Wenken voor tulpentelers Voorlichting over winterbloemkoolteelt Werktuigendag te Bunnik Aardbeienprijs op dieptepunt TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK 9 ALS u dit artikeltje leest bent u waarschijnlijk het ondereind van de tulpen al aan het rooien. Een produkt waar u de uiterste zorg, een seizoen lang, aan gegeven heeft. Maar nu komt het er op aan om een zo goed mogelijk kwaliteitsprodukt af te leveren. Natuurlijk heeft u voor dat u gaat rooi en alles nagekeken of hersteld wat er nodig is voor de verwerking van de bollen. Zoals b.v. De schuur. Is er voldoende ruimte of moet deze nog opgeruimd of schoon gemaakt worden? Was de opstelling van de machines en peltafel goed? Soms kan door een andere opstelling veel tijd bespaard worden. Dit kan het beste beoordeeld worden door het maken van een schema van de schuur. Het fust. Om het fustprobleem op te lossen, kimt u misschien bij een gladiolenteler terecht, die de gaasbakken in deze periode toch niet nodig heeft. De machines. Deze moeten voor het gebruik goed schoon gemaakt worden. Alle vuilresten zoals b.v. harde grond, die op de sorteermachine en trilzeef achter gebleven zijn, veroorzaken een beschadiging aan de tere bollen. Ook zou er nog een stukje schuimplastic aangebracht kunnen worden op plaatsen waar de bollen een val maken. Laat ze zoveel mogelijk rollen in plaats van vallen. De peltafel. Staat deze op de juiste hoogte en kunnen er voldoende pelsters aan geplaatst worden? Om tot een goede prestatie te komen is het nodig dat ze ruimte hebben en dat er voldoende ruimte is voor het wegzetten van de manden of kisten. Drogen en bewaren. Zorg voor een goede en snelle droging, ruim ventileren en cirkuleren. Kontro- leer regelmatig als u droogt. Als de tulpen pelklaar zijn en het drogen wordt voortgezet, springen ze uit de huid. Een goede en snelle droging voorkomt veel narigheid zoals b.v. „het zuur". Wanneer rooien? Denk om beschadiging Het rooien hangt van de toestand van de nieuwe bol af. Soms is het loof afgestorven maar is het nog te vroeg om te rooien. Als de bol rijp is, d.w.z. de bui tenste huid van de bol meer bruin dan wit is, moet gerooid worden. Voor het rooien wordt meestal het loof verwijderd voor 1 dag rooien Het verdient aanbeveling dit 's morgens vroeg te doen, dan is het iets vochtiger en kan gemakkelijker bijeen geharkt en verbrand worden. Ploeg zo weinig mogelijk het loof er onder, want u brengt zodoende alle ziektekiemen in de grond, met alle gevolgen van dien. Denk om felle zonneschijn, scherm uw bollen dan af. Administratie en organisatie. Pas bij het rooien, pellen, tellen enz. een bepaalde regelmaat toe. Zet alles op een vaste plaats, zowel het fust, trilzeef, enz., alsook de rapers. Geef ze ieder een bepaalde taak. Rooi één soort tegelijk, dit voorkomt een hoop ellende. Zet op alle bakken wat voor ras het is en/of welke partij. Weet u hoeveel RR2 er gerooid wordt op één dag met hoeveel man? En hoeveel kan er gepeld worden op één dag en per persoon? Als dit genoteerd wordt, kan het u later van pas komen. Rijkstuinbouwkonsulentschap „Goes", JE. STIENSTRA. DOOR de heer M. Wattel, hoofdassistent bij de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Middel burg is, zoals de laatste jaren te doen gebruikelijk, 'n verslag samengesteld over de teelt van winter bloemkool in Zeeland in het afgelopen seizoen. Door dit verslag nemen de lezers kennis van de ervaringen met deze teelt en tevens ontvangen zij talloze adviezen voor het nieuwe, thans aanbre kende, teeltseizoen. Vóór 1 juli moet het zaad voor de nieuwe teelt weer uitgezaaid zijn Door de Zeeuwse Groentetelersvereniging werd dit verslag in een speciaal nummer van de „Mede delingen" opgenomen. In dit nummer is ook een zaad-bestelkaart bijgesloten. Elke teler die dit speciale nummer wenst te ontvangen, kan dit aan vragen bij de Z.G.V., Scheldestraat 106 te Goes of bij de Rij kstuinbouw voorlichtingsdienst te Goes. Het wordt gratis verstrekt. BEGUNSTIGD door fraai zomerweer vond op donderdag 9 juni j.l. de jaarlijkse „Werktui gendag voor de fruitteelt" te Bunnik plaats, geor ganiseerd door de N.F.O. in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen en het Landbouwschap. Er was een flink aantal bezoekers. Bunnik is een begrip geworden voor de fruittelers. Men gaat er naar toe om op de hoogte te blijven met de tech nische vooruitgang en daarnaast ook om kollega's uit andere gebieden te spreken in een passend decor van fruitbomen en machines. Er wordt bij deze reünie van gedachten gewisseld over de