l „GOEMANSZORG" te Dreischor 12 Het ontstaar. van het eiland Schouwen-Duiveland ligt in een tijd, zeer ver achter ons en dat geldt evenzeer voor de polder en het dorp Dreischor. De polder moet al bedijkt zijn vóór 1200 en strekte zich aanvankelijk meer oostelijk uit dan thans het geval is. Waarschijnlijk zijn drie destijds aanwezige schorren de oorsprong van de polder geweest, n.l. Mareland, Bellaert of Beider en Sir Jansland, waarvan dan de naam van polder en don) zouden zijn afgeleid. Het gebied van Dreischor heeft in vroeger eeuwen betrekke lijk weinig van de zee te lijden gehad, doch in december van het jaar 1287 werden Dreischor en Sir Jansland door de kracht van een stormvloed gescheiden en ontstond het zgn. Dijkwater. De polder Dreischor is daarna in 1300 herdijkt en Sir Jansland in 1305. Latere overstromingen zijn niet bekend. Wel liep Dreischor onder water bij de ramp in februari 1953, waarna het op 1 mei van dat jaar weer droog kwam, na dichting der doorbraken in de zeedijk van het Dijkwater. Is de geschiedenis van Dreischor als bedijkt gebied al een 750 jaar oud, bewoning schijnt er reeds eerder geweest te zijn, het geen uit bodemvondsten is gebleken, welke te plaatsen zijn in de 11e en 12e eeuw, de zgn. Karolingische tijd. Oudeboerderjje I voc „R« spr 170 de pla me en2 boi I one zeie stij 18e gez ner D.: velt A Wil E tijd verj gein en 1 Om; dat met Lijsl zoor ben Z< rr ei Zo eigei is h€ Hi s gew< ook pacb over 1715 er. 1 Hc hij c 1690 van or». zijr wezi zichl Vt eigei zelf met 1664 en o Oi man was (sch< N vrcu 1728 jaar donn oud Waa schu Eü rikze huis) voor voor roede De monumentale deur met daarnaast een hard stenen piëdestal uit een 18e eeuwse tuin Zo te zien zijn voorgevel en overige delen van de forse woning met het hoge vrij steile dak goed met elkaar in overeenstemming. Toch moet vooral die voorgevel in vroeger dagen, dus sedert het bouwjaar er wat anders, wat soberder hebben uitgezien. Het is n.l. wel zeker dat die gevel in de 19e eeuw door de toenmalige bewoner, Pieter Goemans werd verbouwd en verfraaid. Hij deed dat door de grote ramen en een breed en hoog deurkozijn aan te bren gen, zoals we die nu nog aantreffen. ILHOEWEL het dorp Dreischor dan wel van wat jongere datum is, valt het zelfs de oppervlakkige beschouwer op, dat er heel wat historische gebouwen uit vroeger eeuwen bewaard zijn gebleven, waaronder we ook enkele oude boerderijen kunnen rangschikken. Zoals dit vrijwel overal het geval is, is de leeftijd daarvan heel wat korter dan de periode waarin er op de bewuste plaats een landbouwbedrijf werd uitge oefend. Meestal zijn woning en bedrijfsgebouwen in de loop van de tijd wel eens vernieuwd en in het geval van de nu te beschrijven boerderij Goemanszorg" kan het woonhuis ongeveer 200 a 250 jaar oud zijn (de schuur is vrij nieuw), terwijl we vanaf 1630 de eerste gegevens omtrent de eigenaars bezitten. „Goemanszorg" ligt aan de oostelijke ingang van het dorp, aan de Molenweg in de zgn. „Oude Mool- blok". Het markante royale woonhuis en de landbouw- schuur zijn van de weg gescheiden door een met zorg aangelegde tuin, terwijl rechts van het woonhuis iets meer naar voren het oude zomerhuis ligt, dat vroeger in de warmere maanden ook als woonverblijf werd gebruikt. WOONHUIS MET APARTE STIJL niT huis, waarvan we de leeftijd moeten schatten, kan omstreeks 1700 zijn gebouwd. De voorgevel, met links een vooruitstekend lager gedeelte met kleine Eer» getekend silhouet uit 1810 van „den burger Pieter Goemans" wiens zoon in 1815 als eerste der Goemans op de hoeve kwam raampjes, valt direct op door de zeer grote ramen en oe monumentale deur met zware kozijnen en hoge pui. Aan een en ander is een nog nader te vermelden geschiedenis verbonden. Links en rechts van de ingang liggen gelijkvloerse kamers, doch aan het eind van de korte gang bevindt zich een trapje, dat naar de opkamer leidt, die grenst aan de achtergevel, hetgeen daar kenbaar is aan twee kleine raampjes, welke belangrijk boven het grond oppervlak zijn aangebracht. Achter het genoemde trapje bevindt zich de toegang- tot de kelder. De voorgevel van het woonhuis is stijlvol en welverzorgd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 12