p ip||f p?i l i IÉ IMI 4J 4 Hoofdbestuur Z. L. M. vergaderde OPENINGSREDE VRIJDAG 8 JULI 1966 54e Jaargang No. 2888 lif IÉ il 4t ififi ill ..Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land en Tuinbouw en Veeteelt iri Zeeland van de Algemeen Voorzitter ir. J. Prins op de Algemene Vergadering der Z. L. M. gehouden op maandagmiddag 4 juli Frank'-ring bij abonneer' Terneuzen fAARNE wil ik, aldus de voorzitter ir. J. Prins, na het uit- spreken van zijn welkomstwoorden bij de aanvang der vergadering, uw aandacht vragen voor enkele kanttekeningen bij een aantal actuele kwesties, die voor ons als agrarisch be drijfsleven, hetzij direct, hetzij indirect van betekenis zijn. Wanneer wij ons in de eerste plaats bepalen tot de bedrijfs omstandigheden. waaronder de Nederlandse boer en tuinder de afgelopen periode heeft moeten werken, dan kan gezegd worden dat deze gekenmerkt waren door verschillende extreme situaties. Na de wateroverlast, die vorig jaar een groot aantal bedrijfs- genoten in ons land trof, voltrok zich de calamiteit van het mond en klauwzeer onder de Nederlandse veestapel. Deze veeziekte bracht grote schade toe (er is sprake van vele honderden mil joenen) aan verschillende sectoren van onze agrarische bedrijfs tak en betekende een verzwakking van onze algemeen er kend niet sterker wordende handelsbalans. Het voorjaar was wisselvallig en over het algemeen laat tot zeer laat. Vroeg waren de hagelbuien, die op 22 mei reeds, een in ons gewest niet gekende schade van miljoenen toebracht aan fruit en landbouwgewassen in het gebied Krabbendijke-Waarde en ook in Zeeuws-Vlaanderen. Extreme situaties schijnen evenwel in ons Nederlands bestel te gaan thuishoren. Welk een verschil evenwel tussen al deze extremitëiten. Hier geeft het geen aanleiding tot ongerustheid over vaak niet te definiëren ontevredenheid en/of welvaartsbijver schijnselen, maar tot ongerustheid over de buitengewone pro blemen, waarvoor over het algemeen kundige ondernemers op goedgeleide bedrijven komen te staan. Welk een verschil ook tussen de wapenstok en het steuntje in de rug wat hier nodig is. WISSEL OP KOMENDE ONTSLUITING \A/AT in onze provincie in belangrijke mate de aandacht V trekt, zijn de gevolgen van de toenemende ontsluiting. Dat de toerist en meer nog de industriële ondernemingen, die naar Zeeland komen, een wissel trekken op de komende ontslui ting lijkt ons niet onwaarschijnlijk. Moeilijk is het tenminste aan te nemen, dat zij Rijksweg 58 en de flessenhals bij Barendrecht niet als grote en snel groter wordende problemen zien. De gevolgen van de ontwikkelingen evenwel zijn er voor de gehele provincie niet minder om. De toerist kómt ook al is de accomodatie en/of infrastructuur niet volledig zolang er nog plaats is op het strand en op het water. En wat dit laatste betreft heeft ons gewest in de toekomst alleen nog maar méér te bieden. Ten aanzien van ons standpunt ten opzichte van deze recreatie is, dachten wij, nog weinig achterhaald van wat de Z. L. M. enige jaren geleden in een rapport samenvatte. Landbouw en recreatie verstaan elkaar op vele punten goed en wij hebben slechts ten aanzien van één punt, de dijkrecreatie, conflictstof van omvang kunnen ontdekken. De dijkrecreatie vraagt, zowel uit het oogpunt van veiligheid alsook om het feit, dat hier en daar deze vorm van recreatie erg uit de hand gaat lopen, iets wat gemeenten en waterschappen veel zorgen baart, een goed regelend optreden. Wij blijven pleiten voor in planologisch opzicht ruimere moge lijkheden voor het bieden en/of scheppen van accomodatie vanuit de agrarische sector, uiteraard voor hen die dat wensen. Wij moeten ons wel erg vergissen wanneer, wat deze opvatting omtrent deze ruimere mogelijkheden betreft, de toekomst ons niet in het gelijk zal stellen. In de sterke groei van de vraag naar accomodatie zien wij geen af neming. NIEUWE TAAK Z. L. M. - RECREATIEBELANGENBEHARTIGING I N onze organisatie merken we de ontwikkeling op dit ge- bied wel degelijk. Meerdere leden of hun zoons zijn werk zaam in de recreatieve sector of overwegen een onderneming in deze sector te beginnen. Door het secretariaat en onze instel lingen worden diensten verricht ook voor deze leden, die niet meer alleen in de agrarische sector werkzaam zijn. Dit is logisch en kan ook zeker worden voortgezet, omdat een groot aantal kwesties in dit soort onderneming gelijk gericht zijn met die in land- of tuinbouwonderneming. Negenentwintig leden werden maandag 4 juli wegens hun 50-jarig lidmaatschap van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij door het Hoofdbestuur tot Leden van Verdienste benoemd, 's Middags, op de Algemene Vergadering, werd met voorrang aan de nestor van een geslacht dat nauw met de Z. L. M. verbonden is, de heer E. C. W. A. Geuze te Poort vliet, door de Algemeen Voorzitter ir. J. Prins onder applaus van de vergadering het Z. L. M.-insigne met oorkonde overhandigd. Van de nieuw benoemde Leden van Ver dienste was ook de heer S. Kodde te St. Laurens aanwezig, die op de foto de geluk wensen hiervoor van de algemeen voorzitter in ontvangst neemt. JN de op 4 juli j.l. in de Prins van Oranje te Goes gehouden Hoofdbestuursvergade ring van de Z. L. M. wees in zijn openingswoord de algemeen voorzitter Ir. J. Prins onder meer op de voor ons land ongunstige economische situatie. Hij merkte op, dat dë door de regering afgekondigde bestedingsstop opgepast moet worden dat de nadelige invloed op de concurrentiepositie van de luchtverontreiniging in onze pro- Juist nieuwe initiatieven van de overheid ter versterking van onze positie in E. E. G - verband zijn zeer noodzakelijk. T.a.v. besprekingen, die door de Z. L M. gevoerd zijn om te komen tot een regeling voor de getroffenen in het hagelschadegebied in Zeeland, deelde de voorzitter mede, dat als resultaat van het tot nog toe gevoerde over leg aan de betrokkenen een circulaire is gezonden, waarin enige mogelijkheden voor het opvangen van de moeilijkheden worden genoemd. De voorzitter gaf voorts een overzicht van de stappen die t.a.v. de kwestie van de luchtverontreinignig in onze pro vincie zijn gedaan. Over het punt onderWijs kon de voorzitter mededelen, dat toestem ming is verkregen om binnen afzienbare tijd te beginnen met de nieuwbouw van de Landbouwhuishoudschool in Terneuzen. Naar aanleiding van de ontwikkeling van een enkele andere school en mede gezien de normen die in het kader van de zg. Mammoetwet worden gesteld, wees de voorzitter erop dat nader beraad over het behoud van instellingen van voortgezet onderwijs voor (Zie verder pagina 3) (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 1