oogst- verwachtingen, over afzet en prijzen en natuurlijk ook over de aanwezige machines en werktuigen. De belangrijkste trekpleisters van de show waren deze keer twee grote sorteermachines, opgesteld in een der gebouwen van de veiling. Het waren een extra grote Greefa, met dicht op elkaar geplaatste sorteerschijven en zeer ruime opvangbakken, waar aan tevens verpakt kan worden, en een nog grotere Boa. De laatste vormde een complete sorteerlijn met waterdumper voor het lossen en tegelijk was sen van fruit in grote kisten en verder alles wat nodig is voor sorteren, verpakken en afwegen. CR werd gedemonstreerd, doch een beoordeling van de capaciteit was ruiet mogelijk. Men mag evenwel aannemen dat die indrukwekkend is voor beide machines. Er was dan ook veel bewon dering en waardering voor. Soms met een kritische ondertoon: om die grote capaciteit te bereiken is een erg dure machine nodig met een zware arbeids- bezetting zullen de sorteerkosten per kg hier door niet minstens even hoog blijven? Over het ge heel genomen was echter de mening dat we in de toekomst naar dergelijke grote machines moeten. Buiten in de boomgaarden was er weinig nieuws. Men mag dat ook niet elk jaar verwachten. Aar. het eind van de dag ging ieder tevreden naar huis. De werktuigendag 1966 was goed geslaagd. A. v. O. HET zat vorige week zwaar fout met de aard beien op onze veilingen. Zeer grote aanvoe ren in alle belangrijke centra en fabrieken, die het nog kalm aan deden, maakten dat de prijzen op een ongekend laag peil kwamen. Slechts de beste partijen aardbeien in doosjes kwamen boven een gulden per kg maar veel werd verkocht tegen prijzen van 0,80 tot 0,90 per kg. Wanneer daar dan nog een dubbeltje kosten van het doosje af getrokken moeten worden dan wordt wel duide lijk dat er voor de telers niets overblijft. In geen jaren waren de prijzen zo laag. Aardbeien zonder dop, met uitzondering van Sengana, deden vorige week wanneer ze werden verkocht de minimum prijs van 55 cent per kg. Sengana noteerde toen rond een gulden per kg. Maandag was er enige verbetering. De Sengana zonder dop deed 1,13 per kg, de Red Gauntlet 97 cent en de Regina 96 cent per kg. De prijzen van aardbeien in doosjes lag toen voor de beste kwaliteiten tussen 25 en 30 cent per doosje van 250 gram. Klasse II werd verkocht voor 15 tot 25 cent per doosje. Daarbij werden de laagste prijzen betaald voor Sengana en Regina in doosjes en de hoogste voor Elista en Red Gaunt let. Tengevolge van de vele regens werden er nog al wat zanderige aardbeien aangeboden, afkomstig van bedrijven waar geen stro tussen de planten was gelegd. Deze waren vrijwel niet te verkopen en op grote schaal vond hiervan doordraai plaats. De minimumprijs voor aardbeien is 55 cent per kg. De aanvoer van frambozen kwam op gang. De telers klagen over de opbrengst. De beste kwali teiten in doosjes deden vrijdag tot 2,per kg maar veel werd verkocht rond 1,per kg. Maan dag vond de eerste veiling van frambozen voor de industrie plaats. Hiervoor werd 1,61 per kg be taald voor de klasse I kwaliteit en 1,39 voor de klasse II kwaliteit. Frambozen in tubs werden verkocht voor 0,81 per kg. Met de afzet van rode bessen ging het beter. De goede kwaliteiten werden eind vorige week verkocht voor 0,65 tot 0,90 per doosje van 250 gram. Maandag, toen de aanvoeren wat groter werden, werd voor de Jonkheer van Tets klasse I in doosjes 5575 cent per doosje betaald. Met de kruisbessen is het nu vrijwel gebeurd. De export kwaliteit werd eind vorige week ver kocht voor 0,90 tot 0j95 per kg en de kleine kruisbessen voor de industrie deden 0,69. T~\E eerste bespuiting tegen de vetvlekken- ziekte in bonen moet gebeuren als het ge was twee echte blaadjes heeft. De eerste bespui ting -tegen de vlekkenziekte vindt plaats kort voor dat het gewas zich gaat sluiten. De bespuitingen moeten enkele keren worden herhaald. Tegen de vetvlekkenziekte wordt gespoten met per ha 6 kg koperoxychloride en tegen de vlekkenziekte met 4 kg zineb. Niet alle rassen zijn vatbaar. WAT is het op het ogenblik rustig op de be- drijven van de hardfruittelers en wat heb ben de kleinfruittelers het druk. Beide groepen hebben het echter niet al te best naar hun zin. De hardfruittelers zien de geweldige rui van appels en peren en moeten constateren dat er vooral bij de appels te weinig vruchten aan de bomen blij ven om van een normale oogst te kunnen spreken. Gemiddeld zal op de meeste Zeeuwse fruitbedrij- ven de appeloogst slechts matig zijn. Met de peren zit het wel iets beter maar toch ook lang niet zo als we bij het begin