De Thoolse dagen 1966 ENGELSE PACHTPRIJZEN IN DE LANDBOUW STIJGEN BESTRIJDT DE WILDE HAVER! DE regelingscommissie voor de afdeling Rund vee kan ook dit jaar weer een keurig ver zorgde katalogus aan de 30 inzenders van deze 10e fokveedag aanbieden. Bij elkaar zullen 180 dieren ter keuring aan de jury worden gepresenteerd. 5 Thoolse dagen komen weer in het zicht Wij hebben de heer M. C. J. Kosten, voorzitter van de Thoolse dag kommissie, be reid gevonden om een algemeen overzicht van deze evenementen te geven. Daarnaast waren de heren J. Ooms, A. L. C. Brooijmans, J. van Dalen en L. J. Vermaas bereid iets te vertel len over resp. het rundvee, trekpaarden, lan delijke ruiters en de ponyfokkerij op deze Thoolse dagen. Voor de veekeuringen zijn 180 stuks rundvee, 30 trekpaarden, 54 schapen en 5 geiten in dé uitgebreide katalogus inge schreven! We leven ook op Tholen in een periode waarin schaalvergroting, eerst wellicht een „mode''-woord, een wezenlijk begrip is geworden. De evakuatie ge volgd door de inundatie in 1944 verdreef de Thoolse bevolking van huis en haard. In andere delen van het land deed men andere indrukken op, en toen men terug kwam, waren vele dirfgen waaraan men gehecht was, verdwenen en moest men opnieuw be ginnen. De mogelijkheid is geopend om dit moderner te doen dan voorheen. Toen kwam de ramp in 1953 die een nog radikaler verandering in leven en werken van de Tholenaren te weeg bracht, vooral omdat op deze ramp de herverkaveling volgde die heel Tholen „op de schop" nam. Oude tradities en traditionele werkmethoden werden eenvoudigweg omver geworpen en toen de streekverbeteringskommissie in 1957 van start ging, Stond de bevolking open voor nieuwe ideeën en een nieuwe bedrijfsvoering. De akkerbouwbedrijven werden sterk gemechaniseerd, de rundveeteelt op een rationele wijze verbeterd en de tuinbouwbe drijven sterk geïntensiveerd, waarbij de opkomst van de glastuinbouw spektakulair te noemen is. De produktiefalctoren worden op Tholen naar onze mening bijzonder goed benut, men streeft naar het optimale. Wij zijn eigenlijk wel een beetje trots op datgene wat agrarisch Tholen op dit terrein heeft bereikt. Nu is het verder van belang dat men zijn geproduceerde eenheden zo goed mogelijk weet te etaleren en aan de man te brengen. Juist op dit terrein kunnen de Thoolse Dagen een bijzonder goede bijdrage leveren. Door het aan- De pachtprijzen van boerderijen in Engeland en Wales rijn in de laatste vier jaar met ongeveer een derde gestegen. De „Agricultural Land Service" heeft gegevens gepubliceerd waaruit blijkt dat de pachtprijzen in het in oktober 1965 geëindigde jaar met 7,25 zijn toegenomen, aldus meldt „Land bouw Wereldnieuws''. In elk der twee voorgaande jaren bedroeg de .stijging 7 en in 1962 ca. 8 Deze cijfers zijn het resultaat van een onderzoek waarbij een kwart van het aantal pachtbocrderijen was betrokken Dit komt neer op 20.000 bedrijven met een totale oppervlakte van 1,4 min. ha. De pachtprijs van vrijgekomen bedrijven die bij inschrijving opnieuw werden verpacht, zijn onge veer verdubbeld. Gemiddeld steeg de pachtprijs dan van 97,50 tot 195 per ha. MU de tijd voor de daadwerkelijke bestrijding van de wilde haver aanbreekt, willen wij nogmaals op enkele punten daarvan wijzen. De Verordening bestrijding wilde haver, die thans voor geheel Zeeland geldt, houdt in, dat een ieder verplicht is om de wilde haverplanten op zijn landbouwpercelen te verwijderen èn te vernieti gen (plukken en liefst verbranden Er kunnen zich in de praktijk evenwel gevallen voordoen waarin de besmetting met