboratorium maakt het mogelijk zeer nauwkeurige specifikaties van de partijen te geven. Hoewel de COZO dus zelf geen handel drijft heeftt ze wel een belangrijke handelsfunktie. Ar beidsintensief is de COZO niet; de totale perso neelsbezetting kon door ver doorgevoerde automa tisering bijzonder laag worden gehouden en bestaat slechts uit 7 man inclusief de direkteur!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 23