van het seizoen hadden ver wacht. Pruimen stellen op veel bedrijven ernstig teleur. Nee, de stemming van veel hard fruittelers is niet al te best, vooral ook omdat uit andere delen van het land berichten komen over een goede vruchtzetting. Er valt dit jaar op de meeste bedrijven niet te dunnen en dat ziet de teler niet graag. De ziektebestrijding geeft niet al te veel moei lijkheden. Wel is het zaak het goed bij te houden want voor men het weet wordt men overvallen door de een of andere zwam of insekt. We noemden ook de drukte van de kleinfruit- teler. Hij heeft het druk met de aardbeien en de frambozenpluk is begonnen. Ook in deze sektor is de stemming echter niet al te best. Het produkt brengt te weinig op. Vorige week werden de mees te aardbeien verkocht beneden een gulden per kg en dat is veel te weinig in deze tijd. In geen jaren is de aardbeienprijs zo laag geweest en dat in een tijd dat de kosten steeds hoger worden, nee dat kan niet. De teler heeft het echter te accepteren. Hij staat er machteloos tegenover en dat maakt dat hij zich af vraagt welke kant het uit moet. Het is te hopen dat de ontwikkeling ondertussen zodanig zal zijn dat een wat redelijker beloning voor de aardbeienteler wordt verkregen. Maar wanneer we het goed hebben begrepen, zijn de verwachtingen van de deskundigen te dien aan zien niet hoog gespannen. Vooral in Brabant en Limburg komen enorme hoeveelheden aardbeien aan de veilingen. De teelt heeft daar nog een uitbreiding ondergaan en de oogst is zeer groot. De fabrieken doen het kalmpjes aan, blijkbaar omdat ze van mening zijn dat ze toch wel aan hun trekken zullen komen. De aanvoeren van aardbeien in onze provincie vielen vorige week betrekkelijk tegen. Duidelijk is dat het areaal belangrijk werd ingekrompen in de afgelopen jaren. Helaas is de gang van zaken dit jaar niet zodanig dat weer op een opleving gerekend mag worden. Dat is jammer, want voor al voor de kleine ondernemer is de aardbeienteelt toch altijd een mooie teelt geweest, die de basis vormde van het bedrijf. Maar de tijden verande ren en de teler zal zich daarbij aan moeten pas sen, of hij wil of niet. Degenen die de laatste jaren zijn overgeschakeld op de teelt van aardbeien onder glas hebben wat dat betreft hun tijd ver staan en zij hebben nog steeds de kans om onder nemer te zijn op een klein bedrijf. De eerste frambozen zijn vorige week ook op de veilingen aangevoerd en deze week zullen ook de_ frambozentelers het druk hebben gehad. Dik wijls zijn dat ook tegelijk aardbeientelers en daarom was het voor hen een dubbel spannende week waarin het moeite kostte om alles rond te krijgen. Hierbij kwam bovendien dat de middel bare scholieren nog niet beschikbaar waren om dat de vacanties eerst in de komende week alge meen gaan beginnen. Onder dergelijke omstan digheden zien we weer opnieuw dat er veel voor te zeggen is om door een juiste rassenkeuze de arbeidspieken op het bedrijf zoveel mogelijk af te vlakken. Senga Sengana en Red Gauntlet laten zich moeilijk gelijk telen met Malling Promise want de oogsten vallen voor een belangrijk deel samen en dan weet men niet wat men eerst moet doen. Ten aanzien van de prijs van de frambozen is het op het ogenblik nog afwachten. Zeker is ech ter dat op veel bedrijven de oogst erg zal tegen vallen omdat de stand van het gewas bijzonder slecht is. Ook ten aanzien van de toekomstige prijsontwikkeling zijn deskundigen niet al te op timistisch. Maandag werden de industrie-frambozen in Zee land verkocht tegen prijzen van 1,39 tot 1,60 per kg. Voor de frambozen voor verse consumptie werd toen een zelfde prijs betaald. De vraag voor dit doel is echter meestal gering. Ook de rode bessenpluk raat weldra beginnen. Hopelijk zal dit produkt het wat beter doen dan die waarmee het kleinfruitseizoen is gestart. De telers hebben het wel nodig! Tot de volgende week. RAAD VAN OVERLEG VOOR LAND- EN TUINBOUW OPGERICHT Op 17 juni j.l. is door de 3 centrale landbouwor ganisaties, de Nat. Coöp. Raad en een 15-tal kop- coöperaties de Stichting Raad van Overleg voor Land en Tuinbouw opgericht. Met inachtneming van de spe cifieke taken der deelnemende organisaties en coöpe raties zal de Raad medewerking verlenen aan de alge mene beleidsvorming en zich richten op versterking van de marktpositie van de agrarische produkten. Als voorzitter werd aangewezen de heer C. G. A. Mertens te Blerick en als secretaris de heer C. R. Tybout te Den Haag. Het secretariaat is gevestigd ten kantore van de Nat. Coöp. Raad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 9