wilde haver zo groot is, dat aan het opschonen met de hand niet meer valt te denken. Voor deze percelen kan ontheffing worden aangevraagd bij de geweste lijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap te Goes. Indien deze ontheffing wordt gegeven, zal daarbij de voorwaarde worden gesteld, dat in het volgende voorjaar een doeltreffende (bijvoorbeeld chemische) bestrijding van dit onkruid moet wor den toegepast. Omtrent de bestrijding in het algemeen geeft de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst gaarne ad vies! Bestrijdt de wilde haver doeltreffend, geef haar geen kans op uw bedrijf. Wie wordt er dit jaar kampioen Reserve-kampioen en de koe met de mooiste uier op de fokveedag te Scherpenisse in 1965. Eigenaar A. Klippel te Stavenisse. voeren van zijn beste fokdieren maakt men reklame voor eigen bedrijf en eigen streek. Met een variant op het bekende spreekwoord dat als men de naam heeft van vroeg opstaan enzzouden we kunnen stellen, dat als men eenmaal de naam heeft van het bezitten van een goed produkt men niet spoedig achter op de markt zit. Door de uitbouw van de Thoolse Dagen, thans ook reeds in samenwerking met de middenstand, en andere groepen van de Thoolse bevolking, kunnen wij een wezenlijke bijdrage leveren aan de dyna miek van Tholen. Tevens presenteert de Thoolse agrariër zich op een sympathieke en aantrekkelijke wijze aan de andere bevolkingsgroepen, waardoor een beter on derling begrip en bovenal een juistere waardering van de Landbouw wordt bevorderd. Naast de Thoolse Dagen levert ook de Floratho aan dit geheel een belangrijke bijdrage. Doordat de gladiolen juist op een tijdstip bloeien, dat de akker bouw in het drukst van de oogst vertoeft, is een door beide heus wel gezochte samenwerking helaas moeilijk realiseerbaar. De wijze waarop wij de aandacht op onze Thoolse Landbouw vestigen, achten wij verantwoord en we hopen in de toekomst deze dagen met onmisbare steun van gemeenten, verenigingen en partikulieren nog verder te kunnen uitbouwen. HET RUNDVEE Naast de individuele keuringen zijn er nog 40 le fokveedag), dan kunnen we konstateren dat er op Tholen een sterke drang is geweest en nog is, om de rundveestapel op een hoger peil te brengen. Wat het exterieur betreft, zullen we dit op 1 juli op het terrein bij de heer Kooijman te St. Anna- land kunnen beoordelen. Wat de produktieverhoging aangaat, geven de cijfers van de melkkontrole aan dat in de achter ons liggende 10 jaar de melkplas is gestegen met 3Va procent en het vetgehalte met ruim 6 °/o. Een mooi resultaat na 10 jaar, maar we zullen niet op onze lauweren moeten gaan rusten, doch onvermoeid voortgaan met het streven naar hoge produktie gekoppeld aan goede praktijk eigenschappen en fraai exterieur. DE TREKPAARDEN alle veesoorten mogen we op de Thoolse Dagen ieder jaar weer genieten van een kleine maar zeer selekte groep trekpaarden. Dat zij wer kelijk tot de elite behoren, bewijst, dat van de zes Inzendingen op de Nationale 1965 in Den Bosch niet minder dan drie een eerste prijs behaalden, de overigen een tweede. Door de aanwezigheid vooral van de vele jonge veulens, belooft het ook dit jaar weer een fleurig onderdeel te worden. Buiten enkele grote bedrijven (Noom, Goorden, Bierens, Brooij mans) waardeert ook het kleinbedrijf de fokkerij. Het kampioenschap 1965 werd dan ook behaald door een eenpaardbedx'ijf (van Frijen). Bravo De mooie successen zijn mede te danken aan de goede onderlinge verstandhouding en samenwer king die er op dit eiland onder de fokkers heerst. Slechts één dekhengst staat er nog op het eiland, die het betreurt dat door de tijdsomstandigheden zijn luxe harem zo inkrimpt. Toch geloven wij dat gezien de liefhebberij wij nog vele jaren zullen kun nen genieten op deze drukke dagen van de edele viervoeters. LANDELIJKE RUITERS QNDANKS de voortschrijdende mechanisatie en daardoor afname van het aantal werkpaaiden neemt de belangstelling voor de landelijke ruiter sport toe. Men kan dit konstateren aan het groeiende aantal landelijke rij verenigingen en ook aan het in aantal sterk toenemende ponyklubs. Met voldoening kan men vaststellen dat de kwaliteit van de warm- bloedpaarden die voor de landelijke ruitersport wor den gebruikt, sterk is verbeterd. Naast hun geschikt heid als werkpaard is hun kwaliteit voor rijpaard toegenomen, dit ten gevolge van een doelbewust fokken. Zo kan men ook van de landelijke rijvereniging „Eendracht-ruiters" zeggen, dat deze thans een flink aantal aktieve leden bezit met goed paarden- materiaal. Tijdens de Thoolse Dagen op 1 en 2 juli zullen ook de Eendracht-ruiters in samenwerking met de landelijke rijvereniging „Prins Ouvergne" uit Halsteren het zaterdagmiddagprogramma op luisteren met een springdemonstratie en enkele at- traktieve nummers. DE PONYFOKKERIJ De Shetlandpony-fokkerij op Tholen staat nog in de kinderschoenen, al worden er al jarenlang pony's gehouden, die toen nog een taak vervulden voor de groentekar, boomgaardbewerking enz. Nu de laatste jaren het trekpaard op vele bedrijven is Ook dit jaar zullen de vierspannen weer voor draven op de Thoolse Dagen. Dit viertal van de heren Geluk, Brooymans, Goorden en Brooymans nam deel in 1965 aan keuring in Scherpenisse. Dit jaar zullen ook de pony's de Thoolse Dagen weer meer fleur geven. Optreden van New-Forest pony's op de Walcherse Dagen 1965 te Koudekerke. groepskeuringen, waarvan voor het eerst 5 groepen van 5 stuks rundvee hebben ingeschreven. Dankzij de zeer gewaardeerde medewerking van het Rijksveeteeltkonsulentschap biedt de katalogus voor de geïnteresseerde fokker een schat van ge gevens over de ingeschreven dieren. Deze gegevens zijn voor de doelbewuste fokker onmisbaar. Ook het onderzoek op de melkbaarheid van stiermoeder komt hier goed op gang. Tholen is hiermede waar schijnlijk een van de eerste in de lande waar 50 #/o van de stiermoeders op melkbaarheid zijn onder zocht. Ook dit jaar is er weer een erelijst van hoog produktieve melkkoeien. Zeven ingeschreven dieren hebben reeds een produktie gegeven tot hun 9e levensjaar van 30.000 kg melk. Twee 11-jarige reeds boven de 50.000 kg. Wanneer we deze verschillende feiten onder ogen zien en vergelijken met 1957 (de verdwenen, zocht de echte paardeliefhebber naar een vervanger van zijn geliefde viervoeter en bij velen is de keus gevallen op de Shetlandpony. Dit sobere diertje veroverde al spoedig het hart der bezitter en van het publiek. Men tracht nu door goed fokmateriaal aan te schaffen een fokkerij öp te bouwen die aan de ene kant veel genoegen ver schaft (denk aan een pony met veulen op een weitje voor het huis), aan de andere kant een behoorlijke duit in het laatje brengt. Momenteel telt ons eiland al enkele goede pony's, die de fokkerij zeker vooruit kunnen brengen, te meer daar wij nu kunnen be schikken over goede hengsten, die de bedrijven re gelmatig bezoeken. Deze pony's «uilen op zaterdag 2 juli op de Thoolse Dag verschijnen velen met een veulen. Ook enkele New Forestpony's, eveneens met veulen, zullen op de Thoolse Dagen ter keuring wor den aangeboden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1966 | | pagina 5